Książka Roku 2018

Matematyka. Daj się uwieść!

Tłumaczenie: Grzegorz Kowalski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Daj się uwieść". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Der mathematik - verführer Zahlenspiele für alle Lebenslagen.
978-83-01-16557-4
matematyka, nauka, społeczeństwo
Mariusz

Polska edycja światowego bestselleru popularyzującego matematykę. Autor za pomocą przewrotnych przykładów i zabawnych anegdot w prosty sposób przedstawia trudne zagadnienia matematyczne.

źródło opisu: www.pwn.pl

źródło okładki: www.pwn.pl

wildfemale | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Większość Polaków nie znosi matematyki. Ba! Większość Polaków wręcz szczyci się tym nielubieniem. A ja wręcz przeciwnie. Toteż kiedy odnalazłam wśród półek pozycję "Matematyka daj się uwieść!", nie mogłam pozostać bierna. Książkę czyta się szybko, została napisana przez autora znającego się na temacie i stanowi ona pierwszą część serii "daj się uwieść!". Następne ukażą się jeszcze w tym roku i będą dotyczyły fizyki i muzyki.
Książka jest naszpikowana matematyką i wzorami. Na szczęście wzory te nie są zbyt skomplikowane, a największą zaletą jest to, że są stosowane do rozwiązywania praktycznych problemów. Panowie (i niektóre panie) dowiedzą się jak obliczać środek ciężkości puszki z upijanym z niej złotym płynem (puszka już nigdy nie wywróci się Wam na plaży), a co ważniejsze -jak blisko podejść do kobiety, by widzieć jej nogi pod optymalnym kątem (niezły sposób na podryw?).
Autor pisał z polotem, a przed odwoływaniem się do wydarzeń historycznych nieźle nakopał się w literaturze....

Radomak | 2012-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2012

Książka wydawała się z pozoru niesamowicie ciekawa, recenzje określały ją jako "ludzka twarz" matematyki, może i faktycznie przykłady zostały dobrane z życia, ale nie zostało to podane w formie przystępnej dla matematycznych laików. Chcąc zrozumieć zamiary autora trzeba się bardzo skupiać, ewentualnie liczyć sobie wszystko zgodnie ze wskazówkami na luźnej kartce (lub w pamięci jeżeli ktoś ogarnia takie liczby) co bardzo wytrąca z toku czytania. Niestety tylko przeciętnie chociaż zapowiadała się o wiele lepsza.

jjon | 2011-10-11
Na półkach: 2011, Przeczytane, Własne
Przeczytana: 09 września 2011

Wielu pała do niej żywą niechęcią. Wielu chronicznie jej nie cierpi. Dla wielu jest udręką. Niejeden z jej powodu wylał tony łez. Zmora większości uczniów. A jednak – obecna na każdym kroku, niezwykle przydatna, królowa nauk… Chyba nietrudno odgadnąć, że chodzi o matematykę. To właśnie ona jest główną bohaterką książki Christopha Drössera, który stara się pokazać ją od takiej strony, abyśmy ulegli jej urokowi.

„Matematyka. Daj się uwieść!” to książka składająca się z kilkunastu rozdziałów, z których każdy jest poświęcony jakiemuś zagadnieniu matematycznemu. Nie jest to jednak seria wyjaśnień i obliczeń, ale niezwykle ciekawa prezentacja i opowiastka, najczęściej humorystyczna, oparta na wziętych z życia przykładach, w którą zostały wplecione wyjaśnienia, wzory i obliczenia. Możemy się więc ‘bezboleśnie’ zapoznać z matematycznymi ‘mechanizmami’ jak na przykład zasada proporcjonalności, obliczanie prawdopodobieństwa czy prawo wielkich liczb. Co ciekawe, autor zwraca uwagę na...

Alaryk | 2014-08-13
Przeczytana: 2012 rok

Sama idea bardzo ciekawa jednak zbyt wielkie rozreklamowanie wywołuje pewien niedosyt po przeczytaniu.
W kilku ciekawych opowiadaniach zawarte są zarówno dość proste jak i skomplikowane problemy, które autor postarał się w łatwy sposób wyjaśnić.
Same problemy są dość ciekawe jednak nie sądzę żeby zachęciły one do matematyki osoby jej nielubiące.

Niestety autor nie ustrzegł się błędów natury matematycznej.
Gdy spojrzymy na ostatnią stronę stronę tekstu zobaczymy podane przez autora teksty z których korzystał, niestety zaczerpną pomysły opowiadań z tekstów innych autorów, a więc nie jest dość oryginalny jak dla mnie :)

Jednak polecam książkę wszystkim którzy mają trochę wolnego czasu i ochotę poznać kilka ciekawych problemów matematycznych.

Python | 2012-02-18
Przeczytana: 2012 rok

jeśli ja zrozumiem matematykę, to znaczy, że została ona wytłumaczona w przystępny sposób. po przeczytaniu tej książki wciąż nie rozumiem.

Anna | 2012-06-18
Przeczytana: 30 maja 2012

I znów sprawdza się przysłowie: "Nie oceniaj książki po okładce". Większość z nas widząc słowo MATEMATYKA reaguje negatywnie. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Autor tej krótkiej, acz ciekawej książki pokazuje nam, że matematyki nie należy się bać. Trzeba się z nią zaprzyjaźnić, gdyż stety, niestety jesteśmy z nią związani, powiązani i jakkolwiek to nie nazwać jest wszędzie.

Christoph Drosser pokazuje na prostych, codziennych sytuacjach, że ten znienawidzony przez wszystkie pokolenia przedmiot ma nie tylko bogatą historię i pochodzenia, ale również "wnętrze"!

Michał | 2018-03-01

Pozycję warto polecić każdemu, a zwłaszcza tym, którzy mają awersję do wszystkiego co jest związane z królową nauk, ponieważ autor z użyciem kilku prostych opowiadań, przekonuje nas do swojej tezy, czyli że "matematyka nie jest taka straszna jak ją malują". Pokazuje przy tym niezwykłą użyteczność tego co mogło jeszcze w czasach szkolnych, wydać się komuś nieużyteczne lub pozbawione sensu.
Nie od dziś wiadomo, że dobrze można opanować jakieś zagadnienie tylko wtedy, kiedy jest ono przekazane w klarowny i interesujący sposób.

Ambystoma Tygrysia | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

"Matematyka. Daj se spokój".
Na początku, gdzieś do 4 rozdziału bardzo fajnie się czyta. Potem jednak coraz gorzej.

| 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Kiedy zaczynałem tę książkę, to czułem się z nią bardzo nieswojo. Jednak po jakimś czasie stała się ona naprawdę interesująca i wciągająca. Pochłonąłem ją, co w moim ciągłym niedoczasie ostatnio dzieje się bardzo rzadko.

Polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się matematyką, bo jest przyjemna. Nawet jeżeli jest się już zachęconym i "uwiedzionym" to można znaleźć tutaj kilka ciekawostek (chociaż część jest dość dobrze znana i pojawia się też w innych książkach, np. Iana Stewarta). Ci, którzy matematyce chcą dać się uwieść też powinni być zadowoleni. Autor idealnie prowadzi przez wszystkie prowadzone obliczenia. I mimo drobnych, nieznaczących błędów, prawdopodobnie w tłumaczeniu, książka pozostaje przyjemna w odbiorze.

Polecam serdecznie.

| 2015-04-05
Przeczytana: 10 marca 2015

Bardzo dobra lektura, poleciłbym ją jednak humanistom i innym nie-ścisłym umysłom. Myślę, że autor świetnie zachęciłby do matematyki nawet hydraulika :)
PS: Książka zawiera kilka błędów w rozwiązaniach, które w poprawnej formie na szczęście można znaleźć w sieci.