Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy? I 114 innych pytań

978-83-61428-09-1
nauka, dla dzieci, pytania
Inne
kaś

Dlaczego śpiące ptaki nigdy nie spadają z drzew? Czy okienka w samolotach muszą być aż tak małe? Z czego wynika jajowatość jajek? Co sprawia, że bumerangi wracają? Po co nam linie papilarne? I wreszcie, dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy? NA PEWNO nie raz zadawaliście sobie te i podobne pytania - na pierwszy rzut oka proste, często dotyczące zagadnień z życia wziętych. Czy jednak zawsze...

NA PEWNO nie raz zadawaliście sobie te i podobne pytania - na pierwszy rzut oka proste, często dotyczące zagadnień z życia wziętych. Czy jednak zawsze znajdowaliście satysfakcjonujące odpowiedzi?
KSIĄŻKA, którą trzymacie w rękach, udowadnia, że nauka okraszona sporą dawką humoru i zaprzęgnięta do wyjaśniania na pozór banalnych kwestii, staje się znakomitą i niezwykle pouczającą rozrywką. Po jej lekturze stanie się dla was jasne, dlaczego w chwilach zdenerwowania zasycha wam w ustach i co sprawia, że herbata zaparzona z jednokrotnie zagotowanej wody smakuje o wiele lepiej.
PRZED WAMI aż 115 różnorodnych, inspirujących pytań i odpowiedzi. Nie jest to jednak nużący monolog jakiejś mądrej głowy - nie obawiajcie się! Ta książka tętni życiem, mieszanką stylów i sposobów myślenia - napisało ją kilkudziesięciu specjalistów, pasjonatów i ciekawych życia ludzi z całego świata. To właśnie oni, odpowiadając na pytania zadawane przez czytelników magazynu 'New Scientist', stworzyli ten niezwykły zbiór, który odniósł tak spektakularny, światowy sukces.
AŻ TRUDNO się powstrzymać, by nie przeczytać, dlaczego tuż przed deszczem chmury stają się czarne i jak to jest, że super glue nie klei się do wnętrza własnej tubki.

PABLOPAN | 2015-09-14

Spodziewałem się czegoś innego po tej książce. Owszem, dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, ale generalnie jest to zbiór trudnych naukowych odpowiedzi, które się kilkakrotnie powtarzają. Szczerze mówiąc - nie polecam.

Amadea | 2013-10-24

Polecam wszystkim ciekawskim i chłonnym wiedzy o tym,dlaczego coś się dzieje tak,a nie inaczej.Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin-fizyki,chemii,biologii itp.Prosty przystępny język,a czytelnik poszerzy swoją wiedzę o mnóstwo zagadnień.Polecam również z tej samej serii "Czy niedżwiedzie polarne czują się samotne...".

Nicole Chloe | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Każdy znajdzie w niej coś (pytania) co go zainteresuje:)

Rasia | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

"Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?" to książka, która w moim domu była już od bardzo dawna. Ostatnimi czasy coś zaczęło mnie w niej nęcić, stwierdziłam, że może być zabawna i dowiem się przy okazji czegoś ciekawego. Po części tak było, jednakże... chyba nie tego się spodziewałam.
Zdawało mi się, że będzie istniała jedynie jedna odpowiedź na dane pytanie sformułowana przez autora książki, jednakże się myliłam. Czasem odpowiedzi było kilka, nie raz różniły się one od siebie diametralnie, ale nie sposób zgadnąć, która teoria była prawdziwa. Poza tym niektóre z nich były pisane naprawdę fachowym językiem i po prostu mnie nudziły, inne zaś nawet przy mojej nieznajomości tematu były żałosne w swojej wymowie.
Bardzo ciężko ocenić mi tą lekturę. Niektóre pytania i odpowiedzi bardzo mi się podobały (np. to, dlaczego owady potrafią unikać kropel deszczu), czasem nawet zaczęłam zastanawiać się nad rzeczami, które nigdy do tej pory mnie nie interesowały, więc to dzieło po części na pewno...

Magda_Lena | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Książka ta na pierwszy rzut oka tworzy zupełnie błędne wrażenie... Wesoła, kolorowa okładka niczym z książki dla dzieci, żartobliwy tytuł i opis sugerują, iż mamy do czynienia z lekką, zabawną i zarazem pouczającą lekturą. Takie przypuszczenie okazuje się być jednak bardzo odległe od rzeczywistości. Choć wydawca książki zapewnia, że "nauka okraszona sporą dawką humoru (...) staje się znakomitą i niezwykle pouczającą rozrywką", "nie jest to nużący monolog jakiejś mądrej głowy" oraz "ta książka tętni życiem, mieszanką stylów i sposobów myślenia", to kwestie te z całą pewnością nie odnoszą się do tej pozycji. Owszem, stawiane pytania są ciekawe i nieszablonowe. Niestety 90% odpowiedzi na nie to monologi pełne trudnych, naukowych terminów, zdecydowanie nużących i ciężkostrawnych dla osoby, która naukę fizyki i chemii zakończyła na poziomie liceum. Książce zdecydowanie brakuje obiecywanej lekkości, przystępnej formy i humoru. Polecam tylko dla pasjonatów...

Basia | 2013-02-24
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Każdy z nas ma w sobie coś z odkrywcy. Zapewne zostało nam to od czasów dzieciństwa, kiedy wszystkiego musieliśmy dotknąć, spróbować, powąchać. Nie wszystkie "tajemnice" jednak da się zbadać w sposób fizyczny. Różne zagadki czy nurtujące nas kwestie rozwiązuje umysł. Ale czasem i my sami nie umiemy odpowiedzieć na jakieś pytanie. Może naprawdę nie znamy odpowiedzi, a może uważamy je za bzdurę, bezsens, coś, co zupełnie nam się w życiu nie przyda.

Jeśli chodzi o to drugie, to na pewno specjaliści i pasjonaci różnych dziedzin, którzy wzięli udział w powstawaniu tej książki, mają odmienne zdanie. Gdy czytelnicy przysyłali do pisma "New Scientist" w większości nietypowe, a nawet rzec można dziwne pytania, oni nie łapali się za głowę, mówiąc: "A po co komu to wiedzieć?", tylko próbowali znaleźć na nie odpowiedzi. Co z tego wyszło?...

...Przezabawna, nieprzeciętna i wciągająca publikacja z masą ciekawostek, pytań i odpowiedzi! Ta oryginalna książka to przykład tego, że nauka może...

Idan | 2011-08-10
Przeczytana: 2010 rok

Nudząc się podczas świąt u cioci, sięgnęłam po przypadkową książkę z półki. Jak łatwo się domyślić, było to "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?". Książka, którą czyta się szybko; bawi, uczy i odpędza nudę. Jedna z tych, o których szybko zapomina się, przewracając ostatnią kartkę.

Mery | 2011-01-05
Przeczytana: 28 kwietnia 2010

Prześmieszna, bardzo interesująca i ciekawie napisana książka warta swojej ceny! Gorąco polecam - dla dużych jak i dla małych :)

Maryszka Chod | 2010-12-07

Dostałam ją pod choinkę jakieś hmm.. 2 lata temu. I choć początkowo nie wiedziałam o czym owa książka jest i nie zachęcała mnie ona do czytania - była główną atrakcją wigilijnej kolacji ;).
Wszyscy zebrali się wokół stołu, a tato jako gospodarz zaczął czytać na głos wybrane przez siebie fragmenty. Wszyscy jak jeden mąż płakali ze śmiechu, łącznie z moim tatą, który coraz większe trudności miał z czytaniem. Generalnie każdy zaliczył po jednej pozycji z cyklu "nie czytaj dalej, bo pęknę ze śmiechu" ;).
Polecam! Czyta się szybko, a książka może bardzo szybko poprawić nawet najgorszy z nastrojów.

Jest to raczej zbiór ciekawostek zebranych z gazety, napisanych w stylu:
A dlaczego? - Jan Kowalski
Bo coś tam coś - profesor X
I na dodatek jeszcze.. - profesor Y
+ wtrącenia redakcji.

Nic ciekawego dla kogoś kto nie lubi czytać gazet.