Kot, który nauczał zen

Okładka książki Kot, który nauczał zen James Norbury
Okładka książki Kot, który nauczał zen
James Norbury Wydawnictwo: Albatros poradniki
poradniki
The Cat Who Taught Zen
Albatros
2023-11-08
2023-11-08
Aldona Sieradzka-Krupa
wewnętrzna równowaga medytacja rozwój osobisty psychologia zen

Można ją potraktować jako wstęp do buddyzmu. Świetnie wydana, super ilustracje.

Można ją potraktować jako wstęp do buddyzmu. Świetnie wydana, super ilustracje.

super!!!

super!!!

W pewnym mieście, mieszkał bardzo mądry kot. Mimo że posiadł on wielką mądrość, czuł, że czegoś mu brakuje. Czego? Spokoju? Akceptacji? A może pragnął odnaleźć w świecie sens…
Od swego przyjaciela szczura dowiedział się, że w pewnej dolinie, wśród klonowych lasów rośnie prastara sosna. Ktokolwiek usiądzie w jej konarach osiągnie spokój i zrozumienie. Kot z nadzieją, że wreszcie odnajdzie to czego szuka, wyruszył w drogę. Na swojej ścieżce spotkał wiele zwierząt: zająca, młodą wilczycę, wiekową żółwicę, tygrysa, małpę i wronę. Z każdym zamienił słowo, każdemu służył radą i każdemu pomógł odnaleźć jego drogę. Ale czy kot mimo swej wielkiej mądrości znajdzie odpowiedzi na swoje wątpliwości i odnajdzie własną drogę?

Ciąg dalszy recenzji na:

"Znajdź czas na doświadczanie ciszy [...]
doceń naturę,
bądź obecny i szukaj spokoju.
Natura nie używa słów, ale cały czas próbuje ci coś przekazać."

W dalekim mieście mieszkał Kot, który nauczał zen. Nie potrafił jednak osiągnąć spokoju. Kiedy usłyszał o prastarej sośnie, w gałęziach której można znaleźć oświecenie, wybrał się w drogę. Pośród pustkowia, dżungli, gór i ogrodów spotykał różne zwierzęta, z którymi dzielił się swoją mądrością.

To kolejna absolutnie wspaniała historia przekazująca nam pewną mądrość życiową, niby oczywistą, ale czasem tak jak Kot w książce, potrzebujemy czasu, aby zrozumieć co jest w życiu najważniejsze.
Na uwagę zasługują przepiękne ilustracje, także te wykonane trzynastowieczną japońską techniką malarską! Niesamowite.
"Kot, który nauczał zen" to przypowieść, która cieszy oko oraz serce i duszę

"Znajdź czas na doświadczanie ciszy [...]
doceń naturę,
bądź obecny i szukaj spokoju.
Natura nie używa słów, ale cały czas próbuje ci coś przekazać."

Dobre rzeczy często wynikają z czegoś, co pozornie wydaje się złe.

Dobre rzeczy często wynikają z czegoś, co pozornie wydaje się złe.

Głęboka refleksja splata się tu z lekkim humorem, tworząc niezwykłe doświadczenie czytelnicze. "Kot, który Nauczał Zen" Jamesa Norbury to przewodnik przez życie i mądrość z perspektywy czarnego kota, który nie tylko kroczy po dachach, ale i po zakamarkach naszych umysłów.

Norbury, zręcznie używając metafor i anegdot, prowadzi nas przez subtelności zenowskiej filozofii, zarażając czytelnika spokojem i równowagą. Każda strona tej książki to uczta dla duszy, a czarny kot staje się nie tylko bohaterem, ale też mędrcem, przewodnikiem po labiryncie codziennego życia.

To nie jest typowa książka o kotach. To opowieść o życiu, miłości, utracie i odnajdywaniu spokoju w najmniejszych szczegółach. Norbury posługuje się pięknym językiem, który zgrabnie oddaje subtelności zen. Czytając tę książkę, zaczynasz rozumieć, że życie może być prostsze, jeśli spojrzysz na nie z odpowiedniej perspektywy.

"Kot, który Nauczał Zen" to lekka, mądra i niezwykle urocza lektura, która zaczepia serce i zostaje z tobą na dłużej. Dla miłośników kotów, filozofii zen i tych, którzy poszukują spokoju w zgiełku życia - ta książka to prawdziwe znalezisko. 🌿📖

Recenzja pochodzi z mojego ig @zuziawydro

Podobno Zen trudno jest wytłumaczyć, lepiej jest ją doświadczać, a ta książka przybliża nas do tej filozofii.
“Kot, który nauczał Zen”, to historia drogi, w której szukający sensu Kot wyrusza w podróż, aby odnaleźć prastarą sosnę oświecenia.
W czasie wędrówki poznaje m.in. tygrysa, wilczycę, małpę, którym to pomaga, dzieląc się swoją mądrością. Ale to nie to koniec historii. Najważniejsze jest na końcu, cel a może sama podróż? Bo czasami jest tak, że to czego chcemy, nie jest tym czego potrzebujemy.

Piękna, pouczająco, z niezwykłymi obrazkami. Taka do wracania do niej. Idealna także na prezent.

Książka została stworzona z ogromną wrażliwością, która na długo zostaje w sercu czytelnika.

Moje serce skradła wielka panda i mały smok jednak tą książkę również, polecam dużym i małym.

• Przeczytane w 2023
  • Przeczytane w 2024