Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach

Okładka książki Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach Michelle Obama
2023-09-06
2023-09-06
2022-11-15
Dariusz Żukowski

Michelle opowiada jak znajdować wsparcie we współczesnym świecie i gdzie go szukać. Niby to wszystko wiemy, ale książka to krok po kroku przypomina. Dom, partner, rodzice, dzieci i przyjaciele w centrum. Do tego przezwyciężanie trudności krok po kroku.

Nie jest tak dobra jak poprzednia. Za dużo rad, mniej jest opowieści historycznych. Ciężko się czytało. Bardziej to taki przewodnik dla potrzebujących niż kontynuacja światowego megabestsellera.

Świetna! Opisująca wiele kwestii które są ważne w życiu. Polecam

Świetna! Opisująca wiele kwestii które są ważne w życiu. Polecam

„Światło w nas” czyli jak żyć w niepewnych czasach - ta książka to jak promyk nadziei. Michelle Obama opisuje w niej swoje zmagania z otaczającym światem zaczynając od dzieciństwa, kiedy to czuła się inna. Opisuje jak sobie z tym radziła, dodaje mnóstwo przykładów ludzi, których poznała, a którzy mimo przeciwności szli dalej i robili to co dla nich ważne. Ta książka napełnia nadzieją, że ten trudny etap jest tylko przejściowy. To co mi się podoba to taka autentyczność, bez idealizowania siebie i swego męża. Mam wrażenie, że w obecnych czasach, gdzie wszyscy starają się wypaść jak najlepiej i wyglądać dobrze, taka autentyczność zaczyna być na wagę złota. W książce tej znajdziesz sposoby na radzenie sobie ze stresem, ważną bliskość przyjaciół i rodziny i szczyptę otuchy na trudniejsze dni, oraz informacje że Michelle też czasem śmierdzą stopy 😊 Pełna ciepła niczym miła kołderka dla naszego serducha. Dodatkowo na końcu są telefony zaufania, gdyby ktoś potrzebował większej pomocy psychologicznej.

Chyba wszyscy znamy Michelle Obamę, pierwsza damę Stanów Zjednoczonych. Osoba wybitna, ambitna, silna i przełamująca stereotypy.

Jaki ma dla nas przekaz???

W telegraficznym skrócie i cytując ją samą:

„Pragnę wam poradzić, byście żyli pełni energii i wiary, skromności i empatii. Mówcie prawdę, pomagajcie innym, zachowajcie perspektywę, dbajcie o to, by rozumieć historię i kontekst. Zachowajcie rozwagę, bądźcie twardzi, pozostawajcie oburzeni.”

W swej książce autorka omawia przytoczone rady, rozumiejąc, że wprowadzenie ich w życie nie jest proste, ale tego warte. Swoje wskazówki opiera na doświadczeniach z własnego życia. Szczęśliwego choć nie bogatego dzieciństwa, trudach bycia odmiennym i torowania drogi w miejscach, gdzie stereotypowo nie powinno nas być, wreszcie dostosowania się do sytuacji i chronienia własnego życia prywatnego żyjąc w świetle reflektorów.

Nie ma tutaj psychologicznych debat, terminów, a raczej czerpane z życia lekcje. Poznajemy Michelle, zarówno jej silne jak i słabe strony, jej wartości, którymi kieruje się w życiu i skąd je zaczerpnęła.

Wspaniała i inspirująca książka, kobiety niesamowicie ciepłej i mądrej życiowo i emocjonalnie. Inspirowana zmianami jakie wprowadziła pandemia, niestabilność ekonomiczna i polityczna pokazuje nam jak chronić nasze „światło” i czerpać ze „światła” innych.

To nie poradnik, a raczej przemyślenia, z których wyciągała wnioski przez całe życie.

Świetna lektura i polecam gorąco.

Jaki ma dla nas przekaz???

W telegraficznym skrócie i cytując ją samą:

Najnowsza książka Michelle Obama „ Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach” miała swoją premierę we wrześniu i wiedziałam od razu jak zobaczyłam ją w zapowiedziach, że muszę ją przeczytać. Bo była Pierwsza Dama Ameryki jest dla mnie niesamowita i inspirująca pod wieloma względami i chętnie czerpie mądrości od takich osób.

Michelle opowiada co tak naprawdę wpłynęło na taką a nie inną postawę w jej życiu. Jak choroba bliskiej jej osoby i lęk towarzyszący jej każdego dnia spowodowały, że nauczyła się walczyć i jednocześnie być ostrożnym aby poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego.
Z ogromnym poczuciem humoru, opowiada co dało ale też zabrało jej małżeństwo z Barackiem. W tej książce porusza tak wiele tematów ważnych, że czytanie tego uzmysławia, że to jest „zwykła” kobieta, która owszem żyje inaczej, ale problemy które jej w życiu dotknęły są bardzo ludzkie. Gdyż porusza kwestie rasizmu, samotność, macierzyństwa, kultury, miłości, wypalenia… a także partnerstwa. Dużo jest o wyborze partnera na całe życie. Porusza to co jest ważne w tej jakże poważnej decyzji.
Książka jest cudowna, mądra i pełna ważnych tematów! Czytając ją przy kawie, ma się wrażenie, że jest się na spotkaniu z koleżanka a nie czyta się książkę byłej Pierwszej Damy Ameryki.
Polecam

Michelle opowiada co tak naprawdę wpłynęło na...

Po wielkim sukcesie autobiografii „Becoming. Moja droga” Michelle Obama wydała kolejną wspaniałą książkę pt.: "Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach".
Na to kim stała się Michelle, spory wpływ miała postępująca choroba jej ojca. Mimo niepełnosprawności, ojciec chodził do pracy i nie pokazywał rodzinie cierpienia. Dzięki temu rodzina Michelle nauczyła się żyć pełnią życia, ale jednocześnie ostrożnie, aby przetrwać w otaczającym ich świecie.

Sięgając po tę książkę, nie wiedziałam czego się spodziewać. Historia jest pewną formą pamiętnika, ale nie znajdziemy w niej suchych faktów. To coś bardziej osobistego, zmierzającego ku pewnej misji. Pani Obama stawia w niej na rozwój, poszerza nasze horyzonty i poprzez własne wspomnienia, udziela cennych rad, jak radzić sobie w trudnych, życiowych sytuacjach.

Ta książka to miód na moją duszę, która podnosi na duchu; jest momentami bardzo zabawna, ale również emocjonalna. To nie tylko autobiografia - to jest skrawek jej życia, który pokazuje, że nawet jako była Pierwszą Damą Ameryki, jest człowiekiem, z problemami jak każda/-y z nas. Opowiada o tym jak sama borykała się z trudnościami życia, co nie ma wydźwięku przytłoczenia, wręcz odwrotnie - dzieli się z nami swoim doświadczeniem i mówi o tym otwarcie.
W obliczu niepewności nie liczy się to, czy masz miliony na koncie, czy nie, bo każdy jest równy.
Pani Michelle Obama to naprawdę bardzo mądra i inspirująca osoba, która ma nam wiele do przekazania. Pokazuje, jak budować wartościowe związki międzyludzkie, a partnera traktować jako opokę, przyjaciela i powiernika. Jej styl pisania bardzo mnie urzekł. Lekturę czytało mi się bardzo lekko i przyjemnie, mimo, że skłania do przemyślenia pewnych aspektów życiowych. Daje nam wiele cennych wskazówek, jak zachować równowagę w życiu prywatnym czy zawodowym, Myślę, że każdy, chociaż raz powinien przeczytać książkę z pod jej pióra.

Trochę obawiałam się tej książki.

Pamiętam, że "Becoming", czyli autobiografia Michelle Obamy była jedną z najbardziej wyczekiwanych premier w 2019 ( o rany jak to dawno było),która faktycznie nie zawiodła. "Becoming" było bez wątpienia lekturą inspirującą i pouczającą.

"Światło w nas" jest z kolei publikacją skręcającą w stronę literatury rozwojowej, w formie przypominającej pamiętnik, który ma czytelnika otulić, dodać odwagi, zainspirować.

Czy tak jest?

Jak najbardziej. Nie spodziewałam się, że ta lektura, mówiąc kolokwialnie, tak mi "siądzie".

Raczej nie nazwałabym tej publikacji kontynuacją. To zupełnie coś innego. Osobnego. Nadal w stylu Michelle, w podobnym tonie, jednak wydźwięk całości jest inny, w moim odczuciu bardziej rozbudowany mentoringowo.

Jest książka, która ma nam dodać otuchy.

W nowej publikacji Michelle Obama odkrywa się przed czytelnikiem jeszcze bardziej, jest otwarta i szczera. Opowiada nam o swoich wspomnieniach i emocjach z nimi związanymi, dzieli się trudnymi doświadczeniami ze swojego życia, które miały na nią ogromny wpływ, które ją kształtowały. W tych opowieściach jednak tkwi dodatkowa wartość w postaci rad autorki jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, kiedy nic nam nie sprzyja. Jestem zafascynowana tym jak myśli Michelle, jej intelektem, jej patrzeniem na świat. Jej spostrzeżenia i przemyślenia, sprawiają, że nie mogę o nich zapomnieć.

Opowiada o tym jak sama mierzyła się z przeciwnościami, z emocjami, z nieprzychylnością rzeczywistości, w której żyła. I muszę przyznać, że są to cenne wskazówki. Bo ona nie narzuca nam swojego toku myślenia. Raczej przytula nas z całym bagażem doświadczeń i dodaje otuchy. Ogromna empatia wyziera z tej książki i sprawia, że czujemy się zaopiekowani.

Przyznam, że podziwiam Michelle za jej oddanie sprawom mniejszości, za jej determinację i odwagę. To kobieta na miarę naszych czasów, bo to co mówi i robi nie jest bez znaczenia.

Trochę obawiałam się tej książki.

Michelle Obama, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych wydała kolejną wspaniałą książkę pt. „Światło w nas” ✨

Tym razem nie znajdziemy tutaj wielu faktów z życia kobiety, co niezmienia faktu, że książka jest bardzo ciekawa.

„Jak budować trwałe i szczere relacje? Jak tworzyć wspólnoty i budować je pomino różnic, czerpiąc z nich sile? Jakich narzędzi używać, aby poradzić sobie z poczuciem zwątpienia lub bezradności? Co robić, kiedy czujemy, że mamy dość?”

Ta te pytania, na podstawie swoich życiowych doświadczeń, była Pierwsza Dama stara się znaleźć odpowiedzi i przekazać je czytelnikowi w miły dla oka sposób.

Oprócz tego, że Michelle Obama jest znaną osobą, jest również żoną, matką, przyjaciółką - czyli kimś, kim my również jesteśmy. Jest człowiekiem, którego życie od samego początku nie było usłane różami. Borykała się z różnymi problemami, między innymi z rasizmem. W tej książce pokazuje ona jak uporać się z rzeczami, na które niestety nie mamy wpływu bądź są one silniejsze od nas.

„Światło w nas” to książka, która skłania czytelnika do refleksji, ale daje również cenne rady jak poradzić sobie w dzisiejszym świecie.

Po wielkim sukcesie autobiografii „Becoming. Moja droga” we wrześniu w księgarniach pojawiła się druga książka Michelle Obama „Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach”.
Na Michelle Obama i jej życie miała ogromny wpływ choroba jej ojca. Ojciec chorował na stwardnienie rozsiane i podupadał na zdrowiu, miał problemy z poruszaniem się. A mimo to chodził do pracy i nie okazywał rodzinie, jak bardzo cierpi. Michelle wraz z mamą i bratem ciągle martwili się o ojca. Czy się nie przewróci i bezpiecznie wróci do domu. Ta choroba odcisnęła piętno na całej rodzinie Fraserów, ale też nauczyła tego, że aby przetrwać w świecie pełnym przeszkód trzeba być ostrożnym, a bycie odmiennym tę ostrożność wymusza, ale wymaga śmiałości.
W swojej nowej książce była Pierwsza Dama Ameryki pokazuje nam swoje sposoby na to, aby w życiu prywatnym i zawodowym nie stracić równowagi i pewności siebie. Oraz jej sposoby na radzenie sobie ze stresem w trudnych sytuacjach.
Daje nam również wskazówki wynikające z jej doświadczenia, jak budować szczęśliwe i wartościowe relacje z ludźmi. Dla mnie bardzo inspirującym było podkreślenie przez nią wagi kobiecej przyjaźni i tego, że w życiu nie można opierać się tylko na partnerze. Bardzo imponuje mi niezależność Michelle i jej podejście do partnerstwa w związku. Sama też uważam, że przy doborze życiowego partnera nie można opierać się na tym, że ta osoba ma nam coś zapewnić, na przykład dostatnie życie, a kierować się innymi przesłankami. Na przykład czy ta osoba jest odpowiednim dla nas kompanem do życia.

Dobre relacje z ludźmi są fundamentem naszego życia, a gdy „rozświetla nas blask, postępujemy odważniej. Jeśli znasz swoje światło, znasz siebie”.
Każdy z nas ma w sobie ten blask i może żyć odważnie zgodnie ze sobą.
To bardzo inspirująca książka, pełna wartościowych przemyśleń i porad, które każdy może zastosować w swoim życiu. Polecam!

• Kupione-2023
  • <Projekt 2024>