Becoming. Moja historia

2019-02-13
Data 1. wydania:
2018-01-01
Dariusz Żukowski
autobiografia biografia kampania wyborcza kariera literatura faktu pasja polityka praca zawodowa relacje międzyludzkie relacje rodzinne sława USA wspomnienia życie prywatne życie towarzyskie
Inne

Sięgnąłem po tę książkę z kilku powodów. Jednym z nich było poznanie realiów życia żony prezydenta USA i to w dodatku pierwszego czarnoskórego w historii tego państwa. Drugi powód to konfrontacja optyki na otaczający świat i wydarzenia opisanych przez męża w książce „Ziemia Obiecana”. Otrzymałem to czego się spodziewałem. Obraz silnej kobiety rozdartej pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym. Opis ciągłego udowadniania innym i sobie samej, że kobieta w świecie dotychczas często zarezerwowanym dla mężczyzn, to wieczne wywarzanie dawno otwartych drzwi i łamanie krzywdzących stereotypów.
To co jest najbardziej wartościowe w tej książce, to obrazy wielkiej różnorodności, skrajności i problemów jakie toczą społeczeństwo Amerykańskie. To jednocześnie jest i siła i słabość najpotężniejszego państwa na Globie. Ponadto bardzo ciekawe są fragmenty z codziennego życia i rutyny panującej w Białym Domu.

po tej lekturze zainteresowałam się bardziej historiami Białego Domu. książka napisana lekkim piórem, szybko się czyta

Nie widze w tej ksiazce ani intymnosci ani inspiracji. W jednym zdaniu Michelle studiuje w Princeton, w nastepnym opowiada o braku dostepu do edukacji w jej rodzinnej dzielnicy. Jednak najbardziej rozbawilo mnie zdanie mowiace o tym, ze w mlodosci z bratem i rodzicami, w 4 osoby musieli sciskac sie na 80 metrach kwadratowych:)) Bardzo amerykanska biografia, chyba tez amerykanskie problemy i inspiracje, bo nie do konca rozumiem.

Pierwsza biografia, którą przeczytałam. Nie zniechęciła mnie, chętnie przeczytam kolejną. Michelle Obama jest dla mnie inspiracją. Warto poznać jej historię.

Jeśli ktoś spodziewa się opowieści o życiu kobiety z biednej dzielnicy, która to kobieta dzięki ambicji i ciężkiej pracy zaszła bardzo wysoko- będzie zadowolony; jeśli ktoś spodziewa się ciekawych smaczków o spotkaniach z przywódcami świata - będzie rozczarowany. Kwestia oczekiwań przed lekturą.

Książka jest ciekawie napisana, ale było mi ciężko przez nią przebrnąć. Słuchałam w audiobooku podejrzewam ze bym nie skonczyla gdybym musiała czytac. Michelle ma i miała ciekawie życie ale miałam wrażenie ze opisała każdy swój dzień... co było nużące.. niemniej jednak pozycja warta przeczytania ...lub przesłuchania..

Interesująca i inspirujaca książka. Z jednej strony pozwala zdobyć trochę wiedzy na temat Ameryki, z drugiej strony postać Michelle Obamy inspiruje do działania. Doceniam, ze p. Obama nie pozuje na wszystko ogarniającą kobietę sukcesu, ale pokazuje jak radziła sobie z trudnościami codziennego życia.

Miałam momenty, gdy nie mogłam się od niej oderwać, ale też takie gdy odrobinę mnie nudziła. Nie zmienia to jednak faktu że jest to potrzebna, ważna i dobra książka.

Ciekawa i inspirująca. Warto przeczytać, jak może wyglądać życie osoby, która nie ukrywając swojej niechęci do polityki, na przestrzeni lat zostaje Pierwszą Damą USA, a wspomniana polityka staje się jej chlebem powszednim. W ciągu 8 lat sprawowania tej funkcji, podejmuje mądre i społecznie potrzebne inicjatywy, nie zaniedbując największej wartości, jaką jest dla niej rodzina. Mierzy się z hejtem z powodu swoich wypowiedzi, koloru skóry i szerokości bioder. I nie może wyjść na spacer bez towarzystwa agentów Secret Service. Ma charakter i nie boi się go okazywać. Jej głos jest ważny i słyszalny. Hmmm. Fajnie mieć taką Pierwszą Damę ;)

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozumiem biografię, ale tutaj dokładność opisów życia była dla mnie zbyt obszerna. Właśnie ta dokładność dbania o każdy detal życia sprawiła, że książka często była męcząca, nudząca. Nie była zła, ale zajmuje w czytaniu zbyt wiele czasu.