Becoming. Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos

Okładka książki Becoming. Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos Michelle Obama
Michelle Obama Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
Agora
2019-11-19
2019-11-19
Dariusz Żukowski
Michelle Obama becoming dziennik motywacja

"Becoming" czyli dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos prosto od wyjątkowej Michelle Obama.
Zeszyt ten jest oparty na bestsellerowym pamiętniku o tym samym tytule "Becoming" autorstwa oczywiście Pani Michelle Obama. Wypełniony motywującymi cytatami oraz inspirującymi pytaniami, które sprawią, że odkryjesz siebie na nowo, cyt.:

"Pozwólcie, by was poznawano i usłyszano, nie wstydźcie się własnej historii, przemawiajcie swoim autentycznym głosem - to daje siłę. Gdy zaś jesteście gotowe poznać i usłyszeć innych, tworzycie piękniejszy świat. Właśnie tym jest dla mnie stawanie się."

Ten dziennik to taka chwila dla siebie i swoich przemyśleń. Otwierasz dziennik w zależności od nastroju na jednym z pytań lub poleceń od Michelle i odpływasz w swoje refleksje.
Już na samym początku autorka dla lekcję czytelnikowi, przyznając się jednocześnie do swojego błędu, cyt.:

"Z perspektywy lat żałuję, że nie poświęcałam więcej czasu na zapisywanie swoich myśli i uczuć."

Dziennik te ma być właśnie takim powodem dla którego usiądziesz i znajdziesz chwile dla siebie i swoich myśli w zabieganym życiu. Po czasie, kiedy będziesz do niego wracać objawi się jego druga, w tej chwili mniej widoczna cecha, a mianowicie swego rodzaju "bank pamięci".

Autorka również radzi tym, którzy czują pewną obawę przed pisaniem, żeby nie martwili się, że sobie nie poradzą. W tym dzienniku nie chodzi bowiem o to, by pisać wierszem czy czekać na przysłowiową wenę twórczą. Wystarczy tylko, że usiądziesz w swoim towarzystwie i opiszesz coś co przyjdzie ci do głowy, albo coś co właśnie się tobie przydarzyło. To morze być najzwyklejsza rzecz, jak na przykład to na co właśnie patrzysz, jak się z tym czujesz, albo z czego ostatnio byłaś dumna.
Autorka oczywiście przychodzi z pomocą i wpisała już inspirujące pytania w dziennik. Tematyka jest oczywiście bardzo różnorodna, ponieważ Ty też każdego dnia masz ochotę na coś innego.

Są tutaj pytania dotyczące dzieciństwa i twojej przeszłości, co z pewnością skłania do wspomnień i refleksji, albo tematy bardziej współczesne, jak np. Twoja ulubiona muzyka.
Wszystkie jednak mają jedno zasadnicze zadanie, abyś mogła usiąść, zastanowić się chwilkę na sobą i swoją sytuacją oraz możliwościami, które oczywiście mają moc owego stawania się - Becoming.

Nie musisz tego robić codziennie. To jest twój dziennik i ty sama zdecyduj kiedy będzie najbardziej dogodny czas na spotkanie z samą sobą.
Gwarantuję Tobie jeszcze jedną wyjątkową rzecz, otóż jest nią niesamowita radość, kiedy po jakimś czasie będziesz wracać do tego dziennika i dzięki swoim zapiskom odtwarzać swoje własne, wyjątkowe bardziej lub mniej chwile.

Uwierz mi na słowo bo wiem co piszę. Sama kiedyś prowadziłam taki zwykły zeszyt w którym zaklinałam codzienność. Dzisiaj kiedy go czytam, to po pierwsze uśmiecham się z radości, a po drugie jestem wdzięczna samej sobie, że znalazłam czas żeby zatrzymać czas na stronach zwykłego zeszytu.

Dziennik jest przepięknie wydany, zatem stanowi również idealny prezent dla kogoś bliskiego. Ja właśnie kupiła go w takim celu i w tym tygodniu dotrze on do swojej właścicielki, która zasługuje na to, by zatrzymać czas na strona tego dziennika.
Na zakończenie zacytuję jeszcze jedno zdanie od Michelle Obama, które idealnie oddaje wartość tego dziennie i mam nadzieję, ze zachęcie Ciebie do wypełnieni go swoimi myślami, przeżyciami doświadczeniem, cyt.:

"Pisanie pozwoli ci lepiej przeżywać różne wydarzenia, rozumieć świat, rozwijać się - oraz pamiętać."

Polecam ten dziennik równie mocno, jak jego autorka i gwarantuje pełen sukces bowiem doświadczyłam tego, mimo że ja wówczas miałam zwykły zeszyt w kratkę. Warto jednak umieszczać siebie i swoje myśli w tak cudownej oprawie jaką stanowi dziennik motywacyjny od Pani Michelle Obama.

Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana

"Pozwólcie, by was...

Coś dla osób lubiących pisać wypracowania na zadany temat. To taka chwila dla siebie, gdy ma się ochotę o czymś pomyśleć. Wystarczy tylko wybrać temat pasujący do nastroju. A czy pomoże komuś w rozwoju? Nie wiem, raczej nie zaszkodzi. Na pewno zrelaksuje lub pomoże uporządkować myśli na dany temat. A jak komuś mało, zawsze może przeprosić się że zwykłym zeszytem. W sumie można prowadzić oba dzienniki jednocześnie. Ja tak robię.

W teorii rozumiem zamysł twórców, dziennik miał być naszą formą spisania własnej historii i poszukiwania własnego głosu nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że jest to dość infantylny i komercyjny przedmiot, dla którego trudno znaleźć zastosowanie. Przejrzałam wszystkie pytania i znaczna większość z nich brzmi jak wyciągnięta z niegdyś bardzo popularnych "Złotych myśli" i wręcz bawi a nie inspiruje jak miało to chyba być w zamiarze. Nie mówię nie, są strony gdzie rzeczywiście przystanęłam i zastanowiłam się nad odpowiedzią ale w znacznej części uważam, że ten dziennik jest nijaki i bzdurny w dodatku nie warty swej ceny, na szczęście książka osładza ten gorzki fakt i na tym zakończmy te żale.

Jak zwykle!
Michelle Obama zaangażowana na maksa. Zdążyła mnie do tego przyzwyczaić przez lata kadencji jako prezydentowa USA. Jeśli coś robiła, to solidnie, przemyślanie i z myślą o najsłabszych.
Tak jest również z autobiografią „Becoming”.
O stawaniu się jako ewolucji, ciągłemu zmierzaniu ku własnej, lepszej naturze. O budzeniu się z marazmu. O wzmacnianiu wiary we własne siły. Nie pozostawiła jednak swoich przebudzonych czytelniczek samym sobie. Miała świadomość, że nie każda z nich będzie miała odwagę rzucić się w wir życia, by zmieniając siebie, zmieniać rzeczywistość wokół na lepsze.
Postanowiła tym kobietom pomóc.
Ponownie wyciągnęła dłoń w postaci kolejnej publikacji. Bardzo ciekawej pod względem formy. To interaktywny przewodnik w postaci dziennika. We wstępie do niego przyznała się do jednej rzeczy – „Z perspektywy lat żałuję, że nie poświęciłam więcej czasu na zapisywanie swoich myśli i uczuć.” Dzisiaj wie, że „nie musimy wszystkiego pamiętać, ale to, co pamiętamy, jest cenne”.
Dziennik ma być tą pamięcią.
Tym przerażonym, że nie podołają, nie potrafią, nie mają o czym i nie poradzą sobie, podsuwa kilka motywujących zachęt – „Nie musisz pisać wierszem, ani czekać na olśnienie, które trafi cię jak grom z jasnego nieba. Nie musisz pisać codziennie i z pewnością nie musi temu towarzyszyć poczucie, że masz do powiedzenia coś szczególnie ważnego. Wystarczy, że opiszesz jakąś zwykłą rzecz, taką jak chrobot skrobaczki na szybie samochodu w mroźny poranek”. To dlatego miejsca na wpisanie dat pozostawia puste, a pod nimi widnieją inicjujące pytania.Ich tematyka jest przebogata i różnorodna, od tych dotyczących rzeczy pozornie błahych, jak ulubiona muzyka czy ubiór, po te ważne społecznie, do udziału w których zachęca. Mnie najbardziej podobały się pytania dotyczące dzieciństwa i przeszłości. Zmuszające do wspomnień i refleksji, by uświadomić sobie, co lub kto mnie ukształtował taką, jaką jestem dzisiaj. Wszystkie są po to, by przeanalizować siebie, zastanowić się nad sobą, swoim położeniem i dotychczasowym działaniem lub jego brakiem, nad swoimi możliwościami, które mają moc stawania się.
Zmotywują do zmiany i usłyszenia siebie.
Od czasu do czasu między strony dziennika wkładała własne myśli motywujące. Kierując czytelniczką, stale nawiązuje dialog. Jeśli wymaga odpowiedzi lub innej reakcji, rewanżuje się przykładem z własnego życia. Dzięki temu tworzy intymną relację, ukazując obraz samej siebie – kobiety zwykłej, która ma swoją playlistę, ulubione smaki i sukienki, ale i poglądy. Nierzadko wahania i pytania bez odpowiedzi. Mnie najbardziej zaciekawiło wyznanie czytelnicze. Dzięki „Czytaj jak profesor”, wiem dlaczego „Pieśni Salomonowe”, rekomendowana pozycja przez Thomasa C. Fostera jako „musisz przeczytać”, tak bardzo ją zachwyciła i rozpoczęła piękny proces rozwoju czytelniczego.
Propozycja prowadzenia dziennika w takiej formie ma jeszcze jeden cel.
Zachowanie tych aspektów własnego „ja”, o których z biegiem lat zapomina się. Ten dziennik pomoże je przypomnieć i ocenić z zupełnie innej perspektywy.
Zapamiętać także osobiste, przeszłe historie.
Ważne, mimo upływu czasu, zawarte w nich emocje, myśli i przeżycia. „Pisanie pozwoli ci lepiej przeżywać różne wydarzenia, rozumieć świat, rozwijać się - oraz pamiętać.” – zapewnia Michelle. Według niej to „prawdopodobnie najważniejsza część procesu stawania się”.
Dziennik w pięknej, ascetycznej, pastelowej oprawie graficznej, z tasiemką do przekładania kartek, można łatwo spersonalizować, usuwając banderolę i wpisując imię oraz nazwisko na przygotowanej do tego, pierwszej stronie. Wydawca zadbał również o to, by cały aparat informacyjny książki dyskretnie umieścić na ostatniej kartce trzonu.

Jak zwykle!
Tak jest również z autobiografią „Becoming”.

• Moje przekłady
  • Czeka w bibliotece

Michelle Obama Becoming. Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos Zobacz więcej