Śmierć. Nowy początek

eSPe
2023-09-25
2023-09-25
9788382012736

Każdy człowiek powinien być świadomy rzeczywistości śmierci. Ta perspektywa nie powinna nas paraliżować, lecz dawać nadzieję, że znajdujemy się w drodze do lepszej rzeczywistości. Nie powinniśmy uciekać przed myślą o nadajecie kresu życia ziemskiego. Powinniśmy tworzyć testament, uczestniczyć w uroczystościch pogrzebowych czy odwiedzać bliskich pochowanych na cmentarzu. Najlepszym sposobem na poradzeniem sobie okresem żałoby, stratą bliskiej osoby czy osobistą chorobą jest wiara. Ks. Piotr w przystępny sposób dla zwykłego śmiertelnika ukazał patrzenie na śmierć w zupełnie nowy sposób. Wiara i wymiar duchowy może odegrać główną rolę, aby nie popaść w rozpacz. Ciekawym rozwiązaniem tej publikacji jest cytowanie fragmentów Pisma Świętego i objaśnienie poruszonej tam tematyki. Dowiemy się również czym jest niebo, czyściec i piekło oraz jaką rolę spełniają msze gregoriańskie. Ta książka może być terapią dla pogrążonych w żałobie.

Bardzo wartościowa pozycja! Poruszony został temat trudny, a jednak tak bardzo związany z naszą codziennością, o którym jednak mało chce się mówić Napisana przy wykorzystaniu licznych przykładów z życia wziętych.

Interesująca książka opisuje czym zgodnie z nauką Kościoła jest śmierć. Jak przygotować się do pogrzebu. Życie nie kończy się w chwili śmierci. Ono wtedy naprawdę się zaczyna.
Co się dzieje, gdy umieramy?
Dlaczego nie powinniśmy się bać śmierci?
Czym tak naprawdę będzie sąd ostateczny?
Czy niebo i piekło istnieją naprawdę? Co dokładnie i skąd o tym wiemy?
Jak odzyskać pokój ducha po śmierci bliskiej osoby?
Czy możemy mieć kontakt z tymi, którzy odeszli do wieczności?
Ks. Piotr Śliżewski sam musiał zmagać się z tymi i wieloma innymi pytaniami. Najpierw gdy nieoczekiwanie po zarażeniu się wirusem COVID-19 zmarł jego długoletni przyjaciel i mentor. Potem, kiedy okazało się, że jego bratanica urodziła się z zespołem Ebsteina – wrodzoną wadą serca, w wyniku której zmarła trzy dni po urodzeniu. Te traumatyczne doświadczenia stały się dla autora okazją, by na tajemnicę śmierci popatrzeć w zupełnie nowy sposób. Dziś ks. Piotr oddaje w ręce czytelników książkę, w której z jednej strony tłumaczy najważniejsze prawdy wiary katolickiej dotyczące życia po śmierci, a z drugiej – podpowiada, jak w trudnym doświadczeniu straty bliskich osób zachować nadzieję i nie popaść w rozpacz. To mądra i napisana z ogromnym wyczuciem publikacja, która tysiącom osób może pomóc uwierzyć, że śmierć to nie koniec życia – że śmierć to nowy początek!

Co się dzieje, gdy umieramy?
Dlaczego nie powinniśmy się bać śmierci?
Czym tak naprawdę będzie sąd ostateczny?
Czy niebo i piekło istnieją naprawdę? Co dokładnie i skąd o tym wiemy?
Jak odzyskać pokój...

Każdy powinien ją przeczytać

Każdy powinien ją przeczytać

We współpracy z Wydawnictwem Espe miałam możliwość zapoznać się z treścią niniejszej książki. Bardzo dziękuję.

Księdza Śliżewskiego kojarzę z przestrzeni internetowej. Czasami pojawiały mi się jego filmiki na Facebooku. Teraz prześledziłam fabułę książki i chciałabym może na początku zaznaczyć, że ten duszpasterz ma niesamowite wyczucie i empatię. W sposób, w jaki mówi o jakże delikatnej i ważnej kwestii jaką jest śmierć, naprawdę pokazuje jego podejście do drugiego człowieka oraz jego bólu po stracie bliskiej osoby.

Duszpasterz mówi o sprawach ostatecznych, które są przed absolutnie każdym chodzącym po ziemi. Nikt przed nimi nie ucieknie. Chyba że ci obserwujący na własne oczy Apokalipsę. Mam ogromną nadzieję nie znaleźć się w tym gronie. W książce „Śmierć. Nowy początek” dajemy się poprowadzić przez następujące zagadnienia. Przygotowanie do pogrzebu, sam pogrzeb, sąd ostateczny i paruzję, niebo, czyściec oraz piekło.

Wszystko to w moim odczuciu dobrze rozwinięte. Książka rozwiewa wątpliwości. Wlewa w serce nadzieję, że jeszcze się spotkamy, że to nie koniec. Ksiądz Piotr spokojnie przechodzi przez obrzędy uroczystości pogrzebowej, zwraca uwagę na aspekty, które łatwo mogą wymknąć się z pamięci w czasie przeżywania żałoby. Porusza również temat Mszy Świętych Gregoriańskich.

Jeżeli ktoś zastanawiałby się, czy warto sięgnąć po tę książkę, czy po jej przeczytaniu nie poczuje się jakoś przybity mogę zapewnić, że nic takiego nie ma miejsca. Jak najbardziej warto poznać jej treść, by te tematy, tak często wypierane przez codzienność, gonitwę, oswoić. Pomyśleć. Przestać od nich uciekać.

Książka ujmuje temat przemijania całościowo. Opisuje czym zgodnie z nauką Kościoła jest śmierć. Jak przygotować się do pogrzebu co dla mnie jako osoby nie mającej doświadczania w tej materii było naprawdę przejmujące i odkrywcze. Dobrze, że porusza się ten temat z wrażliwością jaką ma autor. Aby następnie rozwinąć temat tego co czeka po śmieci. Książka skłania na refleksji i otwiera oczy szczególnie w perspektywie Uroczystości Wszystkich Świętych.

Książka o śmierci, o pożegnaniu bliskiej osoby. Temat na pewno trudny. Autor pokazuje nam co się dzieje po śmierci, jak powinniśmy się zachowywać, a nawet co czuć. To nie są nakazy, to bardziej porady, przypominanie naszej wiary. W co wierzymy, czego powinniśmy się trzymać. Jak się z tym pogodzić. Śmierć jest trudnym tematem. W szczególności jak umiera ktoś bliski, młody. W większości nie potrafimy się z tym pogodzić, obwiniamy Boga, dlaczego zabrał młodą osobę, która miała jeszcze tyle przed sobą. Autor pokazuje nam, że śmierć to dopiero początek...

Trochę mi zajęło przeczytanie tej książki. Nie jest gruba, ale to ponad 170 stron o wierze, nadziei, oczekiwaniach i postępowaniu chrześcijan. Jest pełna przemyśleń, głębokiej wiary. Autor przeżył dwie śmierci bliskich osób. Przyjaciela i malutkiej bratanicy. To skłoniło go do napisania książki, a może po trochu poradnika.

Polecam 💪💪💪

Przeczytałem z uwagą, a po lekturze zadałem sobie pytanie do jakiego czytelnika ta książka jest adresowana. Pytanie bierze się stąd, że pozycja ta zawiera rekapitulację nauki Kościoła o śmierci, pogrzebie i o tym, co po śmierci. Obawiam się zatem, że wierny, który stara się pogłębiać wiedzę o wierze nie znajdzie tutaj zbyt wielu nowych kwestii, a osoby, do których prawdy zamieszczone winny trafić, obawiam się, że po książkę tę nie sięgną, a łatwiej byłoby do nich trafić przez YT. Plus za komunikatywny, przystępny język.

Śmierć niebywale wiąże się z ogromnym bólem. Z pewnością wielu z nas miało z nią styczność. Dla jednych była nieco łatwiejszym procesem, dla drugich ogromnie trudnym trwającym niezwykle długi czas.

Co ciekawe śmierć i żałoba nie wiąże się tylko i wyłącznie z pogrzebem. Żałoba to długotrwały proces polegający na zaakceptowaniu, wybaczeniu, podsumowaniu, modlitwie, utrwalaniu wspomnień jak i realnej pomocy zmarłym.

,,Przed żałobnikami stoi kluczowe zadanie polegające na przebaczeniu zmarłemu jak i sobie. Istnieje wiele przestrzeni duchowych, które trzeba po prostu zaakceptować”.

"Śmierć. Nowy Początek" to książkowa podróż, która zmusza czytelnika do zastanowienia się nad życiem, śmiercią i możliwością nowego początku. Ksiądz Piotr Śliżewski w tej mistycznej opowieści podjął się trudnego zadania ukazania tematu, który dla wielu pozostaje tajemnicą. Jednakże, zamiast wprowadzać czytelnika w melancholijną atmosferę, autor stworzył dzieło, które nie tylko porusza, ale również inspiruje do refleksji.

,,Zbawienie jest darem od Boga. Modlitwa pomaga nam pogodzić się z nieodwracalnym faktem śmierci. Dzięki niej przecieramy zmarłemu szlaki do nieba. Co najważniejsze przynosi owoce dla osób po tamtej stronie życia, jak i dla tych, którzy zostają na ziemi”.

Śliżewski umiejętnie posługuje się metaforą i symboliką, tworząc warstwową narrację, która ukazuje różne perspektywy życia po śmierci. Jego zdolność do malowania obrazów słowami pozwala czytelnikowi przenosić się między światem realnym a tym, który rozciąga się po drugiej stronie życia.
Niezaprzeczalną wartością tej książki jest skrupulatnie przeprowadzenie czytelnika po meandrach zagadnień związanych z przygotowaniem pogrzebu, zadbaniem o modlitwę, wewnętrzny spokój czy realną pomoc zmarłemu. Warte podkreślenia jest znaczenie, że żyjący tu na Ziemi mogą pomóc poprzez msze gregoriańskie, odpusty, pobożne wykonywanie praktyk religijnych takich jak adoracja Najświętszego Sakramentu czy Koronki do Miłosierdzia Bożego w skróceniu oczyszczenia w Czyśćcu zmarłemu.
Myślę, że lektura tej krótkiej książki będzie pomocna dla ludzi, chcących dowiedzieć się więcej o tym co mówi Kościół jak i Biblia na temat Czyśćca, Nieba i Piekła.
,,Śmierć. Nowy Początek" to nie tylko książka o śmierci, ale również o odkrywaniu życia w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Piotr Śliżewski stworzył dzieło, które zaintryguje każdego poszukującego głębszych sensów życia. To lektura, która zostaje z czytelnikiem na dłużej, pozostawiając po sobie ślad refleksji nad tym, co kryje się za granicą tego, co znamy jako życie.

,, Śmierć. Nowy początek" to książka autorstwa księdza Piotra Ślizewskiego, po którą sięgnęłam bez wahania.

Na śmierć bliskich nam osób niegdy nie jesteśmy gotowi, chociaż od dziecka wiemy, że takie chwile przyjdą w naszym życiu. Zawsze odejście bliskich nam osób jest dla nas ciosem. Przechodziłam już przez te ciężkie chwile i czytając tę książkę, żałowałam że nie miałam jej w rękach sześć lat temu.
@pomocny_ksiadz_ewangelizuj.pl pomaga nam spojrzeć na śmierć w inny sposób. Pokazuje nam jak po odejściu bliskich mieć nadzieję. Książka ta pomaga uwierzyć, że śmierć to nie koniec.

,, Śmierć. Nowy początek" mimo ciężkiego i smutnego tematu - budzi w czytelniku entuzjastyczne uczucia.

• Katolickie
  • Muszę mieć!