Mała szkoła przebaczania

2020-01-01
2020-01-01

📚Recenzja: 110/2023
📚Autor: Ks. Piotr Śliżewski - ewangelizuj.pl
📚Tytuł: "Mała szkoła przebaczania"
📚Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
📚Ocena: 10/10

"Problem tkwi jednak w tym, że my oczekujemy dla siebie taryfy ulgowej, sami zaś nie chcemy jej zastosować wobec innych. Własne ograniczenia i zranienia dobrze rozumiemy i łatwo się z nich usprawiedliwiamy, ale gdy słabość przytrafia się innym, nie potrafimy jej zaakceptować. Dlatego tak ważne jest przebaczenie."
Przebaczanie jest naprawdę trudne...Wielu z nas niejednokrotnie spotkało się z murem w postaci braku chęci na przebaczenie drugiej stronie. Może nawet pomyślało sobie, że tej konkretnej przewiny nie da się odpuścić za nic w świecie.
Autor w "Małej szkole przebaczania" pokazuje nam, że przy odpowiednim podejściu i przepracowaniu tematu, odpuszczenie winy jest możliwe w każdym, nawet najtrudniejszym przypadku. Czytając tę książkę, poczułam się, że Ks. Piotr otoczył mnie odpowiednią opieką jako duszpasterz, pokazał palcem krok po kroku, gdzie jest problem. Unaocznił, że często tkwi on właśnie w nas i w naszej głowie i to właśnie od siebie musimy rozpocząć.
Bardzo spodobało mi się, że każdy rozdział rozpoczyna się pasującym cytatem z Pisma Świętego, a kończy pytaniami, na które należy sobie odpowiedzieć, by ułatwić sobie proces przebaczania.
Zwieńczeniem książki jest seria świadectw ludzi, którzy doznali krzywd, wybaczyli i jak to wpłynęło na ich dalsze życie.
Strzałem w dziesiątkę jest, według mnie, również ukazanie wagi przebaczenia w kulturze masowej, na przykład w tekstach popularnych utworów muzycznych.
"Mała szkołą przebaczania" jest bardzo ważnym tytułem, ukierunkowującym tych, którzy mają problem z podjęciem tej czasem najważniejszej decyzji w życiu.
Do zaczytania.
Molly 📖 .

📚Recenzja: 110/2023
📚Autor: Ks. Piotr Śliżewski - ewangelizuj.pl
📚Tytuł: "Mała szkoła przebaczania"
📚Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
📚Ocena: 10/10

,,Przebaczenie nie jest jednorazowym wydarzeniem, czymś, co dokonuje się natychmiast. Przebaczenie jest wyzwaniem. Decydując się na nie, musimy wiedzieć, że to proces, który trochę potrwa, jeśli ma uzdrowić nas do głębi."

W tym tygodniu wieczory zarezerwowałam sobie na swój rozwój duchowy. W ten weekend czas na podsumowanie lektur księdza Piotra Śliżewskiego. Pierwsza książka nosi tytuł ,,Mała szkoła przebaczania" i jest o niezwykle ważna i potrzebna książka o umiejętności, którą powinien nabyć każdy.

Jest to tytuł o wartościach nie tylko religijnych, ale również filozoficznych. Dowodzi on temu, iż warto przebaczyć nie tyle dla osoby,która nas skrzywdziła, ale dla samego siebie. Przebaczenie zabliźnia rany i leczy duszę. Ksiądz Piotr analizuje ten proces i popiera go świetnymi cytatami pochodzącymi z Pisma Świętego, które mogą stać się źródłem inspiracji. Walkę z przebaczeniem ksiądz Piotr porównuje do walki Dawida z Goliatem, co okazuje się niezwykle trafnym porównaniem.
Odniesień do Biblii jest dużo więcej, a każde z nich wzbogacone jest o pytania do przemyślenia. Jest to bardzo ciekawa forma, która zachęca do przepracowania swych krzywd. Wszystko wzbogacone jest o świetne komentarze księdza. Lektura ta jest prawdziwą duchową terapią. Pozwala ona spojrzeć na przebaczenie zupełnie z innej strony. Egzemplarz zawiera również świadectwa, które są w stanie skruszyć stawiane przez nas mury. Jedno z nich poruszyło mnie w wyjątkowy sposób, ponieważ poniekąd pokrywa się z moimi doświadczeniami. Co jeszcze tu znajdziecie? Co ciekawe, znajdziecie tu również klika piosenek z popkultury, w których mowa o przebaczeniu oraz modlitwy, które mogą Wam pomóc.

Tytuł ten to niespełna 200 stron, które czyta się błyskawicznie. Może on przynieść natychmiastową ulgę tym, ktorzy jej szukają.

"Przebaczenie jest jak regulowanie poziomu wody w rzece. Jeśli nie praktykujemy go na co dzień, nasza siła przeradza się w coś przerażającego, powoduje niekontrolowane szkody."

"Nie ma lepszego sposobu na rozbrojenie emocjonalnej bomby jak odpowiedzieć dobrem na zło (...) pyskówką ani walką nie zrekompensujemy sobie bólu, który został nam zadany".

"Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością" i jest silnym fundamentem ludzkich relacji.

Musimy pozwolić by emocje opadły i używać języka miłości podczas podejmowanych rozmów, by dojść do porozumienia. Jezus doskonale uczy nas jak "wyciągnąć rękę do winowajcy, mimo że jest ona jeszcze przybita cierpieniem". Agresja bowiem rodzi agresję. Nerwami nic nie zdziałamy... Często najbliżsi ranią nas najdotkliwiej, bo znają nasze najczulsze punkty... Pokazuje to też nie jedna historia biblijna.

"Trwać w żalu do drugiego człowieka to jak pływać pod wodą i ciągle zastanawiać się dlaczego tak nam trudno oddychać. Próby przebaczenia są jak wynurzenie się na powierzchnię i zaczerpnięcie powietrza. Ciągle myślenie o doznanej krzywdzie nie pozwala żyć normalnie".

"Po co być niewolnikiem złych wspomnień? One tylko pogłębiają nasz ból. TWÓJ WRÓG ZRANIŁ CIĘ RAZ, WSPOMNIENIE O NIM TYSIĄC RAZY...

"Każdy z nas może udzielić drugiemu przebaczenia. Ono zależy od nas. Pojednanie natomiast to dzieło dwóch stron konfliktu". Sam znak pokoju w czasie Mszy Świętej jest tego przykładem.

O wiele trudniej wybaczyć samemu sobie...
"(,...) tragiczniejszą sprawą było targnięcie się na własne życie. Judasz nie potrafił uwierzyć że Bóg mu wybacza. Tym właśnie różnił się od niego Piotr, który też przecież zdradził Jezusa-wyparł się Go. Dwie zdrady, tak podobne, a poprowadziły Judasza i Piotra w tak różnych kierunkach. Piotr wiedział że może liczyć na Boże Przebaczenie. Sam sobie też potrafil wybaczyć."

Zatem życzę Wam, by "nad waszym gniewem nie zachodziło słońce". Pamiętajcie, że przebaczenie nie jest emocją ani uczuciem. Przebaczenie jest decyzją na którą warto się odważyć. Wybaczaj innym... Wybacz sam sobie.

"Przebaczenie jest...

Książka wspaniała dla każdego. O wybaczaniu sobie i innym... Podoba mi się bogata w mądrość treść, jak i czytelny, estetyczny sposób przedstawienia tematu tj. liczne odwoływania do Biblii, wyjaśnienie na "prosty język o co chodzi" oraz kilka zdań do przemyślenia na koniec każdego rozdziału... Fajnym bonusem są polecane modlitwy ku przebaczeniu z wyjaśnieniem jak je odmawiać.

Przed przeczytaniem tej książki wydawało mi się, że niektórych sytuacji nie da się wybaczyć. Wzruszyłam się świadectwami ludzi, którzy doznali różnych krzyw w życiu i mimo tego podjęli trud przebaczenia. Bez Boga nie da rady prawdziwie przebaczyć...

• Przeczytane w 2023
  • Brak
  • Nieprzeczytane na półce
  • Współpraca
  • Religia i duchowość
  • Chrześcijańskie

Dodaj cytat z książki Mała szkoła przebaczania