Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza nas życie

Okładka książki Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza nas życie Liz Fosslien, Mollie West Duffy
Okładka książki Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza nas życie
Liz FosslienMollie West Duffy Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Big Feelings
Muza
2023-11-15
2023-11-15
Stanisław Bończyk

Okładka książki Jak ogarniać emocje w pracy. Dla ambitnych i wrażliwych Liz Fosslien, Mollie West Duffy
Jak ogarniać e... Liz Fosslien, Molli...

Poradnik na czasie

W dzisiejszym świecie, pełnym niepewności, presji społecznej i codziennych wyzwań, niełatwo utrzymać równowagę emocjonalną. Książka "Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza cię życie" autorstwa Liz Fosslien i Mollie West Duffy to przewodnik, który oferuje praktyczne narzędzia do radzenia sobie z szerokim spektrum trudnych uczuć, wykorzystując zarówno swoje osobiste doświadczenia, jak i historie anonimowych jednostek oraz analizując emocje w kontekście współczesnych wyzwań życiowych.

Jednym z głównych walorów tej publikacji jest gruntowna analiza psychospołecznych mechanizmów kształtujących trudne emocje oraz sugestie dotyczące ich efektywnego zarządzania. Wykorzystując zarówno autorskie doświadczenia, jak i przykłady z życia codziennego, książka stara się demistyfikować negatywne konotacje emocji, tak aby czytelnik mógł je lepiej zrozumieć i skuteczniej integrować z własnym życiem.

Warto podkreślić, że oprócz wywodów teoretycznych, publikacja oferuje również konkretną gamę narzędzi praktycznych, takich jak kwestionariusze samooceny czy zestawy ćwiczeń, które pomagają czytelnikom zgłębić własne emocje i efektywniej zarządzać nimi. Ponadto, liczne ilustracje, schematy i wykresy wspierają czytelnika w przyswajaniu zawartych treści, podnosząc ich zrozumiałość i atrakcyjność.

W kontekście szeroko pojętego rozwoju osobistego oraz zdrowia psychicznego, książka "Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza cię życie" stanowi cenny przewodnik dla jednostek poszukujących skutecznych strategii radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi. Jej multidyscyplinarna i przystępna forma sprawia, że może być użyteczna zarówno dla profesjonalistów z obszaru psychologii i doradztwa, jak i dla osób indywidualnych, pragnących lepiej zrozumieć i kontrolować własne emocje.

Książka "Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza nas życie" to przewodnik przez labirynt trudnych emocji i przytłaczających doświadczeń, którymi zmagamy się na co dzień. Autorzy, Liz Fosslien i Mollie West Duffy, znane z wcześniejszego dzieła "Jak ogarniać emocje w pracy. Dla ambitnych i wrażliwych", ponownie oferują ciepły, mądry i zabawny sposób radzenia sobie z różnorodnym spektrum uczuć.

Książka jest skonstruowana wokół kluczowych tematów, takich jak niepewność, porównywanie, gniew, wypalenie, perfekcjonizm, rozpacz, żal, smutek i wstyd. Każdy rozdział oparty jest na konkretnych historiach ludzi, które pomagają czytelnikowi zidentyfikować i zrozumieć własne emocje.

Autorzy nie tylko opisują trudne emocje, ale również proponują praktyczne narzędzia do radzenia sobie z nimi. Znajdziemy tu zestawy ćwiczeń, które pomagają lepiej zrozumieć własne uczucia i skuteczniej radzić sobie z otaczającymi nas problemami.

Książka jest nie tylko przystępna, ale również przyciąga uwagę czytelnika swoją ciepłą i przyjazną tonacją. Opowieści ludzi oraz liczne przykłady sprawiają, że treści są łatwiejsze do zrozumienia i przyswajania.

Mimo że książka wciąga, warto ją czytać z umiarem, aby lepiej przyswoić zawartą w niej wiedzę. Dodatkowo, autorzy polecają różne źródła oraz aplikacje, co czyni ją praktycznym przewodnikiem zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają zastanawiać się nad swoimi emocjami, jak i dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Podsumowując, "Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza nas życie" to wartościowy przewodnik dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć i zarządzać swoimi emocjami. Polecam zarówno tę, jak i wcześniejszą książkę autorów, jako cenne źródło informacji na temat zdrowia psychicznego i radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

Chyba nigdy nie miałam do czynienia z tak niejednolitą książką - grafiki były super trafne, ale tekst merytorycznie zniszczył całość.

Historia powstania tej książki miała ciekawy proces wydawniczy, ponieważ została wydana po drugiej konsultacji autorek z wydawnictwem, w czasie, który był dla każdego na świecie trudny, a mianowicie w okresie szalejącej pandemii.  W momencie, kiedy autorki podjęły decyzję o wydaniu tego poradnika, same zmagały się z bardzo trudnymi emocjami, a wydawnictwo nie bardzo rozumiało jak taka książka mogłaby się ukazać. Świat doświadczał trudnych emocji i wydawcy uznali, że historia autorek i innych ludzi, którzy zechcieli by ich własne historie zostały spisane w tej książce jest potrzebna, ponieważ na doświadczeniach innych osób łatwiej jest spojrzeć na własny problem i wyciągnąć jakieś głębsze wnioski, mogąc odnaleźć w ten sposób wsparcie na poziomie emocjonalnym, dlatego też ta książka ostatecznie została wydana książka.

Jest podzielona na rozdziały tj. :

•niepewność •porównywanie •gniew •wypalenie •perfekcjonizm •rozpacz •żal

Każdy z nich porusza dany problem bazując na pojedynczych historiach przypadkowych osób i daje wskazówki jak sobie z nim radzić. Mamy również zestaw ćwiczeń, po których możemy lepiej zrozumieć własne emocje oraz trudności z otaczających nas problemów, pomagając lepiej sobie z nimi radzić.
Autorki korzystały z różnych źródeł, do których zostawiły wgląd oraz przydatne aplikacje, z których można korzystać w razie potrzeby.

Często wyobrażamy sobie coś, oszukując skalę problemu, a ta książka ma za zadanie nakierować nas na to jak jest rzeczywiście, nie wyolbrzymiając.
Dość przyjemny poradnik, choć nie jestem zwolenniczką ich czytania, ale od czasu do czasu lubię zasięgnąć wiedzy, szczególnie kiedy coś mnie trapi.
Książka, po której lepiej zrozumiemy przykre emocje i być może nauczymy się nad nimi panować. Polecam szczególnie tym, którzy zbyt dużo myślą, analizują i czasem wyolbrzymiają rzeczywistość 🙃

Czujecie się czasem przytłoczeni? Zagubieni pod ciężarem emocji, z którymi nie do końca wiecie, jak sobie poradzić?
Myślę, że większości z nas zdarzają się takie momenty. Szczególnie teraz, gdy pogoda za oknem nie nastraja zbyt pozytywnie...

Ostatnio w moje ręce wpadł ciekawy tytuł, książka autorstwa Liz Fosslien i Mollie West Duffy, która w prosty i klarowny sposób mówi o ludzkich uczuciach. O autentycznych historiach, problemach, trudnych emocjach. Zagląda w głąb psychiki, tłumaczy skąd dane uczucia mogły się wziąć i co możemy zrobić, aby je rozwiązać.

Nie jest to przy tym sztampowy poradnik, ale lektura, która naprawdę daje do myślenia, pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy i dostrzec w sobie coś, czego być może nie byliśmy wcześniej świadomi. Dodatkowym atutem są liczne i trafne grafiki oraz kwestionariusze, które samodzielnie możemy wypełnić.

Według mnie jest to pozycja warta uwagi i taka, do której często można wracać. Jeśli czujecie, że potrzebujecie takiej lektury, zachęcam, byście po nią sięgnęli.

We współpracy reklamowej z: @wydawnictwomuza

Książka bardzo emocjonalnie napisana, zawierająca dość intymne szczegóły z życia obu współautorek. Przez to odniosłem wrażenie że jest dość przytłaczająca i napisana niejako w formie terapii (?) autorek. Podzielona na 7 rozdziałów traktujących o różnych życiowych problemach - od wypalenia zawodowego po przeżywanie śmierci osób bliskich. Dwa pierwsze rozdziały bardzo ciekawe ale przeładowane informacjami, pozostałe raczej zbyt dołujące aby można było coś z nich wynieść "na zapas" - choć dla ludzi aktualnie mierzących się ze stanami lękowymi czy przeżywaniem żałoby - na pewno okażą się pomocne

Ostatnio coraz częściej zdarza mi się trafiać na słabe książki, więc nie będę ukrywać, że do tej podeszłam dość sceptycznie. Jednak, gdy zaczęłam czytać „Jak nie tracić głowy, gdy przytłacza nas życie” już na początku zostałam mile zaskoczona. Nic nie przyspiesza mojego czytania poradników bardziej kiedy okazuje się, że treść bazuje na doświadczeniach autorów, w tym wypadku autorek.
Dzielą się one z nami nie tylko doświadczeniem, a także wiedzą o trudnych emocjach. Poruszają tematy wypalenia, perfekcjonizmu, żalu, gniewu czy niepewności. Każda z tych emocji to osobny rozdział, w którym znajdziemy życiowe przykłady różnych osób, pomocne rysunki i przede wszystkim akapity co w tym przypadku zrobić. Chyba najbardziej podobały mi się rozdziały dotyczące gniewu i wypalenia. Żyjemy w dość trudnych czasach, gdzie pęd i przebodźcowanie są na porządku dziennym, a towarzysząca nam adrenalina sprawia, że wciąż działamy, często nie zdając sobie sprawy z tego, że jesteśmy na granicy wypalenia. Podobało mi się również jak autorki postrzegają pracę. „Praca to nie tylko aktywność zawodowa, ale też opieka nad bliskimi, wspieranie przyjaciół czy dbanie o siebie samego”. (Ilu z nas o tym zapomina?) Co za tym idzie „Wypalenie nie jest wyłącznie następstwem liczby godzin poświęconych na pracę. To także efekt historii, które opowiadamy samym sobie oraz naszego podejścia do tego, czym się zajmujemy – zarówno w pracy jak i w domu. Za dowód niech wystarczy to, że wiele osób, które rezygnują z pracy, czuje się po pół roku tak samo wyczerpane. Nowa rola w życiu nie wystarcza, by zaradzić problemowi”.

Rozdział dotyczący gniewu również do mnie trafił. Jestem jedną z osób, które często ten gniew w sobie tłumią przez co problemy chociażby z bezsennością nie są mi obce. Wiem również, że nie jestem w tym odosobniona i że można nad tym pracować. Niestety już jako dzieci możemy słyszeć od dorosłych , że mamy „przestać się złościć”. Złość przedstawiana jest nam często jako coś złego, w filmach często łączona jest z brutalnością. A tak naprawdę to emocja jak każda inna. „Gniew to ochroniarz bólu, stwierdził obrazowo David Kessler, ekspert w dziedzinie bólu i poczucia straty. To emocja, która może wykrzesać w nas iskrę kreatywności, zmotywować nas lub pomóc am lepiej radzić sobie w warunkach konkurencji”.

Jak możecie zauważyć, autorki w tej książce obalają mity i w klarowny sposób pomagają poradzić sobie z przytłaczającymi doświadczeniami. Na końcu książki możemy także znaleźć kwestionariusze dotyczące emocji oraz listę pomocnych lektur. Według mnie autorkom udało się stworzyć książkę, z której możemy wiele wynieść. Dla niektórych może być ona wstępem do podjęcia decyzji o terapii, dla innych zaś próbą zrozumienia własnych emocji. Myślę, że osobiście będę do niej jeszcze wracać. Was natomiast zachęcam do zapoznania się z tą pozycją 😊

Najlepsze rozdziały to te o porównywaniu, gniewie, wypaleniu i perfekcjonizmie. Wiele przykładów i odniesień do realnych problemów. Po każdym rozdziale małe podsumowanie i oczywiście porady jak uporać się z przedstawionymi emocjami. Bardzo przyjemnie się czytało, widać, że autorki znają się na rzeczy.

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Muza, któremu serdecznie dziękuję za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Niepewność, żal, gniew, porównywanie się z innymi, wypalenie, perfekcjonizm, rozpacz- każdy z nas z pewnością zna te uczucia. Niekiedy jest ich tak dużo i uderzają z taka mocą, że ciężko sobie z nimi poradzić. Przytłacza nas wtedy życie i jego ogrom obowiązków, zadań i codziennych spraw. Po prostu mamy dość. Autorki książki "Jak nie tracić głowy", na podstawie własnych doświadczeń oraz przykładów z życia innych pokazują nam jak radzić sobie z takimi emocjami i jak nie dać się pokonać. Poradnik ten czyta się niezwykle szybko i łatwo. Poruszane tematy są spójne i zrozumiałe a dzięki przykładom lepiej zobrazowane. Myślę, że taki poradnik przyda się każdemu bo chyba nie ma osoby, która nie musi zmierzyć się z problemami i stresem. Dzięki tej książce poznamy sposoby jak sobie radzić w sytuacjach gdy te problemy nas przytłaczają. Najważniejsze jest umieć sobie z nimi radzić, potrafić je uzewnętrzniać i rozładowywać w pozytywny sposób, aby nie niszczyły nas od środka. Koniecznie przeczytajcie sami.

Praca, finanse, rodzina, stres, obowiązki - łatwo stracić głowę, prawda? Czasem nasze emocje potrafią mocno przytłoczyć. Często nie wiemy jak sobie z tym poradzić.

Autorki w bardzo wnikliwy sposób przyjrzały się trudnym emocjom i napisały poradnik w dużej mierze oparty na własnych doświadczeniach i często niełatwych przeżyciach.

Znajdziecie tu tematy jak niepewność, gniew, żal, porównywanie się do innych, wypalenie zawodowe, perfekcjonizm...

Chyba każdy z nas zna kogoś, kto zmagał się lub zmaga z takimi problemami.

Autorki zawarły tutaj wiele wskazówek jak poradzić sobie w sytuacjach kiedy nasze emocje zaczynają nas przytłaczać oraz jak pomóc osobom w podobnym kryzysie.

Książka napisana jest bardzo przystępnym jak na poradnik językiem, warto się z nią zapoznać.

Znajdziecie tu tematy jak niepewność,...

• Poradniki
  • Współpraca recenzencka