Dotyk zła

Cykl: Maggie O'Dell (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins
A Perfect Evil
Sabinka

Zło może przybrać niespodziewane oblicze… Uznany za seryjnego mordercę i skazany na śmierć za trzy potworne zbrodnie, Ronald Jeffreys został stracony. Mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, ich koszmar się skończył. Jednak trzy miesiące później znaleziono ciało kolejnego chłopca. Zginął w taki sam sposób, jak ofiary Jeffreysa. Koszmar powrócił ze zdwojoną siłą… Śledztwo w tej sprawie...

Zło może przybrać niespodziewane oblicze…

Śledztwo w tej sprawie prowadzi szeryf Nick Morelli. Pomaga mu młoda agentka FBI Maggie O’Dell, która już zyskała opinię wybitnej specjalistki od tworzenia profili psychologicznych seryjnych morderców.
Rozpoczyna się dramatyczna gra z czasem. Ginie następny chłopiec, a siostrzeniec szeryfa zostaje porwany. Dochodzenie komplikuje się, każdy kolejny trop prowadzi donikąd. Jedyna wiarygodna poszlaka jest zbyt przerażająca, by w nią uwierzyć…

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo

Tysia19 | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Do przeczytania książki zachęciła mnie okładka, jest tajemnica, przedstawia ona las a w oddali znajduje się sylwetka człowieka. Dodatkowo przykuł moją uwagę napis "seria z zimną krwią", który mnie równie bardzo mocno zaintrygował.

Po straceniu seryjnego mordercy mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, do czasu kiedy kilka miesięcy później w ten sam sposób jak zabijał Ronald Jeffreys ginie dziesięcioletni chłopiec. Śledztwo prowadzi szeryf Nick Morelli i jego partnerka - młoda agentka FBI Maggie O'Dell, która specjalizuje się w tworzeniu profilów psychologicznych. Wkrótce giną kolejne dzieci, natomiast morderca pozostaje nieuchwytny.

Książka jest podzielona na bardzo krótkie rozdziały oraz posiada momentami nudne opisy przyrody czy miasta. Śmiało można stwierdzić, że podobnie jak okładka lektura jest równie tajemnicza, momentami zwrot akcji jest przerażający. Bardzo szybko się czyta, trochę ubolewam nad tym, że narracja nie jest prowadzona w pierwszej osobie, preferuję bardziej...

kryminalnakuchnia | 2018-03-13

Pamiętam, że moją przygodę z kryminałami rozpoczynałam od książek Joanny Chmielewskiej. Późne lata 90-te, książki w cenie dwutygodniowego studenckiego wyżywienia, dostępność i różnorodność tytułów praktycznie znikoma. Niespełna dwadzieścia lat później, to jakby inna czasoprzestrzeń. Do wyboru, do koloru, nowe, używane, dostępne w księgarniach w bibliotekach czy na pchlich targach. Nie jest zatem prostą sprawą wybrać, spośród tej całej chmary książek, tę, która będzie odpowiadała naszym gustom.

Przyznam się szczerze, że ja sięgnęłam po “Dotyk zła” zupełnie przypadkowo. Nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań. Z tego co pamiętam nie przeczytałam nawet jej streszczenia. I dobrze się stało, bo książka totalnie mnie zaskoczyła.

Lekki styl pisania autorki, krótkie, ale treściwe rozdziały, przejrzysta wielowątkowość, która utrzymana jest w doskonałym tempie, w połączeniu z ciekawymi nietuzinkowymi postaciami dała mi poczucie książkowego spełnienia.

Główna bohaterka Maggie O’Dell,...

veinylover | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

W marksistowskim obrazie rzeczywistości alternatywnej nakreślonym przez autorkę, marksistowską feministkę (co wycieka z każdej strony książki) - od razu znajdujemy jedynego słusznego kandydata na mordercę. Przynajmniej ja nie miałem najmniejszej wątpliwości z jego wskazaniem. Skoro w książce nie ma przedstawicieli najbardziej skrajnych „prawicowych ekstremistów”, ani białych rasistów, szukać musimy wśród jedynej kasty nadającej się do tępienia i gnębienia. A zakończenie książki ma być wezwaniem wszystkich marksistów do pogoni nie tylko za tym psychopatą, ale także za wszystkimi przedstawicielami jego klanu i profesji. Obraz społeczny nakreślony przez autorkę jest wykoślawiony także pod wieloma innymi względami i autorka ukazuje swoją nienawiść do wszelkiego autorytetu i życia rodzinnego, chyba że rodzinę tworzą marksiści, wtedy jest cacy, bo tylko oni są normalni.
Daję cztery gwiazdki za tę historię, ponieważ przy jej czytaniu nie zanudziłem się na śmierć i nie zasypiałem, mimo...

Dobra_Komplementarne | 2016-03-10

Nieduże amerykańskie miasteczko w Nebrasce. Trzy miesiące temu schwytano tam i skazano seryjnego mordercę dzieci. Powrót do normalności wśród lokalnej społeczności nie trwa jednak długo. Zostają znalezione kolejne zwłoki chłopca, a modus operandi sprawcy jest praktycznie identyczny jak skazanego. Z pomocą miejscowemu szeryfowi przyjeżdża agentka O’Dell, specjalistka od tworzenia portretów psychologicznych morderców i osoba z bagażem własnych problemów osobistych. Na miejscu spotyka nieprzygotowanego na taką tragedię młodego szeryfa, któremu bardziej w głowie kwestie towarzyskie niż prowadzenie dochodzenia kryminalnego.

Jasność:

Dzięki tej książce, spowiedź w konfesjonale nabiera nowego, niekoniecznie pożądanego dla księży, spojrzenia… To właśnie jedna z tych rzeczy, która zostaje z nami po lekturze.
Jeszcze nigdy 500 str. – ta mała cegiełka, którą trzymałem – nie było dla mnie tak dalekie od poczucia przytłoczenia już na sam widok grubości, a co dopiero snucia w głowie obliczeń z...

Marago | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Nie zostanę wielbicielką Alex Kavy. Czytając książkę "Dotyk zła" miałam poczucie marnowanego czasu. Nie jest to moja ulubiona literatura, chociaż rozumiem, że innym czytelnikom może się podobać.

aerien | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O mamo! Świetna książka! Nareszcie rozumiem fenomen Alex Kavy. Czyta się super. Polubiłam główną bohaterkę i cieszę się, że to dopiero początek mojej przygody z agentką specjalną Maggie O'Dell.
Podobało mi się niemal wszystko: żywy, potoczny język, plejada barwnie wykreowanych postaci, możliwość śledzenia akcji z wielu perspektyw, bo autorka oddaje głos kilku bohaterom (wgląd w ich psychikę - w tym w psychikę mordercy - bezcenny), wiarygodny wątek miłosny, no i fabuła, oczywiście. Mimo że sprawcę brutalnych zabójstw małych chłopców możemy wytypować bardzo szybko, nie przeszkadza to cieszyć się odkrywaniem coraz to nowych faktów, i kibicować śledczym. Napięcie, które towarzyszy nam od początku, nie zniknie do ostatniej strony - a lepszego zakończenia nie mogłam sobie wymarzyć. Świetne jest. I zachęca do sięgnięcia po kolejny tom cyklu.
Kurcze, sama nie wierzę, że to robię, wszak to tylko lekkie kryminalne czytadło - ale dodaję do ulubionych. A co! Świetnie się bawiłam.

elwma | 2018-02-13
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Miałam bardzo duże oczekiwania w stosunku do tej powieści. Sądziłam, że "pochłonie" mnie całkowicie, jednak tak się nie stało. Nie mogę stwierdzić, że książka jest słaba, raczej przeciętna...jak wiele innych. Być może mój odbiór podyktowany był faktem, że przed "Dotykiem zła" czytałam powieści Nesbo i poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się szybko, rozdziały są krótkie. Mimo to czegoś mi brakowało. Fabuła dość przewidywalna, nic mnie nie zaskoczyło. Czy warto? Na pewno, aczkolwiek nie jest to dzieło sztuki.

Przebudzona | 2015-10-26
Przeczytana: 24 października 2015

Ach Kava, Kava... jest jak najlepsza kawa na świecie ;). Z pewnością podniesie ciśnienie i nie da za bardzo odetchnąć :). Tempo akcji mknie z zawrotna prędkością, a to dzięki krótkim rozdziałom i oczywiście interesującej zbrodni a raczej zbrodniom.

Pani Kava, a nie Pan, taa z początku myślałam, że jest facetem ;), zaserwowała świetną ucztę dla czytelników. Z premedytacją dała jak na tacy pewne podejrzenia kto jest tym złym, a potem umiejętnie motała i uśpiła moją czujność.

Zdecydowanie podobał mi się opis napięcia seksualnego, które wytworzyło się między Maggie O'Dell i Nickiem Morrelli - iskrzyło :), a przez playboy'owy styl bycia Nicka nie było mu łatwo podczas takich "spięć", ale trzymał się dzielnie, póki co ;).

Sama historia była świetna i trzymała w napięciu, A 512 str. to pestka, aż szkoda mi było, gdy musiałam odrywać się od książki, tak bardzo byłam ją pochłonięta.

Z całego serducha Polecam, bo Kavy nigdy dość i ja już zamówiłam sobie drugą dawkę owej przyjemności...

Tomek | 2017-12-07

To moje drugie spotkanie z autorką,pierwsze było średnie...tutaj jednak miłe zaskoczenie.
Dosyć przypadkowo sięgnąłem po tę książkę ale nie żałuję,podobno to kryminał_nie do końca moim zdaniem,są naprawdę mocne i drastyczne sceny,wg.mnie to solidny i trzymający w napięciu thriller.
Akcja dynamiczna,ciekawe zwroty akcji,autorka zabawia się z czytelnikiem w kotka i myszkę,kilka razy wydaję się że wiemy kto zabija...okazuje się że jesteśmy w błędzie,,,czyż nie o to chodzi w dobrej powieści sensacyjnej?
wg. mnie czas na pewno nie zmarnowany,mam u siebie jeszcze książki pani Kavy więc zrobię sobie kawkę i poczytam :))

Stokrotka | 2016-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2016

Senne miasteczko Platte City w Nebrasce było oazą spokoju. Policja interweniowała tylko w przypadku bójki lub kolizji samochodowej. Morderstwo? Nie, dziękujemy! Nie u nas! I nagle … trach! Strach paraliżuje mieszkańców. Ofiarą mordercy psychopaty zaczynają padać dziesięcioletni chłopcy. Na pomoc lokalnemu szeryfowi przybywa agentka FBI - Maggie O'Dell.

Moje pierwsze spotkanie z Kavą nastąpiło w pociągu. Dziewięciogodzinna podróż i „Dotyk zła”.
Po przeczytaniu ostatniej strony odłożyłam książkę z postanowieniem zdobycia kolejnego tomu. Powieść wciąga i zaciekawia, choć daje się odczuć, że to początek cyklu. Widać niedociągnięcia, miejscami napięcie siada, a para głównych bohaterów zachowuje się jak żywcem wyjęta z Harlequina. Maggie O'Dell nie do końca mi się spodobała jako agentka FBI. Czasem odnosiłam wrażenie, że nie jest zbyt bystra, a innym razem miałam jej za złe jakąś taką kluchowatą miękkość. Zachowania i „profesjonalizmu” szeryfa Nicka Morrelliego nie skomentuję. Brak...