Dotyk zła

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Cykl: Maggie O'Dell (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins
A Perfect Evil
978-83-238-5317-6
morderca, powrót, wina, FBI, Maggie O`Dell

Uznany za seryjnego mordercę i skazany na śmierć za trzy potworne zbrodnie, Ronald Jeffreys został stracony. Mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, bo skończył się ich koszmar. Nikt jednak nie wiedział, jak straszliwą tajemnicę zabrał ze sobą do grobu Jeffreys. Trzy miesiące póżniej znaleziono martwe ciało następnego chłopca. Zginął w taki sam sposób, jak ofiary Jeffreysa. Koszmar powrócił się ze zdwojoną siłą. Czyżby pojawił się naśladowca?
Śledztwo w tej sprawie prowadzi szeryf Nick Morrelli. Ma więcej doświadczenia w uwodzeniu kobiet niż w poszukiwaniu seryjnych morderców. FBI przydziela mu do pomocy wybitną specjalistkę w dziedzinie tworzenia portretów psychologicznych zbrodniarzy, agentkę specjalną Maggie O`Dell. Maggie wnikliwie sprawdza poszlaki, bada ślady pozostawione przez mordercę.
Pozwala jej to naszkicować makabryczny portret osoby, która została już oskarżona i stracona!
Tymczasem ginie następna ofiara, zaś kolejny chłopiec zostaje uprowadzony. Nick i Maggie zaczynają rozumieć, że zabrnęli w ślepy zaułek. Każdy kolejny trop prowadzi donikąd, a czas ucieka. Czyżby mieli dać bezwzględnemu mordercy szansę udoskonalenia swoich zbrodni?

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2003

źródło okładki: http://harlequin.pl/mira

kryminalnakuchnia | 2018-03-13

Pamiętam, że moją przygodę z kryminałami rozpoczynałam od książek Joanny Chmielewskiej. Późne lata 90-te, książki w cenie dwutygodniowego studenckiego wyżywienia, dostępność i różnorodność tytułów praktycznie znikoma. Niespełna dwadzieścia lat później, to jakby inna czasoprzestrzeń. Do wyboru, do koloru, nowe, używane, dostępne w księgarniach w bibliotekach czy na pchlich targach. Nie jest zatem prostą sprawą wybrać, spośród tej całej chmary książek, tę, która będzie odpowiadała naszym gustom.

Przyznam się szczerze, że ja sięgnęłam po “Dotyk zła” zupełnie przypadkowo. Nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań. Z tego co pamiętam nie przeczytałam nawet jej streszczenia. I dobrze się stało, bo książka totalnie mnie zaskoczyła.

Lekki styl pisania autorki, krótkie, ale treściwe rozdziały, przejrzysta wielowątkowość, która utrzymana jest w doskonałym tempie, w połączeniu z ciekawymi nietuzinkowymi postaciami dała mi poczucie książkowego spełnienia.

Główna bohaterka Maggie O’Dell,...

Tysia19 | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Do przeczytania książki zachęciła mnie okładka, jest tajemnica, przedstawia ona las a w oddali znajduje się sylwetka człowieka. Dodatkowo przykuł moją uwagę napis "seria z zimną krwią", który mnie równie bardzo mocno zaintrygował.

Po straceniu seryjnego mordercy mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, do czasu kiedy kilka miesięcy później w ten sam sposób jak zabijał Ronald Jeffreys ginie dziesięcioletni chłopiec. Śledztwo prowadzi szeryf Nick Morelli i jego partnerka - młoda agentka FBI Maggie O'Dell, która specjalizuje się w tworzeniu profilów psychologicznych. Wkrótce giną kolejne dzieci, natomiast morderca pozostaje nieuchwytny.

Książka jest podzielona na bardzo krótkie rozdziały oraz posiada momentami nudne opisy przyrody czy miasta. Śmiało można stwierdzić, że podobnie jak okładka lektura jest równie tajemnicza, momentami zwrot akcji jest przerażający. Bardzo szybko się czyta, trochę ubolewam nad tym, że narracja nie jest prowadzona w pierwszej osobie, preferuję bardziej...

LelandLester | 2016-03-10

Nieduże amerykańskie miasteczko w Nebrasce. Trzy miesiące temu schwytano tam i skazano seryjnego mordercę dzieci. Powrót do normalności wśród lokalnej społeczności nie trwa jednak długo. Zostają znalezione kolejne zwłoki chłopca, a modus operandi sprawcy jest praktycznie identyczny jak skazanego. Z pomocą miejscowemu szeryfowi przyjeżdża agentka O’Dell, specjalistka od tworzenia portretów psychologicznych morderców i osoba z bagażem własnych problemów osobistych. Na miejscu spotyka nieprzygotowanego na taką tragedię młodego szeryfa, któremu bardziej w głowie kwestie towarzyskie niż prowadzenie dochodzenia kryminalnego.

Jasność:

Dzięki tej książce, spowiedź w konfesjonale nabiera nowego, niekoniecznie pożądanego dla księży, spojrzenia… To właśnie jedna z tych rzeczy, która zostaje z nami po lekturze.
Jeszcze nigdy 500 str. – ta mała cegiełka, którą trzymałem – nie było dla mnie tak dalekie od poczucia przytłoczenia już na sam widok grubości, a co dopiero snucia w głowie obliczeń z...

Marago | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Nie zostanę wielbicielką Alex Kavy. Czytając książkę "Dotyk zła" miałam poczucie marnowanego czasu. Nie jest to moja ulubiona literatura, chociaż rozumiem, że innym czytelnikom może się podobać.

aerien | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O mamo! Świetna książka! Nareszcie rozumiem fenomen Alex Kavy. Czyta się super. Polubiłam główną bohaterkę i cieszę się, że to dopiero początek mojej przygody z agentką specjalną Maggie O'Dell.
Podobało mi się niemal wszystko: żywy, potoczny język, plejada barwnie wykreowanych postaci, możliwość śledzenia akcji z wielu perspektyw, bo autorka oddaje głos kilku bohaterom (wgląd w ich psychikę - w tym w psychikę mordercy - bezcenny), wiarygodny wątek miłosny, no i fabuła, oczywiście. Mimo że sprawcę brutalnych zabójstw małych chłopców możemy wytypować bardzo szybko, nie przeszkadza to cieszyć się odkrywaniem coraz to nowych faktów, i kibicować śledczym. Napięcie, które towarzyszy nam od początku, nie zniknie do ostatniej strony - a lepszego zakończenia nie mogłam sobie wymarzyć. Świetne jest. I zachęca do sięgnięcia po kolejny tom cyklu.
Kurcze, sama nie wierzę, że to robię, wszak to tylko lekkie kryminalne czytadło - ale dodaję do ulubionych. A co! Świetnie się bawiłam.

Przebudzona | 2015-10-26
Przeczytana: 24 października 2015

Ach Kava, Kava... jest jak najlepsza kawa na świecie ;). Z pewnością podniesie ciśnienie i nie da za bardzo odetchnąć :). Tempo akcji mknie z zawrotna prędkością, a to dzięki krótkim rozdziałom i oczywiście interesującej zbrodni a raczej zbrodniom.

Pani Kava, a nie Pan, taa z początku myślałam, że jest facetem ;), zaserwowała świetną ucztę dla czytelników. Z premedytacją dała jak na tacy pewne podejrzenia kto jest tym złym, a potem umiejętnie motała i uśpiła moją czujność.

Zdecydowanie podobał mi się opis napięcia seksualnego, które wytworzyło się między Maggie O'Dell i Nickiem Morrelli - iskrzyło :), a przez playboy'owy styl bycia Nicka nie było mu łatwo podczas takich "spięć", ale trzymał się dzielnie, póki co ;).

Sama historia była świetna i trzymała w napięciu, A 512 str. to pestka, aż szkoda mi było, gdy musiałam odrywać się od książki, tak bardzo byłam ją pochłonięta.

Z całego serducha Polecam, bo Kavy nigdy dość i ja już zamówiłam sobie drugą dawkę owej przyjemności...

Tomek | 2017-12-07

To moje drugie spotkanie z autorką,pierwsze było średnie...tutaj jednak miłe zaskoczenie.
Dosyć przypadkowo sięgnąłem po tę książkę ale nie żałuję,podobno to kryminał_nie do końca moim zdaniem,są naprawdę mocne i drastyczne sceny,wg.mnie to solidny i trzymający w napięciu thriller.
Akcja dynamiczna,ciekawe zwroty akcji,autorka zabawia się z czytelnikiem w kotka i myszkę,kilka razy wydaję się że wiemy kto zabija...okazuje się że jesteśmy w błędzie,,,czyż nie o to chodzi w dobrej powieści sensacyjnej?
wg. mnie czas na pewno nie zmarnowany,mam u siebie jeszcze książki pani Kavy więc zrobię sobie kawkę i poczytam :))

Magdalena | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdecydowanie polubiłam książki tej autorki. Przez cały czas trzymał mnie w napięciu ten thriller psychologiczny. Dochodzi do morderstwa małego chłopca. Był poszukiwany przez kilka dni, aż w końcu znaleziono jego ciało. Ma kilka cięć nożem i został nasmarowany olejem. Jakby morderca dał mu ostatnie namaszczenie. Później dochodzi do kolejnego porwania i morderstwa. Nick ( szeryf ) i agentka specjalna Maggie O'Dell starają się rozwikłać tę zagadkę. Seria morderstw jest podobna do wcześniejszych przypadków, tylko że wtedy morderca został uchwycony i stracony. Z zza grobu chyba nie wyszedł i nie zaczął znów zabijać. Temperatura rośnie. Całe miasteczko żyje w napięciu. Sprawa staje się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy porwany zostaje siostrzeniec szeryfa. O dziwo morderca wybiera chłopców z rozbitych rodzin, wychowywanych tylko przez matkę. Ów seryjny zabójca chce uchronić swoje ofiary mordując je. Polecam : >

Stokrotka | 2016-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2016

Senne miasteczko Platte City w Nebrasce było oazą spokoju. Policja interweniowała tylko w przypadku bójki lub kolizji samochodowej. Morderstwo? Nie, dziękujemy! Nie u nas! I nagle … trach! Strach paraliżuje mieszkańców. Ofiarą mordercy psychopaty zaczynają padać dziesięcioletni chłopcy. Na pomoc lokalnemu szeryfowi przybywa agentka FBI - Maggie O'Dell.

Moje pierwsze spotkanie z Kavą nastąpiło w pociągu. Dziewięciogodzinna podróż i „Dotyk zła”.
Po przeczytaniu ostatniej strony odłożyłam książkę z postanowieniem zdobycia kolejnego tomu. Powieść wciąga i zaciekawia, choć daje się odczuć, że to początek cyklu. Widać niedociągnięcia, miejscami napięcie siada, a para głównych bohaterów zachowuje się jak żywcem wyjęta z Harlequina. Maggie O'Dell nie do końca mi się spodobała jako agentka FBI. Czasem odnosiłam wrażenie, że nie jest zbyt bystra, a innym razem miałam jej za złe jakąś taką kluchowatą miękkość. Zachowania i „profesjonalizmu” szeryfa Nicka Morrelliego nie skomentuję. Brak...

Grażyna | 2011-03-11
Przeczytana: 01 marca 2011

jak to się mówi "czytadło", ale napisane super wartko i nie można się oderwać aż do ostatniej strony, super relax, chociaż temat niełatwy, polecam