Kołyski Rzeszy

Mova
2023-08-09
2023-08-09
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

Czy naziści to byli ludzie czy potwory, oprócz tego , że to osoby człekokształtne to raczej nic co z człowiekiem związane nie mieli,jak można było produkować dzieci,a kim były matki które do tej produkcji wyrażały chęć uczestnictwa,niby to były dzieci Hitlera choć Hitler sam dzieci nie miał, takie mają ludzie którzy pozwalają aby i j postępowaniem kierował mały dyktator,jak dobrze , że naszego pogoniliśmy

W bawarskim ośrodku Lebensbornu spotykają się trzy niemieckie kobiety.

Blond piękność Gundi Shiller, która zakochuje się w żydowskim chłopaku Leo i zachodzi z nim w ciążę. Dziewczyna desperacko ukrywa tożsamość ojca dziecka, aby je chronić. Ze względu na ideał aryjskiej urody trafia do Lebensborn, w którym ma się znajdować do czasu narodzin dziecka.

Hilde Kramer, bezgranicznie oddana faszystowskiej ideologii kochanka jednego z najbliższych współpracowników Himmlera. Zostaje wysłana do Lebensornu po zajściu z nim w ciążę.

Irma Binz jest pielęgniarką po czterdziestce, która zgadza się przyjąć posadę w domu położniczym. Długo wierzy w ideę domów rozpłodowych, zaczyna jednak powoli odkrywać straszną prawdę.

Każda z nich trafia tam z innego powodu, ale wszystkie połączył terror nazistowskich Niemiec.

—————-

Lebensborn z niem. „źródło życia” była instytucją, która oficjalnie funkcjonowała jako stowarzyszenie opiekuńczo-charytatywne w strukturach SS. Powołana na mocy rozkazu Heinricha Himmlera w 1936 roku, której celem była „hodowla nordyckiej rasy nadludzi”.

Chociaż powieść jest dziełem fikcyjnym to autorka umieściła w nim wiele prawdziwych szczegółów: Heim Hochland naprawdę było domem dla matek, lekarz Gregor Ebner był jego częścią a EdelweiBpiraten – grupa oporu, do której należeli Gundi i Leo była organizacją studencką.

Ciekawostką jest, że choć wszystkie bohaterki są postaciami fikcyjnymi to inspiracją dla Hilde była prawdziwa ochotniczka Lebensbornu Hildegard Trutz, która twierdziła, że pobyt tam był najlepszym okresem jej życia.

Autorka z dużą precyzją oddaje surowe reguły i praktyki programu Lebensborn. Demaskuje mechanizmy działania brutalnej propagandy nazistów oraz wnikliwie analizuje zawiłe relacje rodzinne i społeczne.

Po lekturze książki zgłębiłam temat Lenensbornu. Jestem przerażona. Zastanawiam się, dlaczego nie mówią nam o tym na lekcjach historii? Dlaczego wciąż te straszne „rzeczy” są dla nas nieznane?

Congratulations @jennifercoburnbooks It is a wonderful book! Thank You for it 🤍

W bawarskim ośrodku Lebensbornu spotykają się trzy niemieckie kobiety.

Hilde Kramer,...

Witam
W mojej ocenie bardzo dobra pozycja o tematyce historyczno-obyczajowej. Książka przedstawia losy 3 bohaterek, których losy spłatają się w jednym z ośrodków należących do stowarzyszenia Lebensborn, która faktycznie funkcjonowała od 1935 r., a podlegała SS.

Witam

Czy wiecie, co to jest Lebensborn? To nazwa programu, który miał na celu stworzenie "czystej" rasy aryjskiej poprzez selekcję i reprodukcję ludzi o odpowiednich cechach. W ramach tego programu powstały domy macierzyńskie, w których kobiety rodziły dzieci dla Rzeszy. O takim miejscu opowiada książka Kołyski rzeszy Jennifer Coburn.
Autorka przedstawia losy trzech kobiet, które znalazły się w bawarskim domu reprodukcyjnym: Gundi, Hilde i Irmy. Każda z nich miała inną motywację i historię, ale wszystkie łączył strach przed nazistowskim reżimem.
Jak sobie radziły w tym piekle?
Jakie sekrety skrywały?
Jakie wybory musiały podjąć?
Kołyski rzeszy to książka oparta na faktach historycznych, które autorka dokładnie zbadała i przedstawiła w formie fikcji. To także książka o kobietach, ich sile, odwadze i solidarności. To powieść, która nie pozostawia obojętnym i skłania do refleksji nad ludzką naturą i moralnością. To obraz trzech różnych kobiet i ich różnych motywacji do życia w narzuconym przez nazistów programie.
Ta historia pokazuje nieznany i dramatyczny aspekt historii II wojny światowej. To także książka, która porusza ważne tematy, takie jak wolność, godność i odpowiedzialność. To książka, która sprawia, że czytelnik żyje losami bohaterek i zastanawia się, co by zrobił na ich miejscu.

Autorka przedstawia losy trzech kobiet,...

Ciekawa, lecz zakończenie dla mnie do przewidzenia

Ciekawa, lecz zakończenie dla mnie do przewidzenia

Sięgacie jeszcze po literaturę wojenną?
Jakiś czas temu był prawdziwy boom na tego typu książki i sama ich wiele przeczytałam. Przeważnie były to powieści o tematyce obozowej, ukazujące tragiczne losy Polaków czy Żydów. Niedawno trafiła w moje ręce książka pokazująca wojnę od strony niemieckiej a konkretnie nazistowski program hodowlany. Stowarzyszenie Lebensborn stworzyło domy reprodukcyjne, które miały za zadanie stworzyć armię "czystych rasowo" Aryjczyków. Na świat miały przychodzić perfekcyjne, jasnowłose i niebieskookie dzieci. W ośrodkach Lebensborn odbierano matkom tysiące rasowo idealnych dzieci aby wychować je na przykładnych obywateli nowych Niemiec. Wybierano kobiety najbardziej dopasowane do "wzornika", który określał cechy w największym stopniu zbliżone do ideału a więc cerę, włosy i oczy.

Powieść łączy fikcję literacką z faktami i opowiada o trzech kobietach: Gundi, która jest w ciąży z Żydem, Hilde - fanatyczna kochanka nazisty oraz Irmy, pielęgniarki, która pracuje w ośrodku, w którym prowadzony jest program czystek rasowych. To właśnie one spotykają się w tym miejscu, do którego każda z nich trafiła z innego powodu i muszą znaleźć sposób aby przetrwać wszechobecny apartheid nazistowskich Niemiec.

Zawsze wydawało mi się, że naziści szanują swoich, jednak ta książka otwiera oczy na terror, który był również stosowany wobec obywateli niemieckich, którzy nie chcieli podporządkować się ideologii Rzeszy. Z drugiej strony, było wiele kobiet poddawanych indoktrynacji, które z dumą zgłaszały się do stworzonych ośrodków aby tam dać się zapłodnić przez oficerów SS i urodzić idealnego Aryjczyka.
Autorka ogrom czasu spędziła na poszukiwaniu dokumentów, filmów oraz świadków wydarzeń i dzięki temu stworzyła powieść opartą na faktach historycznych. Czytając ciężko uwierzyć do czego może posunąć się szaleniec w swoim chorym umyśle. Ale to są fakty. Tak było. Ta książka pozostaje w pamięci, również za sprawą pięknej okładki.

Sięgacie jeszcze po literaturę wojenną?

Sporo książek przeczytałem o II wojnie światowej. Jedne zapadły mi w pamięć bardziej inne mniej. Szczególnie cenię książki po których skończeniu człowiek potrzebuje trochę czasu aby się "otrząsnąć", książki które wryją się nam w pamięć i będziemy je polecać wszystkim.
Ta książka taką właśnie jest. Bestialstwo i terror nazistów nie miał granic. A jak się okazuje przelewał się nie tylko na kraje podbite. Codzienne życie dla obywateli III Rzeszy też było walką o przetrwanie. Walką o godność

Po „Kołyski „ sięgnęłam po to, by dowiedzieć się więcej o akcji Lebensborn. Śledzimy w niej losy trzech Niemek, które przedstawiają odmienne postawy i przekonania w stosunku do ideologii nazizmu. Księżkę przeczytałam z zainteresowaniem ale choć przechodziły przez niesamowicie trudne etapy w swoim życiu, nie potrafiłam im współczuć. Nawet nie dlatego, że to Niemki, wielu z nich nie miało nic wspólnego z nazizmem, cierpieli prześladowania i zginęli ale bardziej przez sposób ich przedstawienia, jakąś taką płytkość. W podziękowaniu autorka pisze, że lubi czytać powieści historyczne bo bardziej niż reportaż kreują postaci i skupiają się na emocjach. Tego jednak mi zabrakło. Trzeba dodać, iż autorka spędziła mnóstwo czasu na research.
Ze swej strony polecam bo temat godzien uwagi, jednakże kolejna książka udowodniła mi, że wolę się skupiać na reportażach, biografiach czy wspomnieniach.

Stowarzyszenie Lebensborn stanowiło część nazistowskiego planu stworzenia tak zwanej rasy panów. To tajny program hodowlany, w którym oficerowie SS zapładniali młode kobiety o aryjskim rodowodzie. Funkcjonował od 1935 roku do końca wojny, w ciągu dziesięciu lat w 30 domach urodziło się prawie dwadzieścia tysięcy dzieci. Jego twórca Heinrich Himmler od 1939 roku posunął się o krok dalej, nakazał bowiem niemieckim żołnierzom porywać niemowlęta i małe dzieci o aryjskim wyglądzie z krajów okupowanych, głównie z Polski. Taki los spotkał dwieście tysięcy dzieci.

Jak głęboka była nazistowska indoktrynacja, skoro młode kobiety często dobrowolnie zgłaszały się do tego programu, chętnie oddawały swoje dzieci innym niemieckim rodzinom, a urodzenie dziecka Hitlerowi uważały za swój patriotyczny obowiązek?

"Kołyski Rzeszy" to dzieło fikcyjne, w którym autorka, Jennifer Coburn na przykładzie trzech swoich bohaterek prezentuje trzy postawy niemieckiego społeczeństwa w czasach Trzeciej Rzeszy
Gundi Schiller wyraża sprzeciw, niezgodę na to, co dzieje się wokół, przypominając nam, że nie wszyscy Niemcy byli nazistami. Przeciwnie do postawy Hildy Kramer, która z ochotą dołącza do ruchu Hitlera. Jest też pielęgniarka Irma Binz, która niczym struś chowa głowę w piasek, nie dopuszczając do siebie prawdy.

"Kołyski Rzeszy" prezentują koszmar wojny w sfabularyzowanej formie, przy czym fikcję literacką stanowią tu tylko bohaterki i ich emocje, a cała reszta jest, aż nazbyt prawdziwa. Przygotujcie się na drastyczne, wywołujące łzy sceny.

Mocno przewidywalna

Mocno przewidywalna