Taki piękny most

Okładka książki Taki piękny most Agnieszka Bednarska
Okładka książki Taki piękny most
Agnieszka Bednarska Wydawnictwo: SEQOJA Cykl: Amanda Pietrzak (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Amanda Pietrzak (tom 3)
Taki piękny most
SEQOJA
2023-05-21
2023-05-21
#takipięknymost #agnieszkabednarska

"Taki piękny most" to trzecia część cyklu "Amanda Pietrzak" a zarazem szkoda, że już ostania...
To zwieńczenie losów Amandy, gdzie znajdziemy wiele odpowiedzi na wcześniejsze pytania i niedopowiedzenia.
Agnieszka Bednarska w tej części zabiera nas w podróż do San Francisco, w okolice chyba najbardziej znanego i urokliwego mostu – Golden Gate. Piekny i majestatyczny, przyciągający wzrok most, jest jednocześnie miejscem niosącym śmierć tym, co nie mieli już siły, żeby dłużej żyć. Z pewnością wpływ na przyciąganie samobójców mają dość niskie barierki na moście, ale przecież nie ma obowiązku skakania z niego, a wysokie barierki popsuły by widok, myślę także, że jeśli komuś naprawdę zależałoby na samobójczy skok, to i tak by znalazł sposób. Jednak to właśnie ten most nazywany jest również "Mostem Samobójców", bo od chwili otwarcia zabrał już tysiące ludzkich żyć.

"Życie jest energią, wystarczy zaakceptować fakt, że istnieje w zmienne formie, a można je uznać za wieczne."
Ta książka bardzo mnie poruszyła z powodu tego, że historia opowiedziana przez autorkę tak naprawdę mogłaby zdarzyć się w mojej rodzinie. Na szczęście "moje" bliźniacze wnuki miały dużo więcej szczęścia niż bliźniaczki z opowieści Agnieszki Bednarskiej. Pamiętam jednak te obawy i córki oraz moje, o to, co może pójść nie tak...

Poszukiwania Amy nadal trwają, bliscy nie mają żadnych wieści od niej. Dziewczyna jakby zapadła się pod ziemię, nie ma po niej żadnego śladu. W tej części dowiemy się, co spotkało Amandę, lecz poznamy również historie kilku innych osób.
Wiktoria czuje się samotna, mąż jest lekarzem i niejako ciągle na dyżurze, a dzieci dawno wyprowadziły się z domu i mają swoje życie, rzadko ją odwiedzają.
Georgia swój czas poświęca na wychowywanie córki Antonii, która żyje jednak w swoim świecie.
Ludmiła i Oleg z małą córeczką próbują w Ameryce ułożyć sobie szczęśliwe życie. Gdy nie do końca się to udaje, ona chce wracać do Rosji, lecz mąż ciągle odwleka powrót.
Wszystkie te postacie będą odgrywały znacząca rolę w całej historii.
Pojawi się również znany nam wcześniej Hubert, który nadal kombinuje i miesza, i wciąż szuka sposobu na dotarcie do syna. Udało mu się zmanipulować Sabinę, która wierząc w jego obietnice jest skłonna poświęcić nawet cały swój majątek żeby tylko zostać jego... żoną.
Wątek kryminalny jest również intrygujący.
Nie będę Wam zdradzała zbyt wielu szczegółów, bo warto samemu je poznać.
Jeśli nie znacie tej trylogii to polecam, bo i "Piętno Katriny" i "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta” oraz "Taki piękny most" to książki warte żeby je przeczytać.
Trochę mi szkoda, że to już koniec, ale czekam na następne książki Agnieszki Bednarskiej.

TAKI PIĘKNY MOST
@agnieszkabednarska.pisarz

Most Golden Gate łączy miasto i hrabstwo San Francisco z hrabstwem Martin i pomimo swojej zniewalającej urody, jest miejscem, gdzie przybywa największa na świecie liczba, osób pragnących rozstać się z życiem. Niemal wszystkim się udaje, ponieważ most rozciąga się na wysokości sześdziesieciu siedmiu metrów. Natomiast barierki zabezpieczające mają tylko metr dwadzieścia. Lot z Golden Gate trwa 4 sekundy a ciało rozpedza się do stu dwudziestu kilometrów na godzinę.
Przerażające i zarazem smutne.

"Dziś stajesz się bardziej wolna niż za życia"

Jest to trzecia część losów Amy.To w tej części rozwiąże się najwięcej odpowiedzi na pytania, które pozostały po książce pt." Zabierz dzieci wyjedź z miasta". Jak i również dowiemy się jak zakończyły się poszukiwania dziewczyny. Jak już zapewnie wiecie Agnieszka w każdej części porusza ważny temat, starając się zwrócić naszą uwagę na problemy, które dotyczą całego społeczeństwa. Depresja-gdybyśmy w porę umieli dostrzec jej niepokojące objawy, moglibyśmy pomóc tak wielu osobom. Ale i również samotność, strach, lęk. Jak we wcześniejszych częściach, również i w tej jest mroczno, przerażająco i nieprawdopodobnie. Ale jest również napięcie, oczekiwanie, zjawiska paranormalne.
Nie chciałabym za bardzo zdradzać Wam wielu szczegółów, ale jedno powiem Wam napewno. Jeżeli już weźmiecie ją do rąk, to emocje i wrażenia macie gwarantowane. A jeżeli chcielibyście od początku poznać Amy i jej historię to polecam Wam całą trylogie, którą rozpoczyna tom 1 pt. PIĘTNO KATRINY a następnie ZABIERZ DZIECI WYJDŹ Z MIASTA.
Gratuluję Agnieszko i wiem napewno, że każdą kolejną Twoją książkę biorę w ciemno.
Zachecam Wam kochani serdecznie do poznania świetnego pióra autorki.

TAKI PIĘKNY MOST
@agnieszkabednarska.pisarz

Nie wiem co napisać....
Książka mnie bardzo poruszyła i wzruszyła. Dała wiele do myślenia o tym, co przeżywamy i o tajemnicach, które kryją się w głębi naszych serc i duszy!
Bardzo wielu poważnych i bolesnych problemów takich, jak depresja dotyka Agnieszka Bednarska w swoich trzech książkach z serii "Amanda Pietrzak".
I tak , jak most łączy dwa brzegi rzeki, tak przerażający i ogromny Golden Gate niczym klamrą spinaja tę niesamowitą i fascynującą historię wielu ludzi
Polecam...

Nie wiem co napisać....
I tak , jak most łączy dwa brzegi rzeki, tak...

Ależ, ja czekałam na tę książkę i oto jest🤗.
"Taki piękny most" to trzecia część cyklu z Amy, dziewczyną obdarzoną ponadprzeciętną wrażliwością i darem postrzegania pozazmysłowego.
Poprzednia część zostawiła czytelnika z wielką niewiadomą, jeśli chodzi o losy Amy. Teraz autorka zamyka tę historię i robi to w wielkim stylu. Będzie to pożegnanie przeszywające smutkiem, niezwykle emocjonujące, ale pozostawiające tlącą się iskrę nadziei, że życie i śmierć ma jakiś, nie do końca pojęty sens.

Agnieszka Bednarska to autorka wyjątkowa i takie też są jej wszystkie powieści.
Zabiera czytelnika w niezwyczajne miejsca, miejsca, które mają swoje bolesne historie. Opowiada wzruszające losy ludzi, przyprawiając je nutą grozy i spirytyzmu.
Pisząc swoje oryginalne powieści, czerpie inspiracje z literatury, prawdziwych zdarzeń, wydarzeń, przypadków i interesujących faktów. Jedno ciekawe zdanie, jedna zasłyszana historia, anegdota, jedna interesująca informacja ze świata sprawia, że buduje się z tego niesamowitą opowieść. W swoich książkach przemyca trudne tematy, sprawiając, że czytelnik przystaje, by na chwilę pomyśleć o tym, co zwykle ucieka w pędzie życia. Zaprasza do snucia własnych refleksji na temat życia i śmierci, i tym, co następuje potem.
Ale książki Agnieszki to wciąż literatura rozrywkowa, która ma nam sprawiać przyjemność i odcinać od tego, co mocno realne, namacalne. A, że wywołuje takie emocje, cóż, o to właśnie chodzi.

"W taki piękny most" dostajemy odpowiedź, co spotkało Amy, ale w przypadku tej części najważniejsze są historie ludzi;
Georgii i jej zamkniętej w swoim świecie córki Antoni, Wiktorii cierpiącej na syndrom pustego gniazda, dramatu Ludmiły, Olega i małej Zoi.
Jest też dalsza historia Huberta i Sabiny.
Tak, tego znienawidzonego Huberta, który zdążył już namieszać w poprzednich tomach cyklu. Narcyza, egoisty, manipulanta i psychopaty. Akurat ich wątek najmniej przypadł mi do gustu i wywołał najwięcej frustracji, natomiast wątek Wiktorii jest mi najbliższy.

Za tło do opowiedzenia o ludziach losach, dramatach, traumach i lękach autorka obiera miejsca, które przesiąknięte są tragedią i pochłonęły setki istnień.

Niemym bohaterem tej odsłony jest most - Golden Gate. Piękny, majestatyczny, ale jednocześnie niosących śmierć tym, co nie znaleźli już w sobie siły, by żyć. "Most Samobójców, który od chwili otwarcia zabrał już tysiące ludzkich żyć.

Jest tu miejsce na tematy trudne społeczne toksyczne relacje, depresje, czy samobójstwa, którym autorka poświęca dużo uwagi.

Autorka porusza intrygujące zagadnienia ze świata medycyny, jak zespół podkradania TTTS ( twin- to- Twin transfusion syndrome) u płodów bliźniaczych, czy osobowość wieloraka, zaburzenie tożsamości prowadzące do wystąpienia u chorego przynajmniej dwóch niezależnych od siebie jaźni. Sprytnie wplata je w fabułę na własnych zasadach.

I oczywiście nie zabrakło elementów ze świata pozazmysłowego, to one sprawiają, że proza Agnieszki jest tak frapująca.

Agnieszka Bednarska z fantazją i wrażliwością serwuje historie, które wywołują dreszczyk niepokoju, ale groza nie zawsze czai się w tym, co nieznane. Często największym wrogiem człowieka, jest drugi człowiek.
W tej powieści dobro i mrok przenikają się i toczą walkę. Dobro musi odnieść zwycięstwo, niestety niesie to za sobą ofiary.

Kończę tę przygodę ze spokojem, zaspokojeniem i nadzieją.

Gorąco namawiam do zapoznania się z twórczością pisarską Agnieszki Bednarskiej. Jestem pewna, że wielu z was polubi jej unikalne historie, a sama autorka dołączy do grona waszych ulubionych autorek.
Zapraszam 😊.

Ależ, ja czekałam na tę książkę i oto jest🤗.

#dzieńdobry Kochani 🥰🌷

Czy po przeczytaniu

"Taki piękny most" to trzeci i ostatni tom z serii o Amandzie Pietrzak ❤️
Autorka zabiera nas tym razem w podróż do słonecznej i rozrywkowej Kalifornii. Brzmi cudownie prawda? Ale pod płachtą słońca i świetnej zabawi stoi on... Piękny, majestatyczny i godny podziwu most Golden Gate... Czy wiecie z czego jest znany? Jeśli nie, to ja Wam trochę zdradzę. Jest to miejsce do, którego udają się ludzie, aby pożegnać się ze swoim życiem. Przychodzi moment, w którym stwierdzają, że już dalej tak nie mogą. Ten chochlik, który tak dobrze się zadomowił podpowiada im, że zabierze ich do miejsca, gdzie wystarczy kilka sekund, a będzie po wszystkim...
Agnieszka po raz kolejny napisała książkę, która poruszyła mnie emocjonalnie. Opisała temat depresji w taki sposób, że w pewnym momencie zamknęłam książkę, otarłam łzę i wyszłam na ogród zaczerpnąć świeżego powietrza. Temat depresji jest bardzo dobrze znany wszystkim, ale nie wielu go rozumie...
W książce znajdziemy oczywiście wątek kryminalny, który świetnie się rozwijał przez wszystkie trzy tomy. I jako czytelnik czuję się usatysfakcjonowana jego zakończeniem.
Książka kończy się tak, jak się domyślałam, ale to nie odbiera jej ani krzty z tego jak jest dobra.
Polecam Wam Kochani całą serię ❤️
Obiecuję, że nie pożałujecie ani jednej minuty, którą z nią spędzicie.

Miłego dnia 🌷

Ps. Agnieszka gratuluję Ci talentu🌷 Uważam, że o Twoich książkach powinno być głośno!

#dzieńdobry Kochani 🥰🌷

Czy po przeczytaniu

"Taki piękny most" to trzeci i ostatni tom z serii o Amandzie Pietrzak ❤️

Agnieszka Bendarska wraca z trzecią częścią swojego cyklu książek z pogranicza jawy i snu, serii o Amandzie Pietrzak, którą rozpoczęło Piętno Katriny a kontynuowało Zabierz dzieci, wyjedź z miasta. Taki piękny most wieńczy poczytną trylogię. Jak zdążyła już swoich czytelników przyzwyczaić, autorka po raz wtóry wprawnie łączy fikcję literacką z ambitną próbą uwypuklenia istotnych problemów społecznych. W pierwszej odsłonie opowiadała o konsekwencjach huraganu Katrina, który nawiedził stan Luizjana w 2005 roku, w kolejnej skupiła się na katastrofie w Czarnobylu. Trzecią częścią próbuje zaś dotknąć innej bieżącej i jakże delikatnej kwestii, z którą boryka się współczesne społeczeństwo, a jest nią nieleczona depresja. Rzecz o tyle istotna, że, co potwierdzają smutno statystyki, pośrednio lub bezpośrednio dotknąć może każdego z nas.

Akcja powieści rozpoczyna się mocnym akcentem – tajemniczym zaginięciem Amandy Pietrzak. Domysły mnożą się, śledczy rozważają najróżniejsze motywy, nie wyłączając porwania. Ów kryminalny wątek zestawiony zostaje z kolejnym motywem bliźniaczym, skoncentrowanym na obsesyjnych relacjach Huberta, Mony oraz Sabiny. Wyrachowana postawa mężczyzny i jego zaborczość doprowadzą do kolejnej tragedii, wokół której snuć się będą dalsze domysły. Te dwie nici fabularne przecina kolejna, być może nie aż tak wyraźnie zaakcentowana, jednakże nie mniej istotna. Jest to dramatyczna walka Ludmiły i Olega o godny byt. Walka ta stanie się przegraną walką o życie, co da podwaliny publicznej dyskusji na temat konsekwencji niezauważanej i nieleczonej depresji.

Dlatego też Taki piękny most to narracja łącząca w sobie historie pociągająco nieprawdopodobne, z tymi boleśnie prawdziwymi. Tą mroczną balladą o trawiących człowieka demonach Agnieszka Bednarska otwiera oczy na pogłębiający się problem społeczny, jakim jest nieleczona depresja, która w konsekwencji prowadzi do samobójczych śmierci osób nią dotkniętych. Symboliczny okaże się tutaj most Golden Gate – równie majestatyczny co niebezpieczny, rok w rok przyciągający tłumy turystów jak i potencjalnych samobójców. Statystyki okazują się w tym aspekcie zatrważające, bowiem konstrukcja ta od początku swojego istnienia w 1937 roku pochłonęła tysiąc trzysta potwierdzonych ofiar i corocznie przyciąga około dwudziestu kolejnych potencjalnych samobójców.

Agnieszka Bednarska, prócz wątków detektywistycznych oraz wyraźnego pola do podjęcia dyskusji na temat samobójstw, narrację tę łączy z wątkami paranormalnymi, co powoduje, iż Taki piękny most nabiera odrobinę metafizycznego wymiaru. Opowie zatem o duszach, które nie zaznają ukojenia, pojawią się głosy zza światów oraz nadprzyrodzone zdolności niektórych bohaterów. Tym samym autorka spróbuje udowodnić, że życie jest li jedynie wymieniającą się energią, boską czy też ludzką, na pewno czymś w rodzaju pozazmysłowej siły, która wpędza materię w ruch i decyduje, mniej lub bardziej o ludzkich wyborach. To powieść o ludzkich pragnieniach i obsesjach, a także napędzanych żądzą wyborach i ich konsekwencjach. O nieustającej pogoni za wolnością, miłością, pożądaniem i obecnością drugiego człowieka, także na wyłączność oraz o dojmującej samotności w świecie, w którym rządzi pieniądz i dobrobyt.

Nie jest to jednak książka pozbawiona wad. Kłopotliwy może okazać się chociażby styl narracji, prosty i niewyszukany. W zestawieniu z sennie przeplatającymi się wątkami powieść może wydawać się mało angażującą czytelnika. Są jednak pewne książki, którym pewne niedoskonałości się wybacza. Są to pozycje, które otwierają oczy i uwrażliwiają na otaczające nas problemy. Trzecia część serii o Amandzie Pietrzak zdecydowanie do takich właśnie pozycji należy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie osiemset tysięcy ludzi rocznie odbiera sobie życie, co czterdzieści sekund zabija się człowiek, a próba samobójcza podejmowana jest co trzy sekundy, pisze Bednarska. To może być Twoja uczennica (…),Twój ojciec, szef, siostra. Albo twoje dziecko., wylicza bezlitośnie. Pamiętajmy, parafrazując słynne powiedzenie Stalina, że miliony śmierci to tylko statystyka, jedna śmierć to cały czas tragedia, tragedia, która może dotknąć bezpośrednio nas.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

"Taki piękny most", to trzeci i niestety ostatni tom z cyklu "Amanda Pietrzak". To jest najbardziej emocjonująca historia. Tutaj się wszystko wyjaśnia, także, zanim przeczytacie tom 3, to odsyłam was najpierw do tomu 1 "Piętno Katriny" i  tomu 2 "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta".
"Taki piękny most" sprawił, że co chwilę płakałam. Nie mogłam uwierzyć w to, co tu się działo. Wszyscy szukaliśmy Amy. Miałam cichą nadzieję, że odnajdzie się żywa. Hubert ostro sobie pogrywa. Nie trawiłam tego bohatera. I życzyłam mu wszystkiego najgorszego. Ten bohater ma co najmniej dwie osobowości. Czy odpowie za zło, które wyrządził w poprzednich częściach? Czy raczej omami kolejną naiwną kobietę?
Poznacie również Sabinę. Kobietę, której nie doceniło życie. Ona pragnęła być kochaną i mieć u swojego boku kogoś do kochania. Można śmiało powiedzieć, że jest osobą majętną. Czy znajdzie księcia z bajki? Czy raczej spadnie z deszczu pod rynnę? Ta bohaterka jest zaślepiona i nie widzi tego, co ma przed oczami.
Znalazłam tutaj wartką akcję i pełno nieoczekiwanych zdarzeń. Uwielbiam to w  książkach. Agnieszka Bednarska potrafi zaskoczyć swoich czytelników.
Jej książki należą do tych nieodkładanych. Biorąc do ręki "Taki piękny most" przepadłam. Nie chciałam przestać czytać, nim nie poznałam zakończenia. Po zakończeniu nie mogłam dojść do siebie.
Agnieszka Bednarska poruszyła bardzo ważny i trudny temat. Każdy lub prawie każdy z nas miał w swojej rodzinie, znajomych lub dalszych znajomych kogoś, kto popełnił samobójstwo. Ciężko jest się pogodzić ze stratą bliskiej osoby, która w taki sposób odeszła z tego świata. Wiem to z własnego doświadczenia. Dobrze, że autorka podała stronę, na której można znaleźć pomoc zarówno w stanie zagrożenia samobójstwem, jak i po stracie. Ludzie nie popełniają samobójstwa, bo mają taką zachciankę. Warto zwracać uwagę na najbliższych, bo może akurat potrzebują pomocy, tylko nie umieją o nią poprosić. Pamiętajcie czasami jeden gest lub jedno słowo może uratować ich życie. Depresja może niestety dotknąć każdego z nas.
Bardzo przeraziły mnie statystyki, które podała autorka. Nie wiedziałam, że tyle osób w ciągu jednego dnia skutecznie odbiera sobie życie. To jest bardzo przykre, smutne i nie do pomyślenia.
Agnieszka Bednarska w swojej najnowszej książce wykorzystała pewien bardzo piękny i zarazem zabójczy most. Mówię tutaj o moście Golden Gate w San Francisco w USA.  Słynie on z licznych i skutecznych samobójstw. Nikt, kto z niego skoczy nie ma szansy przeżyć spotkania z wodą.
Urzekły mnie wątki nadprzyrodzone. Autorka bardzo dobrze nam je przedstawiła. Wierzę w Boga, w życie po życiu i istnienie duchów, które patrzą na nas z nieba i przychodzą do nas z pomocą, kiedy widzą, że ich potrzebujemy. Czasami dają nam znak, że są obok, ale my często to bagatelizujemy.
Jestem zadowolona z tej całej trylogii o Amandzie Pietrzak. Każdy jej tom w jakiś sposób mnie urzekł. Nie tak łatwo będzie mi o nich zapomnieć.
Amy urzekła mnie swoją postawą. Nie miała łatwego życia. Mimo wszystko nigdy się nie poddawała. Koniecznie musicie ją poznać.
Dziękuję Aga, że stworzyłaś tak bardzo emocjonującą historię. Cieszę się, że stworzyłaś wątki nadprzyrodzone. Nasze życie nie kończy się wraz ze śmiercią.
Jeżeli szukacie książki z naprawdę ciekawą fabułą, bardzo dobrą akcją i dobrze wykreowanymi postaciami, to koniecznie sięgnijcie po "Taki piękny most" Agnieszki Bednarskiej. Autorka w idealny sposób połączyła thriller z wątkami obyczajowymi.
Czy jesteście gotowi na ostatnie spotkanie z Amy i innymi bohaterami?

Jeżeli macie myśli samobójcze, to nie bójcie się prosić o pomoc. Jeżeli o swoim problemie chcecie porozmawiać anonimowo, to zadzwońcie pod numer:

116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116123 - telefon wsparcia dla osób dorosłych

Oczywiście pod te numery możecie dzwonić również po stracie bliskiej osoby.

Z czystym sercem polecam "Taki piękny most".

Nadal trwają poszukiwania Amy. Niestety po dziewczynie nie ma żadnego śladu. Hubert nadal manipuluje Sabinę. Pojawiają się nowe bohaterki: Georgia, Antonia, Ludmiła, które będą odgrywały ważną rolę w tej historii. Jakie rozwiązania przyniesie nam ostatni tom tej serii?

"Taki piękny most" to ostatni tom serii o Amy, dziewczynie z niezwykłymi zdolnościami. Poprzednia część zakończyła się w trochę dramatyczny sposób. Autorka zostawiła nas z pewną niewiadomą, co do losów głównej bohaterki. W tej książce oczywiście wszystko się wyjaśni, ale trochę będziemy musieli na to rozwiązanie poczekać. Bardzo lubię wprowadzanie przez panią Agnieszkę nowych bohaterów do tej trylogii. W każdym tomie oprócz Amy i jej rodziny pojawiają się postacie, które są bardzo ważne dla całej historii. W tej powieści są to trzy kobiety, a to co się z nimi wiąże będzie dla czytelników zaskoczeniem. Ja nie spodziewałam się takiego plot twistu. Zdecydowanie wbija w fotel. Autorka dodatkowo porusza bardzo ważne tematy, takie jak depresja i samobójstwo. Rzeczywiście mało się o tym mówi, nie uświadamia się ludzi o tych problemach. Statystyki są naprawdę przerażające, dlatego warto by było podawać jak najwięcej informacji z tym związanych. Sięgając po "Taki piękny most" musisz spodziewać się intrygującej lektury. Jest to świetnie napisana historia, z ciekawym wątkiem i genialnie wykreowanymi bohaterami. Porusza zarówno ciekawe jak i ważne tematy. Ja bardzo polubiłam twórczość pani Agnieszki i na pewno sięgnę po jakąś inną jej książkę. Polecam Wam ten tytuł, ale przede wszystkim całą serię z Amy w roli głównej. Buziaki ❤️

Blicy nie wiedząc co spotkało Amy, nie ustają w dalszych jej poszukiwaniach. Nikt spośród nich nie zdaje też sobie sprawy z tajemnicy, jaką dźwiga na swoich barkach Olga...

Agnieszka Bednarska poraz kolejny udowodniła, że nie bez powodu zaliczam ją do grona moich ulubionych autorek. Jej język, mimo że jest prosty, to jednocześnie należy do obrazowych oraz potrafi sprawić, że nawet najbardziej nieprawdopodobne sytuacje stają się realne. Mało kto, tak jak ona, umiejętnie łączy ze sobą prawdę z mistycyzmem. Podane niczym na tacy wątki nadprzyrodzone sprawnie splatają się z tym, co mogłoby się wydarzyć w dzisiejszym świecie jak łodygi kwiatów polnych w misternie utkanym z nich wianku. Pisarka bez żadnego problemu obnaża brutalny obraz naszej rzeczywistości, wyciaga na światło dzienne wszelkie mroczne niuanse ludzkiej natury i robi to z właściwym dla niej kunsztem.

Fabuła, tak jak w poprzednich częściach, pochłania czytelnika od pierwszych stron niczym spienione wody cieśniny opływającej San Francisco topielców. Absorbuje w pełni jego uwagę, nie pozwalając się od niej oderwać nawet na chwilę. Do minusów mogę jedynie zaliczyć to, iż skończyła się zbyt szybko 😉 Emocjonalność to również jedna z mocnych stron twórczości Agnieszki, a jej książki na długo pozostają w pamięci.

Autorka w swoich powieściach oprócz rewelacyjnej fikcyjnej treści przemyca także wiele istotnych problemów społecznych, psychologicznych czy medycznych i zawsze udaje jej się to perfekcyjnie. W tej pozycji zmusza odbiorców do większego pochylenia się nad tematem depresji, która nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. Do tych konsekwencji należy między innymi samobójstwo - jego tłem w tym przypadku był piękny, choć czasem groźny bądź niebezpieczny most Golden Gate. Ta lektura to swoisty apel, by nie zamykać oczu na problemy innych, ale też żeby nie wahać się w takich ciężkich chwilach poprosić o pomoc. Pamiętajmy o tym, iż to poważna choroba, wymagająca wręcz zwrócenia na nią większej uwagi.

Osobiście z żalem żegnam się z Amandą i pozostałymi bohaterami tej znakomitej trylogii. Niemniej czekam z niecierpliwością na następne książki pisarki, które na pewno będą równie rewelacyjne jak wcześniejsze, a może nawet i lepsze...

Zwieńczenie losów Amandy. Cały cykl bardzo poruszający, nie zawsze odpowiadający na pytania o życiu "obok". Polecam

• Przeczytane 2023
  • 52 / 2023