Zabierz dzieci, wyjedź z miasta

Okładka książki Zabierz dzieci, wyjedź z miasta Agnieszka Bednarska
Okładka książki Zabierz dzieci, wyjedź z miasta
Agnieszka Bednarska Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Amanda Pietrzak (tom 2) Seria: Gorzka Czekolada fantasy, science fiction
Amanda Pietrzak (tom 2)
Gorzka Czekolada
Media Rodzina
2022-04-27
2022-04-27
dark fantasy zjawiska nadprzyrodzone zdolności nadprzyrodzone

Świetnie mi się czytało, zakończenie jednak mnie zaskoczyło, dlatego już zabieram się za kolejny tom. Polecam

Świetna kontynuacja losów Amy, kobiety posiadającej niezwykły dar kontaktowania się z osobami zmarłymi.
Przypomnienie przez autorkę wydarzeń, mających miejsce wiosną 1986 roku, w Czarnobylu przywołało wspomnienia sprzed lat. W czasie gdy trwa wojna w Ukrainie obrazy wymarłych , zniszczonych miast oraz cierpiących i zaginionych ludzi przerażają!
Kto i do kogo skierował słowa "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta"?
Czy Amy uda się pokonać demony przeszłości i czy pomoże Igorowi odnaleźć zaginioną siostrę?
Czy piętno Katriny znowu da o sobie znać?

Zachęcam do przeczytania wszystkich tomów serii o Amandzie Pietrzak . Z niecierpliwością czekam na tom 3.

Kto i do kogo skierował...

"Zabierz dzieci, wyjedź z miasta" Agnieszki Bednarskiej @agnieszkabednarska.pisarz jest drugim tomem z cyklu Amanda Pietrzak.
W tej części autorka osadza fabułę na dwóch płaszczyznach czasowych i przenosi nas do wydarzeń, które miały miejsce w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Około godziny 1:24 dla mieszkańców miasta Prypeć świat przewrócił się do góry nogami. Stracili wszystko... Dobra materialne można z czasem odkupić, ale zdrowia i bliskich,którzy odeszli nie odzyskasz za żadne pieniądze.
Po raz kolejny autorka zachwyciła mnie swoją wiedzą i zręcznością jaką posługuje się w słowie pisanym. Oczarowała mnie swoim pomysłem na książkę wplatając w fikcję cierpienia bohaterów, które mogły wydarzyć się naprawdę. Mamy tutaj również wątek kryminalny, który świetnie łączy pierwszy tom z drugim.
Autorka w tej części poruszyła temat, który można powiedzieć jest trochę kontrowersyjny. Ja jestem osobą, która z chęcią go zgłębi, ponieważ mnie zainteresował, ale człowiek oddany "kościołowi" (proszę nie pomylcie tego z wiarą) może poczuć się urażony.
Zakończenie wbiło mnie w fotel i wyrwało z butów. Zupełnie się nie spodziewałam... A to tylko świadczy o tym jak dobra jest książka 😊

Duchy przeszłości zawsze już będą krążyć nad miejscem, gdzie kiedyś tętniące życiem miasto zamieniło się w atrakcję turystyczną.

ZABIERZ DZIECI WYJDŹ Z MIASTA
@agnieszkabednarska.pisarz

Jest to druga część cyklu a zarazem dalszych losów Amy. Dziewczyny, która jest wyjątkowa, która potrafi dostrzec i wyczuć to co zwykłemu człowiekowi nigdy się nie uda. Jej wrodzona chęć poszukiwania i podróżowania, tym razem zaprowadzi ją do Czarnobyla. Czy Amy będzie w stanie odkryć oraz pomóc, tym którzy tego potrzebują?

Po tym jak przeczytałam pierwszą część cyklu, wiedziała że chcę i muszę poznać dalsze losy Amy. Jest to postać tak fascynująca, a zarazem swoim darem lekko mnie przerażająca, co sprawia że nie mogłam się oderwać i miałam ochotę na więcej. Postacie stworzone przez Agnieszkę są nietuzinkowe i jednocześnie wyjątkowe. Miejsca do których nas zabiera autorka, to te które przeszły jakąś targedie.Tym razem jest to Czarnobyl. Wiedziałam, że wydarzyła się tam tragedia, ale to jak zoobrazowała nam to autorka, sprawiło, że moje serce pękło na pół. Ileż niewinnych osób straciło tam życie i najbliższych. Ale oprócz człowieka ucierpiała również przyroda i wszystkie stworzenia w niej żyjące. Dzięki Agnieszce, dowiedziałam się co tak naprawdę wydarzyło się w Prypeci.
Dodatkowo Agnieszka wplotła w historie sytuację w zakonach dla kobiet i zasady tam panujące.Powiem tyle, byłam w szoku! A dlaczego? A to już musicie sprawdzić sami 😊
Autorka kolejny raz miesza przeszłość z teraźniejszością, z dodatkami zjawisk paranormalnych. I nie ukrywam że wychodzi jej to znakomicie.
A zakończenie - no cóż, to powinno być zakazane!!! No bo jak można zostawić czytelnika w takim momencie?
Ale na szczęście jest już tom trzeci, który już wkrótce będą czytać 😊
A póki co, szczerze Wam polecam te dwie pierwsze części.

ZABIERZ DZIECI WYJDŹ Z MIASTA
@agnieszkabednarska.pisarz

Książka Agnieszki Bednarskiej "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta" jest drugim tomem z cyklu "Amanda Pietrzak". Jest to bardzo wciągająca obyczajówka z elementami świata nadprzyrodzonego. Do tego dochodzi wątek kryminalny i sensacyjny. Tym razem autorka zabiera nas do Czarnobyla. Co z tym miejscem ma wspólnego nasza Amy?
 Oprócz starych bohaterów z poprzedniej części ("Piętno Katriny") pojawiają się zupełnie nowe osoby. Nasza Amy ma wspaniały dar, który w tym tomie bardzo jej się przyda.
Tę historię słuchałam pod postacią audiobooka, czytał Maciej Kowalik. Jego wyjątkowy głos sprawia, że nie można się oderwać od słuchania. Wielkie brawa dla autorki, za wspaniały wybór lektora.
Wracając do naszej historii, muszę wam powiedzieć, że jest miejscami mroczna i bardzo niebezpieczna. Od razu wam powiem, że życie naszej Amy będzie zagrożone. Kto jej pomoże w wydostaniu się z tego bagna?
Poznałam również wstrząsającą historię Igora i jego rodziny. Kiedyś mieszkali w Prypeci na Ukrainie. Po wybuchu w Czarnobylu wszystko się zmieniło. Koniecznie musicie poznać historię Igora i jego rodziny. Od razu dodam, że tutaj poleją się łzy.
Obecną dziewczyną Igora jest przebojowa Izabella, która jest współlokatorką Amy. Nie polubiłam tej dziewczyny. Dlaczego? Tego niestety wam nie powiem. Dowiecie się tego, czytając "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta".
Jest jeszcze jedna wyjątkowa postać, która jest  zakonnicą i chce odejść z zakonu. Dlaczego?  Nie może patrzeć na, to co tam się wyprawia. Co na to powie jej rodzina? Czy jej matka będzie z tego powodu zadowolona? Imię tej bohaterki poznacie w trakcie czytania. Tę bohaterkę polubiłam.
Dziękuję autorce, że zwróciła uwagę na tak bardzo delikatny temat. To, co się wyprawia, za zamkniętymi drzwiami klasztorów i zakonów nadal pozostaje tematem tabu.
Podobał mi się podjęty temat związany z Czarnobylem. Do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. Miałam wtedy prawie 2 lata. To była i jest ogromna tragedia dla całego świata, a zwłaszcza dla mieszkańców Prypeci. Jak tę katastrofę przetrwał nasz bohater?
Biorąc do ręki książkę "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta" otrzymacie:
- dobrą akcję z ogromnymi jej zwrotami
 - bardzo ciekawą fabułę
- nietuzinkowych bohaterów
Z czystym sercem polecam.

Oprócz starych bohaterów z poprzedniej części ("Piętno...

"Zabierz dzieci, wyjedź z miasta" to thriller z wplecionymi wątkami spirytualizmu, na pograniczu świata widzialnego i dostrzegalnego jedynie przez niektórych. Książka jest kontynuacją "Piętna Katriny", którego nie czytałam, ale nie przeszkodziło mi to w odbiorze historii. Jako żywo zainteresowana tematem doceniam realne, poprawne merytorycznie retrospekcje z Czarnobyla po katastrofie, zwłaszcza, że autorka korzystała z dobrych źródeł. I chociaż nie jestem fanką wątków paranormalnych w książkach, to cała historia mi się podobała, bo jest świetnie skonstruowana, napisana lekkim piórem i wciągająca, choć koniec ("Koniec nie istnieje") mnie zasmucił...

Pierwsza część "Piętno Katriny", zdecydowanie lepsza. Ta też nie była zła, ale mało spójna. Tytuł odnosi się do miasta Prypeć (okładka zresztą też),ale cały ten wątek kończy się w połowie książki, co mnie zdziwiło i zasmuciło. Miałam nadzieję, że cała ta historia będzie oparta właśnie na wydarzeniach z Czarnobyla, na tym miejscu, retrospekcjach, a tu dosłownie połowa książki i koniec, wyjaśnione, zamknięte, wracamy do Polski. Nie wiem czy temat się wyczerpał czy taka koncepcja była od początku. Druga część to rozwiązanie sprawy z "Piętna Katriny". Mocno naciągana w moim odczuciu, ale nie jakaś tragiczna lecz czasem infantylna. Zakończenie ciekawe, aż się prosi o kontynuację, która z tego co wyczytałam niestety nie zostanie wydana. Szkoda. "Piętno Katriny" było mega, może trzecia część też by mnie powaliła. Ogólnie nie było źle.

Wczoraj w końcu miałam wystarczająco czasu, by sięgnąć po najnowszą książkę Agnieszka Bednarska. Moje przeczucia co do tego, iż nie będę mogła jej tak po prostu, na chwilę odłożyć, okazały się absolutnie słuszne.

Amy mogliśmy już poznać w "Piętnie Katriny. To ciągle jeszcze poszukująca swojej życiowej drogi dziewczyna. Posiada niezwykły dar, jakim jest widzenie duchów i kontakt ze zmarłymi. Po tragicznych wydarzeniach w Norco Valley wraca do Polski, gdzie los styka ją z byłą zakonnicą Ewą i cukiernikiem Igorem. Wyruszają na Ukrainę, skąd pochodzi mężczyzna, aby młoda kobieta mogła odkryć, co stało się z jego siostrą po wybuchu w Czarnobylu. Tam Amanda odzyskuje spokój oraz odnajduje swoje powołanie. Czy uda jej się osiągnąć zamierzone cele? Może w tym brutalnie przeszkodzić przeszłość, która miała odejść w zapomnienie, jednak daje znów o sobie znać.

To mroczna i intrygująca powieść, w której autorka umiejętnie łączy ze sobą różne gatunki. Bohaterowie są jak zawsze nietuzinkowi, a wciągająca fabuła opiera się na zdarzeniach z teraźniejszości oraz tych, które miały miejsce w Prypeci tuż przed i niedługo po katastrofie w elektrowni. Pozwala to lepiej wczuć się w sytuację oraz emocje, jakich doznawali mieszczkańcy miasta po tragedii, która ich dotknęła.

Pisarka zgrabnie wplotła również motyw zakonów kobiecych oraz ukazała realia panujące w tych przybytkach. Pozwala poznać to, co skrętnie jest przed szerszą opinią publiczną ukrywane.

Agnieszko po raz kolejny udowodniłaś, że pisanie traktujesz z wielkim zaangażowaniem. Mam nadzieję, że to nie ostatnia pozycja z wątkami paranormalnymi, jaką nam zaserwujesz, gdyż świetnie odnajdujesz się w takim klimacie.

Z zasady omijam książki z metafizyczną nutą, ta jednak w dziwny sposób przekradła się przez oka tego sita. O dziwo, było warto. Tragizm i mroczna dzikość odradzającego się Czarnobyla w pewien sposób usprawiedliwia mistyczne wątki, które na szczęście przedstawiono bez nachalności i uduchowienia. Akcja wciąga jak rzeka i meandruje wśród nagłych zawirować aż do poniekąd oderwanego od całości, ale nieoczywistego finału.

Tak samo, jak "Piętno Katriny", książka "Zabierz dzieci, wyjedź z miasta" wciągnęła mnie już od pierwszych stron i nie znudziła ani przez moment. Jednak jestem trochę zawiedziona tym, że wątek dotyczący Czernobyla zajmuje może z 1/3 całej fabuły i zostaje porzucony na długo przed końcem całej historii. Spodziewałam się, że cała książka będzie właśnie o tym wydarzeniu, dlatego czuję niedosyt, co zaniża trochę moją ocenę. Ale pomijając ten drobny mankament, ogólnie całość godna polecenia. Zakończenie jest tajemnicze i niepokojące, mam nadzieję, że autorka nie każe nam długo czekać na ciąg dalszy.

• Przeczytane 2023
  • Domowa biblioteczka