Świątynia skarbów

Okładka książki Świątynia skarbów Jemma Hatt
Okładka książki Świątynia skarbów
Jemma Hatt Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Przygodowcy (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przygodowcy (tom 2)
The Adventurers and the Temple of Treasure
Dwukropek
2023-06-14
2023-06-14
Elżbieta Pawlik

Wciągająca i pełna przygód historia. W mojej ocenie poziom podobny jak w tomie I. Zainteresuje i dużego, i małego czytelnika.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Mam przekonanie, że są rzeczy, z których nigdy się nie wyrasta i na które nigdy nie jest za późno. Z pewnością należą do nich dobre książki! Nawet te, które docelowo kierowane są do młodszego czytelnika mogą zapewnić niepowtarzalne przeżycia. Wśród nich bez chwili zawahania wymieniłabym świetną i dynamiczną serię Przygodowców autorstwa Jemmy Hatt.

W drugim tomie autorka porywa czytelnika do rozgrzanego słońcem Egiptu, gdzie wespół z Larą, Rufusem, Tomem i ich psem może przeżyć szaloną, pełną niebezpieczeństw przygodę. Młodzież wraz z niekoniecznie odpowiedzialnym wujem Loganem i jego przyjaciółką Dee oraz uczepioną tejże ekipy niczym rzep psiego ogona Mayą wyruszy na poszukiwanie tajemnego wejścia do starożytnej egipskiej świątyni. Wiedzeni chęcią dokończenia misji podjętej przez zmarłego ojca Lary dotrą tam, gdzie nikt wcześniej nie dotarł. Będą potrzebowali dużo samozaparcia, sporo sprytu i błyskotliwego umysłu, ale najważniejsza okaże się współpraca.

Autorka kolejny raz zachwyca fabułą pełną zwrotów akcji. Zgrabnie buduje napięcie i operuje emocjami bohaterów, które przekładają się na zaangażowanie czytelnika, któremu trudno oderwać się od lektury. Prosty język, ciekawi bohaterowie, porywająca przygoda i dodające smaczku wątki poboczne (np. „spektakularne” przygody wujka Logana w dżungli) to kolejne atuty „Świątyni skarbów”.

To książka, która urozmaici niejedną chwilę wakacyjnego odpoczynku, niejedną zarwaną noc, ale i niejeden długi zimowy wieczór. Dobra książka jest odpowiednia na każdą okazję, a o tym, że ta jest dobra zaręczam.

W drugim tomie autorka...

Przygodowcy to seria, która zachęci Wasze dziecko do czytania. Pełna przygód, akcji, humory i cudownych sekretów o Egipcie. To dzięki książce Jemmy Hatt zostanie rozbudzona ciekawość dziecka, a przygody Przygodowców (gra słów celowo zamierzona) będziecie śledzić z zapartym tchem. Dlaczego? Bo oto Patronat medialny Z kotem czytane, na który patrzę z wielkim sentymentem i wspomnieniami najlepszej kreskówki w całym życiu: Scooby Doo!
„- To się znowu dzieje – szepnął Tom do Lary. – Kolejna przygoda!”
Ekipa Przygodowców powraca w II tomie (warto więc zacząć od Przeklętego Zamku),a my wraz z bohaterami wybieramy się do Egiptu! Lara, Barney, Rufus i Tom próbują odkryć jeden z największych skarbów w historii. Odkrywamy tajemniczy list ojca Lary, na karku czujemy oddech niebezpieczeństwa, bo za nami w pogoń ruszają niebezpieczni przestępcy, którzy, jak i Przygodowcy, próbują odnaleźć zaginioną świątynię. Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem, a sekretów i tajemnic nie ma końca!
„Mój brat powiedział, że dziennikarze w Anglii nazwali Was „Przygodowcami”, a teraz jesteście w samym środku kolejnej przygody!”
Akcja i podążanie do rozwiązania zagadki jest idealna dla dzieci (+7/8),które chcą zabawić się w małego detektywa. Rozbudzanie ciekawości i wyobraźni na tym etapie jest szalenie ważne, a w Przygodowcy są doskonałym przykładem, jak połączyć przygodę, humor i ciekawostki. W dodatku dziecko może poznać sekrety Oka Horusa, odkryć zaginioną świątynię i sprawdzić, czy naprawdę jest tyle krokodyli na Nilu. Ta książka to zaprzeczenie nudy, ale ostrzegam, może pojawić się wolny wniosek w domu, że czas na wyprawę do… Egiptu!
„Samo wypowiadanie słowa „Egipt” sprawiało, że oczyma wyobraźni widział piramidy, grobowce i wędrujące po pustyni wielbłądy.”
Jemma Hatt oprócz trzymania czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony, dba także o przekazywanie wartości. Ekipa Przygodowców idealnie pokazuje, czym jest przyjaźń i lojalność. Na drodze naszych bohaterów pojawia się wiele przeciwności losu, a młodzież musi sprostać wyzwaniu. Możemy obserwować, jak uczą się walczyć ze swoimi słabościami. Cudowne są dziecięce przekomarzania oraz olbrzymia ciekawość do świata i żądza przygody. Przygodowcy to taka seria, która może i nas dorosłych wiele nauczyć. Nie brakuje tu humoru, a spontaniczność to zdecydowanie powinien być podtytuł serii, bo Lara, Barney, Rufus i Tom nie odpoczną, dopóki nie poznają sekretów Świątyni Skarbów.
Wyruszcie na przygodę razem z Przygodowcami! To doskonała zabawa dla całej rodziny!

🏜️🐪

Lara, Tom i Rufus to grupa rezolutnych, ciekawych świata dzieciaków, które jakiś czas temu, po odkryciu egipskiego skarbu w Kornwalii, zasłynęły jako Przygodowcy (tom I: ,,Przygodowcy. Przeklęty zamek"). Choć początkowo nic nie wskazuje na to, by mieli ponownie wcielić się w rolę odkrywców, pewnego dnia wpadają na trop, który prowadzi ich aż do Egiptu. Tam podążają za wskazówkami, które przed laty zostawił nieżyjący już ojciec Lary i szukają kolejnego skarbu. W podróży towarzyszą im nowi znajomi, a także... nowi wrogowie.

🧭🗺️

Uwielbiam tę serię! Ma ona w sobie wszystko, co potrzebne, by zaangażować młodego czytelnika - humor, urocze i charyzmatyczne postaci oraz wartką akcję, która nie pozwoli się nudzić nawet przez chwilę.

Seria o Przygodowcach przypomina mi oglądanie bajek z dzieciństwa. Choć nie wszystko w tej historii jest realistyczne, zupełnie mi to nie przeszkadzało, a wręcz pozwoliło mi poczuć się znów jak dziecko, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.

Umiejscowienie akcji w moim ukochanym Egipcie sprawiło, że serce zabiło mi szybciej i czułam się tak, jakbym przemierzała lądy i wody razem z bohaterami.

Jeśli lubicie historie o skarbach, mapach, świątyniach i podróżach - koniecznie zaprzyjaźnicie się z Przygodowcami!

🚂🌅

🏜️🐪

Kiedy w styczniu wyruszaliśmy na poszukiwanie skarbu razem z Przygodowcami Jemmy Hatt, wakacje były jedynie odległym mirażem. A przecież to byłaby doskonała wakacyjna lektura. Na szczęście już zaraz w ręce czytelników trafi druga odsłona cyklu pod tytułem Świątynia skarbów. I jeśli tworzycie już pakiet lektur na wakacje, koniecznie dopiszcie ją do listy.

Lara, Rufus i Tom znów mają spędzić razem trochę czasu, tym razem pod opieką wuja Lary, ponieważ jej mama musi pilnie wyjechać w sprawie wykopalisk. Szybko się jednak okaże, że wuj nie do końca jest odpowiednim opiekunem, a w ręce dziewczynki trafią gromadzone przez niego pamiątki po jej tacie. Tajemnicze listy zmobilizują całą grupę do wyprawy do Egiptu, gdzie czyhać będzie na nich cała masa niebezpieczeństw.

Wydaje się, że przygoda w tomie drugim jest znacznie bardziej spektakularna, zważywszy na wybór miejsca akcji. A także jeszcze bardziej niebezpieczna, tym bardziej że dzieciaki znajdują się w zupełnie obcym kraju. I choć wszystko to wydaje się zupełnie niewiarygodnie, wartki nurt opowieści porywa czytelnika od pierwszych stron i gwarantuje dobrą zabawę.

Młodzi bohaterowie, którzy nadają ton opowieści, są sympatyczni i różnorodni, zatem każdy może znaleźć kogoś, z kim poczuje się najbardziej związany. Za to podoba mi się, że choć nie są idealni, uczą się ze sobą współpracować i każdy wnosi do grupy coś wartościowego. Żadne z nich nie rozwiązałoby zagadki w pojedynkę, ale wspólnie mogą więcej. Ich relacje zmieniły się od poprzedniej przygody, znają się lepiej i bardziej na sobie polegają. A jednocześnie sporo świeżości wnosi tu miejscowa dziewczynka, która dołącza do przyjaciół i pomaga w ich misji.

Z jednej strony ta książka mniej przypomina mi Goonies, z którymi skojarzył mi się pierwszy tom, ale za to tym razem czuję tutaj aurę przygód młodego Indiany Jonesa z serialu, który namiętnie oglądałam lata temu. Autorka świetnie kreuje przygody i wyzwania, którym sprostać muszą młodzi bohaterowie, a także sprawia, że czytelnik angażuje się w akcję.

Egzotyczny Egipt wraz z wizją ukrytych skarbów i zagadka z przeszłości, która wciąż czeka na rozwiązanie, wartka akcja doprawiona szczyptą humoru - to wszystko sprawia, że Przygodowcy są doskonałą propozycją dla spragnionych wrażeń młodych czytelników i doskonałym lekarstwem na wakacyjną nudę. Napisaną z lekkością książkę można wręcz pochłonąć i przy tym naprawdę świetnie się bawić.

Cykl Hatt o Przygodowcach to dobry przykład rozrywkowej literatury dla grupy odbiorców określanej mianem middle-grade, która pozwala się zrelaksować, emocjonować, a jednocześnie dowiedzieć czegoś ciekawego. I przede wszystkim spędzić miło czas z ciekawymi młodymi bohaterami i wspólnie z nimi spróbować rozwiązać zagadkę. Ta książka to dowód, że literatura rozrywkowa w dobrym wydaniu ma się całkiem dobrze.

Lara, Rufus i Tom...

• Dla młodzieży
  • E-booki do kupienia
  • Cykl: Przygodowcy
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Chcę przeczytać, już ją mam
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Świątynia skarbów