Przeklęty zamek

Okładka książki Przeklęty zamek Jemma Hatt
Okładka książki Przeklęty zamek
Jemma Hatt Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Przygodowcy (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przygodowcy (tom 1)
Dwukropek
2023-02-08
2023-02-08
Paweł Biernacki

Ciekawa przygodówka dla dzieci, wciąga od pierwszych stron. Syn był bardzo zainteresowany i zadawał dużo pytań. Książka polecana raczej na wiek szkolny, ale ogarnięte maluchy z przedszkolą też nadążą za fabułą:)

Idealny pomysł na wakacje? Który jednocześnie rozgrzeje emocje i schłodzi dreszczykiem niepokoju, zapewni rozrywkę pełną przygód i niebezpieczeństw, jednocześnie nie powodując bezpośredniego zagrożenia, rozpocznie ciekawe znajomości i sprawi, że wszystko inne przez jakiś czas nie będzie miało znaczenia? Chcecie? To sięgnijcie po książkę! Najlepiej od @wydawnictwo_dwukropek, bo to specjaliści od świetnych przygodówek. A wszystkie te kryteria spełnia pierwsza część z serii Przygodowców Jemmy Hatt „Przeklęty zamek”.

Żądne przygód kuzynostwo, które niespecjalnie za sobą przepada – Lara i Rufus, stroniący od rówieśników Tom, ekscentryczny wujek Herb i skrzętnie skrywana rodzinna tajemnica o przeklętym zamku i wielkim skarbie przodka, którego nieskutecznie od lat poszukuje wuj, a teraz również przebiegli i nieobliczalni naukowcy oraz, bo jakżeby inaczej, trójka nudzących się w czasie wakacji dzieciaków i ich pies – oto w skrócie przybliżenie fabuły. Będą zwroty akcji, będzie realne niebezpieczeństwo, będą przebłyski inteligencji i sprytu, będzie również szczęśliwy finał, a więc wszystko, aby uznać tę powieść za idealną na wakacyjne czytanie.

Jemma Hatt tworzy nieskomplikowaną fabułę, która może i prowadzi zbyt prosto bohaterów do rozwiązania zagadki, to jednak, gdy weźmie się pod uwagę wiek docelowego czytelnika, to należy oddać autorce, że doskonale wycyrklowała poziom trudności i liczbę niebezpieczeństw czyhających na dzieciaki, a wszystko to doprawiła różnorodnością charakterów, która sprawia, że w tym ogromnym angielskim zamczysku nie zawiewa nudą.

Świetnie napisana, wciągająca i pozostawiająca chęć na więcej…

Uwaga poszukuje chętnych, którzy nie boją się przygód, którzy gotowi są na czynny udział w rozwikłaniu zagadki oraz zrobią wszystko, żeby tylko znaleźć kryjówkę kapitana Jacka Kexleya. Przed wami pierwszy tom przygód „Przygodowców”, za którymi pójdę w siną dal, bo zabawa, o jakiej dziś mogą pozwolić sobie nieliczni, a to za sprawą odwagi, której dziś ze świeczką szukać wśród dzieciaków, ale i dorosłych. Przedstawiam mój cudowny patronat, z którym utożsamiam się, a to za sprawą zamiłowania do wszystkiego, co egipskie m.in. klątwy, mumie, skarby, mapy, tajemnicze komnaty itp. już nie wspomnę o zamkach, ciemnych, z mnóstwem pokoi, o których świąt zapomniał, lochach, ale przede wszystkim adrenaliny w poszukiwaniu nieznanego.

Przedział wiekowy to 8-12 lat, ale uważam, że gdy rodzice towarzyszą podczas czytania, to nieraz ciarki na plecach będą przypominały rodzicowi, że książka warta każdej spędzonej wspólnie minuty. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i przypomnijcie sobie na hasło „Skarb” „tajemnica” „klątwa” nagle okazało się, że zmęczenie odeszło w niepamięć i mogłoby się zarwać noc, byleby odkryć to coś, co nie dawało spokoju. Opisu książki jest bardzo dużo i z wielką radością zapraszam np. na stronę wydawnictwa Dwukropek wtedy będziecie mieli lepsze pojęcie tego, co was czeka, a uwieźcie mi będzie się działo. Razem z moją córka Helenką (10 lat) czytałam przed snem. Plusem dla tej pozycji jest rozmiar książki i krótkie rozdziały co powoduje, że ani dorosły, ani dziecko tak szybko nie znudzą się czytaniem. Dołączycie do naszej szalonej czwórki żądnych przygód dzieciaków?

Nie zawsze się zgadzają, ale chęć rozwikłania tajemnicy łączy nawet tych najbardziej rozkapryszonych. Powiem coś w tajemnicy. Jak moja Hela zobaczyła, że to koniec lekko podniosła głos i powiedziała „Kurka wodna teraz muszę czekać, aż pojawi się drugi tom” Zadawała mnóstwo pytań m.in. co ona, by zrobiła, gdzie poszła itp. jest to dowodem na to, że książka może wciągnąć nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

Masz dziecko, które uczy się czytać? Wspólne czytanie sprawi, że nie tylko przeżyje przygody na skalę Jamesa Bonda, ale też poprawi jakoś czytania ze zrozumieniem, bo sami przyznajcie, że dzieci najlepiej uczą się podczas zabawy.

🏰🌅

Lara i Rufus są kuzynostwem, które niezbyt dobrze się dogaduje. W związku ze służbowym wyjazdem mamy Lary, dzieci zostają wysłane pod opiekę do krewnego, zamieszkującego popadający w ruinę pałac, który należy do rodziny od pokoleń. Uważa się, że został on objęty klątwą, mającą związek ze skarbem przywiezionym na te ziemie dawno temu przez przodka Rufusa i Lary.

Dzieci postanawiają spędzić swój wolny czas, szukając rzeczonego skarbu. Szybko okazuje się, że równolegle intensywne poszukiwania prowadzą dwaj pracownicy Muzeum Brytyjskiego.

🧭⏳

Takie książki z gatunku literatury dziecięcej lubię!

Powieść wciągnęła mnie już od pierwszych stron za sprawą świetnie odmalowanego nadmorskiego klimatu, tajemniczej rezydencji i intrygującej zagadki. Krótkie rozdziały i niesłabnące tempo akcji sprawiły, że wręcz płynęłam przez tę niezwykłą historię o małych odkrywcach.

Bardzo podobał mi się ukazany w książce rozwój bohaterów oraz to, jak autorka każdemu z nich pozwoliła rozwinąć skrzydła na własnych zasadach.

To lektura obowiązkowa dla małych (i dużych też) czytelników ciekawych świata i lubiących zagadki. Myślę, że spodoba się fanom Hotelu Winterhouse.

Z chęcią sięgnę po kolejne tomy, by poznać dalsze losy Przygodowców 🗺️

🕵🏼‍♀️🧩

🏰🌅

Dzieci...

Przygodowcy – Przeklęty zamek Jemmy Hitt to niezwykła książka, którą możecie czytać całą rodziną! Tajemnice, sekrety, przeklęte zamczysko i akcja, która wciąga. Dlaczego tak bardzo pokochałam tę historię i objęłam ją patronatem medialnym? Przekonajcie się sami!
Spakujcie plecak, ruszamy na przygodę!
Rodzinie Rufusa i Lary od pokoleń towarzyszy pewna klątwa. Dzieciaki podstępem dowiadują się, że wszystko zaczęło się od pewnego egipskiego skarbu… Rodzeństwo wyrusza na wakacje do wujka Herba do siedziby rodowej, w której skrywa się niejedna tajemnica… Ten rodowy budynek okazuje się monumentalnym zamkiem, popadającym w ruinę. Ile skarbów odkryje rodzeństwo? Jakie sekrety skrywa rodzina Jacobs? Co wspólnego ze sprawą ma starożytny artefakt? I dlaczego nagle goście z Muzeum Brytyjskiego pojawiają się w rodzinnej posiadłości?
„Nie wysyłałabym cię do miejsca, które jest przeklęte, skazane na zagładę lub niebezpieczne! Wujek Herb jest ekscentryczny, ale zupełnie nieszkodliwy. Nie ma żadnego skarbu ani żadnej klątwy?”
Czy aby na pewno?
Krótkie rozdziały dbają o dynamikę powieści, dzięki czemu trudno jest się nam oderwać. Mogłabym powiedzieć, że warto czytać historię przed snem, ale nie jestem pewna, czy Wasze pociechy będą chciały w ogóle iść spać, zanim nie poznają zakończenia… Rufus jest małym gagatkiem, chłopcem, który sprawia wiele problemów wychowawczych, lubi psocić, kręcić i woli się bawić niż uczyć. Lara jest zupełnie inna, ale razem stanowią doskonały zespół do spraw… podsłuchiwania i poznawania prawdy. Młodzi poszukiwacze nie cofną się przed niczym, bo jak się okazuje sekrety to ich druga specjalność. Mają niesamowitego nosa do tajemnic, więc strzeżcie się, bo jeszcze z rozpędu odkryją i Wasze! Zakochałam się w tym, jak Jemma Hitt prowadzi akcję, w której nie brakuje humoru, ale przede wszystkim tempa. Dorosły czytelnik obudzi w sobie tę dziecięcą ciekawość, zaś młodszy zostanie porwany w wir przygody.
„Dzieci w zamku? Wynoście się stamtąd, dobrze radzę. To nie miejsce dla dzieci, nie jest nim od ponad stu lat. Wracajcie tam, skąd przyszliście.”
Na tropie przygody – o to właśnie Przygodowcy!
Sentymentalnie patrzę na tę serię, która kojarzy mi się z dzieciństwem i doskonałymi bajkami o Scooby Doo. Pamiętam, jak nie mogłam oderwać się od ich poszukiwań sprawców. To samo czułam podczas poznawania Przygodowców. Przeklęty zamek dostarcza mnóstwo rozrywki, emocji i przygody. To doskonała seria do spędzania rodzinnego czasu, a nawet czytania na głos z podziałem na głosy. Bawi, uczy, ciekawi i sprawia, że nagle sami chcemy przeżyć taką przygodę. Pobawić się w odkrywców, pardon, Przygodowców. Przeklęty Zamek doskonale sprawdzi się też, jeśli lubicie rysować – wspólnie narysujcie scenę z książki! To może być rewelacyjna zabawa! Zagadki, szyfry, nieodkryte sekrety i rodzinna klątwa. Na co jeszcze czekacie? Dołączajcie do Przygodowców. To rewelacyjna zabawa.

"- To niewiele nam mówi, prawda? - spytał Rufus po kilku chwilach.
- Poezja zawsze i czymś mówi - odparła Lara.
- Więc wyjaśnij nam, o co tu chodzi, cwaniaro... - zadrwił Rufus"

Spakujcie plecak, ruszamy na przygodę!
Rodzinie Rufusa i Lary od pokoleń towarzyszy pewna klątwa. Dzieciaki...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Kto z was marzył jako dziecko o poszukiwaniu skarbu? Moja wyobraźnia w tym aspekcie wręcz szalała. Zwłaszcza w czasie, gdy obejrzałam film Goonies w reżyserii Richarda Donnera, w którym grupa przyjaciół ruszyła na poszukiwanie skarbu piratów ukrytego gdzieś w okolicach ich podupadającego miasteczka. Film oglądałam tak namiętnie, że gdyby ktoś pokazał mi tajemniczą mapę lub wskazówkę, ruszyłabym ku swojej przygodzie bez wahania. Podobnie jak ruszyli bohaterowie książki Jemmy Hatt pt. Przygodowcy. Przeklęty zamek, którą z przyjemnością objęliśmy patronatem.

Moje skojarzenie z Gooniesami nie jest tak do końca bezpodstawne, skoro mowa o przygodzie, w której uczestniczy grupka dzieciaków i zaginionym skarbie, który ma pomóc uratować pewne miejsce (w filmie - miasteczko, w książce - zamek),oraz o pazernych dorosłych, którzy chcą zagarnąć go dla siebie. Oczywiście nie ma tu mowy o naśladownictwie, raczej o podobnym poziomie ekscytacji, którego doświadczyć mogą młodzi podążający za biegiem fabuły.

Młodzi bohaterowie, którzy nadają ton opowieści, są sympatyczni i różnorodni, zatem każdy może znaleźć kogoś, z kim poczuje się najbardziej związany. Za to podoba mi się, że choć nie są idealni, uczą się ze sobą współpracować i każdy wnosi do grupy coś wartościowego. Żadne z nich nie rozwiązałoby zagadki w pojedynkę, ale wspólnie mogą więcej.

Dodatkowym smaczkiem do historii są relacje między dziećmi, ale też między dziećmi i dorosłymi (z uwzględnieniem sytuacji Rufusa i jego mamy, która jest najbardziej poruszająca). Przygoda, którą wspólnie przeżyją, wpłynie też na ich stosunek do siebie nawzajem.

Oś fabularna pozornie nie jest specjalnie skomplikowana, ot, grupa dzieciaków szukających skarbu. Jednak autorka umie tę przygodę barwnie przedstawić, okraszając odrobiną humoru, ale przede wszystkim zbudować napięcie i wymyślić ciekawe zagadki. Młodzi bohaterowie mierzą się z kolejnymi wyzwaniami, dążąc do spektakularnego finału, a jednocześnie starają się unikać podstępnych dorosłych. Wszystko to sprawia, że strony praktycznie uciekają spod palców i od powieści nie można się oderwać.

Przygodowcy to świetna - nomen omen - przygodówka dla młodszych nastolatków, które szukają sympatycznych bohaterów, wartkiej akcji i lubią mierzyć się z łamigłówkami - a przynajmniej czytać o tych, którzy się sami z nimi mierzą. Dobrze napisana, nieprzegadana i emocjonująca. Świetny pomysł na weekendową lekturę lub ferie, a także przykład tego, że literatura rozrywkowa w dobrym wydaniu ma się całkiem dobrze.

• Dla dzieci
  • Martusia
  • Przeczytane w 2023
  • Serie
  • E-booki do kupienia

Dodaj cytat z książki Przeklęty zamek