Il profumo delle foglie di limone

Okładka książki Il profumo delle foglie di limone Clara Sanchez
Okładka książki Il profumo delle foglie di limone
Clara Sanchez Wydawnictwo: Garzanti kryminał, sensacja, thriller
Lo que esconde tu nombre
Garzanti
2011-01-13
2011-01-13
włoski

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

To ciekawa opowieść o dziewczynie na życiowym zakręcie, która postanawia na jakiś czas uciec od swojej trudnej sytuacji i wyjeżdża do letniego domu swojej siostry. Sandra jest w ciąży i jest przekonana, że nie chce spędzić reszty życia z ojcem dziecka. Potrzebuje spokojnego miejsca, aby wszystko przemyśleć i podjąć właściwą decyzję. W sielankowej nadmorskiej miejscowości, na plaży poznaje parę staruszków, z którymi nawiązuje bliższą relację. Zżywają się ze sobą do tego stopnia, że małżeństwo zaprasza ją do wspólnego zamieszkania w ich pięknej posiadłości. Co prawda ich znajomi wydają jej się dziwni i niepokojący, postanawia jednak nie zwracać na to zbytniej uwagi i cieszyć się pobytem w tym pięknym domu.
I tu wchodzi wątek Juliana, poszukującego - na prośbę umierającego przyjaciela - zbrodniarzy nazistowskich, którym udało się umknąć przed wymiarem sprawiedliwości. Tak naprawdę niewiele mówi się o tym, jak wielu z nich nie odpowiedziało nigdy za swoje zbrodnie w obozach. Jak dobre życie wiodą, pomimo swoich przewinień. Julian przeszedł przez obóz i to naznaczyło jego życie na zawsze.

Ich drogi krzyżują się i to co początkowo wydawało się zwiastować sielankę, zmienia się w walkę o wolność i bezpieczeństwo. To Julian jest ciekawą postacią w tej książce, bo osobowość Sandry wydaje się trochę zbyt naiwna. Dopiero historia odszukiwania zbiegłych nazistów, którzy żyją w bajkowym miejscu opływając w luksusy, wprowadza interesujący wątek. I zaczyna się robić dynamicznie..
Motyw ciekawy i czyta się dobrze, nawet jeśli ton narracji wydaje mi się nazbyt lekki, gdy weźmie się pod uwagę tematykę. Całość nie jest zła, ale mogłaby być lepiej dopracowana, trochę głębsza i bardziej rozbudowana.

Pod koniec robi się interesująco, gdy Julian trafia do domu spokojnej starości, w swoim mniemaniu po to, aby spędzić resztę życia w miejscu, gdzie zakończył życie jego przyjaciel. A tam natyka się na kolejnych nazistów, którzy mu się wcześniej wymknęli..

Książkę kupiłam w zeszłym roku w Rzymie, w języku włoskim, od bukinisty nad Tybrem. Zachwyciło mnie, że idąc przez Rzym na wielu placach, czy nawet na straganach, przy przejściach dla pieszych można zakupić używane książki za grosze. Szukałam czegoś lekkiego do poczytania na ławce w cieniu platanów. Miała zupełnie inny tytuł i piękną nostalgiczną okładkę. I sprawdziła się doskonale. Jako przerywnik między poważniejszymi pozycjami czyta się dobrze.
-----------
È una storia interessante su una ragazza a un punto di svolta nella vita che decide di scappare dalla sua difficile situazione per un po' e va nella casa estiva di sua sorella. Sandra è incinta ed è convinta di non voler passare il resto della sua vita con il padre del bambino. Ha bisogno di un posto tranquillo per riflettere e prendere la decisione giusta. In un'idilliaca cittadina di mare, sulla spiaggia, incontra un'anziana coppia con la quale instaura un rapporto più stretto. Si avvicinano così tanto che la coppia la invita a vivere insieme nella loro bellissima tenuta. Sebbene i loro amici le sembrino strani e inquietanti, decide di non prestarci troppa attenzione e di godersi il suo soggiorno in questa bella casa.
Ed ecco che arriva la trama di Julian, che, su richiesta dell'amico morente, è alla ricerca di criminali nazisti riusciti a sfuggire alla giustizia. In effetti, si parla poco di quanti di loro non hanno mai risposto per i loro crimini nei campi di concentramento. Che bella vita conducono, nonostante i loro atti disumani in passato. Julian è sopravvissuto a un campo di concentramento e questo ha segnato la sua vita per sempre.

Le loro strade si incrociano e quello che inizialmente sembrava preannunciare un idillio si trasforma in una lotta per la libertà e la sopravvivenza. Julian è un personaggio interessante in questo libro perché la personalità di Sandra sembra un po' troppo ingenua. Solo la storia del ritrovamento di nazisti fuggitivi che vivono in un luogo fiabesco trasudante di lussi introduce un filo interessante. E la storia inizia a farsi dinamica...
Il tema è interessante e si legge bene, anche se il tono della narrazione mi sembra troppo leggero, vista la materia trattata. Il tutto non è male, ma potrebbe essere rifinito meglio, un po' più profondo e sviluppato.

Diventa interessante verso la fine quando Julian finisce in una casa di riposo, nella sua mente, per trascorrere il resto della sua vita nel luogo in cui è morto il suo amico. E lì incontra altri nazisti che gli erano sfuggiti in precedenza.

Ho comprato il libro l'anno scorso a Roma, in italiano, da un bucanista sul Tevere. Mi ha fatto piacere che, passeggiando per Roma, in tante piazze, o anche alle bancarelle, alle strisce pedonali, si possano comprare libri usati a pochi spiccioli. Cercavo qualcosa di leggero da leggere su una panchina all'ombra dei platani. Aveva un titolo affascinante e una bellissima copertina nostalgica. E ha funzionato perfettamente. È una buona lettura come pausa tra argomenti più seri.

Czegoś mi tu zabrakło.
Może dynamiki? Może puenty? Albo może ja nie potrafiłam jej dostrzec?
Temat jest bardzo ciekawy a książka znacznie bardziej wciąga, niż sugeruje jej opis. ALE...
Jednak opis sytuacji jest statyczny, taki jakby teatralny. Mimo, że wydarzenia charakteryzują się ogromną wagą i ciążą na nich niewyobrażalne konsekwencje, ciężko to poczuć w narracji. Momentami brakuje spójności, logiki. Jakiś taki został mi po niej niedosyt.

Czegoś mi tu zabrakło.
Może dynamiki? Może puenty? Albo może ja nie potrafiłam jej dostrzec?

Ciekawa opowieść o nazistach ukrywających się po latach w nadmorskiej argentyńskiej miejscowości. Starzy i pragnący wiecznej młodości. A obok były więzień obozowy, teraz stary, ale bardzo zdeterminowany, aby im uprzykrzyć resztki życia. I młoda Sandra, która zaprzyjaźnia się z "miłymi staruszkami".
Plus za pomysł i ciekawą historię, minus za brak lekkości pisania oraz dla wydawnictwa za wszelkie błędy w książce. Wydawnictwo Bellona - nie polecam.

Plus za pomysł i ciekawą historię, minus za brak lekkości pisania oraz dla...

Początek zapowiadał się niewinne, starszy mężczyzna o imieniu Julian, który przez całe życie ścigał nazistów i można powiedzieć że ma już urojenia pod tym względem oraz młoda, ciężarna kobieta z rozterkami w sercu i głowie. Pewnego słonecznego dnia Sandra poznała na plaży parę niegroźne wyglądających staruszków i tak niczego nie świadoma wkroczyła w sam środek burzy. Julian tropiąc Fredrika i Karin odkrywa kolejne sekrety i kolejnych nazistów oddalonych od siebie o kilkaset metrów. Wracają wspomnienia z okrutnych lat w obozie i te wspomnienia nie pozwalają bohaterowi zaprzestać śledztwa chociaż grozi mu wielkie niebezpieczeństwo i nie tylko Julianowi ale także Sandrze. Książka bardzo dobrze obrazuje losy nazistów, którzy po zakończeniu wojny ukrywali się zmieniając swoje nazwisko lub nie. Bardzo poruszająca i napewno trzeba ją przeczytać.

Zakończenie trochę mnie rozczarowało, ale mimo wszystko ciekawa i wciągająca lektura. Polecam.

Kryminał, thriller pod tytułem " Co kryje twoje imię " autorki Clary Sanchez może okazać się dla mnie.Delikatną zapowiedzą tego, co kryje w sobie między innym książka " Tatuażysta z Auschwitz " i tym jej podobne.

Sama opowieść o starych, emerytowanych nazistach, nie jest w cale taka zła. Rzuca nam przecież nowe światło na ludzi, którzy mimo wyrządzonego wokół zła. Potrafią brać z życia wszystko to co najlepsze,nie mając przy tym najmniejszych wyrzutów sumienia. Chociaż świat nawet po tylu latach postrzega ich jako okrutnych zbrodniarzy, oni potrafią bez cienia wątpliwości. Wieść życie na pozór miłych staruszków,chętnych do pomocy każdemu człowiekowi bez względu na rasę i pochodzenie...?

Niestety w żaden możliwy sposób, nie da czytać się tej książki jednym tchem. Książka może i należy do nietuzinkowych pozycji, ale brakuje w całej historii naszych bohaterów " spójności". Zachowanie, niektórych postaci w danej sytuacji pozostawia wiele do życzenia. Często działają nielogicznie oraz nie rozsądnie nieponosząca przy tym praktycznie żadnych konsekwencji. Jakby łut szczęścia nigdy ich nie opuszczał i sprzyjał, za każdym rogiem. Zakończenie książki, było w granicach normy do zaakceptowania. Spodziewałam się, jednak po tej książce czegoś więcej, co miało by jeszcze większy związek z przeszłością Juliana i jego oprawcami. .Zabrakło mi tutaj napięcia i dreszczyku emocji, który mógłby mi towarzyszy. Przy każdej kolejnej przerzuconej stronie.

Zabrakło trochę emocji w tej książce. Jednak można spędzić z nią kilka przyjemnych chwil. Autorka zwraca uwagę na sprawę nazistów którzy nie odpowiedzieli za swoje grzechy. Cóż,na tym świecie nie ma sprawiedliwości.

Świetna, o dzisiejszych czasach z elementami II wojny światowej. Zagadkowa i wciągająca...

Tajemnicza i wciągająca.
Warto przeczytać

Tajemnicza i wciągająca.
Warto przeczytać

Pomysł na książkę rewelacyjny, wykonanie niestety pozostawia wiele do życzenia. Książkę czyta się dobrze, jednakże cały czas towarzyszyła mi myśl, że czegoś w niej brakuje. Jakiejś głębi, lepszych opisów wydarzeń w obozie czy wprowadzenia bohaterów.
Warto sięgnąć, jeżeli ma ktoś wolny wieczór.

Warto sięgnąć, jeżeli ma ktoś wolny wieczór.

• Hiszpania
  • Literatura hiszpańska