Społeczeństwo populistów

Okładka książki Społeczeństwo populistów Przemysław Sadura, Sławomir Sierakowski
Okładka książki Społeczeństwo populistów
Przemysław SaduraSławomir Sierakowski Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Krytyka Polityczna
2023-06-21
2023-06-21

Okładka książki Polityczny cynizm Polaków. Raport z badań socjologicznych. Przemysław Sadura, Sławomir Sierakowski
Polityczny cyn... Przemysław Sadura,&...
Okładka książki Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej Elżbieta Janicka, Agnieszka Kosińska, Cezary Michalski, Sławomir Sierakowski, praca zbiorowa
Miłosz. Przewo... Elżbieta Janicka, A...
Okładka książki Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej Sławomir Belina, Sebastian Cichocki, Maciej Gdula, Rafał Jakubowicz, Piotr Kosiewski, Łukasz Maciejewski, Jakub Majmurek, Paweł Moczydłowski, Sławomir Sierakowski, Piotr Szenajch, Andrzej Turowski, Artur Żmijewski
Żmijewski. Prz... Sławomir Belina, Se...
Okładka książki Kochaj i rób Kinga Dunin, Sławomir Sierakowski
Kochaj i rób Kinga Dunin, Sławom...

Okładka książki Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi Javier Blas, Jack Farchy
Świat na sprze... Javier Blas, Jack F...
Okładka książki Wataha Putina Hieronim Grala, Witold Jurasz
Wataha Putina Hieronim Grala, Wit...
Okładka książki Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski
Prezydent. Ale... Aleksander Kaczorow...

Ciekawa książka, która jest podparta badaniami. Mam nadzieję, że chociaż część osób po jej przeczytaniu zacznie opierać się populistom i zaczniemy wymagać więcej od polityków. Uważam, że postawione diagnozy są słuszne, bo polityczny cynizm jest główną przyczyną takiej a nie innej polityki i wyborów.

Zastanawia mnie jedno. Mianowicie, czy Sławomir Sierakowski uważa, że działania nowego rządu "nie zostaną zapomniane", bo tak pisze o blokowaniu imigrantów na granicy polsko-białoruskiej? Czy jednak potulnie zgiął kark i teraz przyklaskuje w tej sprawie premierowi Donaldowi Tuskowi?

Problem z tą książką jest właśnie taki, że Sierakowski i reszta lewicowych publicystów dostrzega populizm tylko po jednej stronie politycznego sporu. Obietnice z kosmosu przedstawiane przez lewicę i liberałów już do populizmu się nie zaliczają. A chyba wiele zapowiedzi Tuska z ostatnich kilkunastu lat - pokroju benzyny za 5,19, chemicznej kastracji pedofilów czy walki z dopalczami - można bez większego problemu nazwać populistycznymi zagrywkami pod publiczkę. Ba, Tusk nawet pod koniec swoich pierwszych rządów pozycjonował siebie jako „wrażliwego społecznie” socjaldemokratę. Trudno też nie odnieść wrażenia, że Tusk tak jak Jarosław Kaczyński jest otoczony wianuszkiem wąskiego grona pochlebców, ale według autorów to jedynie problem PiS-u.

Nie twierdzę, że nie ma tu żadnych ciekawych treści. Sierakowski i Sadura szybko przykrywają je jednak swoją tendencyjnością, zideologizowaniem i zwykłą głupotą. Trudno bowiem inaczej nazwać twierdzenia o „populizmie”, który na pewno przemieni się w nazizm i faszyzm.

Bardzo dobra książka opisującą postawy Polek i Polaków przez ostatnie lata w wyborze władzy. Daje dużo do myślenia, czy rzeczywiście w 100% należymy mentalnie do tzw. "Zachodu".

W mojej opinii bardzo ważna książka.
Wszyscy Ci co hejtują zapewne nie przeczytali ostatniego rozdziału a warto :)

W mojej opinii bardzo ważna książka.
Wszyscy Ci co hejtują zapewne nie przeczytali ostatniego rozdziału a warto :)

Czyta się z ulgą po 15 października ale i przestrachem. Bo "my, naród" zbyt łatwo ulegamy emocjom a szkoła nie uczy postawy obywatelskiej.
Czy znów stracimy szansę?

Czy znów stracimy szansę?

Sierakowski i Sadura trafnie przedstawiają problem populizmu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Książka nie tylko dla socjologów i politologów.

Jest to próba analizy powodzenia PiS w ostatnich 8 latach, źródeł sukcesu ich retoryki, zawłaszczania instytucji państwowych, nieporadności opozycji. Podstawowa teza: jestesmy spoleczenstwem populistow, które rozgrywa sprawnie PiS. A wyborcy partii Kaczyńskiego to nie są wyłącznie fanatycznie przekonana grupa, ale także cyniczni wyborcy, którzy dla np. transferów finansowych głosują na PiS.
Czego mi brakuje w tej książce, to klarownego podsumowania tej analizy, jak to potrafią na przykład amerykańscy autorzy.

Próba opisu populizmu przeprowadzona z pozycji lewicowych. Kilka ciekawych fragmentów, w tym dość przerażające cytaty z przeprowadzonych badań fokusowych. Całość inteligentna, ale dryfuje ideologicznie.

Dowiedziałam się jak wiele nauki jeszcze nas czeka, a ta książka może być pierwszym krokiem do zbudowania większej świadomości.

Książka ważna, która, myślę, trafnie diagnozuje polskie społeczeństwo. Problem z zaufaniem sąsiadowi, a co dopiero politykowi, z którym styczność mamy tylko poprzez ekran telewizora czy plakat wyborczy. Zerowe tradycje demokracji i państwa prawa. Rozdarcie między Wschodem a Zachodem. Podatność na wpływy. Cynizm. Aż dziwne, że o wnioskach z tej książki się nie słyszy - czyżby politycy opozycji nie odrobili lekcji i nawet jej nie przeczytali?

Być może próbowali, ale powstrzymały ich rażące błędy w konstrukcji zdań, które nieraz utrudniały zrozumienie, co autorzy chcieli przekazać, nieustrukturyzowany przekaz informacji i kręcenie się w kółko. Trzeba mieć naprawdę dużo samozaparcia, żeby przez to przebrnąć i zdołać wyłowić porozrzucane tu i tam ważne wnioski. Jakby autorzy sami sabotowali własną pracę. Niewybaczalne jest także to, że metodologię badań przedstawili na samym końcu, co powoduje, że przez całą książkę trzeba się domyślać, co oznaczają stosowane przez nich skróty i jak rzeczywiście wyglądały ich badania.

• Polityka

Sławomir Sierakowski Społeczeństwo populistów Zobacz więcej