What If? 2 A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Okładka książki What If? 2 A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania Randall Munroe
Randall Munroe Wydawnictwo: Czarna Owca popularnonaukowa
popularnonaukowa
What If? 2: Additional Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions,
Czarna Owca
2023-04-26
2023-04-26
2022-09-13
Sławomir Paruszewski
Popularnonaukowa nauka ciekawostki naukowe fizyka astrofizyka eksperymenty

Lubię takie naukowe rozważania "Co by było gdyby?", szczególnie jak są niesamowicie absurdalne. A ta książka jest ich pełna. Niektóre z pytań przyprawiają o zawrót głowy, inne bawią, a odpowiedzi do nich są mega ciekawe i pouczające. Polecam!

9/10
Pomyślcie przez chwilę o najbardziej absurdalnym pytaniu, jakie kiedykolwiek przyszło Wam do głowy. Bywały dziwne, nieprawdaż? To teraz wyobraźcie sobie, że jest człowiek, który zawodowo zajmuje się naukowymi odpowiedziami na takie pytania. I robi to nie tylko mega dokładnie, ale też z super humorem!

Czy wszystkie banany na całym świecie wypełniłby wszystkie kościoły po sam sufit? Ile trwałaby podróż z księżyca na ziemię, gdyby wybudować ogromną rurę strażacką? Co by się stało, gdyby nagle jedna z wysp została wyciągnięta z oceanu? To tylko kilka z pytań, na które w tej książce znajdziecie naukową odpowiedź.

Randalla Munroe po prostu uwielbiam. I jak pierwszą książkę pokochałem, tak ta jest jeszcze lepsza! Szczególnie polecam dla wszystkich, którzy zakochani są w niekonwencjonalnym tłumaczeniu nauki. Super książka!

9/10

Czy wszystkie banany na całym świecie wypełniłby wszystkie kościoły...

Absurdalny humor autora przemawia do mnie.

Absurdalny humor autora przemawia do mnie.

Mimo lat nadal mam w sobie dziecięcą ciekawość świata, dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Randalla. Było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i muszę przyznać, że pomimo kilku uwag należało do bardzo przyjemnych.

Dzieci potrafią zadawać naprawdę dziwne i skomplikowane pytania, ale kilkukrotnie podczas czytania zastanawiałam się jaki szalony umysł wpadł na takie pomysły? Byłam naprawdę zdziwiona, że nawet na te najbardziej absurdalne można było w logiczny i naukowy sposób odpowiedzieć. Wiadomo, że pewne rzeczy trzeba było uprościć (np. założyć przez moment, że Ziemia się nie obraca albo, że siła grawitacji nie ma na człowieka żadnego wpływu) a na inne przymknąć oko (stale rosnąca kula psów, która wchłonie Słońce i zajmie Wszechświat). Bardzo podobał mi się prosty, przyjemny w odbiorze język i zabawne wtrącenia.

Zagłębiając się w absurdalne pytania, zauważyłam, że ogromną część książki zajmują odpowiedzi stricte z dziedziny fizyki. Mimo że wszystko było perfekcyjne proste w odbiorze, zdałam sobie sprawę, że mnie po prostu fizyka zupełnie nie interesuje. Niestety, zmuszona byłam przez to skakać po pytaniach, żeby nie męczyć się czytaniem podręcznika z liceum. Na szczęście całkiem sporo było pytań kosmiczno-biologicznych a te były już dla mnie turbo ciekawe!

Książka sama w sobie jest świetnie napisana, na tyle przystępnym językiem, że spokojnie poradzą sobie z nią i ci, którzy ostatni raz w szkole byli sto lat temu i ci młodsi, ciekawscy i dociekliwi. Jeżeli spora ilość zagadnień z dziedziny fizyki nie przeraża, to zdecydowanie polecam!

Ogrom wiedzy ogólnej.

Ogrom wiedzy ogólnej.

Zdarza się Wam czasem rozmyślać o rzeczach zupełnie bzdurnych? Takich totalnie abstrakcyjnych, których już samo istnienie mocno poddawane jest w wątpliwość?
Nie będę ukrywać - sama czasem wpadam na takie irracjonalne koncepty 🙈
Dlatego mega ucieszyłam się na tę książkę @wydawnictwoczarnaowca 😎 Drugi tom naukowych odpowiedzi na mocno hipotetyczne pytania okazuje się świetną zabawą - książkę otwieram na losowej stronie i zagłębiam się w treści, równocześnie zastanawiając się nad własną odpowiedzią na szalone pytanie 🤪
Co świetne, autor bazuje na prawdziwych badaniach naukowych - to nie tylko jego przypuszczenia czy opinie!
Wbrew żartobliwych pozorom, z książki można się naprawdę dużo nauczyć - zyskujemy wiedzę, której na pewno nie poznaliśmy w szkole!🤓

Nie będę ukrywać - sama czasem wpadam na takie irracjonalne koncepty 🙈

„Lubię absurdalne pytania, ponieważ nie trzeba znać na nie odpowiedzi, a to oznacza, że zakłopotanie jest uzasadnione.”

Bardzo żałuję, że nie spotkałam się jeszcze z pierwszą odsłoną popularnonaukowej rozrywki. „What if? A co gdyby?”. Koniecznie do nadrobienia, ponieważ „What if? A co, gdyby?” okazało się wyśmienitą przygodą czytelniczą, przejrzyście opracowaną nie tylko pod względem merytorycznym, ale również wzbogaconą przyjazną oprawą graficzną. Znakomita rozrywka, którą mogłam dozować partiami, poznawać po kilka odpowiedzi na osobliwe pytania, bawić się w szukanie wyjaśnień, ćwiczyć wyobraźnię, stymulować logiczne myślenie. Wyjaśnienia należały do łatwych w zrozumieniu, obrazowo przedstawione, krok po kroku posuwały się ku odkrywaniu prawdy. Poruszałam się po naukowej wiedzy w lekko komiksowej odsłonie, z zadziornym pazurem podnoszenia absurdalnych kwestii, mocno wkraczających w hipotetyczne rozważania. Szeroki zakres tematyki. Często łapałam się na tym, jak ludzie mogli wpadać na sformułowanie dziwacznych zagadnień i jeszcze żywiołowo podążać tropem rozwikływania.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/07/what-if-2-co-gdyby.html

Absurdalne rozwiązania.

Nauka i dowcip w służbie literatury? Proszę bardzo :) Niniejsza książka pełna jest i jednego i drugiego – i to w zadziwiająco równych proporcjach, albowiem tyle samo tu nauki co dowcipu. A także absurdu, niejednokrotnie bowiem pokazano tutaj rozwiązania prostych problemów o takim stopniu abstrakcji, że na 99% żaden zwyczajny zjadacz chleba by na takie rozwiązania nie wpadł. Ale może to i lepiej – owe rozwiązania są dowcipne i interesujące, ale też szalenie można sobie przez ich użycie skomplikować życie.

Planujecie zjechać na rurze strażackiej z Księżyca na Ziemię? Najtrudniejszym etapem podróży będzie lądowanie. Liczycie na to, że można schłodzić atmosferę poprzez otwarcie drzwi wszystkich zamrażarek na świecie jednocześnie? Może czas na krótkie wprowadzenie do termodynamiki. Chcecie wiedzieć, co by się stało, gdybyście przejechali się na łopacie wirnika helikoptera, zbudowali budynek o miliardzie pięter, zrobili lampę lava z prawdziwej lawy albo wskoczyli na gejzer podczas jego erupcji? Jeśli naprawdę wam zależy, to właściwie czemu nie? Właśnie dobrze trafiliście - niniejsza książka to odpowiedź na wszystkie powyższe pytania.

Jeszcze z opisu:
"Zanim wyruszycie w kosmiczną podróż, nakarmicie T-rexa mieszkańcami Nowego Jorku lub wypełnicie każdy kościół na świecie bananami, koniecznie sięgnijcie po ten praktyczny przewodnik po niepraktycznych pomysłach. Niezrażony absurdami Randall Munroe sięga po najnowsze badania dotyczące wszystkich dziedzin, od fizyki huśtawki po konstrukcję katapulty do samolotów, by jasno i zwięźle odpowiedzieć na pytania czytelników. Konsekwentnie udowadnia, że można się wiele nauczyć, badając, jak działa świat w bardzo specyficznych, ekstremalnych warunkach."

Wypełniona zwariowanymi naukowymi przykładami, wyjątkowo dociekliwa, zilustrowana charakterystycznymi dla Randalla Munroe rysunkami ludzików, książka What if 2? A co gdyby? z pewnością stanie się kolejnym klasykiem uwielbianym przez dociekliwych czytelników w każdym wieku....

... Cóż - stanie się, lub nie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo lubicie absurd, jego skalę oraz jego przełożenie na świat nauki i na wynikające z takiego zabiegu pytania.

Czy wszystko co napisałem powyżej oznacza, że ta lektura jest totalnie absurdalna? Jako całość? Oczywiście, że nie :) Ta książka jest po prostu przykładem tego, jak wiele osiągnęła dzisiejsza nauka oraz dowodem na to, że jej granice poznawcze (a z nią i nasze) stale się poszerzają. A to dobra wiadomość :) Wniosek i puenta są bowiem takie, że dzięki dzisiejszemu poziomowi posiadanej przez naszą cywilizację wiedzy oraz nauki mamy do dyspozycji tyle sposobów rozwiązywania problemów, że czasem aż głowa boli ;)

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest ujęcie całej książki w humorystyczne ramy. To pokazuje, że nauką i jej zdobyczami można się też bawić – i to z całkiem sporym poziomem rozbawienia. Pamiętajmy także, że jest to lektura z gatunku popularnonaukowych. Ma być ona zatem pewną ciekawostką oraz intelektualną rozrywką. Myślę, że każdy z tych celów został osiągnięty.

Czarna Owca - dziękuję.

#whatif2 #acogdyby #randallmunroe #nauka #naukoweodpowiedzi #absurdalnepytania #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Absurdalne rozwiązania.

Naukowe odpowiedzi na absurdalne pytania. Może być lepiej? W tej książce wydaje mi się, że znalazło się więcej absurdalnych pytań niż w poprzedniej, ale i tak jestem usatysfakcjonowana.

Oprócz odpowiedzi na ciekawe pytania, mamy również rozdziały poświęcone: „krótkim odpowiedzią” oraz „dziwnym i niepokojącym”.

Fajne ciekawostki, pisane prostym przystępnym językiem do tego z humorem. Proste ale miłe dla oka ilustracje, mnie osobiście większość z nich bawiła. Dobrze się bawiłam czytając tę książkę.

❔ Co by się stało, gdybyście wisieli na śmigle helikoptera, które zostało by nagle uruchomione?
❔ Jak długo dwoje ludzi musiało by się bez przerwy całować, żeby zniknęły im usta?
❔ Co by się stało, gdyby wszystkie krople deszczu były landrynkami cytrynowymi i żelkami?
❔ Gdyby na ulice Nowego Jorku wypuszczono T. rexa, ilu ludzi dziennie musiałby zjeść, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Książka spodoba się nie jednemu dziecku… ale i dorosłemu! Nie przepadam za fizyką, ale zagadnienia w tej książce sprawiały, że nie mogłam się od niej oderwać. Czemu takich pytań i zagadnień nie było w szkole?

Sprawdzi się idealnie jako prezent dla małego geniusza, który jest spragniony wiedzy, zadaje sto pytań w minutę lub po prostu jest ciekawy świata. Dorośli również znajdą tutaj coś dla siebie.

*To jest moja prywatna opinia. Zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnego zdania.
Współpraca

Fajne ciekawostki, pisane prostym przystępnym językiem do...

1976

Ile burgerów trzeba dać tyranozaurowi, żeby nie zjadł Waszego przyjaciela? Jak chwycić śmigło helikoptera, żeby utrzymać się na nim podczas lotu? Jak długo napełnia się śliną basen? Co zobaczymy, jeśli wyciągniemy gałkę oczną i włożymy ją odwrotnie? Ilu ludzi potrzeba, by wybudować Rzym w ciągu jednego dnia? Co stanie się z nami, gdy wskoczymy na gejzer podczas erupcji? Jak smakują i pachną gwiazdy? Na te i wiele innych pytań w swojej książce odpowiada Randall Munroe.

Niektóre pytania interesowały mnie bardziej, inne mniej. I nie ma w tym nic złego, nie wszyscy interesują się takimi samymi zagadnieniami. Autor co prawda odpowiada na zadane mu pytania w sposób naukowy, ale z jajem, ilustrując wszystko rysunkami. Moim faworytem jest zdecydowanie pytanie o wyżywienie tyranozaura w Nowym Jorku. Nie powiem, myśl o karmieniu dinozaura ludźmi, bo tego dotyczyło pytanie, była przerażająca, ale za to dowiedziałam się czegoś zapotrzebowaniu T. rexa na kalorie. Nie brakuje tutaj także dziwnych pytań, na które nie znajdziecie odpowiedzi, na przykład jak ustawić lustra, żeby zrobić komuś krzywdę albo co się stanie, jeśli przyłożymy rurę odkurzacza do oka i go włączymy. Aż ciarki mi przeszły po ciele, kiedy sobie o nich przypomniałam.

Podczas lektury tej książki można się całkiem nieźle uśmiać. Gdyby lekcje fizyki były przeprowadzane w taki sposób, więcej byśmy z nich zapamiętywali. Czasem trudno ogarnąć teorię i zrozumieć dane zagadnienie. Randall Munroe dokłada wszelkich starań, by rozwiać naukowe wątpliwości w zrozumiały sposób.

To jedna z tych książek, które pokazują, że nauka nie musi być nudna, tylko trzeba trafić na kogoś, kto wytłumaczy nam skomplikowane kwestie w prosty sposób. Owszem, pojawiają się tutaj wzory, ale wszystko jest łopatologicznie objaśnione i dodatkowo zobrazowane, więc lepiej to zapamiętać. To naukowa ciekawostka dla czytelników ciekawych świata. Przekrój kategorii jest spory. więc każdy znajdzie coś dla siebie.

• Naukowa Dżungla
  • Woblink