Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Tłumacz rzeczy: Złożone sprawy w prostych słowach

Tłumaczenie: Jeremi Kazimierz Ochab
Wydawnictwo: Czarna Owca
Thing Explainer. Complicated Stuff in Simple Words
Ag2S

Kolejna książka twórcy internetowego komiksu „xkcd” i autora „What If? A co gdyby?”, pierwszej pozycji na liście bestsellerów New York Timesa, to zbiór schematów i opisów błyskotliwie – i prosto! – objaśniających wszystko od reaktorów jądrowych po długopisy. Czy kiedykolwiek próbowałeś dowiedzieć się o czymś niesamowitym czegoś więcej, ale jedyne, na co trafiłeś, to niezrozumiały żargon? Z...

Czy kiedykolwiek próbowałeś dowiedzieć się o czymś niesamowitym czegoś więcej, ale jedyne, na co trafiłeś, to niezrozumiały żargon? Z pomocą przychodzi Randall Munroe. W książce używa on jednobarwnych rysunków i raptem tysiąca (czy raczej „dziesięciu setek”) najpowszechniejszych słów, by objaśnić niektóre z najciekawszych na świecie rzeczy, w tym:

- radiowo-cieplne pudełka na jedzenie (mikrofalówki)
- wysokie drogi (mosty)
- budynki komputerowe (centra przetwarzania danych)
- wspólny dom poza Ziemią (Międzynarodową Stację Kosmiczną)
- inne ziemie wokół słońca (Układ Słoneczny)
- duże płaskie kamienie, na których żyjemy (płyty tektoniczne)
- kawałki, z których wszystko jest zbudowane (układ okresowy pierwiastków)
- samoloty z kręcącymi się skrzydłami (śmigłowce)
- pudła, które dają ubraniom lepszy zapach (pralki i suszarki)
- worki wewnątrz Ciebie (ludzkie organy).

Jak one działają? Skąd się wzięły? Jak wyglądałoby życie bez nich? I co by się stało, gdybyśmy je otworzyli, podgrzali, schłodzili, skierowali w inną stronę albo nacisnęli ten tu przycisk?

W „Tłumaczu rzeczy” Munroe podaje odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Ta zabawna, ciekawa i zawsze zrozumiała książka jest dla każdego – od 5 do 105 roku życia – kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak i czemu to i owo działa.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/varia/tlumacz_rzeczy,p1819360298

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/varia/tlumacz_rzeczy,p1819360298

aali | 2016-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Moja ciekawa świata córka, zadaje setki pytań. Co to jest? Jak to działa? Skąd się wzięło? I ulubione, powtarzane milion razy dziennie, dlaczego? Kiedy próbujemy jej wytłumaczyć jak coś działa, trudno jest udzielić odpowiedzi w prostych słowach, bez użycia konkretnych terminów i definicji, dodatkowych słów, które także wymagają wyjaśnienia. Opisywanie świata w prostych słowach jest skomplikowane, wymagające sporo kreatywności, ale jak się okazuje jest możliwe do wykonania.

Z pomocą w tym trudnym zadaniu przychodzi były pracownik NASA, rysownik komiksów oraz autor znakomitego "What if? A co gdyby?" (klik) Randall Munroe. "Tłumacz rzeczy. Złożone sprawy w prostych słowach" jest niezbitym dowodem na to, że wszystko można wyjaśnić w prostych słowach, a przy tym w ciekawy i zabawny sposób.

W "Tłumaczu rzeczy" Randall Munroe za pomocą diagramów, ilustracji i zaledwie tysiąca słów, których ludzie najczęściej używają, przekazuje wiedzę o tym jak działa świat, opisuje działanie...

zaczytanywksiazkach | 2016-12-22

Randall Munroe jest autorem „What If? A co gdyby?” – pierwszej pozycji na liście bestsellerów New York Timesa – naukowego bloga z pytaniami i odpowiedziami What If i popularnego komiksu internetowego „xkcd”. Autor był robotykiem w NASA, ale w 2006 roku odszedł z Agencji Kosmicznej, żeby zawodowo poświęcić się rysowaniu komiksów w internecie, by utrzymywać się ze sprzedaży koszulek, grafik, plakatów i książek „xkcd”. Lubi kolacje przy świecach i długie, a nawet bardzo długie spacery plażą. Randall Munroe mieszka w Massachusetts.*

Coraz częściej powstają książki popularnonaukowe, które wyjaśniają różne trudne zagadnienia, np. językowe czy te związane z nauką w prosty, przystępny dla większości ludzi sposób. Czy są nam one potrzebne? Czy przypadkiem tematy nie zostały już dawno wyczerpane?

Używasz w życiu codziennym pralek i suszarek? Przechodzisz przez mosty? A może uczysz się w szkole o Układzie Słonecznym czy anatomii człowieka? Ciekawi cię, jak działają windy i śmigłowce? W...

| 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Ostatnio na rynku pojawiło się mnóstwo bezsensownych publikacji. Od elementarza stylu młodej Tuskówny, przez autobiografię dotkniętego depresją żutubera Stankiewicza, na milionie bezużytecznych poradników czy innych książek żutuberów – tylko czekać aż seksmasterka napisze poradnik Jak nakręcić pornosa w domu. Swoją drogą chętnie bym to zrecenzowała, a potem odesłała do samej autorki z uwagami w książce. Jednak jedną z takich miała być książka Randalla Munroe, którego możecie znać z publikacji What if? A co gdyby? , która ukazała się również nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Dobrze przeczytaliście. MIAŁA BYĆ. Tłumacz rzeczy okazał się być książką, która dosłownie na najprostsze słowa tłumaczy WSZYSTKO co wydaje się być zbyt skomplikowane w żargonie naukowym. Sama jestem z tego rodzaju czytelników, którzy jeśli czegoś nie rozumieją, od razu to wpisują w Google albo idą do słownika Kopalińskiego. Przy czym w przypadku tej książki nie potrzebujecie ani telefonu, żeby zapytać wujka...

Karolina Sosnowska | 2017-01-17
Przeczytana: 07 stycznia 2017

"Czy żeby sięgnąć po najnowszą książkę Munroe’a trzeba mieć podstawową wiedzę z fizyki i biologii? Moim zdaniem: tak. Ale bez paniki, spokojnie powinno Wam wystarczyć to, czego nauczyliście się w szkole. Sądzę, że ciekawski nastolatek z zacięciem fizycznym może z powodzeniem sięgnąć po „Tłumacza rzeczy”, i będzie się świetnie bawił! Publikacja wydana jest na dużym formacie (A3), co daje autorowi miejsce na dokładne rozrysowanie swoich schematów, które zaludniają znane już polskiemu czytelnikowi z „What if? A co gdyby?” patykowate ludziki. Tak jak poprzednio, dzieło to czytać najlepiej po kawałku, dając sobie czas na przetworzenie przeczytanych informacji – czytana w zbyt dużych porcjach (choć wydaje się nieobszerna!) przegrzewa szare komórki."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/01/17/tlumacz-rzeczy-r-munroe/ :)

Zacny_Łoś | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

O ile "What if?" było dla bardziej doświadczonych, tak ta książka jest dla młodszych i starszych.
Młodsi dowiedzą się wiele ciekawego, starsi będą mieli świetną zabawę z odgadywaniem co kryje się za uproszczonym sformułowaniem.
Proste słowa - choć pomysłowe, czasami mogą tych doświadczonych irytować.
Mimo to książka świetna - także i na prezent. Jest w formie dużego albumu, ładnie wydana - wielkie rysunki, wbrew pozorom mnóstwo treści.
Biologia, technika, chemia - jest wszystko. Wewnątrz są ze dwie rozkładane plansze.
Podsumowując - warto kupić (ale i tak "What if?" lepsze).

Emilia | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Wbrew pozorom, aby dobrze zrozumieć tę książkę, trzeba trochę wiedzieć. Wtedy też łatwiej docenić błyskotliwość i humor autora.

FajnaMinia | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

www.secretum.pl

„Tłumacz rzeczy”, jak zapowiada sam autor, to książka dla osób od 5 do 105 lat. Nie ma w tym żadnej przesady. W książce tej Pan Munroe, używając raptem 1000 najczęściej używanych słów, opisuje działanie przedmiotów codziennego użytku jak np. długopis, pralka, mikrofalówka. Jednak tłumaczy także działanie bardziej skomplikowanych rzeczy, jak chociażby łazik marsjański, helikopter, laptop, czy nawet ludzkie komórki. Dowiemy się z niej jak wygląda nasz układ słoneczny, jak pilotować samolot, jak powstają mgły, czy w jaki sposób rośnie drzewo. Wszystko to opisane jest w bardzo przyjemny, nieskomplikowany sposób, a dodatkowo okraszone jest schematycznymi, prostymi rysunkami samego autora.

Oprawa graficzna książki jest zachwycająca. Królują tu odcienie szarości i niebieskiego, brak innych kolorów odróżnia ją od podobnych książek tego typu. Duży format (większy niż A4) i twarda okładka sprawia, że książkę tą bierze się do ręki i eksploruje z ogromną przyjemnością. Bardzo...

Max_Koluszky | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Ta książka to niewypał.

Autor postawił przed sobą zadanie wytłumaczenia skomplikowanych zjawisk przy użyciu jedynie tysiąca najpopularniejszych słów. Miało to pomóc przyswoić wiedzę zawartą w książce.

Niestety, zabieg ten sprawił, że książka jest dla mnie niezdatna do czytania. Czekam na wydanie w tłumaczeniu z troglodyckiego na ludzki.

chiyome | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Książka jest całkiem mądra, choć na taką nie wygląda. Naprawdę można się wiele nauczyć. Jak nie przepadam za pozycjami naukowymi, tak tutaj przepadłam. Polecałabym ją osobom dorosłym. Dzieci mogą nie domyślić się, o co chodzi.

Więcej na:

Weronika | 2017-04-07