Afterglow

2024-01-17
Edyta Świerczyńska

Wspaniała!

Wspaniała!

Po rewelacyjnej powieści Golden Boys postanowiłam jak najszybciej sięgnąć po kontynuację. Lektura Afterglow zajęła mi ciut więcej czasu, jednak nie oznacza to, że jest to słaba pozycja. Wręcz przeciwnie! W pewien sposób ciężar, jaki towarzyszył mi podczas jej poznawania, sprawił, że sama książka tylko zyskała w moich oczach. Więcej na jej temat w recenzji poniżej.

Lato było pełne wyzwań i nowych doświadczeń, jednak teraz przyszła pora na podjęcie naprawdę ważnych decyzji, które będą miały wpływ na całą przyszłość czwórki przyjaciół — Gabriela, Heatha, Reese’a oraz Sala. Młodzi mężczyźni mają w swoich głowach gotowe plany dla siebie, ale jak pogodzić swoje marzenia z tym, co czuje serce każdego z nich? Koniec szkoły średniej zbliża się bardzo szybko, a wiele sytuacji może znacząco wpłynąć na ich przyjaźń. Czy cała czwórka odnajdzie w sobie na tyle siły, by stawić temu czoła?

Powiem Wam szczerze, że mając w głowie swoje odczucia po skończeniu Golden Boys, zaczynając tę część dylogii, nastawiona byłam na coś równie dobrego. Sam początek jednak okazał się dość nużący i dosyć powoli wgryzałam się w tę fabułę (nad czym ubolewałam). Z czasem jednak coraz lepiej odnajdywałam się w historii chłopaków i jednocześnie coraz mocniej odczuwałam ból związany ze zbliżającym się rozstaniem.

W poprzedniej pozycji najbliżej byłam zdecydowanie Heatha i Reese’a i powiem szczerze, że miałam bardzo duże nadzieje na to, że w tym przypadku uda mi się bardziej zżyć z Salem i Gabrielem. Tutaj czekała na mnie niemała niespodzianka, ponieważ... okazało się, że cała czwórka zapisała się w mojej pamięci i w pewien sposób podbiła moje serce. Każdy z tych młodych mężczyzn sprawił, że powróciłam myślami o swoich lat szkolnych i wyborów, przed którymi musiałam stanąć. Wybranie odpowiedniego kierunku studiów, podjęcie decyzji co do tego, co w ogóle chciałabym robić w życiu to sprawy, które mało komu przychodzą z łatwością. Tak więc doskonale potrafiłam zrozumieć myśli i rozterki głównych bohaterów, ponieważ w większości czułam to samo.

Phil Stamper ma bardzo dobre pióro i jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze rozumie młodych ludzi, którzy stojąc u progu dorosłości, starają się jakoś poskładać wszystko w jedną całość. Podejrzewam, że moje słowa mogą w kimś wzbudzić sprzeciw i wywołać takie myśli, że przecież sama jestem już daleka od lat młodzieńczych, ale rozumiem to — mówię jednak o swoich odczuciach i spostrzeżeniach. W każdym razie uważam, że zarówno Golden Boys, jak i Afterglow to powieści, które bardzo dobrze mogą odnaleźć miejsce dla siebie w sercach wielu czytelników, którzy również znajdują się aktualnie w podobnej sytuacji.

Nie wiem sama, jak mogłabym jeszcze pochwalić tę książkę. Jest to naprawdę dobra powieść, która ma swoje niedociągnięcia, ale... na swój sposób sprawia to, że jest ona w moich oczach bardziej realistyczna. Samo życie też nie jest idealne i zdarzają się momenty, których nie do końca rozumiemy i które wywołują w naszych głowach zamieszanie, a ta powieść doskonale to oddaje.

Jestem fanką twórczości autora i nie zamierzam tego zmieniać. Cieszę się, że otrzymałam szansę poznania obu tych powieści i że mogę polecać je innym. Uważam, że te książki spokojnie mogą przeczytać wszyscy ci, którzy aktualnie zastanawiają się nad tym, jaki kierunek w swoim życiu obrać. Ta lektura może okazać się w pewien sposób wsparciem i... pomocą.

Lato...

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją drugiego tomu książki niezwykle ciepłej i komfortowej, która jest idealnym przykładem naprawdę dobrze napisanej młodzieżówki z reprezentacją LGBT+. W “Afterglow” autorstwa Phila Stampera znów spotkacie bohaterów “Golden boys” czyli Heath’a, Reese’a, Gabriela oraz Sala, którzy powracają w uroczej, lekkiej i przyjemnej kontynuacji ich historii.

Po wakacjach, które diametralnie odmieniły ich nastoletnie życia, czwórka przyjaciół wraca do prowincjonalnego, amerykańskiego miasteczka, by przeżyć swój ostatni rok liceum. Każdy z nich bogatszy o nowe wakacyjne doświadczenia będzie musiał zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, które dotykają młodych ludzi tuż przed postawieniem pierwszego kroku w dorosłości. W jaki sposób ostatni rok w szkole wpłynie na ich relację? Czy uda im się zrealizować wszystkie swoje marzenia?

Książki Phila Stampera to dla mnie taki współczesny remake “Stowarzyszenia wędrujących dżinsów”, tylko bohaterami są młodzi chłopcy w dodatku dumnie reprezentujący społeczność LGBT+. “Afterglow” to książka idealna dla nastolatków – to comfort book pełen ciepła, słońca, tolerancji i zrozumienia. Historia głównych bohaterów ma w sobie jakąś delikatność, jest subtelna i przyjemna, nawet wtedy, gdy postacie przeżywają swoje bolesne upadki. To opowieść o dojrzewaniu, o odnajdywaniu własnej drogi, pomimo opinii innych, którzy mogą nas negatywnie oceniać za podejmowane przez nas wybory. To także historia o pierwszych miłościach tych najbardziej niewinnych, a jednocześnie niemożliwych do zapomnienia.

W poprzedniej części bardzo podobała mi się autentyczność bohaterów, w drugim tomie momentami było dla mnie za cukierkowo. Z drugiej strony rozumiem, że to właśnie miała być tego rodzaju książka – pozwalająca uwierzyć, że dla każdego z nas jest miejsce na tym świecie, że każdy z nas ma prawo do bycia tym, kim zapragnie. To powieść, w której nie znajdziecie nawet odrobiny wulgarności, a mimo to nie zakłamuje rzeczywistości przedstawionej w fabule. Stamper udowadnia, że można pięknie i z uczuciem pisać nawet o życiowych problemach i porażkach, a historia chłopaków pozostawia po sobie jedynie wewnętrzny komfort i spokój oraz mnóstwo pozytywnych emocji.

Ta seria jest idealna dla młodszych czytelników, szczególnie tych, którzy poszukują ciekawych i wciągających książek z reprezentacją osób LGBT+. W pierwszym tomie bardzo zżyłam się z bohaterami, dlatego niezwykle ucieszyłam się, że Autor stworzył kontynuację swojego dzieła, która pozwoliła zapoznać się czytelnikowi z ich dalszymi losami. W “Atferglow” nie znajdziecie może niesamowicie wartkiej akcji oraz zaskakujących plot twistów, ale na pewno spotkacie pełnych wdzięku bohaterów, z którymi niejeden młodszy czytelnik będzie mógł się utożsamiać, a także pokrzepiającą i budującą historię, która pozostawi Was nie tylko z pozytywnymi emocjami, ale także z kilkoma ważnymi refleksjami.

Polecam każdemu sięgnąć po te pełne słońca książki, a już na pewno polecam je młodszym czytelnikom, którzy szukają wartościowej literatury odpowiedniej dla ich wieku! Nie przegapcie tego tytułu!

IG: lexywish_bookstagram
[współpraca reklamowa z wydawnictwem]

W połowie stycznia premierę miała książka “Afterglow”, czyli kontynuacja dobrze znanej “Golden Boys”, książki dla młodych dorosłych autorstwa Phila Stampera, którego szerzej możecie znać pewnie z “The Gravity of us”. Jak wiecie, my stosunkowo późno odkryliśmy przyjemność z czytania dobrej literatury młodzieżowej i możemy z całą stanowczością powiedzieć, że ta seria do niej należy!

“Golden Boys” to dylogia, dlatego nie ma co spodziewać się kontynuacji “Afterglow” (a szkoda!),jednak historia jest na tyle zamknięta, że pozostawia wrażenie usatysfakcjonowania. Bohaterami książek jest czterech przyjaciół z liceum w małej miejscowości na amerykańskiej prowincji. Chłopaki znają się od przedszkola i od tego czasu są nierozłączni. Tak się składa, że każdy z nich jest gejem, a queerowa młodzież nie ma lekko w małomiasteczkowym środowisku Ohio, jednak nie to jest głównym tematem książek. Zarówno “Golden Boys”, jak i “Afterglow” to przede wszystkim książki o niesamowitej przyjaźni, poszukiwaniu siebie i swojej drogi życiowej w młodym wieku, odkrywaniu swoich pasji i walce o własne marzenia (w przeciwieństwie na przykład do marzeń rodziców ;)),a także o pierwszych fascynacjach i miłościach.

Stamper stworzył bardzo fajną paczkę przyjaciół, z których każdy ma swoją osobowość, różni się na wiele sposobów od pozostałych, co nie stoi na przeszkodzie, by chłopaki mogły się wzajemnie wspierać i po prostu być dla siebie. Aż im zazdrościliśmy takiej przyjaźni, bo niestety taka nie zdarza się często!

Choć nie ma tu wartkiej akcji, autorowi udało się stworzyć naprawdę bardzo dobrą historię opartą na zdrowych relacja, bez zbędnych “dram” i toksycznych zachowań, pokazując w ten sposób, że niepotrzebne są odrealnione gangsterskie klimaty czy szkodliwe związki, żeby powstała wciągająca i ciekawa powieść młodzieżowa, z której dodatkowo można wynieść coś więcej oprócz samej rozrywki. Polecamy bardzo całą dylogię, więc jeśli zastanawiacie się, jak powinna wyglądać dobra młodzieżówka, to here it is!

Kontynuacja opowieści o paczce czterech queerowych przyjaciół. Tym razem jesteśmy świadkami wyzwań jakie stawia im ostatni rok liceum, obserwujemy jak się zmieniają, dojrzewają i stają pewni siebie, a także przecierają szlaki, którymi niedługo podążą.

Pierwszy tom ("Golden Boys") przeczytałxm w marcu 2023 i bardzo, bardzo czekałxm na zwieńczenie tej serii, bo, jeśli może ktoś z Was pamięta, GB rozkochało mnie w sobie w jedną dobę. Polubiłxm tych bohaterów, zżyłxm się z nimi, emocjonowałxm się okropnie i wreszcie, po prawie roku, doczekałxm się. Jest – "Afterglow". Dalsze losy czwórki przyjaciół, którzy są już o krok od dorosłości, niedługo skończą szkołę, rozjadą się po kraju i nic już nie będzie takie samo. Te ostatnie wspólnie spędzone miesiące będą wypełnione małymi i dużymi problemami, z którymi Reese, Heath, Sal i Gabriel będą musieli sobie poradzić. Bez spojlerów co do konkretnych postaci będziemy tu mieli do czynienia z rekrutowaniem (bądź nie) na studia, związkiem na odległość (ze względu na ciągłość fabularną),relacjami z rodzicami i ich oczekiwaniami wobec dzieci i wątkami, których w ogóle sie tu nie spodziewałxm, a dodały całości kolorów – rozpoczęcie przygody z dragiem, lokalna kampania wyborcza, dochodzenie w sprawie znikających z półek szkolnej biblioteki książek, poważna kontuzja oraz najważniejsze – przyjaźń (!!!). To jest właśnie trzon tej serii, i mimo że między chłopakami pojawiają się inne uczucia, a czasami zgrzyty czy nieporozumienia, to ta więź jest silniejsza. Świetnie się czytało o takiej relacji, zdrowej, pełnej wsparcia. Chciałoby się należeć do takiej grupy. I kolejny plus – każdy z bohaterów jest inny i bez problemu da się ich odróżnić. Jasne, możemy sympatyzować bardziej z którymś z nich, ale i tak kibicujemy wszystkim. I powiem szczerze – mimo że "Golden Boys" trochę bardziej mi się podobało, to ten tom trafia w inne czułe miejsca. Ta seria to mój comfort read, na pewno 💙

Heath i Reese po wielu problemach w końcu są razem. Sal przekonał się, że w polityce nie jest tak łatwo jak myślał, a Gabe poznał cudownego chłopaka. Co może pójść nie tak? Odpowiedź zawarta jest w tej książce! Chłopcy zaczynają ostatni rok w liceum. Czekają ich ogromne decyzję do podjęcia. Każdy musi sprostać wymaganiom. Heath bardzo chce dostać stypendium w szkole sportowej więc musi wypaść jak najlepiej w tym sezonie. Reese złożył papiery do najlepszej szkoły plastycznej i odkrywa siebie na nowo. Gabe musi radzić sobie z miłością na odległość, a Sal z wymaganiami matki. On sam nie chce iść na studia, ale boi się jej reakcji. Czy chłopcy poradzą sobie z tym jak zawsze? Czy może tym razem coś im nie wyjdzie? Oczywiście, że będzie parę podknięć! Przecież tak w życiu bywa. Nie ukrywając, moim zdaniem, najtrudniej w tej książce miał Heath. Bardzo mi go było szkoda. Jeśli uwielbiacie mlm i spodobało wam się " Golden Boys " to koniecznie sięgnijcie po tę książkę! Tutaj akcja zdecydowanie bardziej się rozkręca i nie ma nawet okazji by przerwać czytanie!
Dziękuję ogromnie @wydawnictwojaguar za książkę do recenzji 💙

Phil Stamper odkrywa przed nami nowe oblicze literatury młodzieżowej. Składa na nasze dłonie bowiem nie tylko ciekawą treść, ale i kilka wartościowych przemyśleń.

Autor porusza się na współczesnej scenie wspierającej osoby LGBTQ+ i pokazuje, że każdy jest wobec siebie równy, szczególnie w obliczu miłości. Nienachalnie i zupełnie uciekając od indywidualnych poglądów snuje opowieść o życiu młodych bohaterów, którzy wchodzą w dorosłe życie oraz mierzą się z problemami, które znane są każdemu z nas. Swoboda w stylu a także duża waga przykładana do wiarygodnej kreacji postaci zbliżają nas do fabuły i pozwalają na wyciągnięcie własnych wniosków.

Muszę odesłać was najpierw do lektury "Golden Boys", ponieważ to wszystko właśnie tam się zaczęło."Afterglow" jest kontynuacją przygód Gabriela, Heath'a, Resee'a i Sala, którzy po ostatnich intensywnych wakacjach muszą zmierzyć się z ostatnią klasą. Obserwujemy losy każdego z osobna, dostrzegamy jak dojrzewają na naszych oczach oraz radzą sobie z konsekwencjami własnych decyzji. Tym sposobem otrzymujemy złożony, wielowymiarowy a także wielomotywowy obraz dorastania przedstawiony z perspektywy czterech różnych, intrygujących narratorów.

Zachowanie chronologii czytania jest tutaj nad wyraz istotne, ponieważ autor podejmuje wcześniejsze wątki oraz rozbudowuje świat, który stworzył dla swoich bohaterów. Złożone relacje, silne emocje a także wartość braterskiej przyjaźni prowadzą nas przez indywidualne ścieżki zamknięte w jednej powieści. Chłopcy różnią się w swoich celach oraz dążeniach a jednak wspierają się niezależnie od wszystkiego.

"Afterglow" to historia czerech chłopców stających w obliczy prawdziwego życia, która pięknie dopełnia wszystkie podjęte wcześniej wątki. Mnogość współczesnych tematów a także intensywne emocje przekładają się na rozbudowaną opowieść zdecydowanie wartą poświęconego jej czasu. To lektura która śmiało może przecierać szlaki wśród młodego pokolenia i reprezentować wartości LGBTQ+.

Mam sentyment do bohaterów, dlatego zdecydowałam się sięgnąć po drugi tom.
Tak jak poprzednio miałam na początku problem, by wkręcić się w akcję, a przeplatające się cztery perspektywy nie pomagały. Potrzebowałam trochę czasu, by przypomnieć sobie, kto jest kim. Mniej więcej w połowie złapałam właściwy rytm i trzeba przyznać, że "Afterglow" czyta się bardzo szybko. Akcja jest wartka i sporo się dzieje, więc strony przewracają się wręcz same.
Autor porusza wiele ważnych dla nastolatków tematów i fajnie, że powstają takie książki. Nie jestem już targetem, więc czasami czułam zażenowanie i trochę wywracałam oczami, ale z drugiej strony wydaje mi się, że okres nastoletni jest tu nieźle opisany. Bardzo kibicowałam Heathowi, on zdecydowanie jest moją ulubioną postacią. Reese i Sal nieco mi się zlewali.
Zdarzyło mi się nawet parę razy rozczulić, ale autor jest pisarzem raczej przeciętnym. Brakowało mi ciekawszych opisów, a często głosy różnych przecież bohaterów się zlewały. Zawiniło tutaj pewnie też tłumaczenie. Gdy kolejny raz czytałam, że jakaś postać mówi o włączaniu "muzyczki", to chciało mi się śmiać.

Mam sentyment do bohaterów, dlatego zdecydowałam się sięgnąć po drugi tom.

"Afterglow" to historia, która skradła moje serce już przy poprzednim tomie, autor ma niesamowity talent pisarski. Umie prowadzić historię w taki sposób by poruszała ona czytelnika czy to w pozytywnym czy negatywnym sensie. Mimo prowadzenia narracji z czterech różnych perspektyw, wszystko jest spójne i przez tę książkę się dosłownie płynie.

Jest do bólu prawdziwa. Niejednokrotnie się popłakałam podczas jej czytania, zarówno ze śmiechu jak i ze smutku. Ta historia to rollercoaster emocji. Historia o dorastaniu, szukaniu własnej drogi, o pierwszych miłościach i trudach liceum ale przede wszystkim jest to historia o pięknej, niezwykłej przyjaźni.

Mimo świadomości, że bohaterowie są fikcyjni kibicowałam im od początku i nawet teraz po jej zakończeniu i kibicuję. Zżyłam się z nimi, zostali tak wykreowani, że ma się wrażenie, że są prawdziwi, że jest się kimś im bliskim. Kibicuję im dalej, wierzę, że dadzą radę! Żadna przygoda czy zmiana i nie straszna.

Podczas czytania o tej cudownej paczce przyjaciół, nie raz miałam wrażenie jakbym czytała o mojej skromnej ale także niezwykłej paczce przyjaciół, na którą też zawsze mogę liczyć w zarówno dobrych jak i złych chwilach. Jestem wdzięczna, że mam ich w swoim życiu.

Kocham tę historię całym sercem. Serce mi się krajało na myśl o skończeniu jej ale koniec końców musiałam ją przeczytać.

Czytajcie koniecznie "Golden Boys", nie pożałujecie!

Jest do bólu prawdziwa....

• Samodzielne
  • Przeczytane 2024
  • Książki
  • Patronat medialny
  • Pojedyncze 7.1 i więcej

Dodaj cytat z książki Afterglow