Urząd do Spraw Dziwnych

Okładka książki Urząd do Spraw Dziwnych Mateusz Cieślik
Okładka książki Urząd do Spraw Dziwnych
Mateusz Cieślik Wydawnictwo: BeYa Cykl: Urząd do Spraw Dziwnych (tom 1) fantasy, science fiction
Urząd do Spraw Dziwnych (tom 1)
BeYa
2023-02-08
2023-02-08
fantasy debiut

To nie jest zła historia, ale kompletnie nie mój klimat...

Świat animów i ich wizja porządku to nie moja bajka 🤷‍♀️ też nie do końca kumam jak doszli do rozwiązania sprawy, trochę to dla mnie niejasne.
Cieszę się, że nie zdążyłam kupić wersji papierowej, bo byśmy się nie pokochały.

To nie jest zła historia, ale kompletnie nie mój klimat...

Bardzo przyjemn, bez oczywistych rozwiązań, zaskakująca a przy tym lekka i łatwa w czytaniu. Polecam jeśli poszukujecie lektury zaskakującej i przyjemnej.

Dzięki różnym książkom wiemy kim są animagowie i jakie zdolności posiadają. Jednak czy kiedykolwiek słyszeliście o animach?

Sara Kos nie miała pojęcia o ich istnieniu. Nastolatka wraz z ojcem i młodszym bratem mieszka w malutkiej miejscowości niedaleko Krakowa. Od czasu gdy opuściła ich matka nienawiść jaką czuje do ojca wciąż rośnie. Obwinia go za wszystkie krzywdy i niesprawiedliwości, które na nią spadły; także za zniknięcie rodzicielki. Jakby nie dość problemów było na głowie dziewczyny Fabian zaczyna mieć kłopoty w szkole. Kiedy przyznaje się siostrze, że zaczyna słyszeć tajemnicze głosy jej przerażenie się wzmaga.

Przed zniknięciem mama też je słyszała.

Zmian w życiu Sary jednak nie koniec. Do rodzinnego Czerna wprowadza się nowy mieszkaniec. Skryty i tajemniczy chłopak od razu przyciąga uwagę dziewczyny. Czy to za sprawą niecodziennego ubioru czy dzierżonej przez niego laski intryguje ją. Aron Wysocki zostaje sąsiadem Kosów w miejsce zmarłego niedawno gospodarza. Od tej pory dziewczyna widzi różnych ludzi kręcących się po nabytej przez niego posiadłości. Nie wzbudzają jej zaufania ani swoim ubiorem, ani zachowaniem dlatego pewnego dnia postanawia sprawdzić co dzieje się za zamkniętymi drzwiami domu obok. Udaje jej się podsłuchać część rozmowy, w której pada jej imię i imię zaginionej rok temu matki. To wystarczy by rozbudzić w niej silne emocje.

Niestety kolejne wydarzenia nie dzieją się tak, jak sama by tego chciała.

Zanim zdąży dowiedzieć się czegoś więcej znajomi Arona nakrywają ją na podsłuchiwaniu. W niezrozumiały dla Sary sposób zostaje unieruchomiona, zapakowana do auta i wywieziona. Mimo najczarniejszych myśli w głowie dziewczynie nie dzieje się krzywda. Zamiast tego myśli, że trafiła do miejsca dla obłąkanych lub sama postradała zmysły. Jak inaczej wyjaśnić rząd portretów ludzi w eleganckich strojach z głowami przeróżnych zwierząt oraz niezrozumiałe pojęcia, jakimi wymieniają się jej porywacze?

Zobaczenie pierwszego anima niemal zwala dziewczynę z nóg.
Wkrótce dochodzi do niej, że wszystko co usłyszała od Wysockiego musi być prawdą. Z lekkim oporem zaczyna wdrażać się w ten nowy świat. Zmienność towarzysza wcale nie pomaga jej dostosować się do sytuacji. Gdy w między czasie odkrywa, że Urząd do Spraw Dziwnych i cała społeczność animów może mieć coś wspólnego ze zniknięciem jej matki gotowa jest walczyć o prawdę. Na szczęście znajduje w Aronie sojusznika- chłopak zabiera ją na planowane akcje i pokazuje jak wygląda praca dla Urzędu od środka.

Czy dzięki Aronowi i jego przyjaciołom uda jej się poznać prawdę o matce? Jak ta sytuacja zmieni ją samą?

„Urząd do Spraw Dziwnych” Mateusza Cieślika to jedna z tych książek, której dałam szansę w ciemno. Kiedy ją kupowałam znałam jedynie okładkę i opis. Dalej jestem pod wrażeniem tej książki!
Mimo dość popularnego wątku, którym bez wątpienia jest „przypadkowe” odkrycie przez Sarę tajnej organizacji animów, sama historia ma kilka powiewów świeżości. Struktura Urzędu oraz postacie biorące w niej udział są interesujące, a sami animowie są przedstawieni w dość szczegółowy sposób. Główni bohaterowie są na tyle charakterystyczni, że zostają w myślach po skończeniu książki. Podczas lektury miałam swoich ulubieńców, których los nie był mi obojętny i razem z nimi śmiałam się i bałam.

Relacja Sary i Arona nie jest oczywista, jest za to dynamiczna i pełna sprzecznych sygnałów, które w trakcie rozwijania fabuły robiły za miłe przerywniki od poważniejszych akcji. Cieszę się, że Autor zdecydował się tak rozegrać ten wątek.

Ogólnie książka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Świat wykreowany przez Autora mocno przypadł mi do gustu, a sposób pisania sprawił, że książkę pochłonęłam dosłownie w chwilę. Na szczęście od jakiegoś czasu można nabyć drugi tom, który ponownie zabierze Czytelnika wprost do świata animów. Nie mogę się doczekać spotkania!

Zacznę od tego, że bałam się tej historii. Z reguły nie sięgam po ten gatunek literacki i obawiałam się, że po prostu stracę czas. Moje obawy jednak zniknęły już po kilku pierwszych rozdziałach.

Opowieść o rodzinie Kosów jest mroczna, tajemnicza i momentami bardzo ciężka pod względem emocjonalnym. Nie mniej wciąga czytelnika na amen już po kilkunastu stronach. Fabuła rozkręca się w tak ciekawy sposób, iż od książki po prostu nie można się oderwać. Zdanie "jeszcze jeden rozdział" padało w mojej głowie notorycznie.

W momencie, w którym autor włączył do historii animów przepadłam całkowicie! Niezwykle kreatywny pomysł na stworzenie uniwersum. Pełna płynność w przeplataniu rzeczywistości i fantastyki sprawia, że czytając kolejne strony wchodzimy w ten świat, przeżywając głęboko wszystko to, co dotyka naszych bohaterów. A skoro już o nich mowa - uważam, że zostali wykreowani fenomenalnie! Śledzimy losy bardzo charakternych osobowości, posiadających własne zdanie i wartości. Główna postać, czyli Sara Kos imponuje mi swoją ciekawością świata i otwartością na niego, pomimo trudności, jakie ją w życiu spotkały. Zachwyca mnie swoją siłą. Wątek relacji z Aronem Wysockim to takie subtelne slow burn, którym jestem OCZAROWANA!

Sama intryga jest zaskakująca i mega dobrze dopracowana. Ani przez chwilę nie wyobrażałam sobie takiego zakończenia tej części. Owszem, momentami pojawiały się drobne nieścisłości, czy zbyt duże skróty myślowe, ale nie przeszkadza to w dalszym pochłanianiu lektury.

Od razu sięgnęłam po drugi tom i bardzo zachęcam do podjęcia przygody z twórczością Mateusza Cieślika, jeśli fascynują Was mroczne, trzymające w napięciu powieści.
Na koniec podzielę się taką refleksją - mam wrażenie, iż ta historia jest w pewien sposób niedoceniona i moim zdaniem zasługuje na dużo większy rozgłos.

Ksiazka, z którą spędzicie świetnie czas. Polecam.

Ksiazka, z którą spędzicie świetnie czas. Polecam.

Książka jest fantastyczna 😁 niesamowicie wciaga, miła odskocznia od szarej rzeczywistości 😁

Na półkach: , , , , , ,

Jaka to jest świetna książka! Nie spodziewałam się tego i spodziewałam jednocześnie ;-) Czytając wcześniej czyjąś opinię domyślałam się, że to może być coś dla mnie, ale nie wiedziałam, że aż tak. To jest dziwne i dużo mroczniejsze niż można pomyśleć w pierwszej chwili. Bardzo podobał mi się klimat książki, miejsca, bohaterowie, wszystko było spójne i stanowiło niezwykle oryginalną całość. Autor ma mnóstwo ciekawych pomysłów. Trochę nie podobała mi się spora ilość przekleństw, ale nie jest to jakiś olbrzymi minus. Kolejną część na pewno zechcę przeczytać.

Książka jest poważna, z tą nienawiścią do ojca to grubo jest, ale powiedzmy, że to usprawiedliwione. Humoru brak. Kilka wad jest, no ale zalety to właśnie ten ciekawy świat, w którym istnieją animowie.
Jednak wszelkie zalety biorą w łeb z powodu błędu najohydniejszego z ohydnych:
"TE niezdrowe jedzenie" (strona 53)
Ludzie, ogarnijcie się!

Jednak wszelkie zalety biorą w łeb z powodu błędu najohydniejszego z ohydnych:
"TE niezdrowe jedzenie" (strona 53)
Ludzie, ogarnijcie się!

💊💊💊💊/5

[Współpraca z @wydawnictwo.beya]

Sięgnęłam po Urząd, ponieważ patronką jest moja przyjaciółka i po przeczytaniu pdf-a od razu stwierdziła, że ta pozycja mi przypadnie do gustu. Zaufałam jej i nie pomyliła mi się – jestem zachwycona Urzędem i pełna podziwu, że fabuła z miejscem akcji osadzonym w Polsce mi się tak podobała. Do tej pory w mojej opinii niewiele autorów opisało w ogóle Polskę w sposób... Nie prześmiewczy, nawet podświadomie, a naturalny. Zwykle kończy się na tym, że zrażamy się do Polskich autorów przez to miejsce akcji – albo jest to źle opisana Polska, która nic nie ma do zaoferowania, albo są to Stany, przedstawione jako raj, a założę się, że większość tych osób autorskich nawet nie była w USA.

Tutaj zupełnie tego nie było. Czerno, mała miejscowość pod Krakowem kryje wiele tajemnic, a jedną z nich jest sprawa Anieli Kos, matki Sary, która zniknęła w dziwnych okolicznościach i zostawiła wszystko, co było dla niej ważne na tym świecie – dzieci – w domu z przemocowcem. Sara głęboko wierzy, że uda jej się odnaleźć matkę, a nieznajomy chłopak w garniturze, który przyjechał fioletowym Twingo i wprowadza się do domu sąsiada Sary wydaje się wiedzieć coś na ten temat.

Animowie okazali się świetnym pomysłem, nasz Polski rynek dzięki temu nabrał świeżości. Sam urząd był nacechowany dość pozytywnie, wiele opisów powodowało u mnie uśmiech, wydawało mi się, że w budynku panowała rodzinna atmosfera. Sama idea była świetna.

Fabuła naprawdę mnie wkręciła – końcówka była naprawdę dziwna (związana z Anielą),ale spodziewałam się tego po tym tytule (dwuznaczne),a właściwie przerodziło się to w oczekiwanie. Jestem ciekawa, jak dalej będzie wyglądać relacja Sary i Arona.

Mateusz ma cudowny warsztat pisarski. Kompletnie nie da się wyczuć, że to debiut, a przez książkę się płynie. Podobno audiobook oddaje cały vibe, więc przypomnę sobie książkę za jakiś czas, tym razem w innym formacie.

Porozmawiałam z autorem na PTK i przyznam, że Mateusz Cieślik jest tak ciepłą osobą jak ta, którą poznacie na jego Insta 🤎

Nie mogę się doczekać 2 tomu!

💊💊💊💊/5

[Współpraca z @wydawnictwo.beya]