Anima Mundi

Tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak
Wydawnictwo: Świat Książki
Anima Mundi
farfallam

Ogień to myśl płonąca w głowie Waltera, młodego człowieka wychowanego w rodzinie bez miłości. Ogień jest głosem Andrei, który jest więcej niż przyjacielem, jest jego wewnętrznym głosem, oknem na świat. Ta przyjaźń daje mu odwagę go do porzucenia małego miasteczka, w którym się urodził i do przeprowadzki do Rzymu. Ziemia to nieurodzajna gleba stolicy, skomplikowanego i chaotycznego miasta, wrót do pozornego raju, preludium do pustki ciała i ducha. Wiatr to list od przyjaciela- nauczyciela, który wraca po dziesięcioletniej nieobecności.

Inez | 2012-12-09
Przeczytana: wrzesień 2012

Susanna Tamaro w „Anima mundi” zaprezentowała przemianę wewnętrzną bohatera, dzieląc ją na trzy różne fazy jego życia: Ogień, Ziemię i Wiatr.
Książka jest opowieścią o losach Waltera, naznaczonego trudnym dzieciństwem z ojcem despotą i zahukaną matką. Młodziutki Walter ma mnóstwo pytań dotyczących świata, na które próbuje znaleźć odpowiedź. Poszukuje również sposobu na wyrażenie swojej osobowości. Buntuje się, a w jego głowie powstaje ogień myśli, który popycha go w różne strony. Odpowiedzi na nurtujące pytania znajduje na razie w poezji ale i w alkoholu. Przez jego nadużywanie trafia do ośrodka, w którym poznaję Andreę, pogrążonego w marzeniach o nadczłowieczeństwie młodzieńca. Na tym etapie życia stanie się on przyjacielem Waltera, ale i mistrzem, który poprowadzi go ku nowej fazie jego życia.
W nowym życiu Walter przeprowadzi się do Rzymu. W stolicy będzie szukał ujścia dla swojej kreatywności. To tu nawiąże nowe znajomości, wejdzie w krąg fałszywych intelektualistów, ale...

fibber | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Początek książki niesamowity, jedynie końcówka zniszczona wpleceniem istoty boga w wyobraźnię bohaterów. Mimo to lekturka warta uwagi, ciekawa i daje do myślenia.

Alicja | 2017-05-03
185parsecs | 2017-02-20