Długie życie Marianny Ucrìa

La lunga vita di Marianna Ucrìa
83-06-02505-9
klasyka
Luna

"Długie życie Marianny Ucrìa", powieść, która stała się wielkim sukcesem wydawniczym, jest historią prababki autorki, pięknej głuchoniemej, której dziwne koleje są do pewnego stopnia symbolem losów włoskiej kobiety. Inteligentna i wrażliwa Marianna jest pionkiem w rękach rodziny, uzurpującej sobie prawo do decydowania o jej losie. Musi upłynąć wiele lat i wiele cierpień musi ona znieść, zanim zdecyduje się samodzielnie pokierować własnym życiem. Akcja powieści toczy się na Sycylii, na której autorka spędziła wiele lat i której historia i surowe piękno są ściśle związane z dziejami Marianny.

Edrisan | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Momentami przytłacza opisywany przepych, te stroje, peruki, pudrowane twarze, zasłony, ozdoby, gęsta atmosfera, przesycona zapachami, które nierzadko nie są przyjemne a sugestywność opisów doskonale przekazuje upalny klimat sycylijskiej wyspy. Wynika to poniekąd z faktu, iż bohaterką, a również w znacznej większości powieści, narratorką, jest głuchoniema Marianna Ucria. Świat dźwięków do niej nie dociera, ważne jest to, co widzi i czuje. A także świat słów. Słowa, słowa pisane na kartkach, karteluszkach to sposób na komunikację ze światem. Nie każdy chętnie wchodzi z nią w taką interakcję, to wymaga czasu i wysiłku. Marianna samotna w swym świecie dużo czyta. „Oderwać się od książki to jak oderwać się od lepszej części swojej istoty. To przejście od giętkich i przestronnych łuków umysłu do niezdarnego ciała, które jak żebrak, ciągle czegoś szuka, jest w każdym razie kapitulacją. Oznacza opuszczenia znanych i drogich osób dla samej siebie zamkniętej w śmiesznym bilansie dni...

allison | 2011-04-20

Książka bardzo poruszająca...

Bożena | 2012-07-23
Przeczytana: wrzesień 2011

Akcja tej powieści rozgrywa się na Sycylii w I połowie XVIII wieku. Marianna urodziła się w arystokratycznej rodzinie, jako małe dziecko straciła słuch i przestała mówić. Wyobcowana przez swoje „kalectwo“ dziewczynka zaczyna uciekać w świat książek i malarstwa. Choć pozornie głucha, ma wyczulone zmysły, dostrzega szczegóły, zdaje się widzieć świat wyraźniej niż ludzie, którzy ją otaczają. Gdy ma kilka lat ojciec podejmuje się próby „wyleczenia“ jej- ale o tym przeczytajcie sami:)
Warto jeszcze wspomnieć, iż po wielu latach jakże jałowego życia nasza bohaterka, wbrew wszystkiemu i wszystkim, zaczyna prawdziwą walkę o swoje szczęście. W końcu też poznaje dramatyczne okoliczności, w których jako dziecko straciła słuch i mowę.
Wyjątkowa historia nietuzinkowej kobiety opisana na wspaniale nakreślonym tle historycznym. Polecam.

adela | 2016-06-24

"Gepard" w spódnicy.