Po drugiej stronie różdżki

Okładka książki Po drugiej stronie różdżki Tom Felton
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Po drugiej stronie różdżki
Tom Felton Wydawnictwo: Albatros biografia, autobiografia, pamiętnik
Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard
Albatros
2023-03-22
2023-03-22
Robert Waliś
tom felton draco malfoy harry potter biogtafia aktorstwo
Inne

Wyróżniona opinia i

Po drugiej stronie różdżki

przeczytanych książek 648 napisanych opinii 374

Nie ocenię tej autobiografii, bo nie potrafię, a wręcz nie chcę być obiektywny. Książki z Potterem miały bardzo duży wpływ na mnie w dzieciństwie i młodości, filmy tylko spotęgowały i przedłużyły zaangażowanie emocjonalne w serię, do dziś chłonę dużą część nowych przedsięwzięć z uniwersum, od kolejnych filmów po gry. Najsilniej oczywiście jestem związany z oryginalną sagą i jej bohaterami, a w przypadku Toma Feltona dodatkową "okolicznością spajającą", jest fakt naszego niemalże rówieśnictwa. Jeżeli macie podobną historię, "Po drugiej stronie różdżki" na pewno wam się spodoba, bo po raz kolejny przenosi nas w sentymentalną, miejscami wręcz ckliwą podróż do tamtych czasów, przy okazji zdradzając mnóstwo smaczków i anegdot zza kulis powstawania filmów. W zasadzie jest to główna część całej biografii. Język jest prosty i inkluzywny, przez co młodsi fani bez problemu pochłoną książkę. Odrzucając cała otoczkę Harrego Pottera, to obiektywnie dzieciństwo i młodość Feltona nie były jakoś nad wyraz pasjonujące, w zasadzie chyba każdy z nas przeżył podobne sytuacje (może poza ostatnim rozdziałem),sam autor jest z pewnością lepszym aktorem niźli pisarzem, zresztą prawie każdy rozdział ma tu trochę charakter gloryfikowania i podziękowań dla kolegów z planu zdjęciowego, ale kurde... przecież to sam Draco Malfoy! Także podsumuję tak - dla fanów 10/10, dla nie-fanów (biedni, biedni ludzie :P) 6/10.

Bardzo rzadko sięgam po autobiografie, jednak przeczytałam kiedyś fragment tej książki w jakimś artykule i od tamtej pory cały czas za mną chodziła. Było to ciekaw doświadczenie. Najbardziej podobały mi się wspomnienia Toma z różnych planów zdjęciowych, zdradzające sekrety różnych scen i relacji między aktorami. Miałam trochę poczucie, że autor chce się wielu osobom przypodobać i dlatego o wszystkich pisze tak pochlebnie. Zaskoczyła mnie część o problemach aktora z alkoholem oraz braku angażu do kolejnych filmów. Nigdy nie zastanawiałam się, jak pod tym kątem wygląda życie aktorów, więc były to bardzo ciekawe, ale równocześnie smutne informacje.

Problemem tej książki jest jej powierzchowność. Bardzo chciałabym, żeby można było w tę historię wejść głębiej, ale widać, jak Tom dystansuje się od swoich najgorszych wspomnień.

Nie powiem, że jest to obowiązkowa pozycja dla fanów serii o Harrym Potterze. Jest to raczej opowieść o dorastaniu młodego aktora, próbie dostosowania się do wielkiego świata Hollywood, a także o wsparciu najbliższych oraz odnajdywaniu samego siebie.

@rewi.books
Jako wielka fanka serii Harry Potter , po prostu musiałam mieć tę książkę. Kiedy zobaczyłam jej pierwsze wydanie już prawie ją kupiłam.
Cieszę się, że jednak poczekałam.
Teraz moją półkę zdobi to piękne wydanie z barwionymi brzegami 😍

Rzadko kiedy czytam boografie.
Tym razem postanowiłam to zmienić.
Draco Malfoy to taka postać, która zapada w pamięć. Niby zły ale tak nie do końca.
A jak jest z Tomem Feltonem?

Autor książki przedstawia nam początki swojej kariery. Zdradza nam jak dostał rolę Draco Malfoya , nie znając nawet książki.
Znajdziemy tutaj wiele zabawnych anegdot z filmu oraz zdjęć z planu.
Po przeczytaniu miałam wielką ochotę ponownie obejrzeć całą serię .
Autor nie boi się również poruszać ciężkich tematów. Jego wzlotów i upadków. Leczenia się. Tom pokazuje, że świat aktorstwa nie jest taki kolorowy.
Bardzo podobał mi się wstęp książki napisany przez Emme Watson, filmową Hermione.
W filmie wrogowie a jak się okazuje w prawdziwym życiu przyjaciele.
Książka napisana jest w lekki sposób, czytało mi się ją świetnie. Szkoda mi było, że tak szybko się skończyła

@rewi.books
Cieszę się, że jednak poczekałam.
Teraz moją półkę zdobi to piękne wydanie z barwionymi brzegami 😍

Rzadko kiedy czytam boografie.
Tym razem postanowiłam to zmienić.
Draco Malfoy to taka postać, która zapada w pamięć. Niby...

Must have każdego fana filmów o Harrym.
Tom Felton faktycznie absolutnie nie pasuje do roli Draco. Ciężko tego chłopaka nie polubić. Z książki wyłania się postać człowieka niesamowicie miłego, wdzięcznego, towarzyskiego i dającego uwagę innym.
Wydawałoby się, że opowiadając o swoim życiu i swoim doświadczeniu na planie będzie mówił o sobie. Nic bardziej mylnego. Dostajemy bardzo dużo na temat jego rodziny, zwłaszcza braci, którzy jak to sam określa, pozwolili mu nie odlecieć i uchronili go przed sodówką uderzającą do głowy. O dziadku, który w pierwszej części zasiadł przy stole z innymi nauczycielami Hogwartu. O wielu aktorach, z którymi miał przyjemność pracować. Najwięcej siłą rzeczy dowiemy się o nieodżałowanym Alanie Rickmanie, odtwórcy roli Snape'a. Dużo wspólnych scen miał z nim również Jason Isaacs, czyli odtwórca roli jego filmowego ojca. Pojawia się nieco o głównej trójce, szczególnie o Emmie z którą się przyjaźni.
Literacko nic szczególnego - prosto napisane wspomnienia, dość krótkie rozdziały. Dla zainteresowanych tematem samego filmu i ciekawostkami z planu tak ogromnej produkcji - biegnijcie po kubek ulubionej kawy lub herbaty i rozsiądźcie się wygodnie. Czeka was bardzo przyjemne popołudnie, które spędzicie z uśmiechem na twarzy :)

Must have każdego fana filmów o Harrym.

Nie będę ukrywał, że byłem zaskoczony faktem napisania autobiografii przez Toma Feltona. Po 35-latku raczej nie spodziewasz się tego typu książki, ale wygrała moja ciekawość. Wychowałem się na książkach i filmach o "Harrym Potterze" będąc praktycznie rówieśnikiem głównej obsady, więc nie było opcji, żeby nie sprawdzić tego tytułu. Nie żałuję, że sięgnąłem po tę książkę, bo jest bardziej wartościowa niż mogłoby się wydawać. Nie brakuje oczywiście anegdot z planu, ciekawostek na temat produkcji, za kulisowych opowieści i garści zabawnych wspomnień z lat dziecięcych Toma Feltona. Jest to tylko część tej książki. Autor w swojej autobiografii naprawdę otworzył się przed czytelnikiem. Zdecydował się opisać swoje zmagania z depresją i uzależnieniami. To książka, która mogła stać się zbiorem zabawnych historyjek z planu filmowego, ale na szczęście jest czymś ważniejszym. Polecam sprawdzić ten tytuł.

Dobra książka, która jak sam tytuł wskazuje jest skierowana do sympatyków filmów o Harrym Potterze. Jest bardzo dobrze skomponowana - zawiera dużo ciekawostek o pracy na planie tej serii filmów, a także całą wcześniejszą i późniejszą aktywność filmową autora. Ta historia zawiera także opisy życia rodzinnego i dojrzewania, a w dalszej części także zmagania się z depresją i nałogiem. Nie ma tutaj zbędnej treści. Myślę, że fani nie powinni być rozczarowani.

Sięgnęłam po tą pozycję ze względu na to, że uwielbiam serię HP i podoba mi się postać grana przez Feltona. Czarny charakter, który koniec końców okazał się jednak mieć w sobie nieco więcej bieli niż sądziliśmy.

Byłam ciekawa co aktor ma do powiedzenia po tylu latach o swojej magicznej przygodzie i głównie ze względu na to po nią sięgnęłam.
Liczyłam na więcej informacji o samej produkcji jednak rozumiem, że to książka jednak nie o tym, a bardziej o prywatnym życiu Toma i jego przeżyciach więc nie mam prawa się czepiać. Dowiedziałam się też ciekawych rzeczy o samym aktorze i jego problemach, o których nie miałam pojęcia.

Dla fanów uniwersum może to być ciekawa pozycja jednak ja się trochę przeliczyłam.

Liczyłam na więcej informacji...

Doceniam za sporo smaczków z planu filmowego. Nie śledziłam losów Toma po zakończeniu zdjęć do Harrego i cieszę się, że udało mu się wyprostować swoje życie. Dobrze, że trafił na osoby, którym na nim zależało.

• Wyzwanie LC 2023