W sieci uczuć

Empik Go
2023-01-05
2023-01-05

KARUZELA ŻYCIA

Powieść obyczajowa "W sieci uczuć" to moje kolejne spotkanie z piórem Anety Krasińskiej. Poprzednio był to cykl "Małe tęsknoty", który zaliczyłam do średniej półki. I tym razem skusiłam się na wersję multimedialną w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Jestem bardzo zadowolona, gdyż spędziłam z tą opowieścią sporo miłych chwil.

Kiedy poznajemy Kamilę Michałowską jest studentką germanistyki. Dalej śledzimy kolejne etapy jej życia - zatrudnienie się w firmie, potem staż w szkole, następnie decyzja o podjęciu pracy w Berlinie na stanowisku recepcjonistki pewnego hotelu... Bohaterka spełnia się zawodowo, choć na pewno żadne z tych zajęć nie jest pracą marzeń. Mimo to kobieta wypełnia swoje obowiązki z ogromnym zaangażowaniem. Dużo bardziej skomplikowane są jednak jej stosunki rodzinne. Od zawsze dziewczyna stara się sprostać oczekiwaniom matki, która najchętniej znalazła by jej męża. Kamila jest pogubiona uczuciowo, młodzieńcze zauroczenie Tomaszem - kolegą ze studiów gdzieś tam ciągle tkwi w jej sercu, a kolejny związek to totalna porażka. Na szczęście Kamila zauważa problem i ma na tyle wewnętrznej odwagi i determinacji by przerwać tę chorą relację...

W tej powieści autorka podjęła kilka naprawdę ważnych kwestii. Toksyczne związki, które stanowią niestety znaczny procent międzyludzkich relacji są destrukcyjne. Dać się zmanipulować drugiej osobie jest naprawdę łatwo, ale uwolnić się z takiego chorego układu to już duży problem. Dlatego podziwiam Kamilę, choć jej osobowość nie do końca mi pasowała, momentami była irytująca, a mimo to w niektórych sytuacjach naprawdę potrafiła zaimponować. Wątek pracy zarobkowej za granicą to kolejny temat rzeka, który autorka potraktowała skrótowo, ale przedstawiła go w ciekawy i wiarygodny sposób. Zmiana otoczenia, inna kultura, bariera językowa, trudność adaptacji i nawiązywania kontaktów zostały ukazane w sposób rzeczowy, bez zbędnych upiększeń i retuszu. Dzięki temu wydarzenia nie nudzą, a codzienność bohaterów dostarcza ciekawych wrażeń. Jak to w życiu - raz płynie się z prądem, a innym razem trzeba pokonywać przeciwności i zmagać się z rwącym nurtem. Ciekawie został przedstawiony też wątek homoseksualistów - pary niemieckich przyjaciół Kamili, którzy w każdej chwili gotowi byli do pomocy.

"W sieci uczuć" to mądra opowieść skłaniająca do przemyśleń. Razem z główną bohaterką powinniśmy sobie uświadomić, że nigdy nie jest za późno na zmiany i warto się na nie otworzyć. O swoje marzenia i cele należy walczyć, jeśli chce się je osiągnąć. Nikt za nas tego nie zrobi.
Jestem też bardzo pozytywnie zaskoczona kreacją bohaterów. Postaci są bardzo wiarygodne i autentyczne, a problemy jakim muszą stawić czoła to prawdziwe życiowe rozterki i dylematy, dobrze dopasowane do wieku, stylu życia i środowiska w jakim osoby się obracają. Nie podobały mi się natomiast przeskoki czasowe, które zaburzają spójność i harmonijność całej opowieści. Moim zdaniem można było pokusić się o inny sposób przedstawienia życiorysu głównej bohaterki. Nie do końca zadziałał też przekaz emocji, które gdzieś tam były, ale nie dało się ich poczuć.

Podsumowując "W sieci uczuć" to całkiem niezła powieść obyczajowa z ciekawym pomysłem oraz fabułą, dobrze wykreowanymi bohaterami, ale niestety bez efektu wow. Muszę jednak przyznać, że ta historia zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu niż wcześniej wysłuchany trzy częściowy cykl "Małe tęsknoty", a to już jakiś progres, który daje nadzieję na więcej.

KARUZELA ŻYCIA

Kiedy poznajemy Kamilę...

Nawet fajna, chociaż czasami naiwnie pisarka podchodzi do pewnych sytuacji. Może i są takie osoby jak główna bohaterka Kamila, lecz wplątanie od połowy książki do akcji gejów i ciągnięcia ich wątku do końca książki do reszty zniszczyło klimat książki. Autorka namieszała i wszystkich na końcu wybieliła. Styl pisania fajny. Treść dla mnie nie do przyjęcia

Wspaniała powieść obyczajowa jaką przeczytałem. Pokazuje , że nigdy nie jest za późno na zmiany. Pokazuje że warto walczyć o swoje marzenia i cele jakie chce się osiągnąć w życiu. Poza tym to powieść pełna przemyśleń na temat życia.
Polecam

Polecam

Zbyt rozwleczona historia nieudanego związku, kiepskiego życia, a później przelecenie kilku lat na jednej stronie. Niemal kompletnie pominięta część dotycząca dotycząca Tomasza, zakończenie- szkoda gadać... Rozumiem, że to nie koniec?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„W sieci uczuć” to niewątpliwie powieść o poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na ziemi. Aneta Krasińska na przykładzie Kamili pokazuje, co jest ważne, w których walkach warto walczyć, a kiedy należy po prostu odpuścić. Ta książka z pewnością nie jest lekkim romansem, to powieść pełna przemyśleń na temat życia, którą warto przeczytać.

Panią Anetę miałam przyjemność poznać przy innych pozycjach. Wtedy już polubiłam styl pisania, więc i tym razem się nie zawiodłam. Autorka pisze lekko i zrozumiale, co jest naprawdę ogromną przyjemnością. W tej pozycji spotykamy Kamilę, przykładną córkę, pracownicę i studentkę, osobiście mogłabym pozazdrościć jej determinacji w tym co robi. Talentem pani Anety jest to, że potrafi świetnie oddać emocje towarzyszące naszym bohaterom w trakcie rozwijających się zdarzeń. Bohaterowie są świetnie wykreowani, jako młodzi ludzie imprezujący i mający różne priorytety nie są kreowani na siłę, a tak jak powinno być, z problemami, różnymi charakterami i wiernie oddani dzisiejszym obrazom młodzieżowym (o ile ludzi studiujących można tak nazwać). Oczywiście książkę skończyłam czytać bardzo ekspresowo :) Mogłam się oderwać od swojej codzienności i poczytać coś co sprawia, że odpływam wyobraźnią w całkiem inne miejsce i czuję się jakbym osobiście znała Kamilę czy też Tomasza. Czekam na kolejne pozycje Autorki, bo na pewno po nie sięgnę :)

Wspaniała powieść która pokazuje życie emigrantów które nie zawsze jest łatwe na obczyżnie.Jest to proba przezwycieżenia swoich lęków związanych ze zmiana otoczenia i kultury a także niznajomoscia języka obcego.Powiesc pełna przemyśleń na temat życia.Polecam.

Bardzo przyjemnie się czyta

Bardzo przyjemnie się czyta

Właśnie skończyłam czytać, jest fajną książką obyczajową. Książka ma w sobie pełno przemyśleń, o walce że nie warto odpuszczać taką życiaowa. Polecam

• Audiobooki
  • Egzemplarz recenzencki