Lubimyczytać.pl to:

978-83-247-1182-6
typ
papier
mad28
5.2 (88 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Hanna | 2011-06-10
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka dla maniaków czytania o książkach. Dla innych może nie być interesująca, a męczyć niedopracowanym stylem. Zawiera wiele ciekawych historii i wątków. Niestety, autor nie umiał zdecydować się na spójną koncepcję językową, a jego słowom brakuje polotu. I tak coś co miało być zabawną i pełną werwy podróżą pomiędzy półkami biblioteki książek utraconych, zamienia się w nużącą momentami wyliczankę, okraszona tu i tam mniej lub bardziej udanymi żartami. Niemniej jednak, zainteresowani tematem znajdą tam z pewnością coś dla siebie.

Feanor | 2010-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Czytadełko przyjemne, ale jednak słabsze od "Ex libris". Plusem jest to, że znalazłem w nim kilka kolejnych książek do przeczytania, a tego nigdy za dużo.

Julia | 2011-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2011

Ciekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Zachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.

Klaudyna | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Krótkie eseje o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub nigdy nie zaistniały materialnie. Ciekawy pomysł, choć jest to pozycja przede wszystkim dla osób, których fascynuje świat literatury.

Izabella | 2012-12-08
Przeczytana: grudzień 2012

Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek dość sucho napisana, zawiera dużo interesujących anegdot z życia wielu popularnych oraz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Niektórzy literaci palili swoje manuskrypty jak to miał w zwyczaju Kafka, Dostojewski(ale ten palił swoje dzieła z obawy przed władzą) inni jak np: Hemingway w roztargnieniu gubili lub też zapominali gdzieś swoje dzieła.
Książka składa się z krótkich rozdziałów (dla mnie trochę za krótkich, autor mógł bardziej rozwinąć wątki i opowiadane historie, nabrałam wielkiej ochoty na dalsze poszukiwania informacji na temat wspomnianych tytułów i pisarzy) poświęconych danemu autorowi lub określonej grupi...

Izzy | 2013-07-15
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2013

Można siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu

Potania | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Nie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe odpowiedzi i historię o wybitnych dziełach literatury światowej i ich autorach, lecz żeby podać nam szereg informacji, ciekawostek, aby każdy czytelnik mógł zdecydować, które z tych przedstawionych "utraconych książek" go interesuje i na czy chce dalej zgłębiać o nich wiedzę.

Ola | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Kiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.

Sądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone, splądrowane, krótko mówiąc pisze się tu o książkach, których NIE MOGĘ przeczytać, bo na dzień dzisiejszy nie są dostępne ... bo ich nie ma.

Straciłam czas i tyle.

Kuroneko | 2011-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2011

Biblioteka Utraconych Książek jest przeznaczona dla osób interesujących się literaturą. Czytelników, spragnionych ciekawych anegdot z życia pisarzy i ich drogi do pisarstwa, a także szaleństwa zagubionych zdań i stronic.

Wresss | 2011-03-12
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2011

zwięźle, na temat i bardzo krótko, lecz niekiedy bardzo interesujące historie wprawiające w niepohamowane osłupienie. Kilka, mam nadzieje ciekawych książek, dzięki niej dodałam do biblioteczki :)

Załóż konto za darmo!

218. rocznica
  • Jana Frey
    45. rocznica
    urodzin
    Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
  • Karen Blixen
    129. rocznica
    urodzin
    Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
  • Nick Hornby
    57. rocznica
    urodzin
    Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku