Biblioteka utraconych książek

978-83-247-1182-6
typ
papier
mad28
5,32 (100 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Hanna | 2011-06-10
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka dla maniaków czytania o książkach. Dla innych może nie być interesująca, a męczyć niedopracowanym stylem. Zawiera wiele ciekawych historii i wątków. Niestety, autor nie umiał zdecydować się na spójną koncepcję językową, a jego słowom brakuje polotu. I tak coś co miało być zabawną i pełną werwy podróżą pomiędzy półkami biblioteki książek utraconych, zamienia się w nużącą momentami wyliczankę, okraszona tu i tam mniej lub bardziej udanymi żartami. Niemniej jednak, zainteresowani tematem znajdą tam z pewnością coś dla siebie.

Julia | 2011-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2011

Ciekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Zachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.

Feanor | 2010-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Czytadełko przyjemne, ale jednak słabsze od "Ex libris". Plusem jest to, że znalazłem w nim kilka kolejnych książek do przeczytania, a tego nigdy za dużo.

Izabell | 2012-12-08
Przeczytana: grudzień 2012

Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek dość sucho napisana, zawiera dużo interesujących anegdot z życia wielu popularnych oraz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Niektórzy literaci palili swoje manuskrypty jak to miał w zwyczaju Kafka, Dostojewski(ale ten palił swoje dzieła z obawy przed władzą) inni jak np: Hemingway w roztargnieniu gubili lub też zapominali gdzieś swoje dzieła.
Książka składa się z krótkich rozdziałów (dla mnie trochę za krótkich, autor mógł bardziej rozwinąć wątki i opowiadane historie, nabrałam wielkiej ochoty na dalsze poszukiwania informacji na temat wspomnianych tytułów i pisarzy) poświęconych danemu autorowi lub określonej...

Klaudyna | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Krótkie eseje o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub nigdy nie zaistniały materialnie. Ciekawy pomysł, choć jest to pozycja przede wszystkim dla osób, których fascynuje świat literatury.

murietka | 2010-03-28
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Ciekawostka dla moli książkowych. Rzecz o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub żyły latami w umysłach swoich niedoszłych twórców. Czytałam naprawdę z zaciekawieniem.

Ola | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Kiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.

Sądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone, splądrowane, krótko mówiąc pisze się tu o książkach, których NIE MOGĘ przeczytać, bo na dzień dzisiejszy nie są dostępne ... bo ich nie ma.

Straciłam czas i tyle.

Kasia | 2014-12-31

Jakże ta ksiązka mnie rozczarowała - tytuł taki zachęcający - spodziewałam się cikawych historii, a tu lipa...w dodatku nudno opowiedziane.

Izzy | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 15 lipca 2013

Można siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu

Potania | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Nie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe odpowiedzi i historię o wybitnych dziełach literatury światowej i ich autorach, lecz żeby podać nam szereg informacji, ciekawostek, aby każdy czytelnik mógł zdecydować, które z tych przedstawionych "utraconych książek" go interesuje i na czy chce dalej zgłębiać o nich wiedzę.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica