Okładka książki Biblioteka utraconych książek

978-83-247-1182-6
typ
papier
mad28
5,3 (99 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Hanna | 2011-06-10
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka dla maniaków czytania o książkach. Dla innych może nie być interesująca, a męczyć niedopracowanym stylem. Zawiera wiele ciekawych historii i wątków. Niestety, autor nie umiał zdecydować się na spójną koncepcję językową, a jego słowom brakuje polotu. I tak coś co miało być zabawną i pełną werwy podróżą pomiędzy półkami biblioteki książek utraconych, zamienia się w nużącą momentami wyliczankę, okraszona tu i tam mniej lub bardziej udanymi żartami. Niemniej jednak, zainteresowani tematem znajdą tam z pewnością coś dla siebie.

Feanor | 2010-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Czytadełko przyjemne, ale jednak słabsze od "Ex libris". Plusem jest to, że znalazłem w nim kilka kolejnych książek do przeczytania, a tego nigdy za dużo.

Julia | 2011-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2011

Ciekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Zachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.

Izabell | 2012-12-08
Przeczytana: grudzień 2012

Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek dość sucho napisana, zawiera dużo interesujących anegdot z życia wielu popularnych oraz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Niektórzy literaci palili swoje manuskrypty jak to miał w zwyczaju Kafka, Dostojewski(ale ten palił swoje dzieła z obawy przed władzą) inni jak np: Hemingway w roztargnieniu gubili lub też zapominali gdzieś swoje dzieła.
Książka składa się z krótkich rozdziałów (dla mnie trochę za krótkich, autor mógł bardziej rozwinąć wątki i opowiadane historie, nabrałam wielkiej ochoty na dalsze poszukiwania informacji na temat wspomnianych tytułów i pisarzy) poświęconych danemu autorowi lub określonej...

Klaudyna | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Krótkie eseje o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub nigdy nie zaistniały materialnie. Ciekawy pomysł, choć jest to pozycja przede wszystkim dla osób, których fascynuje świat literatury.

murietka | 2010-03-28
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Ciekawostka dla moli książkowych. Rzecz o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub żyły latami w umysłach swoich niedoszłych twórców. Czytałam naprawdę z zaciekawieniem.

Ola | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Kiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.

Sądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone, splądrowane, krótko mówiąc pisze się tu o książkach, których NIE MOGĘ przeczytać, bo na dzień dzisiejszy nie są dostępne ... bo ich nie ma.

Straciłam czas i tyle.

Kasia | 2014-12-31

Jakże ta ksiązka mnie rozczarowała - tytuł taki zachęcający - spodziewałam się cikawych historii, a tu lipa...w dodatku nudno opowiedziane.

Izzy | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 15 lipca 2013

Można siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu

Potania | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Nie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe odpowiedzi i historię o wybitnych dziełach literatury światowej i ich autorach, lecz żeby podać nam szereg informacji, ciekawostek, aby każdy czytelnik mógł zdecydować, które z tych przedstawionych "utraconych książek" go interesuje i na czy chce dalej zgłębiać o nich wiedzę.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku