Biblioteka utraconych książek

978-83-247-1182-6
typ
papier
mad28
5,32 (100 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Hanna | 2011-06-10
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka dla maniaków czytania o książkach. Dla innych może nie być interesująca, a męczyć niedopracowanym stylem. Zawiera wiele ciekawych historii i wątków. Niestety, autor nie umiał zdecydować się na spójną koncepcję językową, a jego słowom brakuje polotu. I tak coś co miało być zabawną i pełną werwy podróżą pomiędzy półkami biblioteki książek utraconych, zamienia się w nużącą momentami wyliczankę, okraszona tu i tam mniej lub bardziej udanymi żartami. Niemniej jednak, zainteresowani tematem znajdą tam z pewnością coś dla siebie.

Julia | 2011-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2011

Ciekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Zachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.

Feanor | 2010-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Czytadełko przyjemne, ale jednak słabsze od "Ex libris". Plusem jest to, że znalazłem w nim kilka kolejnych książek do przeczytania, a tego nigdy za dużo.

Izabell | 2012-12-08
Przeczytana: grudzień 2012

Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek dość sucho napisana, zawiera dużo interesujących anegdot z życia wielu popularnych oraz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Niektórzy literaci palili swoje manuskrypty jak to miał w zwyczaju Kafka, Dostojewski(ale ten palił swoje dzieła z obawy przed władzą) inni jak np: Hemingway w roztargnieniu gubili lub też zapominali gdzieś swoje dzieła.
Książka składa się z krótkich rozdziałów (dla mnie trochę za krótkich, autor mógł bardziej rozwinąć wątki i opowiadane historie, nabrałam wielkiej ochoty na dalsze poszukiwania informacji na temat wspomnianych tytułów i pisarzy) poświęconych danemu autorowi lub określonej...

Klaudyna | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Krótkie eseje o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub nigdy nie zaistniały materialnie. Ciekawy pomysł, choć jest to pozycja przede wszystkim dla osób, których fascynuje świat literatury.

murietka | 2010-03-28
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Ciekawostka dla moli książkowych. Rzecz o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub żyły latami w umysłach swoich niedoszłych twórców. Czytałam naprawdę z zaciekawieniem.

Ola | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Kiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.

Sądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone, splądrowane, krótko mówiąc pisze się tu o książkach, których NIE MOGĘ przeczytać, bo na dzień dzisiejszy nie są dostępne ... bo ich nie ma.

Straciłam czas i tyle.

Kasia | 2014-12-31

Jakże ta ksiązka mnie rozczarowała - tytuł taki zachęcający - spodziewałam się cikawych historii, a tu lipa...w dodatku nudno opowiedziane.

Izzy | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 15 lipca 2013

Można siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu

Potania | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Nie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe odpowiedzi i historię o wybitnych dziełach literatury światowej i ich autorach, lecz żeby podać nam szereg informacji, ciekawostek, aby każdy czytelnik mógł zdecydować, które z tych przedstawionych "utraconych książek" go interesuje i na czy chce dalej zgłębiać o nich wiedzę.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Wolno panu łamać reguły, ale nie wtedy, gdy pragnie pan być zrozumiany. Jeżeli chce pan być rozumiany, to jedynym sposobem „uwolnienia" się od reguł jest dogłębne, mistrzowskie przyswojenie ich sobie, tak aby się stały pańską drugą naturą. Oto paradoks: w każdym złożonym społeczeństwie człowiek jest... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica