Okładka książki Biblioteka utraconych książek

978-83-247-1182-6
typ
papier
mad28
5,31 (95 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Hanna | 2011-06-10
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka dla maniaków czytania o książkach. Dla innych może nie być interesująca, a męczyć niedopracowanym stylem. Zawiera wiele ciekawych historii i wątków. Niestety, autor nie umiał zdecydować się na spójną koncepcję językową, a jego słowom brakuje polotu. I tak coś co miało być zabawną i pełną werwy podróżą pomiędzy półkami biblioteki książek utraconych, zamienia się w nużącą momentami wyliczankę, okraszona tu i tam mniej lub bardziej udanymi żartami. Niemniej jednak, zainteresowani tematem znajdą tam z pewnością coś dla siebie.

Feanor | 2010-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Czytadełko przyjemne, ale jednak słabsze od "Ex libris". Plusem jest to, że znalazłem w nim kilka kolejnych książek do przeczytania, a tego nigdy za dużo.

Julia | 2011-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2011

Ciekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Zachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.

Izabell | 2012-12-08
Przeczytana: grudzień 2012

Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek dość sucho napisana, zawiera dużo interesujących anegdot z życia wielu popularnych oraz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Niektórzy literaci palili swoje manuskrypty jak to miał w zwyczaju Kafka, Dostojewski(ale ten palił swoje dzieła z obawy przed władzą) inni jak np: Hemingway w roztargnieniu gubili lub też zapominali gdzieś swoje dzieła.
Książka składa się z krótkich rozdziałów (dla mnie trochę za krótkich, autor mógł bardziej rozwinąć wątki i opowiadane historie, nabrałam wielkiej ochoty na dalsze poszukiwania informacji na temat wspomnianych tytułów i pisarzy) poświęconych danemu autorowi lub określonej grupi...

Klaudyna | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Krótkie eseje o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub nigdy nie zaistniały materialnie. Ciekawy pomysł, choć jest to pozycja przede wszystkim dla osób, których fascynuje świat literatury.

murietka | 2010-03-28
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Ciekawostka dla moli książkowych. Rzecz o książkach, które zaginęły, zostały zniszczone lub żyły latami w umysłach swoich niedoszłych twórców. Czytałam naprawdę z zaciekawieniem.

Ola | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Kiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.

Sądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone, splądrowane, krótko mówiąc pisze się tu o książkach, których NIE MOGĘ przeczytać, bo na dzień dzisiejszy nie są dostępne ... bo ich nie ma.

Straciłam czas i tyle.

Izzy | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 15 lipca 2013

Można siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu

Potania | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

Nie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe odpowiedzi i historię o wybitnych dziełach literatury światowej i ich autorach, lecz żeby podać nam szereg informacji, ciekawostek, aby każdy czytelnik mógł zdecydować, które z tych przedstawionych "utraconych książek" go interesuje i na czy chce dalej zgłębiać o nich wiedzę.

Kuroneko | 2011-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2011

Biblioteka Utraconych Książek jest przeznaczona dla osób interesujących się literaturą. Czytelników, spragnionych ciekawych anegdot z życia pisarzy i ich drogi do pisarstwa, a także szaleństwa zagubionych zdań i stronic.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Licia Troisi
    34. rocznica
    urodzin
    A z pustką, którą w sobie nosisz, gdzie do tej pory zaszłaś?
  • Witold Jabłoński
    57. rocznica
    urodzin
    Śmierć jest bramą do ukojenia [...] a życie jeziorem, które topi nas w bólu.
  • Charlaine Harris
    63. rocznica
    urodzin
    O rany! - sapnęłam. - Wyglądasz dla mnie lepiej niż Happy Meal dla trzylatka.
  • Arturo Pérez-Reverte
    63. rocznica
    urodzin
    Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność,... pokaż więcej
  • Poul Anderson
    88. rocznica
    urodzin
    W świecie istnieją trzy Moce, którym nie mogą przeciwstawić się ani bogowie, ani demony, ani ludzie. Moce, których nie zwyciężą czary, których nie pokona żadna potęga: Biały Chrystus, Czas i Miłość.
  • Francis Durbridge
    102. rocznica
  • Giorgio Faletti
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedy coś odmienia twoje życie, bardzo trudno to zamaskować.
  • Rudolf Hoss
    99. rocznica
  • Izabela Kuna
    44. rocznica
    -Ciągle bierzesz xanax?
    -No pewnie. Nawet mój kot bierze xanax.
  • J.A. Redmerski
    39. rocznica
    urodzin
    Tylko pamiętaj, by zawsze być sobą i nie bać się mówić tego, co myślisz, albo tego, by głośno marzyć.
  • Anthony Burgess
    21. rocznica
    śmierci
    Człowiek niezdolny wybierać to już nie człowiek.
  • Yukio Mishima
    44. rocznica
    śmierci
    Ponieważ moim jedynym powodem do dumy był fakt, że ludzie mnie nie rozumieją, nigdy nie czułem potrzeby, by próbować innym wytłumaczyć, co czuję. Myślałem, że los odmówił mi zdolności widzenia tego, co widzieli inni. Moja samotność rosła i przybierała z dnia na dzień, jak tucznik.
  • Antoine François Prévost d'Exiles
    251. rocznica
    śmierci
    Ogół ludzi wrażliwy jest jedynie na kilka namiętności, w których trawi się ich życie i do których sprowadza się cała ich istota. Odejmijcie im miłość i nienawiść, rozkosz i cierpienie, nadzieję i obawę, nie będą czuli nic.

Znajdź nas na Facebooku