Biblioteka utraconych książek

192 str. 3 godz. 12 min.
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- Die Bibliothek der verlorenen Bücher
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Data wydania:
- 2009-04-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2009-04-22
- Liczba stron:
- 192
- Czas czytania
- 3 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-247-1182-6
- Tłumacz:
- Sława Lisiecka
- Tagi:
- literatura książki zaginione
Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?
Dodaj do biblioteczki
Porównaj ceny
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 383
- 177
- 67
- 6
- 5
- 4
- 3
- 3
- 3
- 3
Cytaty
Emily Dickinson była świadoma, że swoimi wierszami nie zdobędzie uznania, sukcesu ani zrozumienia bliźnich. Pisała, bo musiała pisać, bo tyl...
RozwińJuż sama możliwość zaistnienia książki wystarcza, aby stała się bytem.
dodaj nowy cytat
Więcej
OPINIE i DYSKUSJE
Książka wywołująca mieszane uczucia. Z jednej strony ma sporo ciekawych informacji o szeregu znanych autorów i ich dziełach. Procesy twórcze, specyfika pracy, szacunek do własnej prozy, ustalanie wartości dzieła, a także drobne przypadki, decydujące o tym, czy praca wielu miesięcy, a niekiedy i lat, dotrwała do naszych czasów, czy też rozpłynęła się gdzieś po drodze, zagubiona wraz z teczką czy walizką, bądź wręcz spalona w piecu. Koleje losów rękopisów Hemingwaya, Prospera Mérimeégo, Mary Shelley, Byrona, Kafki czy Melville'a są naprawdę nietuzinkowe i warte uwagi.
Niestety, jest jednak druga strona medalu. Eseje częstokroć są napisane w sposób irytująco infantylny, jakby autor pisał je dla niezbyt rozgarniętego nastolatka. Do tego tu i ówdzie widać, że autorowi nie starczyło materiału i zaczął sztukować opowieści jakimiś niemalże fabularyzowanymi, absolutnie zbędnymi wstawkami gawędziarskimi. Do kompletu dorzucone zostały książki nie tyle utracone, ile nigdy nie napisane, co jest zwyczajnym postawieniem sprawy na głowie. Jak na mój gust nieporozumieniem jest też dorzucenie do dzieł prozatorskich i poetyckich garści pamiętników i dzienników podróżnych, które tu po prostu nie pasują.
Książkę czyta się więc z pewnego rodzaju zażenowaniem - raz chłonąc informacje, a innym razem usilnie starając sobie przypomnieć, czemu w ogóle rozpoczęło się lekturę tego dziwum...
Książka wywołująca mieszane uczucia. Z jednej strony ma sporo ciekawych informacji o szeregu znanych autorów i ich dziełach. Procesy twórcze, specyfika pracy, szacunek do własnej prozy, ustalanie wartości dzieła, a także drobne przypadki, decydujące o tym, czy praca wielu miesięcy, a niekiedy i lat, dotrwała do naszych czasów, czy też rozpłynęła się gdzieś po drodze,...
więcej Pokaż mimo toMiało być zabawnie i porywająco, a wyszło nudno i chaotycznie.
Miało być zabawnie i porywająco, a wyszło nudno i chaotycznie.
Pokaż mimo toNieco fantazjowania bez większego sensu, choć zaskakująca miejscami nad sensem pisania, jego celem i wynikami.
Nieco fantazjowania bez większego sensu, choć zaskakująca miejscami nad sensem pisania, jego celem i wynikami.
Pokaż mimo toOczekiwałam czegoś lepszego. Jestem rozczarowana... Pełno tu książek, których nigdy nie będzie mi dane przeczytać. Treść mnie nie porwała, chociaż niektóre przykłady opisywanych lektur były dość ciekawe. Mogę tylko powiedzieć, że okładka jest piękna ;).
Oczekiwałam czegoś lepszego. Jestem rozczarowana... Pełno tu książek, których nigdy nie będzie mi dane przeczytać. Treść mnie nie porwała, chociaż niektóre przykłady opisywanych lektur były dość ciekawe. Mogę tylko powiedzieć, że okładka jest piękna ;).
Pokaż mimo toSzału ni ma.
Szału ni ma.
Pokaż mimo toMożna siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu
Można siąść i przeczytać kiedy nie ma się co czytać np. w pociągu
Pokaż mimo toKiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.
Sądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone, splądrowane, krótko mówiąc pisze się tu o książkach, których NIE MOGĘ przeczytać, bo na dzień dzisiejszy nie są dostępne ... bo ich nie ma.
Straciłam czas i tyle.
Kiedy sięgałam po tą książkę, zaprawdę nie wiedziałam co czynię.
więcej Pokaż mimo toSądziłam, że to będzie bardziej zbiór książek zapomnianych, które kiedyś były znane, a teraz odeszły w zapomnienie. A tu cieniutka książeczka, na temat książek, które "rzekomo" były napisane, które były napisane, lecz zostały zniszczone lub zaginęły, biblioteki, które zostały spalone, zniszczone,...
Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek dość sucho napisana, zawiera dużo interesujących anegdot z życia wielu popularnych oraz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Niektórzy literaci palili swoje manuskrypty jak to miał w zwyczaju Kafka, Dostojewski(ale ten palił swoje dzieła z obawy przed władzą) inni jak np: Hemingway w roztargnieniu gubili lub też zapominali gdzieś swoje dzieła.
Książka składa się z krótkich rozdziałów (dla mnie trochę za krótkich, autor mógł bardziej rozwinąć wątki i opowiadane historie, nabrałam wielkiej ochoty na dalsze poszukiwania informacji na temat wspomnianych tytułów i pisarzy) poświęconych danemu autorowi lub określonej grupie książek, np: o tych które spłonęły, nie zostały nigdy napisane, o książkach niebezpiecznych, ukrytych gdzieś w starej piwnicy nikomu dotąd nie znane.
Uważam, że Biblioteka utraconych książek jest interesującą i wartościową książką, poznałam wiele ciekawych historii książek i pisarzy, wynotowałam wiele tytułów, które muszę koniecznie zdobyć i przeczytać.
Książka o książkach krótko mówiąc! Pechmann opowiada o zaginionych, zniszczonych, nienapisanych i wyimaginowanych dziełach najwybitniejszych autorów na świecie. Książka dość ciekawa, raczej dla miłośników literatury, ludzi kochających książki i poszukujących nowych ciekawych tytułów. Przeciętnemu czytelnikowi mogłaby nie przypaść do gustu. Książka prosto i lekko, aczkolwiek...
więcej Pokaż mimo toNie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe odpowiedzi i historię o wybitnych dziełach literatury światowej i ich autorach, lecz żeby podać nam szereg informacji, ciekawostek, aby każdy czytelnik mógł zdecydować, które z tych przedstawionych "utraconych książek" go interesuje i na czy chce dalej zgłębiać o nich wiedzę.
Nie trzeba znać wszystkich pisarzy i ich dzieł, o których mowa, by książka mogła zachwycić. Mi osobiście styl w jakim została napisana książka bardzo się spodobał, a dość skrótowe przedstawienie pewnych informacji zachęciło do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące mnie pytania po tej książce i myślę, że w takim celu autor napisał ową książkę. Nie żeby dać nam gotowe...
więcej Pokaż mimo toCiekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Zachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.
Ciekawie napisana, przedstawia wiele ciekawych książek, o których istnieniu wielu z nas nie miało nie miało pojęcia.
Pokaż mimo toZachęca do ich szukania na strychach i w piwnicach babć i starszych cioć. Tylko nie wiem, czy odnalezienie ucieszy podpodbibliotekarza.