W ogóle i w szczególe. Eseje poufałe

Tłumaczenie: Magdalena Heydel
Wydawnictwo: Znak
At Large and At Small: Familiar Essays
978-83-240-1315-9
czupirek

Anne Fadiman z powodzeniem wskrzesza zapomniany nieco gatunek eseju poufałego wraz z jego osobistym, swobodnym tonem, dygresyjnością i traktowaniem czytelnika jak dobrego kompana podczas przyjacielskiej rozmowy. Autorka w swym zbiorze pisze o problemach bardzo ogólnych, takich jak zmiana postrzegania amerykańskiej flagi po 11 września, a także o sprawach całkiem bliskich - dziecięcej pasji kolekcjonowania owadów czy przeprowadzce z Nowego Jorku na wieś. Fadiman zwierza się nam ze swej namiętności do lodów (pisząc o tym, wchłonęła ich kolosalną ilość) i kawy (szkic napisany oczywiście pod solidnym wpływem kofeiny) oraz opowiada o własnych perypetiach z założeniem poczty elektronicznej, snując przy okazji rozważania na temat historii poczty w ogóle.

Z tych wysmakowanych, pełnych aluzji literackich i anegdot esejów dowiemy się na przykład, czy urodziliśmy się sową, czy skowronkiem, poznamy przepis na zupę z foczej krwi i przekonamy się, jak bardzo przy domowej produkcji lodów przydaje się ciekły azot.

Dociekliwy_Kotek | 2015-01-24
Przeczytana: styczeń 2015

Jestem bardzo mocno rozczarowana. Zakochałam się w "Ex libris" Fadiman i do tej pory uważam ten zbiór esejów za jeden z lepszych, jakie Znak wydał, ale "W ogóle i w szczególe", co przyznaję z żalem, nie dostaje do poziomu swojego poprzednika.
Teoretycznie tak, tematy są niebanalne i intrygujące - lepidopterologia, podział na nocne marki i ranne ptaszki, lody, stosunek do flagi amerykańskiej, fascynacje literackie, bezsenność etc. Tym bardziej boli mnie zatem, że chociaż treść mogła być naprawdę ciekawa, wykonanie okazało się tak przeciętne. Gdzieś znikł iskrzący się humor, a olśniewająca erudycja z "Ex libris" ustąpiła miejsca raczej nudnej przemądrzałości (ja rozumiem literackie zamiłowania autorki nawet jeśli sama ich nie podzielam, ale ile można czytać na temat Charlesa Lamba, Wordswortha czy Coleridge'a?). Przyjęłabym zresztą i to, gdyby gorycz rozczarowania osłodziły mi cenne spostrzeżenia, głębsza refleksja, którą mogłabym podzielić z autorką (przeprowadzki i domy, upływ...

kultur-alnie | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Doskonałe! Czy cokolwiek, co wychodzi spod pióra Anne Fadiman może takie nie być? Częściej wracać będę do "Ex Libris...", bo tematyka bliższa bibliofilowi, ale uważam, że sztuką jest napisanie esejów poufałych (podobno wymierający gatunek) o rzeczach, które niekoniecznie mnie interesują (np. kolekcjonowanie motyli) w taki sposób, że czytam z zapartym tchem. Brawo pani Fadiman!
Czekam teraz na polskie wydanie trzeciego tomu esejów, który za oceanem już czytać można i mam nadzieję, że i do naszego kraju niebawem dotrze.

Joanna | 2014-04-26

Cóż mogę tutaj napisać? Eseje Fadiman czyta się cudownie!

Sirocco | 2010-09-13
Na półkach: Poszukuję, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2010

Czytanie esejów Fadiman to czysta przyjemność ;)

Aaniyah | 2013-04-16
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Napisanie naprawdę dobrego, ciekawego eseju na luźny temat jest nie lada sztuką. Anne Fadiman to potrafi - wciągnąć czytelnika we właściwie obce mu zagadnienie, niekoniecznie leżące w kręgu jego zainteresowań. Ja osobiście nie mam np. żadnych kolekcjonerskich zapędów, historia zdobywania Arktyki pociąga mnie tyle o ile, nie mam żadnego doświadczenia w domowej produkcji lodów, a mimo to eseje na te oraz pozostałe tematy przeczytałam z zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością.

Anne Fadiman dzieli się swoimi przemyśleniami w pięknym stylu, z dużą dawką ironii, humoru, ciepła. Jej obserwacje są inspirujące; każdy esej uchyla drzwi do innego, być może nieznanego świata, dostarczając przy tym intelektualnej przyjemności, jaką zawsze daje czytanie przemyślanych, spójnych i napisanych prawdziwie literackim, starannym językiem opinii ludzi inteligentnych.

To idealna książka dla szukających błogiej, nieśpiesznej i niezobowiązującej, ale inteligentnej lektury. Dodatkowy plus za naprawdę...

| 2011-12-26
Na półkach: Przeczytane, Esej
Przeczytana: maj 2011

Osobiście, bardziej przypadły mi do gustu poprzednie eseje tej autorki, wydane w książce Exlibris - Wyznania czytelnika, ale to moja subiektywna ocena.
Da się przeczytać, ale bez zachwytu.

Nietamarja | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

Tematyka często nie bardzo mi bliska, ale w eseju o kawie się rozsmakowałam i na pewno do niego powrócę. (Tłumaczenie Magdy Heydel zawsze godne polecenia)

Babcia Gąska | 2016-07-17
Mareritt | 2016-07-12