Ucieczka na Marstrand

Okładka książki Ucieczka na Marstrand Anna Grinzweig Jacobsson
Okładka książki Ucieczka na Marstrand
Anna Grinzweig Jacobsson Wydawnictwo: Ośrodek KARTA reportaż
177 str. 2 godz. 57 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Flykten till Marstrand
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2022-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-25
Liczba stron:
177
Czas czytania
2 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366707689
Tłumacz:
Mariusz Kalinowski
Tagi:
Żydzi 1968 emigracja Szwecja literatura faktu literatura szwedzka
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
691
393

Na półkach:

To kolejna książka, która porusza problem marcowych emigrantów, ale pierwsza, która nazywa rzeczy po imieniu i diagnozuje Polaków z bolesną szczerością. Owszem, wyjazd z głębokiego PRL-u był dla nich szansą na zmianę swojego życia, i wielu znajomych zazdrościło im tej możliwości. Prawdą jest też, że wiele z tych osób prowadziło szczęśliwe i poukładane życie, co nie zawsze było możliwe do osiągnięcia w komunistycznej i pokomunistycznej ojczyźnie. Ale za tym wszystkim kryje się ogromny dramat ludzi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki, a powodem tej nagonki na Żydów, którzy niekoniecznie utożsamiali się ze swoim wyznaniem, był potworny i wszechobecny polski antysemizytm. Nienawiść do obcej nacji i religii tak naturalny, jakbyśmy się z nim urodzili. W tych relacjach przewija się gorycz i żal, ale także poczucie ogromnej i niezawinionej niesprawiedliwości. Owszem, możemy wydarzenia marcowe tłumaczyć komuną, ale pod spodem jest coś jeszcze, coś brzydkiego i bardzo niechrześcijańskiego, o czym wolimy nie pamiętać. Wygnanie Żydów z Polski było dokończeniem tego, co nie udało się nazistom, a represje, jakie temu towarzyszyły bardzo niepokojąco przypominały to, co działo się w w nazistowskich Niemczech.
My oczywiście będziemy to wypierać i udawać, że nic takiego nie miało miejsca, ale mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy zmierzymy się z tą podłością i przeprosimy swoich współobywateli za to, co się wydarzyło w 68.
Ale żeby to było możliwe, trzeba by raz na zawsze zerwać z mitem ofiarnego i miłosiernego Polaka, który niewiele ma z prawdą wspólnego.
Przejmująca lektura obowiązkowa.

To kolejna książka, która porusza problem marcowych emigrantów, ale pierwsza, która nazywa rzeczy po imieniu i diagnozuje Polaków z bolesną szczerością. Owszem, wyjazd z głębokiego PRL-u był dla nich szansą na zmianę swojego życia, i wielu znajomych zazdrościło im tej możliwości. Prawdą jest też, że wiele z tych osób prowadziło szczęśliwe i poukładane życie, co nie zawsze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
854
526

Na półkach:

Poruszająca książka o losach rodzin żydowskich zmuszonych w roku 1968 do opuszcenia Polski. Część z nich uzyskała zgodę rządu szwedzkiego na zamieszkanie w Szwecji. Ich pierwsze miesiące pobytu związane były z wyspą Marstrand. Będąc w Goeteborgu , odwiedziłam tę wyspę. Zapamiętałam ją. Bardzo ciekawa lektura.

Poruszająca książka o losach rodzin żydowskich zmuszonych w roku 1968 do opuszcenia Polski. Część z nich uzyskała zgodę rządu szwedzkiego na zamieszkanie w Szwecji. Ich pierwsze miesiące pobytu związane były z wyspą Marstrand. Będąc w Goeteborgu , odwiedziłam tę wyspę. Zapamiętałam ją. Bardzo ciekawa lektura.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    13
  • Reportaż
    2
  • Książki 2022
    1
  • Ebook
    1
  • Do kupienia
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Ebooki
    1
  • Tematyka żydowska
    1
  • Czeka w bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ucieczka na Marstrand


Podobne książki

Przeczytaj także