Rebeka

Okładka książki Rebeka Daphne du Maurier
Okładka książki Rebeka
Daphne du Maurier Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Rebeka (1940) Seria: Seria z diamentem klasyka
klasyka
1997-01-01
Eleonora Romanowicz-Podoska
Ekranizacje:
Rebeka (1940)
powieść thriller romans groza romans gotycki tajemnica

✨Rebeka✨

🌷 Czy jest jakaś książka, która wzbudza zachwyty u innych, ale u Was niekoniecznie?
Ja tak mam z „Rebeką”.

Moje pierwsze spotkanie z tą powieścią zaliczyłam na @netflixpl. Bardzo podobał mi się film i może wyjdę teraz na ignorantkę, ale nie miałam pojęcia o książce. Później na bookstagramie wybuchła bomba i widziałam tę powieść dosłownie wszędzie! Włączyłam audiobooka i....no cóż. Początek mnie nie zachwycił.

Nie mogłam się zupełnie wgryźć w tę historię. Te pierwsze pare rozdziałów wspominam okropnie. Czułam się tak, jakbym spacerowała w basenie pełnym smoły. Wszechobecna melancholia, smutek i do tego infantylność głównej bohaterki...ugh! To było dla mnie naprawdę straszne przeżycie. Od razu jednak podkreślę, że nie miało to nic wspólnego z lektorką. Jej głos był głównym czynnikiem, który sprawiał, że dalej chciało mi się tego słuchać ❤️.

Na szczęście, w miarę zagłębiania się w historię, główna bohaterka dojrzewała i zmieniała się. Przestała skupiać się na swoich dopowiedzianych wersjach wydarzeń i dosłownie otrząsnęła się ze swojej dziecinności.

Cała historia również nabierała tempa i rozkręcała się, z każdą kolejną minutą. Tajemnice skrywane przez bohaterów zaczęły wychodzić na wierzch, a konsekwencje ich decyzji zaczęły dawać o sobie znać. Podobało mi się to i zdecydowanie druga połowa książki uratowała całość.

Mimo wszystko jednak, nie jest to książka, która mnie zachwyciła. Doceniam całokształt i uważam, że ogólnie jest naprawdę bardzo dobra, ale po prostu nie dla mnie. Żałuje tylko, że nie poznaliśmy imienia młodej pani de Winter. Czasem można było odnieść wrażenie, że to tytułowa Rebeka jest tutaj główną postacią. Może tak właśnie było?

Oceniam na 7/10⭐️.

✨Rebeka✨

Ja tak mam z „Rebeką”.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Fantastycznie napisana książka!! Potrzebuję takich książek jak powietrza! Przeczytałam ją błyskawicznie, a przy małym dziecku jest to nie lada wyczyn. Tak bardzo była wciągająca i wbrew opiniom wcale nie "trąci myszką"!

Opisy przyrody, bezbłędnie oddają stan wewnętrzny i uczucia bohaterów. Nie wiem jak mogą się nie podobać, skoro nie było ich aż tak dużo, ale de gustibus non disputandum est. Szczególnie zapamiętałam upalną, parną pogodę i oczekiwanie na burzę w szczytowym momencie utworu. To było bardzo dobrze przemyślane i doskonale współgrało z fabułą. Nie było to ani męczące, ani rozwleczone.

Uwielbiam taką literaturę, która zostaje w naszych głowach na długo. Książka z tej półki co Jane Eyre i Wichrowe Wzgórza.

Niestety nie można tego powiedzieć o filmie z 2020 roku z Lily James. Chyba już bardziej się nie dało zepsuć tego filmu. Po połowie musiałam wyłączyć, bo szkoda mi było czasu. Podejmę się natomiast obejrzenia ekranizacji Alfreda Hitchcock'a z 1940 roku, która otrzymała nagrodę Oscara.

Naprawdę, nie sądziłam, że historia aż tak mocno mnie pochłonie. Początek był trudny, trzeba było przebrnąć przez ogrom opisów przyrody, lecz im dalej, tym akcja nabierała tempa.
"Rebeka" to tajemnicza oraz klimatyczna powieść kryminalna z nutką romansu w tle, w której subtelnie budowane jest napięcie. Nie zostały wykonane żadne skomplikowane zabiegi fabularne, a mimo to z każdą przeczytaną stroną wzrastał nastrój niepokoju. Wraz z główną bohaterką, powoli odkrywamy mroczną historię oraz dowiadujemy się jak zmarła poprzednia żona Maxima de Wintera. Przy tym doświadczamy różne przykrości i jesteśmy świadkami znęcania się psychicznego nad nową panią de Winter.
Cudowna, klimatyczna, trzymająca w napięciu- jestem pod ogromnym wrażeniem!
Teraz nie dziwię się, że sam Stephen King zachwycił się tym tytułem!

Fajna powieść z wyjątkowo irytującą i zahukaną główną bohaterką. Połowa opisów to jej myśli, w których rozważa możliwe scenariusze (co jeden to bardziej wydumany). Po czym raz-dwa rzeczywistość weryfikuje jej fantazje, które praktycznie za każdym razem okazują się nietrafione. Możliwe, że wielu czytelników podda się już na początku książki, bo szybko rozkręcająca się obsesja bezimiennej głównej bohaterki na punkcie Rebeki jest bardzo ciężkostrawna, ale druga połowa powieści, gdy akcja znacznie przyśpiesza, wynagradza te męki.
Na zewnątrz bezimienna jest totalnie przezroczysta i szaro-bura, na jej tle nawet martwa od roku Rebeka ma więcej głębi i sprawczości, co jest bardzo zaskakujące i dobrze obmyślone. Polecam, dobra literatura.

Bardzo chciałam sięgnąć po ten tytuł, bo opis sugerował, że to coś, co mi się spodoba.

Sama fabuła bardzo mi się podobała. Bohaterowie również. Jednak z racji tego, że ten tytuł po raz pierwszy został wydany baaaardzo dawno temu, to ciężko było mi się wkręcić.

Przede wszystkim minusem jest rozwleczenie opisy przyrody oraz samej posiadłości. Przez pierwszy rozdział ledwo przebrnęłam, a w pewnym momencie miałam wrażenie, że czytam Pana Tadeusza.

Do 20 rozdziały bardzo się męczyłam, niby ciekawiły mnie losy bohaterów i były momenty zszokowania, ale było ich na tyle mało, że nie sprawiały mi one większej przyjemności.

Dalej już było trochę lepiej, bo była akcja, tajemnice i przez 7 ostatnich rozdziałów czułam się, jakbym czytała zupełnie inną opowieść.

Mimo wszystko nie trafi na listę ulubionych klasyków.

Świetna powieść retro, romans i mroczna tajemnica trzymały mnie w napięciu do ostatniej strony i zaskoczyły nie raz.

Główną bohaterkę poznajemy gdy była nieśmiałą, prostą dziewczyną, uczącą się na damę do towarzystwa. Niespodziewanie tajemniczy Pan de Winter dostrzega w niej coś i wkrótce zabiera jako żonę do swojej angielskiej, przepięknej posiadłości Manderley. Tam dziewczyna mierzy się z legendą Rebeki.
Tyle, żeby nie zdradzić za dużo treści. Doceniam również zakończenie, idealnie pasuje do powieści.

Nie rozumiem fenomenu tej książki.

Może gdybym przeczytała tę książkę 10 lat temu ocena byłaby wyższa. Na wielki minus totalny brak rozmów między państwem De Winter, żadnych opisów ich rozmów, codzienności czy zbliżeń, choć byli dopiero chwilę po ślubie? (Ale może w tamtych czasach nie pisało się o tym?)

Maxim to burak, nie opowiedział żonie jak wygląda życie w Manderley, wtedy może by sobie lepiej radziła mogłaby się na to jakoś przygotować. Odnosiłam wrażenie że traktuje ją jak powietrze.
Jego żona bojąca się wszystkiego i wszystkich, kompletnie nie mam zrozumienia dla niej, jedynie trochę współczucia że Maxim jej nie wprowadził w taki tryb życia. Zastanawiam się o czym i czy w ogóle oni rozmawiali? Jedno drugiego warte.

Interesujące było ostatnie 100 stron.

Nie rozumiem fenomenu tej książki.

Maxim to burak, nie opowiedział żonie jak wygląda życie w ...

Jest to wielowymiarowa powieść. Opowiada o tym, że nie zawsze po ślubie żyje się "długo i szczęśliwie", a przeszłość może mieć destrukcyjny wpływ na teraźniejszość. Główna bohaterka dojrzewa na jej kartach, nabiera pewności siebie. Co ciekawe, nie wiemy, jak ma na imię. Większość akcji (poza dwoma pierwszymi rozdziałami) poznajemy z jej wspomnień w ramach retrospekcji. Kolejnym, cichym bohaterem jest samo Manderley - piękna posiadłość, niemniej skażona wpływem Rebeki, co wcale nie kończy się wraz z jej śmiercią.

Książka zawiera mnóstwo nawiązań do "Dziwnych losów Jane Eyre", aczkolwiek czyni to w taki nienachalny sposób i czytelnik nieznający tej pozycji nic nie straci podczas lektury "Rebeki".

A o tytułowej Rebece mogę powiedzieć, że to "zła kobieta była", która mimo ujmującej powierzchowności miała bardzo brzydkie wnętrze i niszczyła ludzi dookoła siebie w pogoni za własną rozrywką. A to jak postępowała wobec swego męża i w co go wmanewrowała bije wszelkie rekordy haniebności.

Książki wręcz nie da się odłożyć. Normalnie fizycznie się nie da.

Książki wręcz nie da się odłożyć. Normalnie fizycznie się nie da.

Niesamowita książka! Nie sądziłam, że aż tak mnie pochłonie. Choć rzeczywiście im dalej, tym akcja nabiera tępa, to i tak wciągnęła mnie ona już od pierwszych stron, gdyż historia jest naprawdę interesujaca. Panuje w niej niezwykły klimat, tajemniczość. Opisy przyrody, domu czy małżeństwa według mnie w ogole nie były przytłaczającae, a pozwalały właśnie na stworzenie tego niezwykłego klimatu i wczucie się w ten świat. Niektórych wydarzeń można się było spodziewać, inne mnie naprawdę zaskoczyły. Książka zrobila na mnie ogromne wrażenie, polecam zdecydowanie.

• Klasyka