Zmuś mnie

Okładka książki Zmuś mnie Lee Child
Okładka książki Zmuś mnie
Lee Child Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jack Reacher (tom 20) Seria: Jack Reacher - Ponad prawem kryminał, sensacja, thriller
Jack Reacher (tom 20)
Jack Reacher - Ponad prawem
Make Me
Albatros
2020-08-05
2020-08-05

Okładka książki Sekret Andrew Child, Lee Child
Sekret Andrew Child, Lee C...
Okładka książki Bez planu B Andrew Child, Lee Child
Bez planu B Andrew Child, Lee C...

Jack Reacher przy udziale dwójki znajomych znowu rozwala kolejną bandę zwyrodnialców. Tym razem w Oklahomie. Chciałoby się, aby to była prawda, że istnieje gdzieś na świecie taki samotny mściciel, który podróżuje po wielkim kraju i wszędzie tam, gdzie nie sięga oficjalna sprawiedliwość lub kiedy ta sprawiedliwość jest bezsilna - to ten mściciel załatwia sprawę już nie tyle elementarnej sprawiedliwości, co słusznej zemsty w imieniu mnóstwa ofiar...

A mnie zanudziła ta książka: żadnej akcji, słaba fabuła, dziwaczni bohaterowie. Styl i opisy walk jak zwykle na wysokim poziomie, ale reszta mi nie podeszła. Sorki.

Może i dość, że trochę inna, ale wciąż solida porcja przygód Jacka. (uwielbiam tę formą, taka polska :-))

Jack Reacher jest dla mnie relaksem.
Jeszcze nigdy nie zawiódł.
Kiedy trzeba ochłonąć po czytaniu, zrobić reset to tylko z nim.
Akurat w tej części Reacher jest przedstawiony przesympatycznie.
Polecam. 👌

Jack Reacher jest dla mnie relaksem.
Jeszcze nigdy nie zawiódł.
Kiedy trzeba ochłonąć po czytaniu, zrobić reset to tylko z nim.
Akurat w tej części Reacher jest przedstawiony przesympatycznie.
Polecam. 👌

Przeczytałam wszystkie poprzednie części i na ich tle ta wypada całkiem nieźle. Jak wiadomo, czasy się zmieniają, Reacher też, i trzeba oddać autorowi, że nie zapomina o tym. Pierwsza część, w której większą rolę odgrywają nowe media, i od razu w dość drastyczny sposób. Fabuła, jak to w całym cyklu: Jack wędruje po Ameryce, trafia w złe miejsce w złym czasie, spotyka atrakcyjną kobietę, z którą oczywiście łączy go romans, i pomaga jej rozwiązać zagadkę. Tylko tym razem zagadka jest wyjątkowo okropna i chyba będzie mi się to śnić po nocach. Poza tym niewiele zaskoczeń i standardowo przydługie opisy walk i broni.

64/2023 (audiobook 36/2023)
Dwudziesty tom opowieści o wiecznym wagabundzie rekompensuje zawód, jaki odczułem po lekturze poprzedniej części.
Tym razem Jim Grant miał chyba więcej czasu na pisanie – udało mu się stworzyć jedną z najlepszych, w mojej opinii, części cyklu.

“Zmuś mnie” to książka w której Autor bardziej stawia na iście kryminalne śledztwo niż zwyczajową “naparzankę” w stylu Reachera. Owszem, Jack jest ciągle w formie – strzela, wyprowadza ciosy, łamie nosy przeciwnikom, ale tym razem – jakby mniej ;)
(Swoją drogą – Child jest chyba jedynym znanym mi pisarzem, który fizykę sekundowego ciosu jest w stanie opisać na dwóch stronach powieści :) )

Najbardziej zaskoczył mnie klimat tej części - “Zmuś mnie” to bardzo mroczna książka, podejmująca ciężki i makabryczny temat.
W dodatku, co też jest atutem powieści, Autor prowadzi czytelnika po swoistym labiryncie domysłów: dłuuuugo nie wiemy “o co chodzi”. A kiedy już wydaje nam się, że sprawa się wyjaśnia, okazuje się, że owa “ciemność” jest jeszcze czarniejsza i schodzimy piętro niżej w tej piekielnej kondygnacji.
“Zmuś mnie” to powieść przygnębiająca. Gdy człowiek uświadamia sobie, że takie rzeczy dzieją się naprawdę – włos jeży się na głowie…

Książki wysłuchałem w wersji audio, w mistrzowskiej interpretacji Janusza Zadury. To jeden z moich lektorskich ulubieńców.

64/2023 (audiobook 36/2023)

Reacher niezawodnie się starzeje. Skąd taki wniosek? Trzeba było czekać ponad 230 stron żeby w końcu zaatakował i wprowadził w czyn swoją błyskawicznie analityczną ocenę sytuacji przed bójką. Oczywiście żartuję, ale jednak coś w tym jest. Mam wrażenie, że Lee Child pomału zaczął dojrzewać do myśli żeby przekazać schedę bratu. Książka swoim poziomem dorównuje poprzednim ale jednak brak jakiegoś takiego przebłysku, czegoś co można było spotkać w poprzednich częściach. Jak zwykle czytałem z przyjemnością więc jak dla mnie ok i więcej narzekać nie będę :-).

intrygująca

intrygująca

Interesująca fabuła

Interesująca fabuła

Całkiem dobra. Opinia wydawca mylna,bo Reacher osobiście w sieci nic nie robi......
Zakończenie trochę po łepkach....

Zakończenie trochę po łepkach....

• Lee Child
  • Jack Reacher