Lemony Snicket: The Unauthorized Autobiography

literatura młodzieżowa
Perfection Learning
2003-05-06
2003-05-06
Lemony Snicket Seria Niefortunnych Zdarzeń Nieautoryzowana autobiografia The Unauthorized Autobiography

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie wiem, co to było, ale było dobre.

Nie wiem, co to było, ale było dobre.

Lemony Snicket, to pseudonim artystyczny jaki posiada autor Serii, a także jej narrator. W SNZ poznajemy jego rodzeństwo, jednak o nim są tam tylko zdawkowe informacje, ponieważ nie ma on bezpośrednio do czynienia z rodzeństwem Baudelaire, jednak był on członkiem stowarzyszenia WZS i szedł śladami sierot, aby móc odtworzyć i zapisać ich historię. W książce "Lemony Snicket: Nieautoryzowana biografia" poznajemy trochę bliżej tę postać, a także możemy poszerzyć trochę naszą wiedzę o świecie wykreowanym w Serii Niefortunnych Zdarzeń, która zostawiła nam trochę tajemnic i niedopowiedzeń. Są tutaj różne listy, fotografie, urywki gazet, z których możemy wywnioskować sporo nowych informacji, chociaż, jak to bywa przy okazji SNZ, mnóstwo wątków jest nadal owiane tajemnicą.

Uważam, że dla fanów serii jest to naprawdę świetny dodatek, więc polecam. ;)

Przeczytałem pierwsze 4 części "Serii niefortunnych zdarzeń" i pomyślałem, że chcę więcej wiedzieć o Lemonym Snickecie. Jednak może za wcześnie to trochę przeczytałem, bo nie wszystko rozumiem i ta książka jeszcze bardziej mi namotała. Dałem 8/10, bo może póżniej będzie mi się to podobało? Czas pokaże.

Nieautoryzowana Autobiografia jest swoistym dodatkiem do Serii Niefortunnych Zdarzeń. Czytało się ją przyjemnie i można było wyciągnąć z niej parę ciekawych informacji, które pozwoliły lepiej zrozumieć serię. Jednakże "lepiej" nie znaczy "całkowicie". Po tym jak "Koniec Końców", ostatnia część serii nie wyjaśnił wszystkich poruszonych wątków, przede wszystkim tych dotyczących Snicketów, Bagiennych jak i całej idei organizacji, chciałem przeczytać coś co przeprowadzi mnie krok po kroczku po tym, co w serii pozostało niewyjaśnione. Chciałem dostać do dłoni przewodnik po świecie wykreowanym przez pana Handlera. Ale ta książka nie jest takim przewodnikiem, więc oprócz godzinki czy dwóch rozrywki nie przybliży nikogo do rozwikłania tajemnic, a co za tym idzie spowoduje, że czytelnicza ciekawość po prostu nie zostanie zaspokojona.

Nie ulega wątpliwości, że nieautoryzowana autobiografia Lemony Snicketa to pozycja dla osób, które miały wcześniej styczność z twórczością pisarza kryjącego się pod tym pseudonimem. Decyduje o tym nie tylko specyficzny, kpiarsko-parodystyczny styl pisania, ale przede wszystkim bezpośrednie nawiązanie do Serii Niefortunnych Zdarzeń.
Sam przeczytałem jedynie Przykry Początek, i to dosyć spory kawał czasu temu. Napisałem wtedy m.in. że "traktowanie tej książki serio grozi frustracją i lekkim oburzeniem, że coś takiego jest serwowane dzieciom. Paradoksalnie bowiem jednak to dorośli są bardziej narażeni na emocje związane z czytaniem o śmierci, małżeństwie z nieletnią, nawet lekkich sugestiach pedofilskich(...)" Zatem żeby oszczędzić sobie tych przykrych doświadczeń, nie sięgnąłem potem po żadną z kolejnych opowieści o rodzeństwie Baudealaire. I trochę żałuję, bo zapewne uciekło mi sporo smaczków podczas lektury Nieautoryzowanej autobiografii, związanych z nawiązaniami do Serii Niefortunnych Zdarzeń. Ale i tak jestem usatysfakcjonowany, od początku do końca Lemony Snicket nie pozostawia złudzeń, że robi sobie jaja ze wszystkiego w najlepszym stylu Monty Pythonów. Jego quasi-autobiografia (która oczywiście autobiografią jest tylko z nazwy) to świetna zabawa i wytchnienie od powagi otaczającego nas świata.

Sam przeczytałem jedynie Przykry...

Całe uniwersum Serii Niefortunnych Zdarzeń jest absolutnie wyjątkowe, a ta książka tylko to potwierdza. Budowanie świata na 5 z plusem, fantastyczna sprawa.

Książka "Nieautoryzowana biografia" zdecydowanie mnie rozczarowała. Autor, zamiast nareszcie wyjaśnić wiele tajemnic, napisał powieść pozbawioną fabuły, która jest jedynie zlepkiem niezwiązanych ze sobą i niezrozumiałych fragmentów. Odniosłam wrażenie, że autor sam do końca nie wie, jak odpowiedzieć na pytania, które zrodziła Seria Niefortunnych Zdarzeń. Fabuła całego cyklu jest niedokończona, więc miałam nadzieję, że po przeczytaniu biografii Snicketa wyjaśni się wszystko. Tymczasem okazało się, że wszelkich informacji trzeba się domyślać i są one pozbawione szczegółów. Książka wyjaśniła jedynie namiastkę całej historii. Nie poruszyła kwestii trojaczków Bagiennych, ani nawet nie zawierała dokładnych informacji o WZS (a jest to przecież jeden z głównych motywów całej serii). Nieautoryzowana biografia jest napisana charakterystycznym, groteskowym stylem, tak jak Seria Niefortunnych Zdarzeń, co sprawia, że przyjemnie się ją czyta. Niestety, co do treści mam wiele zastrzeżeń.

Naprawdę tajemnicza historia, a każdy kolejny rozdział przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Dodatkowo czarno - białe fotografie sprawiają, że ta książka ma niepowtarzalny klimat. Naprawdę, książka bardzo mi się podobała i jednocześnie pozostawiła z masą nowych pytań. Dla fanów Snicketa - pozycja obowiązkowa! ❤

Nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Forma jest ciekawa, ale mnie osobiście ciężko się przez to czytało tę książkę. Okładka jest bardzo oryginalna

Dobra książka, którą należy traktować jako dopełnienie "Serii Niefortunnych Zdarzeń". Ciekawe opisy i odpowiedzi na niektóre pytania (choć nie na te najbardziej nurtujące czytelnika).

• Lemony Snicket
  • Dzieciństwo