Lemony Snicket: Nieautoryzowana autobiografia

Wydawnictwo: Egmont Polska
Lemony Snicket: The Unauthorized Autobiography
832372105X
WhiteOleander

Książka ujawnia część faktów z życia Lemony Snicketa oraz z działalności WZS. Z tej książki dowiadujemy się m.in jak okrutnymi sposobami rekrutowano nowych członków do tajnej organizacji. Oprócz tego ujawnia kilka faktów dotyczących życia Hrabiego Olafa, początki kariery Esmeraldy Szpetnej oraz Geraldine Juliene. Mimo to książka nie przynosi wyczerpujących odpowiedzi, a na niektóre postawione pytania w ogóle nie ma odpowiedzi. Pytaniami, które w książce padają, a nie otrzymują odpowiedzi to m.in "Co się dzieje z trojaczkami Bagiennymi?", "Gdzie pochowani są rodzice Baudelaire'ów?" oraz "Kim jest Lemony Snicket?".

Mamerkus | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Nie ulega wątpliwości, że nieautoryzowana autobiografia Lemony Snicketa to pozycja dla osób, które miały wcześniej styczność z twórczością pisarza kryjącego się pod tym pseudonimem. Decyduje o tym nie tylko specyficzny, kpiarsko-parodystyczny styl pisania, ale przede wszystkim bezpośrednie nawiązanie do Serii Niefortunnych Zdarzeń.
Sam przeczytałem jedynie Przykry Początek, i to dosyć spory kawał czasu temu. Napisałem wtedy m.in. że "traktowanie tej książki serio grozi frustracją i lekkim oburzeniem, że coś takiego jest serwowane dzieciom. Paradoksalnie bowiem jednak to dorośli są bardziej narażeni na emocje związane z czytaniem o śmierci, małżeństwie z nieletnią, nawet lekkich sugestiach pedofilskich(...)" Zatem żeby oszczędzić sobie tych przykrych doświadczeń, nie sięgnąłem potem po żadną z kolejnych opowieści o rodzeństwie Baudealaire. I trochę żałuję, bo zapewne uciekło mi sporo smaczków podczas lektury Nieautoryzowanej autobiografii, związanych z nawiązaniami do Serii...

michnar3 | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, 6-7, 2017
Przeczytana: 02 maja 2017

Nieautoryzowana Autobiografia jest swoistym dodatkiem do Serii Niefortunnych Zdarzeń. Czytało się ją przyjemnie i można było wyciągnąć z niej parę ciekawych informacji, które pozwoliły lepiej zrozumieć serię. Jednakże "lepiej" nie znaczy "całkowicie". Po tym jak "Koniec Końców", ostatnia część serii nie wyjaśnił wszystkich poruszonych wątków, przede wszystkim tych dotyczących Snicketów, Bagiennych jak i całej idei organizacji, chciałem przeczytać coś co przeprowadzi mnie krok po kroczku po tym, co w serii pozostało niewyjaśnione. Chciałem dostać do dłoni przewodnik po świecie wykreowanym przez pana Handlera. Ale ta książka nie jest takim przewodnikiem, więc oprócz godzinki czy dwóch rozrywki nie przybliży nikogo do rozwikłania tajemnic, a co za tym idzie spowoduje, że czytelnicza ciekawość po prostu nie zostanie zaspokojona.

| 2010-07-29

Wyjaśnienie wszystkich nierozwiązanych tajemnic, zagadek WZS. Po przeczytaniu nic mnie w środku już nie gnębiło :)

Martyna | 2014-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2014
Ginny11 | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 maja 2017

Książka "Nieautoryzowana biografia" zdecydowanie mnie rozczarowała. Autor, zamiast nareszcie wyjaśnić wiele tajemnic, napisał powieść pozbawioną fabuły, która jest jedynie zlepkiem niezwiązanych ze sobą i niezrozumiałych fragmentów. Odniosłam wrażenie, że autor sam do końca nie wie, jak odpowiedzieć na pytania, które zrodziła Seria Niefortunnych Zdarzeń. Fabuła całego cyklu jest niedokończona, więc miałam nadzieję, że po przeczytaniu biografii Snicketa wyjaśni się wszystko. Tymczasem okazało się, że wszelkich informacji trzeba się domyślać i są one pozbawione szczegółów. Książka wyjaśniła jedynie namiastkę całej historii. Nie poruszyła kwestii trojaczków Bagiennych, ani nawet nie zawierała dokładnych informacji o WZS (a jest to przecież jeden z głównych motywów całej serii). Nieautoryzowana biografia jest napisana charakterystycznym, groteskowym stylem, tak jak Seria Niefortunnych Zdarzeń, co sprawia, że przyjemnie się ją czyta. Niestety, co do treści mam wiele zastrzeżeń.

Roxi184 | 2011-01-17
Przeczytana: 06 sierpnia 2010

Fajna.... ciekawa, dowcipna książka. Jak się czytało Serie niefortunnych zdarzeń oczywiście.:)

Nalikka | 2013-06-20

Handler pokazuje na co go stać - świetny dowcip, zabawę słowem, wprowadzanie atmosfery dreszczowca dla dzieci. Bardzo dobra pozycja.

Emma | 2012-09-20
Przeczytana: 20 września 2012

Genialne dopełnienie Serii Niefortunnych Zdarzeń. Polecam wszystkim fanom Wioletki, Klausa i Słoneczka!

Shade | 2013-08-15
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Spodziewałam się po Lemonym czegoś więcej. Książka w miarę dobra, jednak nie spełniła moich oczekiwań.

nalia | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017
Seria niefortunnych zdarzeń – ekranizacja

Historia trójki dzieci, którym wszystko układa się fatalnie. Pomimo uroku osobistego i inteligencji rodzeństwo Baudelaire wiedzie żywot pełen przykrości i łez. Tak zaczyna się książka „Seria niefortunnych zdarzeń”, którą Lemony Snicket otworzył swój cykl powieści. 13 stycznia w Netflixie miał premierę serial zrealizowany na ich podstawie. Oglądacie?