Ostatni bohater

Okładka książki Ostatni bohater Terry Pratchett
Okładka książki Ostatni bohater
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 27) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 27)
magia fantasy Pratchett

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy II Terry Brooks, Orson...
Okładka książki Nauka Świata Dysku II. Glob Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...

Króciutka powieść z cyklu Świata Dysku, koncentrująca się na aspekcie osiągania przez ludzkość rzeczy pozornie niemożliwych do osiągnięcia.
Koncept ciekawi mnie bardziej niż samo jego wykonanie, ale ten stanowił ładne pociągnięcie wątku Cohena Barbarzyńcy i jego kompanów.
Wspaniałe ilustracje., chociaż trochę ciężko z tego powodu było mi czytać tę książkę w oryginale i na czytniku – nie mogłam posiłkować się wbudowanym słownikiem, a powiększanie czcionki byłoby uciążliwe, więc pozostałam przy malutkich literach.

W 27. tomie cyklu autor równocześnie pokazuje coś zupełnie nowego, ale także czerpie garściami z całego cyklu i powraca do absolutnego początku, czyli do satyry na stereotypy fantasy. Po raz kolejny spotykamy Srebrną Ordę z dowodzącym grupą staruszków Cohenem Barbarzyńcą, która, wściekła na starość i umieranie, postanawia zemścić się na bogach. Przypadkiem jednak jej działanie może mieć daleko bardziej poważne konsekwencje, niż sobie wyobrażała. Na ratunek Dyskowi rusza praktycznie cała znana czytelnikom społeczność Ankh-Morpork, z Rincewinem, Leonardem z Quirmu i kapitanem Marchewą na czele.

To arcyzabawna krótka powieść, której potencjał poznają najlepiej stali czytelnicy tego autora. Terry Pratchett powraca do wielu ikonicznych postaci, często w epizodyczny lub nawet minimalny sposób (np. komendant Vimes wygłasza tylko jedną kwestię),więc dla nowego odbiorcy może to sprawiać wrażenie bałaganu. W tej powieści został też wprowadzony nowy ilustrator cyklu (po śmierci poprzedniego),a jego dzieła zdobią każdą stronę książki. Ilustracje są niezwykle trafne, pięknie skonstruowane i pozbawione groteskowości charakteryzującej poprzedniego twórcę – i o wiele bardziej mi się podobają :)

Bardzo przyjemnie czytało mi się tę pozycję – to była zarówno uczta dla czytelniczej duszy, jak i artystycznego oka. Warto się z nią zapoznać w odpowiedniej kolejności cyklu, bo szkoda tych wszystkich odniesień i aluzji, jakie uciekną osobie debiutującej w prozie Pratchetta. Niemniej jednak ilustracje świetnie oddają esencję cyklu, więc zachęcam osoby zastanawiające się nad jego czytaniem do przejrzenia tej książki :)

Treść tym razem jakoś szczególnie się nie wyróżnia, ale za to jakie ILUSTRACJE! Właściwie prawie dokładnie tak wyobrażałem sobie naszych bohaterów, niesamowite!

Stary dobry Pratchett. Bawi jak zawsze. Do tego piękne rysunki w tym samym klimacie co treść. Zdecydowanie polecam.

Najlepsza książeczka z uniwersum Świata Dysku. Jest krótka więc nie zdąży znużyć, a przy tym ma dwa wyraźnie zarysowane wątki. Tym poważnym jest rzecz jasna ten który dotyczy starych bohaterów. Prosty, klarowany, odpowiada o przemijaniu i ludzkiemu dążeniu do pozostawienia jakiejś spuścizny po sobie.
"Ostatniego bohatera" przeczytałem dwukrotnie. Za pierwszym razem miałem łzy w oczach.
Szkoda, że Pratchetta już nie ma z nami. Ale myślę, że jemu zdecydowanie udało się zrealizować to do czego dążyli herosi w tej powieści.

"Ostatniego bohatera" przeczytałem dwukrotnie. Za pierwszym razem miałem...

Nieważne, który raz czytałam i nieważne, że to krótka opowieść i ledwo wystarcza na dłuższe popołudnie (nawet jeśli starannie studiuję szkice Leonarda i ilustracje).
Pratchett był genialny i nadal mi smutno, że już nie napisze kolejnych powieści. A sposób, w jaki opowiadał o kwestiach uniwersalnych (takich jak religie, patriotyzm czy polityka) to mistrzostwo wszystkich światów; okrągłych, płaskich i w dowolnych innych kształtach.

PS. Ech, trochę mi się marzą bohaterowie szkoleni przez Cohena - tu, dziś, teraz, w XXI wieku. Chętnie bym zobaczyła, jak robią porządek z niektórymi kawałkami "naszego" świata.

Historia bardzo prosta, ale humor Świata Dysku w najlepszym wydaniu. Dałbym 6/10, ale ilustracje Paula Kidby'ego są tak wspaniałe, że brak słów. Polecam czytać w formie książki/albumu nie w PDF. Ilustracje, szkice i rysunki czynią tę pozycję wręcz epicką.

Dostałem tą książkę na urodziny w formie jakiegoś fajnego, wielkiego, ekskluzywnego ilustrowanego wydania. Nie wiem do końca czy sama książka była średnia czy dobra, ale zapamiętałem ją, głównie przez jej formę, jako fajną przygodę.

Zapomniałem, że czytałem chore ilosci fantasy za dzieciaka, pora je pododawac... Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Za sprawą mojego męża książki Terry'ego Pratchetta towarzyszą mi już kilka ładnych lat - mąż jest fanem Świata Dysku i cała seria zdobi nasze książkowe półki. Ale ja dopiero teraz, w ramach czerwcowego wyzwania, postanowiłam w końcu wybrać się do tego magicznego świata. Pominęłam 26 wcześniejszych tomów i sięgnęłam od razu po "Ostatniego bohatera". Czy moje pierwsze spotkanie ze Światem Dysku będzie jednocześnie ostatnim (nie przepadam za fantastyką)?

Otóż zdecydowanie... nie! Świat Dysku mega mnie wciągnął. Żałuję, że tak długo zbierałam się, żeby do niego zajrzeć i że nie przeczytałam wcześniejszych tomów. Ale! Wszystko jest do nadrobienia.

"Ostatni bohater" to powieść lekka, łatwa i przyjemna. Książkę czyta się bardzo szybko. Nie jest to ciężka fantastyka, wręcz przeciwnie - jest lekko i zabawnie. Cytat o odświeżającym pierdnięciu "idealnie" nadaje się do sypialni 😂. Książka ma dużo nawiązań do całej serii, więc proponuję zacząć przygodę od początku. Występuje w niej dużo bohaterów, więc zapewne lepiej bym się ogarnęła znając wcześniejsze tomy.

Na uwagę zasługują ilustracje autorstwa Paula Kidby'a - nadają książce niesamowitego smaczku - autor umieścił w niej dodatkowe informacje, których nie ma w normalnym wydaniu (a przynajmniej tak mi się wydaje). Dzięki ilustracjom możemy zobaczyć jak wygląda Świat Dysku, miasto Ankh-Morpork, główni bohaterowie, wymyślne prace i wynalazki Leonarda z Quirmu, poznać rasy smoków bagiennych czy zobaczyć od środka "Latawiec" Leonarda. Dzięki tym barwnym i szczegółowym ilustracjom książka sporo zyskuje.

"Ostatni bohater" to bardzo lekka, pełna humoru fantastyka w sam raz dla czytelników, którzy nie przepadają za rzeczonym gatunkiem a chcieliby rozpocząć przygodę z nowym dla nich gatunkiem. Albo przynajmniej spróbować uszczknąć czegoś nowego i jednocześnie się nie zniechęcić. Idealna książka "na start".

Po tak fantastycznej przygodzie z pewnością będę chciała szybko nadrobić czytelnicze zaległości. I coś mi mówi, że na długo zamieszkam w Ankh-Morpork.

Piękne są te ilustracje i muszę powiedzieć, że kubek w kubek tak sobie właśnie wyobrażałam naszych bohaterów. Po dłuższej nieobecności pojawił się nasz bohaterski tchórz. Bogowie znów grają śmiertelnikami a boski Leonardo działa cuda. Bardzo dobra część cyklu a ilustracje to istne cudo. Ta książka to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Dodatkowo kocham Pratchetta miloscią bezgraniczną za wspaniałe nawiązanie do Paragrafu 22 kiedy to niezrównany Rincewind pyta czy powołując się na obłęd nie ma zwolnienia z misji.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku