Wybory serca

Okładka książki Wybory serca Agnieszka Krawczyk
Okładka książki Wybory serca
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Filia Cykl: Leśne Ustronie (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Leśne Ustronie (tom 3)
Filia
2022-10-12
2022-10-12

Trzecia i ostatnia część serii o Leśnym Ustroniu, wszystkie części utrzymane w tym samym stylu, podążamy losem tych samych bohaterów. Po tylu stronach można się przyzwyczaić do bohaterów i ich losów jednak mimo wszystko czuję ulgę zakończenia tej serii. Oprócz pięknych opisów przyrody, to ciężko czytało się czasami wyniosłe monologi lub dialogi które nie są realistyczne. Wszystkie trzy części dały mi parę uśmiechów, jednak za wiele nie wyciągnę z książek i raczej szybko o nich zapomnę.

Piękna i wzruszająca książka o życiu i trudnych wyborach. Dla mnie plus za motyw zwierząt i roślin.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 7/10 (Gabriela Jaskuła)
Trzeci i ostatni tom serii.
Pierwszy tom potraktowałem jako reset od kryminałów (uwielbiam).
I mnie wessało.
Przygody Zośki, Mariusza, Elwiry. Otoczenie w którym mieszkają. Kozy i kozie serki. Trochę nienawiści i zarąbiści sąsiedzi
I genialne opisy przyrody. Marzy mi siętam dłuuuugi urlop.
Gorąco polecam

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 7/10 (Gabriela Jaskuła)
Trzeci i ostatni tom serii.
Pierwszy tom potraktowałem jako reset od kryminałów (uwielbiam).
I mnie wessało.
I genialne opisy przyrody. Marzy mi siętam dłuuuugi urlop.
Gorąco polecam

„Wyborami serca” zakończyłam moją weekendową relaksację i czytelniczy reset i było to doświadczenie całkiem przyjemne. Pomyślałam sobie, że tak jak bohaterowie prowadzą sesje relaksacyjne dla klientów agroturystyki, tak Agnieszka Krawczyk robi to samo ze swoimi czytelnikami. Akcja jej powieści toczy się niespiesznie, co nie znaczy, że nic się w niej nie dzieje, a wszelkie problemy znajdują rozwiązanie dzięki życzliwości i wsparciu przyjaciół i sąsiadów. Oczywiście wszystkie klocki układanki wskakują na swoje miejsce i w rezultacie otrzymujemy harmonijny obraz świata, w którym triumfuje miłość, sprawiedliwość i dobro.
Trzecia część „Leśnego Ustronia” skupia się wokół zawirowań sercowych Zośki i procesu dochodzenia do zdrowia po wypadku Aleksego oraz walki o spadek po znachorce Zazulinie. Jest też wątek choroby Teo oraz kłopotów małżeńskich Elwiry. Autorka prowadzi te wątki sprawnie i wcale nie cukierkowo. Trochę tu smutków, trochę radości, sporo rozważań nad trudnymi decyzjami i odnajdywaniem własnych ścieżek w labiryncie życia.
Mnie jednak najbardziej podobały się różne gawędy o przyrodzie, a szczególnie o zwierzętach. Schronisko dla dzikich zwierząt prowadzone przez Mariusza jest okazją do opowieści o zwyczajach wilków, saren, srok i zajęcy, a przy okazji bardzo zabawnej opowieści o niesfornej kozie Skakance i towarzyszącym jej krogulcu Gedeonie. Te historie przyjemnie wzbogacały i ożywiały nieskomplikowaną fabułę.
Pewnie za jakiś czas znów sięgnę po kolejne książki Agnieszki Krawczyk, bo działają na mnie wyjątkowo relaksująco. Jeśli więc potrzeba Wam spokojnej i podnoszącej na duchu lektury to tę autorkę mogę jeszcze raz polecić.

Ta część najmniej mnie porwała. To było przewidywalne.

Ta część najmniej mnie porwała. To było przewidywalne.

Mieszkańcy Nieznajomki - Zośka, Aleksy, Mariusz, Elwira i Teo - próbują uporać się ze swoimi troskami. Postawieni między pragnieniami serca patrzącego w przyszłość z lękiem i nadzieją a powinnościami muszą podjąć decyzje, które na zawsze odmienią ich życie.

Każdy z bohaterów powieści zyskał tutaj przestrzeń do refleksji nad swoim życiem, a przede wszystkim nad własnymi uczuciami. To właśnie emocjonalność tej pięknej historii mnie zachwyciła. Jest to jedna z niewielu książek, gdzie został przedstawiony proces rodzenia się miłości, od delikatnych pąków po okazały kwiat, który odpowiednio pielęgnowany nigdy nie zwiędnie.

"Wybory serca" to ostatni tom serii "Leśne ustronie" i z tego powodu pozwolę sobie na kilka słów podsumowania wszystkich części. Akcja powieści rozgrywa się w ciągu całego roku, dzięki czemu mamy możliwość podziwiania zmian, jakie dokonują się w przyrodzie, a także w bohaterach. Każdy miesiąc został poprzedzony informacjami na temat zielarskich zbiorów czy faz księżyca. Dzięki temu można niemal wtopić się w naturę. Właśnie ona pozostaje "cichym bohaterem", który prowadzi do ukojenia.

W czasach, kiedy człowiek nieustannie pędzi; kiedy nie zauważa zmian mających miejsce w przyrodzie; kiedy być może czuje się zagubiony warto się zatrzymać i przeczytać serię "Leśne ustronie", aby zobaczyć jak wiele możemy zyskać dzięki naturze. Szczególnie w czasie, kiedy ochrona środowiska i klimatu stają się coraz bardziej istotne.

[opinia także na moim Instagramie]

W tej części zatytułowanej "Wybory serca" powoli żegnamy się z bohaterami tej 3 tomowej powieści. Jak sam tytuł wskazuje, ta część jest o wyborach i to nie tylko tych sercowych. Polubiłam wszystkich bohaterów, z ogromną przyjemnością sięgałam po kolejne tomy, śledziłam losy mieszkańców Nieznajomki, cieszyłam się z sukcesów, denerwowałam porażkami, kibicowałam uczuciom. Warto poznać losy Zośki, Mariusza, kozy Skakanki i innych mieszkańców Nieznajomki. Polecam.

Seria "Leśne Ustronie" jest genialna:) Bohaterowie z każdą przeczytaną stroną byli mi coraz bliści. Moją ulubienicą była Zośka Wichocka i oczywiście Mariusz Kalinowski. Elwira bawiła mnie swoimi powiedzonkami.
Przyroda i krajobraz również były mi znane ponieważ mieszkam w Małopolsce.
Szkoda, że seria ma tylko 3 tomy. Mogłabym ją czytać i czytać. Po przeczytaniu ostatniego tomu brakowało mi spotkań z mieszkańcami Nieznajomki.

Przyroda i krajobraz również były mi znane ponieważ mieszkam w Małopolsce.

Cała seria ciekawa choć ta ostatnia troszkę mi się ciągła.

Cała seria ciekawa choć ta ostatnia troszkę mi się ciągła.

Cała seria przypadła mi do gustu. Zaspokoiła moją wewnętrzną romantyczkę, fascynatkę naturą i cząstkę „ezoGrażyny”. W przyjemnej obyczajowej historii została przemycona duża mądrość. Jak odnaleźć drogę do siebie, co w życiu istotne. Pozostawiła miłe ciepło wewnątrz.

• Przeczytane 2023

Agnieszka Krawczyk Wybory serca Zobacz więcej