Bogowie i generałowie

Okładka książki Bogowie i generałowie Jeff Shaara
Okładka książki Bogowie i generałowie
Jeff Shaara Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Trylogia o wojnie secesyjnej (tom 1) Ekranizacje: Generałowie (2003) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia o wojnie secesyjnej (tom 1)
Gods and Generals
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-11-06
2009-11-06
Łukasz Witczak
Ekranizacje:
Generałowie (2003)
wojna secesyjna Stany Zjednoczone historia

To chyba bardziej fabularyzowany dokument niż powieść. Książka dość przystępnie napisana, przy tym w miarę wciągająca, a dla laika stanowić może również źródło informacji. Bez wahania sięgnąłem po następny tom.
Trochę irytuje bronioznawcza ignorancja, zakładam, że to błąd tłumacza i brak konsultacji historycznej, bądź osłabiona czujność na tym polu.

Całkiem dobrze napisana książka. Temat wojny secesyjnej nigdy nie był bliski memu sercu i "Bogowie..." tego nie zmienią. Niemniej czyta się przyjemnie. Autor skupia się na wojnie w jej najprostszej formie, bez kolejnych wzruszeń, bez żadnych wielkich miłości i wielkich moralnych dylematów, które w podobnych książkach zawsze mnie irytowały. Polecam.

Wyrywkowo ukazane początki wojny secesyjnej poprzez losy czterech generałów. Mnie ta książka nie porwała. Tempo akcji takie sobie, bardzo rozbudowane, mało wnoszące dialogi. Przeczytałem dwie części trylogii i z pośród nich, pierwsza mimo wszystko bardziej mi się podobała. Czytając opinie innych liczyłem na sporo więcej sięgając po tą powieść.

Pełnokrwista opowieść o obu stronach wojny secesyjnej.

Autor przedstawia rozwój wydarzeń, które doprowadziły do konfliktu oraz pierwsze lata wojny. Postaci odmalowane są ze szczegółami wraz z faktycznym tłem rodzinnym. Występują tu bohaterowie wojny i Północy i Południa. Z wielkim zainteresowaniem można przeczytać o rzeczywistym przebiegu kilku bitew. Wojna prezentowana jest zrozumiale nawet dla laika. I są też niezbędne w takiej powieści mapki. Nie występują w nadmiarze detale, nawet liczby podane są mimochodem i w formie łatwej do przyswojenia. Opisy, wydarzenia i działania osób napisano w sposób możliwie precyzyjny i klarowny, choć w początkowych scenach dla mnie zbyt dużo było, idzie, mija, widzi itd.

Rozpisanie fabuły na wiele postaci powoduje też czasem zaburzenie akcji i gdy angażujemy się w bieg wydarzeń, mamy przeskok do kolejnego bohatera. Takie było zamierzenie autora, jednak to powoduje, że chwilami brak ciągłości. Wydaje mi się, że niekiedy pojawia się niedostatek dosadnych emocji.

Z racji powyższego nie nazwę powieści arcydziełem, ale jest to jednak bardzo solidna, wartościowa powieść, której przeczytanie zapewni nie tylko rozrywkę.

Pełnokrwista opowieść o obu stronach wojny secesyjnej.

Bardzo składnie napisana fabularna historia Armii Północnej Wirginii oraz Armii Potomacu w okresie przed Gettysburgiem. Ciekawy, lecz nie nazbyt tkliwy i kwiecisty rys charakterologiczny szczebla dowódczego obu stron konfliktu. Interesujący opis działań bojowych z punktu widzenia poszczególnych dowódców wyższego i niższego szczebla. Książka dość obszerna bo 600 storn lecz bez dłużyzn. Dodatkowym plusem, pomimo że akcja jest prowadzona chronologiczne i wiadomi ile wojska po której stronie walczy, jest to że nie ma specyficznego dla książek historycznych natłoku informacji w postaci dat, liczb etc. Polecam lubiącym historię, ale niekoniecznie posiadającym zacięcie naukowe.

Przeczytałem całą serię kilka lat temu, ale żal serce ściska jak widzę ją teraz leżącą w taniej książce, bo to powieść super dobra na miarę powieści Kena Folletta. Dowiedziałem się z niej więcej o wojnie secesyjnej niż z książek naukowych, a przy tym obok wydarzeń historycznych porusza kwestię honoru, braterstwa, przyjaźni i okrucieństwa wojny, a także przybliża nam postacie obu stron konfliktu, że można zrozumieć dlaczego dokonali swoich wyborów życiowych. To jedna z najlepszych serii jakie było mi dane przeczytać w życiu.

Książka jest pierwszą częścią trylogii poświęconej amerykańskiej wojnie secesyjnej. Rozgrywała się ona w latach 1861-1865. Był to najkrwawszy konflikt, wiele wymiarowy i bardzo trudny do załagodzenia. Autor przenosi nas w kilka lat przed atakiem na Fort Sumter i decyzją Karoliny Południowej o secesji i pozwala obserwować wydarzenia z punktu widzenia czterech wybitnych dowódców Unii i Konfederacji: Roberta Edwarda Lee, Winfielda Scotta Hancooka, Thomasa Johnatana Jacksona i Joshua Lawrence'a Chamberlaina. Obserwujemy, jak ci wielcy bohaterowie reagowali na coraz bardziej napiętą sytuację w kraju. Widzimy ich podczas pierwszych bitew, którymi dowodzą. Patrzymy z ciężkim sercem jak giną ich podwładni, jak tęsknią za żonami i dziećmi. Ten tom obejmuje czas do czerwca 1863 tuż przed bitwą pod Gettysburgiem.

Ta powieść jest FENOMENALNA. Opowiada o wybitnych dowódcach w sposób cholernie interesujący. Poznajemy ich ze wszystkimi wadami jakie posiadali, z dziwnymi przyzwyczajeniami i słabościami. Pan Shaara zadbał o doskonałe podłoże źródłowe i książka może być idealnym podręcznikiem do historii Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza część powieści jest względnie spokojna, ale autor doskonale dawkuje napięcie. Przy samym końcu, kiedy czytałam o przebiegu bitwy pod Chancellorsville, niemal obgryzałam paznokcie. Front przesuwał się z każdą minutą, a ja już nie widziałam komu kibicować z tego wszystkiego (choć i tak wiedziałam, kto wygra;D).

Zakończenie dosłownie złamało mi serce i niemal doprowadziło do łez. Kiedyś, ucząc się o tych wydarzeniach, nie zrobiło to na mnie tak wielkiego wrażenia, a czytając "Bogów i Generałów" zupełnie się rozsypałam. Nie będę Wam zdradzać, co to za wydarzenie. Ci, którzy znają co nieco przebieg tej wojny, domyślą się, o co mi chodzi. W każdym razie pozostawiło to w mojej czytelniczej duszy wielkie pęknięcie i efekt katharsis zmiótł mnie niemal totalnie, jak wiatr miota suchymi liśćmi. Nie wiedziałam co ze sobą począć:( Rzadko kiedy trafiam na książki, które w taki sposób mogą mnie poruszyć.

Przy recenzji "Przeminęło z wiatrem", mówiłam Wam, że jestem sympatykiem Konfederacji, ale tutaj nie potrafiłam się zdecydować, po której stronie jestem. System narracji zastosowany przez autora sprawił, że poczułam sympatię do jednej i drugiej strony. Wszak może to dlatego, że jeszcze nie nadszedł czas generała Shermana, którego nigdy nie polubię, o nie!
Ubolewam trochę, że bardzo mało było Joshua Chamberlaina, jaki zdobył moje serce odwagą i mądrością na polu bitwy.

Podsumowując - pozycja jak najbardziej wartościowa i interesująca! Dla koneserów historii, ale i dla czytelników lubujących się w wojennej zawierusze i bohaterskich czynach. Jestem pewna, że Shaara Was oczaruje swoim warsztatem:)

J. Shaara kreśli obraz wojny secesyjnej do bitwy pod Gettysburgiem z punktu widzenia czołowych dowódców takich jak Lee, Jackson, Hancock i Chamberlain. Dobór postaci determinuje też opisywany teatr działań wojennych, tzn. nie opuszczamy Wirginii i Marylandu. Oprócz tych czterech głównych postaci razem z Autorem w przełomowych wydarzeniach odwiedzamy też kwatery Hookera, Stuarta, McClellana, Burnside`a i innych wodzów tej krwawej wojny domowej. Dzięki takiej formie narracji poznajemy tę wojnę z nieco innego punktu widzenia. Autor pokazuje postawy oficerów i ich rozdarcie w momencie secesji ich rodzimych stanów. Mamy bitwy na półwyspie Wirginii, Bull Run, Antietam, Fredericksburg i Chancellorsville (czyli głównie 1862-1863 rok). Książka bardzo ciekawa, mimo objętości czyta się dobrze, a dla laików zawiłe ruchy poszczególnych korpusów, dywizji, brygad, czy też pułków ilustrują całkiem przyzwoite mapki. Polecam.

Osadzona w realiach historycznych tj. w okresie wojny secesyjnej książka opowiada historię zmagań na najważniejszym froncie tejże wojny. Punktem startowym dla fabuły jest przeddzień wybuchu konfliktu - okres wyborów prezydenckich których zwycięzcą okazał się być Lincoln. Książkę kończy zaś epizod poprzedzający ekstremum eskalacji wojny tj. bitwa pod Gettysburgiem.
Kontynuacją książki jest "Gettysburg".

Jest to dzieło prezentujące wojnę z perspektywy najważniejszych dowódców Unii i Konfederacji. Autor rozwija historyczny obraz zmagań o reakcje, emocje i przemyślenia owych osób. Daje przez to czytelnikowi tekst, którego przyswojenie jest co najmniej nietrudne a w moim przypadku okazało się być sporą dozą przyjemności z czytania. Postacie zostały opisane w plastyczny sposób, pozwalając czytelnikowi na przywiązanie się do nich. Dzieje się tak pomimo faktu, że ich losy na kartach książki są wiernym odbiciem ich życiorysów, które łatwo poznać z literatury stricte historycznej.

Język użyty w polskiej wersji książki jest przystępny, pozbawiony archaizmów i nadmiaru fachowej terminologii z tamtego okresu. Jest to zarówno wadą jak i zaletą tekstu. Dzięki temu książka jest dla wszystkich, zwłaszcza tych którzy są ciekawi o co chodziło w owej wojnie secesyjnej a nie specjalnie mają ochotę na brnięcie w opasłe tomiska okraszone setkami nazwisk i dat. Wadą takiego "języka" jest to, że trudniej wczuć się w klimat epoki.

Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym Ameryką i jej realiami politycznymi. Pewne podziały i schematy myślenia ludności Ameryki są wyczuwalne po dziś dzień.

Pierwszy tom bestselerowej trylogii traktującej o wojnie secesyjnej w Ameryce. „Bogowie i Generałowie”, to powieść (napisana przez młodszego z Shaarów) pokazująca kluczowe momenty pierwszej fazy wojny konfederacji z unią. Autor przyjął ciekawy sposób narracji, gdyż wszystkie wydarzenia opisywane są z punktu widzenia ich uczestników. Poszczególne rozdziały zatytułowane są od nazwisk 4 głównych bohaterów: Roberta Lee, Thomasa Jacksona, Joshu’y Chamberlaina i Winfielda Hancocka. Niejako ich oczami (mimo, iż narracja jest w 3 osobie) widzimy słynne bitwy pod Williamsbourgiem i Chancellorsville, ale książka Shaary to nie tylko bitwy ale także znakomity obraz życia codziennego w tym, jakże burzliwym momencie dziejów USA.

• Powieść historyczna
  • Historyczne