Bogowie i generałowie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Gods and Generals
historyczna
Pistacia

Prequel do nagrodzonej Pulitzerem książki Michaela Shaary oraz pierwsza część trylogii poświęconej amerykańskiej wojnie secesyjnej, najkrwawszemu konfliktowi w dziejach Ameryki. "Bogowie i generałowie", portret rozdartego wewnętrznie narodu, opisują lata poprzedzające największą i najkrwawszą bitwę pod Gettysburgiem (1863). Jeff Shaara przedstawia sylwetki generałów z obu stron - i nie ukazuje ich jako wrogów, ale jako zwykłych śmiertelników, którzy w czasach nienawiści i silnych lojalności politycznych chcą postępować z zgodzie z własnym sumieniem, a nie mogą uchylić się od podejmowania decyzji mających wpływ na życie tysięcy ludzi.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009

Kalissa | 2015-04-19
Przeczytana: kwiecień 2015

To bardzo interesująca i wartościowa powieść historyczna i pierwsza część trylogii o wojnie secesyjnej.

Pierwsze dwa lata wojny, aż do bitwy pod Chancellorsville, widzimy oczami czterech żołnierzy. Dwaj to generałowie Konfederacji: Robert E. Lee (głównodowodzący) i Thomas Jackson (jego prawa ręka:), a dwaj to żołnierze Unii: generał Hancock i pułkownik Chamberlain.

Wybór głównych bohaterów, spowodował duże zachwianie konstrukcji powieści - bo Lee i Jackson byli wspaniałymi bohaterami, rzeczywistymi i świetnymi dowódcami. Podejmowali wszystkie, najważniejsze decyzje i byli głównymi punktami całego konfliktu. Ich myśli, a także motywy ich decyzji, ich charaktery wspaniale opisano. Bez trudu można było zrozumieć, dlaczego podejmowali takie, a nie inne decyzje. I bez trudu można było z nimi sympatyzować.

Natomiast Hancock i Chamberlaine byli tylko pionkami. Nic od nich nie zależało i nie mieli oni nic do powiedzenia. Tym samym - oprócz współczucia, nie budzili większych emocji....

Getos | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

J. Shaara kreśli obraz wojny secesyjnej do bitwy pod Gettysburgiem z punktu widzenia czołowych dowódców takich jak Lee, Jackson, Hancock i Chamberlain. Dobór postaci determinuje też opisywany teatr działań wojennych, tzn. nie opuszczamy Wirginii i Marylandu. Oprócz tych czterech głównych postaci razem z Autorem w przełomowych wydarzeniach odwiedzamy też kwatery Hookera, Stuarta, McClellana, Burnside`a i innych wodzów tej krwawej wojny domowej. Dzięki takiej formie narracji poznajemy tę wojnę z nieco innego punktu widzenia. Autor pokazuje postawy oficerów i ich rozdarcie w momencie secesji ich rodzimych stanów. Mamy bitwy na półwyspie Wirginii, Bull Run, Antietam, Fredericksburg i Chancellorsville (czyli głównie 1862-1863 rok). Książka bardzo ciekawa, mimo objętości czyta się dobrze, a dla laików zawiłe ruchy poszczególnych korpusów, dywizji, brygad, czy też pułków ilustrują całkiem przyzwoite mapki. Polecam.

Mateusz | 2015-12-10
Przeczytana: 25 listopada 2015

Osadzona w realiach historycznych tj. w okresie wojny secesyjnej książka opowiada historię zmagań na najważniejszym froncie tejże wojny. Punktem startowym dla fabuły jest przeddzień wybuchu konfliktu - okres wyborów prezydenckich których zwycięzcą okazał się być Lincoln. Książkę kończy zaś epizod poprzedzający ekstremum eskalacji wojny tj. bitwa pod Gettysburgiem.
Kontynuacją książki jest "Gettysburg".

Jest to dzieło prezentujące wojnę z perspektywy najważniejszych dowódców Unii i Konfederacji. Autor rozwija historyczny obraz zmagań o reakcje, emocje i przemyślenia owych osób. Daje przez to czytelnikowi tekst, którego przyswojenie jest co najmniej nietrudne a w moim przypadku okazało się być sporą dozą przyjemności z czytania. Postacie zostały opisane w plastyczny sposób, pozwalając czytelnikowi na przywiązanie się do nich. Dzieje się tak pomimo faktu, że ich losy na kartach książki są wiernym odbiciem ich życiorysów, które łatwo poznać z literatury stricte historycznej.

Język...

BialyRumcajs | 2014-04-02

„To dobrze, że wojna jest taka straszna; inaczej za bardzo byśmy ją polubili”
Robert E. Lee

Pączka z dziurką temu kto interesuje się w Polsce Wojną Secesyjną! Wiemy, ze coś tam było, dość często myli nam się z walkami o niepodległość Stanów Zjednoczonych, chyba walczył w niej Kościuszko (tylko, ze Kościuszko walczył właśnie w tej poprzedniej). I to chyba wszystko. Z drugiej strony nie ma co się dziwić. Historia naszego kraju jest na tyle obszerna i zajmująca, że na lekcjach historii nie za bardzo jest czas, aby poruszać tematy związane ze Stanami. A szkoda, bo starcie pomiędzy siłami północy i południa jest wyjątkowo ciekawe pod względem i historycznym i społecznym.

“I Wish I Was In Dixie Land”

Jeff Shaara miał jeden cel. Pokazać wojnę okiem uczestnika. Nie historyków, nie królów, ani prezydentów. Chciał pokazać jak wojna wygląda z perspektywy muszkietu. No i się udało.
Ale po kolei.
Akcja powieści rozgrywa się w czasie wybuchu Wojny Secesyjnej, oraz w początkowej fazie jej...

Kamil | 2015-10-04

Pierwszy tom bestselerowej trylogii traktującej o wojnie secesyjnej w Ameryce. „Bogowie i Generałowie”, to powieść (napisana przez młodszego z Shaarów) pokazująca kluczowe momenty pierwszej fazy wojny konfederacji z unią. Autor przyjął ciekawy sposób narracji, gdyż wszystkie wydarzenia opisywane są z punktu widzenia ich uczestników. Poszczególne rozdziały zatytułowane są od nazwisk 4 głównych bohaterów: Roberta Lee, Thomasa Jacksona, Joshu’y Chamberlaina i Winfielda Hancocka. Niejako ich oczami (mimo, iż narracja jest w 3 osobie) widzimy słynne bitwy pod Williamsbourgiem i Chancellorsville, ale książka Shaary to nie tylko bitwy ale także znakomity obraz życia codziennego w tym, jakże burzliwym momencie dziejów USA.

Andrzej | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wojna secesyjna zawsze była dla mnie ciekawym tematem,mimo to w polskich księgarniach nie znajduje zbyt wiele pozycji na ten temat.W literaturze oprócz Trylogii Shaarów do tej kategorii można zliczyć Trylogię Północ-Południe,Miłośc i Wojna,Piekło i Niebo Johna Jakesa,oraz kilka opracowań historycznych , i jeszcze Przeminęło z Wiatrem Margaret Mitchell no i to chyba tyle.Przechodząc do 1 części Bogów i Generałów opisuje ona wydarzenia od 1858 roku do wydarzeń przed bitwy pod Gettysburgiem.Książka opisuje wydarzenia z punktu widzenia generałów obu armii Robera Lee,Winfileda Hancocka,Chamberleina,Stonewella Jacksona. Bogowie i Generałowie opisują wydarzenia sprzed rozpoczęcia wojny szczególnie wyrażny jest tu podział społeczeństwa występujący zwłaszcza wśród żołnierzy,gdzie wyrażnie rysuje się konflikt który doprowadzi do wojny często dochodzi do kłótni i walk między sobą.Natomiast książka bardzo dobrze pokazuje konflikt pomiędzy Północą a Południem co jest bardzo wielkim plusem...

PannaCathy | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Jestem pod wrażeniem! Nie spodziewałam się , że książka historyczna oparta na autentycznych wydarzeniach może stać się tak przyjemną i wciągającą lekturą.
Po książkę Jeffa Shaara "Bogowie i Generałowie" sięgnęłam będąc pod wrażeniem "Przemineło z wiatrem", książki , której akcja również toczy się w czasie wojny secesyjnej.
Głównymi bohaterami książki "Bogowie i Generałowie" są żółnierze Unii , Hancock i Chamberlain oraz konfederaci Robert Lee i Jackson.
Autor w sposób niezwykle obrazowy przedstawia po kolei przebieg wojny secesyjnej od wyboru Lincolna na prezydenta po wyprawę konfederatów na pólnoc. Okazuje się , że wielcy dowódcy i generałowie byli tak jka my zwyklimi ludźmi , lktórzy mieli swoje prywatne życie i nieraz popełniali błędy.
Ksiązkę gorąco polecam wszystkim miłośnikom historii USA , książki "Przemineło z wiatrem" , oraz wszystkim tym , którzy mają ochotę na dobrą , uczącą i wciągającą lekturę.

Przewodnik_Literacki | 2016-09-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka jest pierwszą częścią trylogii poświęconej amerykańskiej wojnie secesyjnej. Rozgrywała się ona w latach 1861-1865. Był to najkrwawszy konflikt, wiele wymiarowy i bardzo trudny do załagodzenia. Autor przenosi nas w kilka lat przed atakiem na Fort Sumter i decyzją Karoliny Południowej o secesji i pozwala obserwować wydarzenia z punktu widzenia czterech wybitnych dowódców Unii i Konfederacji: Roberta Edwarda Lee, Winfielda Scotta Hancooka, Thomasa Johnatana Jacksona i Joshua Lawrence'a Chamberlaina. Obserwujemy, jak ci wielcy bohaterowie reagowali na coraz bardziej napiętą sytuację w kraju. Widzimy ich podczas pierwszych bitew, którymi dowodzą. Patrzymy z ciężkim sercem jak giną ich podwładni, jak tęsknią za żonami i dziećmi. Ten tom obejmuje czas do czerwca 1863 tuż przed bitwą pod Gettysburgiem.

Ta powieść jest FENOMENALNA. Opowiada o wybitnych dowódcach w sposób cholernie interesujący. Poznajemy ich ze wszystkimi wadami jakie posiadali, z dziwnymi przyzwyczajeniami i...

RYAN | 2013-05-07
Przeczytana: 26 marca 2013

Biorąc się za trylogię Shaarów, najpierw sięgnąłem po pierwszą w chronologii wydania, czyli "Gettysburg", autorstwa Shaara-ojca. Zakończyłem jej lekturę wcale zadowolony. Zanim jednak zdecydowałem się rozpocząć „Bogów i generałów” minęło nieco czasu. Obawiałem się tej powieści – jawiła się przede mną wizja syna, który próbuje na siłę naśladować ojca, aby odciąć kupony od jego sukcesu. W przełamaniu mojej niechęci zdecydowanie nie pomagała ekranizacja filmowa tej powieści, która w porównaniu do ekranizacji „Gettysburga” wypadała wręcz żenująco. Szybko przekonałem się jednak, że moje obawy nie miały uzasadnienia. Shaara-syn nie przynosi ojcu wstydu i dopisuje wcale zadowalające uzupełnienie jego dzieła. Jeśli kogoś przekonał „Gettysburg” albo jest entuzjastą Wojny Secesyjnej, to powinien sięgnąć po tę powieść bez zastanowienia. Szczerze przyznam jednak, że ci, którzy nie pasjonują się tymi realiami raczej nie znajdą dla niej zrozumienia.

Krzysztof_g | 2015-06-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Spodziewałem się czegoś dobrego, ale nie aż tak. Jest to książka o wojnie, czyli nie o polityce, niewolnictwie i rozbitych małżeństwach. Autor drobiazgowo śledzi przebieg konfliktu i mamy tu do czynienia ze zbeletryzowaną literaturą faktu, z opisami potyczek, taktyk i sporą ilością map, które wspaniale korespondują z prowadzonym opisem. "Bogowie i generałowie" to przykład literatury batalistycznej najwyższej klasy!