Orły Imperium

Okładka książki Orły Imperium Simon Scarrow
Okładka książki Orły Imperium
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
2011-02-14
2008-01-01
Robert J. Szmidt
Kato

Trochę jak Smerfy, albo opowieść o Asteriksie. PEGI 13-16 lat. Mimo to dobrąłem do końca ,bo łatwo się czytało.. Nie ma szans na kolejny tom.

📖🐲
DNF str. 64, ale daję neutralną 5.

Nie podoba mi się, bo to wygląda na taką typową "męską" książkę, gdzie faceci są najfajniejsi i mają przygody, a kobiety albo narzekają i wtedy należy ich unikać, albo rozkładają nogi i wtedy jest prawidłowo. Czy mogło być to napisane inaczej? No chyba nie bardzo, skoro akcja dzieje się w starożytnym Rzymie, gdzie prawa kobiet... No właśnie. I tu mi na myśl przyszedł "wrażliwy czytelnik" z niedawnego artykułu na LC. Wedle nowoczesnych standardów książkę można by przepisać, żeby odpowiednio złagodzić jej antyfeministyczny wydźwięk i być może zatrzymać przy niej taką czytelniczkę jak ja oraz nakłonić ją do przeczytania kolejnych części. Tylko jakby się to miało do realiów starożytności? No nijak. Dlatego ja przestaję czytać, skoro mnie irytuje to ciągłe porównywanie nowych żołnierzy w legionie do kobiet, a książka pozostaje niezmieniona, bo przecież innym dziewczynom nie musi to przeszkadzać, a panowie to nawet pewnie nie zwrócą na to większej uwagi.

📖🐲
DNF str. 64, ale daję neutralną 5.

Książka mocno przygodowa, cały czas coś się dzieje. Mamy tutaj epickie walki, jest wątek szpiegowski i oczywiście miłosny wszystko na tle starożytnego Rzymu. Pierwsza część jest wprowadzeniem to czegoś większego, jest to początek fajnej przygody. Jeżeli chodzi o aspekty czystko historyczne to nie mamy ich tutaj za dużo. Główni bohaterowie są wyraziści i szybko zdążymy ich polubić. Niektóre opisy walk są dosyć brutalne ale to dodaje książce wiarygodności. Małym minusem są niektóre zwroty jakimi posługują się bohaterowie, są one zbyt współczesne. Ogólnie książkę dobrze i szybko się czyta, po przeczytaniu pierwszej części z cyklu na pewno sięgniemy po następne.

Muszę przyznać, że jestem bardzo miłe zaskoczona. Nie spodziewałam się tak świetnej książki. Jeśli reszta cyklu jest choć trochę podobna czeka na mnie wspaniałą nowa przygoda.
Powieść historyczna z czasów Klaudiusza i wyprawy na podbój Brytanii. Jest rok 42. Do II Legionu teafia Katon wraz z listem od samego imperatora. Katon trafia pod opiekę Marco, świeżo awansowanego centuriona.
Pierwszy tom czytało mi się świetnie. Nie mogłam się oderwać od przygód tej dwójki.
Ksiazka z życia II Legionu pełna intryg, knowań i chęci władzy.

Wersja papierowa.
Wow, fenomenalna powieść i fajnie że ten cykl ma aż tyle tomów bo uwielbiam takie perełki☺️
Świetnie zbudowane postacie, bardzo barwna fabuła która mnie od początku wciągnęła w losy głównych bohaterów których bardzo polubiłem i jestem ciekaw ich dalszych losów.
Książka jak najbardziej warta przeczytania bo był 🔥🔥🔥

Wersja papierowa.
Książka jak najbardziej warta przeczytania bo był 🔥🔥🔥

Będąc miłośniczką starożytnego Rzymu, chętnie sięgam po powieści, których akcja toczy się w tamtych czasach. Szczególnie lubię opowieści militarne i polityczne. Rzym był wylęgarnią spisków, a legiony pacyfikowały coraz to nowe krainy, by dołączyć je do imperium - siłą rzeczy, jest to doskonałe tło dla krwistej fabuły i intrygującej akcji. Biorąc pod uwagę, że "Orły imperium" są pierwszą częścią całej serii powieści, których jest dobrze ponad piętnaście, spodziewałam się raczej wstępu do przygody. I właśnie to dostałam, jednak te zalążki i te początki nie były wcale złe czy odarte z napięcia.

Katon to syn wyzwoleńca, który zostaje wcielony do wojska. Za poleceniem samego cesarza Klaudiusza, otrzymuje z miejsca stopień optiona. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że ma dopiero szesnaście lat i nie posiada żadnego wojskowego doświadczenia. Chłopak ma trudności z adaptacją, a legioniści nie szanują go. Jednak Katon otrzymuje dar od Jowisza - przyjaźń starego wiarusa - centuriona Macro. Dzięki jest pomocy, a także kilku innym przychylnym zrządzeniom losu, Katon uczy się powoli swojej nowej roli. Tymczasem w obozie działa szpieg frakcji przeciwnej rządom Klaudiusza. Katon zostaje przez przypadek wplątany w intrygę. Czy legat Wespazjan (tak, ten Wespazjan) uwierzy chłopakowi, którego już podejrzewa, że został wysłany z pałacu nie bez powodu?

Brzmi ciekawie, prawda? I byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie kilka wad.

Główną wadą jest język powieści - zbyt współczesny jak na starożytny Rzym. Nie oczekuję oczywiście, że książka napisana będzie łaciną, ale słowa, których używają postacie nie istniały w tamtych czasach, a niektóre można rozpoznać jako dość młodzieżowy slang - współczesny, rzecz jasna. Właśnie to najbardziej razi mnie w wielu powieściach historycznych - uwspółcześnienie języka. Zupełnie tak, jakby autor nie mógł zdecydować się, czy pisze beletrystykę historyczną, czy współczesną powieść przygodową. Dlatego też bardzo cenię sobie powieści, które choć trochę starają się oddać ducha epoki, przez stosowanie odpowiednio archaicznego słownictwa - niekoniecznie używając niezrozumiałych teraz słów. Po prostu, chciałabym, żeby centurion nie mówił "wywalę cię", a o schadzce z kobietą - "okazja do przelecenia".

Powieść w pierwszej części skupia się bardzo na treningu Katona. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie trwało to przez dobre pół książki. Rozumiem, oczywiście potrzebę pokazania ciężkiej drogi, jaką nasz bohater musi przejść, by zasłużyć na miano optiona i żołnierza. Jednak można byłoby to odrobinę skrócić. Całe szczęście, gdy Katon nauczy się już żołnierki w dostatecznym stopniu, mamy przyjemność zanurzyć się w spiski i wielką politykę, której przeciwstawiony zostaje główny bohater - dzieciak naprzeciw molocha, którego nawet w zasadzie nie rozumie.

Powieść, pomijając początek powiązany z treningiem, toczy się wartko i co rozdział wyskakują nowe pogmatwane tajemnice. Jest to zdecydowanie na plus, bo na akcję naprawdę nie możemy narzekać. Powieść jest intrygująca, ciekawa i łatwo się ją czyta - być może, paradoksalnie, ze względu na ten nieszczęsny współczesny język, który być może razi, ale sprawia, że wyjątkowo szybko znikają strony. Jest to książka wypakowana akcją i spiskami, czyli coś dla miłośników przygody i polityki.

Postacie są bardzo ładnie zarysowane, można głównych bohaterów z miejsca polubić. Odrobinę nieporadny Katon, dość konkretny jednak i starający się stanąć na wysokości zadania. Oraz twardy żołnierz Macro, który w pewnym sensie traktuje chłopaka jak swojego syna, biorąc za punkt honoru utrzymanie go na powierzchni. Te tak różne charaktery - przaśny i prosty centurion i wykształcony, zagubiony młodzik - sprawiają, że czuje się to tego duetu sympatię.

Myślę, że pomimo wad, które wymieniłam, zalety przeważają i zdecydowanie zamierzam przeczytać pozostałe części serii Simona Scarrowa. Mam nadzieję na jeszcze bardziej wartką akcję i rozwinięcie wątków politycznych, które stanowią główną atrakcję powieści.

„Orły Imperium” to seria o której słyszałem wiele dobrego. Postanowiłem więc „na własnej skórze” przekonać się czy rzeczywiście jest taka wciągająca i godna polecenia. Świeżo po lekturze mogę tylko przyłączyć się do pozytywnych opinii na temat tej książki. Jest to pierwszy tom i czuć tu jeszcze pewną surowość stylu Autora, ale patrząc całościowo nie jest źle. Przygody Macro i Katona są interesujące a poza tym zadbano też o szczegóły historyczne tyczące się starożytnego Rzymu. Spiski, zdrady, knowania i duże emocje to również atut tej powieści. Może jestem za bardzo powściągliwy w wystawionej ocenie, niemniej jestem ciekawy jak to się rozwinie, bo potencjał jest ogromny. Żeby nie być gołosłownym z marszu zabieram się za drugi tom pt. „Podbój”. A „Orły Imperium” polecam. Mocne sześć gwiazdek (dobra).

Muszę przyznać, że bardzo udany początek serii - książka "wchłonięta" przeze mnie w ciągu dwóch dni. Była to moja pierwsza powieść historyczna osadzona w czasach Imperium Rzymskiego, zatem dość enigmatycznie podchodziłem do tego tytułu. Jednak w trakcie czytania szybko wyrobiłem sobie opinię. To co tworzy tą książkę to kreacja bohaterów. Scarrow stworzył niesamowicie ciekawych bohaterów i jeszcze lepiej dobrał ich cechy charakteru. Katon i Macro, niby stojący po przeciwnych stronach barykady, tworzą świetny duet o którym chce się dalej czytać tą książkę. Ciekawi są również antagoniści. Liczę, że w następnych częściach ich kreacja będzie tylko dalej rozszerzana.
Dla niektórych książka może być ciężka do przebrnięcia, ze względu na...iście męski język. Przekleństwa są tutaj wszechobecne, jest dużo przemocy i brutalności. Ale czego w końcu można oczekiwać od podbojów rzymskich? Reasumując, osoby szukające ciekawej, rozbudowanej historycznej powieści zachęcam do dania szansy temu tytułowi. Może być dobrą odskocznią od "trudnych" lektur :)

Nie wiedziałem, czego się spodziewać, a dostałem złoto.

Nie wiedziałem, czego się spodziewać, a dostałem złoto.

Dla miłośników gatunku - pozycja obowiązkowa. Dla innych, przyjemna odmiana, odskocznia. Lekko, szybko i całkiem przyjemnie. Z naciskiem na przyjemnie.

• Historyczne
  • Powieść historyczna