Żywi i polegli

978-83-245-8974-6
historia, wojna secesyjna
historyczna
Łukasz Kuć

To już ostatnia cześć trylogii o wojnie secesyjnej. Fani Gettysburga oraz Bogów i generałów nie będą zawiedzieni - lektura jest porywająca. To niezwykle udana kontynuacja dwóch pierwszych tomów. (...) Złożone postacie wybitnych, ale i niedoskonałych dowódców ożywają na kartach powieści. Każda z trzech części trylogii jest na swój sposób mistrzowska, a razem wzięte nie mają sobie równych...

Każda z trzech części trylogii jest na swój sposób mistrzowska, a razem wzięte nie mają sobie równych wśródksiążek o wojnie secesyjnej. The Baltimore Sun

Przewodnik_Literacki | 2016-10-01

Generał Lee przegrywa trzydniową bitwę po Gettysburgiem, pogrążony brakiem fenomenalnego wojskowego umysłu Thomasa "Stonewalla" Jacksona. Początkowa potęga Konfederacji szybko stopniała. Lincoln postanawia pójść za ciosem i zastępuje nieskutecznych dowódców obiecującym Ulyssesem S. Grantem.

Jestem zachwycona lekturą tej powieści. Pojawiają się tutaj bohaterowie poprzednich dwóch tomów, których bardzo lubię i miło było się znów z nimi spotkać, wszak okres historii wojny domowej w USA, jaki obejmuje ta książka, nie jest moim ulubionym.

Czytając "Żywych i Poległych" czujemy niesamowity amerykański klimat, który opływa w patos. Dla niektórych czytelników książka może się wydać nużąca, ale zapewniam, że na prawdę warto przeczytać. A czego Jeff Shaara chce nas nauczyć? Nie ma ani dobrych ludzi ani złych, to samo tyczy się generałów. To, co ogół o nas myśli ,zależy jedynie od czynów i to za nie będziemy rozliczani.

Młody Shaara bardzo upodobnił się stylem w ostatnim tomie trylogii do...

Andrzej | 2013-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żywi i Polegli to już (niestety) ostatnia trzecia częśc trylogii o wojnie secesyjnej,w trzeciej części oprócz bohaterów z poprzednich części poznajemy jankeskiego generała,który w odróżnieniu od poprzednich generałów armii federalnej dążył do zwarcia z wojskami rebelianckimi.Mimo ,że miałem obawy ,że po "Gettysburgu",może być to odstająca powieśc to nie zawiodłem się znajduje się tu dużo opisów przemarszów wojsk,walk pomiędzy obiema armiami,i jest to naprawdę ciekawa i interesująca pozycja,która poszerzyła moją wiedzę o wojnie secesyjnej.Samą trylogię Shaarów naprawdę oceniam wysoko,a według mnie na podstawie trylogii ,mógłby powstać ciekawy serial o wojnie secesyjnej,oczywiście w Stanach Zjednoczonych.Gdyby taki serial powstał na pewno byłby dziełem cieszącym sie duża popularnścią.Przechodząc do trzeiej części bardzo ciekawy jest opis samego oblężenia Petersburga ,gdzie obie strony chcą zaskoczyć w jakikolwiek sposób nieprzyjaciela.Czytając samą trylogię mogę powiedzieć ,że...

RYAN | 2013-05-07
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Jeff Shaara doprowadza podjęte przez ojca dzieło do kategorycznego końca, zamykając tym samym trylogię. Konfederacja przekroczyła swój "High Water Mark" ponosząc porażkę w bitwie pod Gettysburgiem, a na czele armii Unii staje w końcu kompetentny dowódca, gen. Grant. Szarzy tracą inicjatywę i od tej chwili powoli ulegają miażdżącemu naciskowi Niebieskich. Powieść opisuje ciężkie chwile, jakie przeżywały obie strony w obliczu końca wojny domowej. Trzyma przy tym solidny poziom, który Shaara-syn wyznaczył sobie w „Bogach i generałach”.

Jedyna wątpliwość, która mnie nachodzi, dotyczy okładki polskiego wydania. Z jakiegoś powodu wydawca umieścił na obwolucie scenę z bitwy pod Gettysbugiem, a konkretnie szarżę Chamberlaina z Little Round Top, czyli wydarzenia, które opisywał tom drugi trylogii. Poprzednie tomy zaś miały dobrze dobrane ilustracje: pierwszy scenę ze „Stonewallem” Jacksonem podczas bitwy o Cedar Mountain; drugi scenę spod Gettysburga, w której Iron Brigade wdaje się w...

PannaCathy | 2012-03-24
Przeczytana: 24 marca 2012

Książka, choć momentami( dość częstymi) może wydawać się nużąca, to naprawdę warto ja przeczytać. Autor pokazuje, że nie ma dobrej strony i złej, dobrych i złych ludzi, dowódców. Wyjaśnia ich motywy postępowania i nikogo nie skreśla, wyjaśniając przy okazji czytelnikowi, dlaczego dana postać postapiła tak , a nie inaczej.

Krzysztof_g | 2015-06-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Jeżeli ktoś dotarł już do tej pozycji to raczej dlatego, że ma za sobą 2 poprzednie części. Największym problemem przy czytaniu tego typu książek jest fakt, że kiedyś się kończą. Na szczęście ostatni tom jest najgrubszy!

Rebelson1990 | 2016-10-30
Kurt13Cidaris | 2016-10-23