Wybaczam ci

Adriana Rak Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo WasPos
2022-10-20
2022-10-20

Dzisiaj mam dla Was recenzję książki Adriany Rak "Wybaczam Ci". Jest to pierwsza powieść w klimacie zimowo - świątecznym, którą przeczytałam w tym roku. Mimo wszystko porusza ona bardzo ważne tematy, więc jak się później okaże nie jest ona do końca taka radosna, słodka, cukierkowa. Bohaterowie odczuwają tutaj głównie ból, smutek, przerażenie, niemoc, rezygnację. Sytuacje opisane w tej powieści nie są zbyt kolorowe. Wszystko przez alkoholizm Edka, samotne macierzyństwo Heleny, trudne relacje w rodzinie. To wszystko sprawia, że czytelnik może się utożsamić z bohaterami, gdyż te sytuacje mogą przytrafić się każdemu z nas. Już teraz Wam powiem, że cała pozycja skłoniła mnie do wielu przemyśleń.
W tej historii poznamy Anastazję, Łucję, Helenę, Edmunda, Łukasza i wielu innych bohaterów. Każdy z nich ma inny charakter. Wszystko przez problemy, z którymi się borykają w swoim życiu. Nie wierzą, że ich życie może być lepsze. Anastazja i Łucja nigdy nie miały dobrego kontaktu z Edmundem, gdyż ich ojciec jest alkoholikiem. Alkohol jest dla mężczyzny najważniejszy. Dodatkowo matka Helena pozwala na to wszystko, znosi upokorzenia i wyzwiska ze strony swojego zgorzkniałego męża. Anastazja spotyka się z Łukaszem, który ją zdradził, a gdy chce zakończyć związek z kobietą, ta mówi mu, że jest z nim w ciąży. Jak widać, żadne z nich nie ma zbyt kolorowego życia. Czy coś w ich życiu się zmieni? Jeśli tak, to co? Czy pod wpływem określonych decyzji uda się ułożyć wszystko? Czy wyciągną ze swojego zachowania odpowiednie wnioski? Czy nie popełnią już tych samych błędów?
Jak sam tytuł wskazuje, książka mówi o wybaczeniu sobie i innym. Dzięki niej czytelnik dowiaduje się, jak niewiele potrzeba by zmienić bardzo dużo w swoim życiu. Ważne są jednak chęci i samozaparcie. Pokazuje także, że najważniejsze jest także w trudnych chwilach wsparcie najbliższych osób, a także wspólne cieszenie się z najmniejszych rzeczy.
To powieść, która wywołała we mnie wiele emocji, łez i wzruszeń. Opowiada o trudnych relacjach w rodzinie, czy związku, miłości, przyjaźni, szczerości, a przede wszystkim o tym jak ważne jest wybaczenie. Mimo iż nie jest ono łatwe, to jednak jest to najważniejsze w życiu każdego człowieka.
Świątecznym i zimowym aspektem jest fakt, że Edek po pobycie w szpitalu i przebytym zawale przemyślał swoje życie. Przestaje pić zmienia się. Prosi o wybaczenie całą swoją rodzinę. Staje się opiekuńczy. Helena, Anastazja i Łucja mimo wątpliwości w stosunku do mężczyzny, który już nie raz zawiódł ich zaufanie, wybaczają mu. Anastazja wybacza Łukaszowi. Każdy z bohaterów wybacza także sobie. Dzięki temu ich życie staje się lepsze.
Jest to bardzo życiowa historia, która jak już wspomniałam mogłaby dotyczyć każdego z nas. W związku z tym, że nie jest cukierkowa, a realistyczna skłania do wielu przemyśleń. Polecam ją każdemu.

Bo słowa "wybaczam Ci" niekiedy będą wymarzonym świątecznym cudem!

Świąteczne książki — tylko w okresie Bożego Narodzenia czy zawsze jest na idealny moment? Ja należę do grupy ludzi, którzy po powieści w bożonarodzeniowym klimacie uwielbiają czytać zawsze i niejednokrotnie korzystam z tej możliwości. Dlatego też końcem stycznia sięgnęłam po klimatyczną i piękną lekturę "Wybaczam Ci" - zapewniam Was, że to pozycja idealna nie tylko na święta!

Anastazja, Helena, Edmund i Łukasz — niby to oni są głównymi bohaterami, ale i inne postaci odgrywają w książce bardzo ważną rolę. Jeśli życie przyrównalibyśmy do łodzi płynącej po oceanie, to ta czwórka znalazła się na zepsutym statku podczas największego sztormu, bez nadziei na ratunek. Życiowi rozbitkowie to bardzo dobre określenie... Każdy z innymi problemami, spojrzeniem na życie i możliwościami wyboru, ale każdy z tym samym brakiem wiary w lepsze jutro.

Okres Bożego Narodzenia często jest nazywany czasem cudów. Ale czy jest w stanie poukładać życie od nowa i dać nadzieję na poprawę mało łaskawego losu? Dodatkowo tytułowe "wybaczam Ci"... Kto powinien je powiedzieć, a kto usłyszeć? A może to wcale nie jedna osoba? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tej refleksyjnej i pełnej emocji powieści.

"Wybaczam ci" to najnowsza powieść Adriany Rak, ale moja pierwsza książka, którą miałam okazję przeczytać. Nie znałam więc pióra autorki, nie wiedziałam też czego spodziewać się po lekturze. Zdecydowanie się jednak nie zawiodłam, a dodatkowo mam ochotę na więcej! Autorka posiada lekkie pióro i umiejętność pisania o trudnych tematach w przystępny sposób.

W książce poruszono kilka kwestii i dotknięto licznych motywów. Od trudnych życiowych wyborów, przez relacje rodzinne, aż do alkoholizmu i wielu innych. Nie tylko w kontekście tytułu, ale również całej fabuły za najistotniejszy jednak uważam ten dotyczący wybaczania — nie tylko innym wokół nas, często bliskim osobom, ale również, a może przede wszystkim sobie samemu.

Powieść czyta się błyskawicznie i bardzo dobrze. To historia ludzi takich jak my, przeżywających wzloty i upadki, którzy w pewnym momencie swojego życia odnaleźli siłę na zmiany. To lektura dająca nadzieję, słowa otuchy i piękną opowieść osadzoną w świątecznym okresie. Zdecydowanie zachęcam Was do lektury, bo naprawdę warto!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autorki — bardzo dziękuję!

Bo słowa "wybaczam Ci" niekiedy będą wymarzonym świątecznym cudem!

Helena i Edmund są małżeństwem z wieloletnim stażem, ale czy szczęśliwym?
Helena trudności doświadczyła juz w dzoecinstwie, jej ojciec był alkoholikiem.
Jej życie polega na usługiwaniu swojemu mężowi, który jest alkoholikiem.

Edmund natomiast uważa sie za wspaniałego człowieka. Uważa, że całe dobro,nktore spotkało Helenę to tylko jego zasługa. Nie dopuszcza do siebie tego, że ma problem z alkoholem. Jego corki odwróciły się od niego.

Anastazja pracuje jako główna księgowa,  nienawidzi swojego ojca. Bohaterka układa sobie życie z Łukaszem. Pewnego dnia Anastazja dowiaduje sie, że jest w ciąży. Kiedy dzieli się tą nowiną ze swoim partnerem, ten się wscieka i zostawia kobietę.

Dlaczego Łukasz tak agresywnie zareagował na to, że będzie ojcem? Czy Anastazja wybaczy mężczyźnie?
Co wpłynie na zmianę Edmunda? Czy mężczyzna w końcu zrozumie, że krzywdził swoich bliskich? Czy Helena wraz z córkami wybaczą mężczyźnie i dadzą mu druga szansę?

Przepiekna opowieść o ludziach, którzy się pogubili w swoim życiu. Opowieść o tym, że każdy człowiek może się zmienić. Opowieść o sile słów proszę, dziekuje, ale przede wszystkim przepraszam i wybaczam Ci.
Ksiazka przypomina o magii świąt, a także o tym, że cuda sie zdarzaja.

Helena i Edmund są małżeństwem z wieloletnim stażem, ale czy szczęśliwym?
Helena trudności doświadczyła juz w dzoecinstwie, jej ojciec był alkoholikiem.
Jej życie polega na usługiwaniu swojemu mężowi, który jest alkoholikiem.

"Takich beztroskich, zwyczajnych momentów spędzonych z najbliższymi nie można porównać do niczego innego. To właśnie one przynoszą największą radość i ukojenie- pomyślała Helena."- fragment książki

Anastazja, Helena, Edmund, Łukasz- czwórka życiowych rozbitków, których problemy piętrzą się w zastraszającym tempie. Oprócz problemów jest też ten najgorszy moment, który przychodzi w życiu człowieka- brak nadziei na lepsze jutro. Chcieliby by ich życie nabrało spokoju i blasku... Czy pomoże im w tym zbliżająca się świąteczna aura?

Od początku czułam zaciekawienie, które rosło wraz z przeczytanymi stronami. Oprócz niego rosło coś jeszcze- gula w gardle, która coraz bardziej je ściskała. Poznajemy rodzinę z Gowina- Helenę, Łucję, Edmunda i Anastazję, a także Łukasza, którego łączyła bardzo bliska relacja z jedną z ww kobiet. Rodzinny problem, którym jest zrzędliwość i alkoholizm ojca, Edmunda, to odsłona życia trzech kobiet. Jak żyć, gdy ciągną się za nami smutne i mroczne wspomnienia? Jak żyć, kiedy te wspomnienia są nadal częścią naszego życia?
"Wybaczam Ci" to bardzo życiowa i skłaniająca do refleksji książka. Pokazuje, jak bardzo wpływ na nasze życie mają nieprawidłowe decyzje, czy czyny. Pokazuje to jak niewiele trzeba, by zmienić swoje życie na lepsze. I choć samego wątku świąt jest mało, a fabuła książki nie jest słodką opowieścią, to jednak trafiła do mnie poprzez ten realizm życiowy. Poprzez historię, która może być częścią życia każdego z nas.
Szczere rozmowy, siłą oparcia w bliskich osobach, przebaczenie najbliższych, a także spojrzenie na swe czyny z perspektywy innych- Autorka nie boi się trudnych tematów i relacji, a słowa, którymi je ujęła trafiają do serducha ♥️

Anastazja Helena, Edmund i Łukasz to czwórka życiowych rozbitków. Muszą mierzyć się z problemami, które mogą zdarzyć się każdemu z nas i dotknąć każdą rodzinę. Ten, który najbardziej mnie poruszył to alkoholizm. Życiu z osobą uzależnioną towarzyszy ciągłe napięcie, martwienie się i nieprzespane noce. To chodzenie na palcach przed atakami złości, to bycie niewidzialnym lub nadmiernie opiekuńczym.To lęk, rozpacz, bezsilność, poczucie winy i wstyd. To wybaczanie i nadzieja, że ten raz będzie już na pewno tym ostatnim. To życie od butelki do butelki, od kaca do kaca, gra pozorów i podtrzymywanie iluzji, że wszystko jest w porządku. Jako żona czujesz żal i rozgoryczenie, ale nie potrafisz przerwać tego marazmu. Co czuje mąż? Mężowi z reguły jest wszystko jedno, a to, co go najbardziej interesuje to kolejna butelka alkoholu. Nawet jeśli w przypływie chwilowego olśnienia bywa mu wstyd, to nigdy nie znajduje w sobie wystarczająco dużo odwagi, aby cokolwiek w swoim życiu zmienić. Czy rzucane w gniewie słowa da się zapomnieć, a krzywdy wybaczyć? Czy zrozumienie własnych błędów i szczera skrucha wystarczą, by magia Świąt Bożego Narodzenia zadziała, a Wigilia okazała się prawdziwym wieczorem cudów?
Piękna, choć nie pozbawiona nuty goryczy historia, której bohaterowie nie mieli lekko, oj nie mieli. Być może dzięki temu właśnie, że byli tacy prawdziwi, tak bardzo ich polubiłam i kibicowałam im całym sercem, aby znaleźli w sobie siłę, by o siebie zawalczyć i doczekali samych pięknych momentów. Choć muszę przyznać, że wzbudzali we mnie skrajne emocje; jedni wzruszanie, drudzy podnosili mi jeszcze bardziej i tak już wysokie ciśnienie.
Czytając tę opowieść, uświadamiasz sobie, że największe szczęście mogą przynieść te najprostsze rzeczy; takie, które są na wyciagnięcie ręki. Warto zawsze o tym pamiętać. Proszę nie spóźnij się na rozmowę, na spotkanie, na niezbędne słowa, na to wyjątkowe spojrzenie i przytulenie. Nasz czas jest ograniczony, bardziej niż myślisz.
Całym sercem polecam tę historię Waszej uwadze.

„Któż inny bowiem jak nie ona byłby w stanie udźwignąć tyle cierpienia? Któż inny byłby w stanie kochać, pomimo zadawania duszy kolejnych ran. I któż jak nie ona poświęciłby samą siebie w imię dobra rodziny?”„Zadawanie bólu stało się jej hobby, a z pewnością czymś, co było zupełnie naturalną rzeczą, ot jak codzienne picie kawy.”
Oczywiście, wiele można wybaczyć, jednak są pewne momenty, kiedy nie jest to łatwe. Ojciec rodziny ma w głębokim poważaniu matkę, która mimo wszystko mu nadskakuje. Kobieta, która ma urodzić dziecko mężczyźnie, a ten z dnia na dzień ją zostawia. I nagle – wszyscy się opamiętują i są przyjaciółmi. Oczywiście, warto wybaczać i tego każdemu życzę , jednak ta historia dla mnie została zbyt przesłodzona, bo są takie momenty w życiu, kiedy na słowo „wybaczam” nie każdy zasługuje i nie zawsze przychodzi to tak lekko, jak zostało tu opisane.
Niemniej jednak ta lektura nie jest zła, zawiera wiele ciekawych momentów. W mój gust czytelniczy i światopoglądowy nie trafiła do końca. Jednak zachęcam oczywiście każdego do własnej opinii.

„Wybaczam ci“ to książka osadzona w klimacie świątecznym. Moim zdaniem głównym tematem przewodnim jest uzależnienie ojca od alkoholu, który nagle zaczyna myśleć- ale czy na pewno?!. Anastazja- jego córka , ma inny problem – nieszczęśliwej miłości. Nie do końca przekonała mnie ta historia. Kobiety nieszczęśliwe, które usilnie próbują tłumaczyć tych, przez których się gnębią....

Okres świąt to nie tylko czas spotkania z rodziną i najbliższymi. To także czas refleksji nad wszystkim co przez ostatni czas wydarzyło się w naszym życiu. Czas zadumy.
Bohaterów tej historii poznajemy na około miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia.
Dla wszystkich czworga jest to trudny czas. Anastazja, która przekonana, o szczerości i trwałości jej związku z Łukaszem wierzy, że wiadomość o ciąży tylko go wzmocni. Niestety tak nie jest.. Łukasz jest tym faktem wręcz zdruzgotany. Ta wiadomość całkowicie rujnuje jego plany. Owszem pragnął założyć rodzinę jednak nie z nią...
Helena, matka Anastazji, która już od długich lat żyje w małżeństwie z Edmunem, każdego dnia przeżywa swój prywatny dramat. Ten mężczyzna zupełnie nie widzi jej starań w utrzymaniu tego związku, a nawet o jego zły stan obwinia żonę. Nie robiąc sobie nic z tego że jego wieloletnie uzależnienie od alkoholu stopniowo niszczy nie tylko jego zdrowie, ale i rodzinę. Nim nie docenia też przywiązania jego żony i niewątpliwego uczucia jakim go darzy.
Czy ludzi u progu tak ciężkich przeżyć mogą nadal cieszyć święta?
Czy Łukasz zdecyduje się wreszcie na szczerość względem Anastazji i przyjmie odpowiedzialność na swoje barki? Jak choroba  wpłynie na postrzeganie świata przed Edka? Czy wreszcie zrozumie, że bycie egoistą zapatrzonym we własne potrzeby nie przynosi niczego dobrego?
I najważniejsze czy dane im wszystkim będzie wybaczenie?
"Wybaczam ci" to lektura obowiązkowa na się święta. Mimo tak wielu trosk bohaterów to ciepła, pełna uczuć historia zwyczajnych ludzi, którzy chcą kochać i czuć się kochani. Czy zdarzy się świąteczny cud?
Przekonajcie się sami. Ja spędziłam z nią piękne i wzruszające chwile i jestem pewna, że i wasze serca nie będą na nią obojętne.
Polecam

WYBACZAM CI
@rak.adriana
@waspos

🎄"Bo święta to czas, w którym dzieją się prawdziwe cuda"

🎄Wierzycie w to że podczas świat dzieją się prawdziwe cuda?
Dla tych co nie wierzą - polecam książkę autorki, która pokazuje i udawania że jednak cuda mogą się zdarzyć, a w szczególności w tym magicznym okresie jakim są święta. Bo to wtedy nasze serca, są bardziej otwarte, na to, aby wybaczyć innym, a w szczególności najbliższym.
🎄Jest to historia rodziny Dobrodziejskich, Heleny, Edmunda oraz ich córek Łucji i Anastazji. I mimo iż ich życie nie było idealne, powiedziałabym wręcz że było ciężkie, bo borykali się z alkoholizmem Edmunda, to jednak miłość i cierpliwość Heleny, oraz niespodziewany zawał Edmunda - uświadamia mu co może stracić, ile błędów w życiu popełnił i że pora to wreszcie wszystko naprawić.
Tylko czy mu się to uda?
Czy wszyscy członkowie rodziny będą mu w stanie wybaczyć?
🎄Również Anastazja będzie miała co wybaczać swojemu byłemu partnerowi, który się wystraszył i uciekł od niej w chwili kiedy powinien ja najbardziej wspierać.
Czy jej też uda się mu wybaczyć?

🎄#adriannarak stworzyła cudowną opowieść, w której dzieją się prawdziwe cuda. Jest to historia, którą wzrusza do łez, pełna emocji, ale również dającą nadzieję na lepsze jutro. A także to że ludzie potrafią się zmienić, wystarczy dać im szanse.

WYBACZAM CI
@rak.adriana
@waspos

🎄"Bo święta to czas, w którym dzieją się prawdziwe cuda"

🎄Wierzycie w to że podczas świat dzieją się prawdziwe cuda?

„Ludzie popełniają błędy i mają prawo to robić, lecz jednocześnie powinni pamiętać, czym jest skrucha”.

Drogi czytelniku, dziś zabiorę cię do zaśnieżonego Gniewina. To właśnie tam w pewnym domu codzienna atmosfera nie napawa radością, słychać tylko wieczne pretensje. Czy świąteczna magia zadziała i odnajdą w końcu spokój i szczęście?

Po powieść „Wybaczam Ci” postanowiłam sięgnąć dlatego, iż bardzo, ale to bardzo spodobała mi się okładka, która jest niezwykle urocza i zarazem minimalistyczna. ❤️

Historia tutaj opisana podobała mi się, aczkolwiek mi osobiście zabrakło emocji. Dość szybko wciągnęłam się w klimat, jaki tam panował, niektórych zachowań nie potrafiłam zrozumieć i nawet było mi żal niektórych ludzi.

Mimo lekkiego pióra autorka zaserwowała nam tutaj ważny temat, jakim jest wybaczenie zarówno sobie, jak i najbliższym, a także problem alkoholu w rodzinie. Najbardziej podobała mi się scena zimowych zabaw. ❤️

Ogólnie cała opowieść jest mocno realistyczna, a to wszystko dzięki bohaterom, których trochę tutaj jest. Jednakże to nie przeszkadza, w połapaniu się kto jest kim. Dodatkowo opowiada ona o codziennych sprawach, wzlotach, jak i upadkach. To także poniekąd przypomnienie, że słowa: dziękuje, proszę, przepraszam oraz wybaczam ci, kosztują niewiele wysiłku, a mogą sprawić dużo dobrego i co najważniejsze oczyścić atmosferę.

Dla mnie ta książka była po prostu dobra i dość mocno przewidywalna. Zabrakło również, świątecznej otoczki jednakże myślę, iż innym może się spodobać taka lektura na jeden wieczór. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale myśle, że nie ostatnie. 😉

Po powieść „Wybaczam Ci” postanowiłam...

Okładka wskazuje,że zimowo-świątecznie a tu takiego nastroju nie odnajduje. Dwie siostry ,matka i ojciec alkoholik i wokół niego w sumie akcja się toczy. Dobrze napisana pozycja z fajnym zakończeniem.

• Świąteczne
  • Patronat medialny