Miłość w blasku kominka

Okładka książki Miłość w blasku kominka Dorota Milli
Okładka książki Miłość w blasku kominka
Dorota Milli Wydawnictwo: Filia Cykl: Siostry Orłowskie (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Siostry Orłowskie (tom 2)
Filia
2022-10-26
2022-10-26
literatura polska święta miłość

Opowieść napisana przyjaznym językiem, porywa, zaciekawia, i trzyma w niepewności do samego końca, polecam!!

Parę dni temu skończyłam czytać 2 część losów sióstr Orłowskich . Tym razem poznajemy drugą historię swatania . Teraz przyszedł czas na kolejną z córek i sióstr . Ta część serii również bardzo mi się podobała .

Cztery siostry, ojciec, który chce po raz drugi zyskać zięcia i urokliwa kamienica w pięknym Gdańsku. Wszystko to i jeszcze więcej w ciepłej historii ze świętami w tle.
Po raz drugi mamy tu okazję spotkać bohaterów z pierwszej części. Czytało się dobrze, mimo, że po już świętach to udało się wbić w tą cudowną atmosferę.

„Miłość w blasku kominka” to urocza powieść, która rozkwita magią świąt Bożego Narodzenia i miłości rodzinnej. Autorka, biorąc nas za rękę, wprowadza nas do życia Alberta, wdowca i ojca czterech uroczych córek. Główny bohater postanawia podjąć się niełatwej roli swatka dla swojej córki, a wszystko zaczyna się od prośby przyjaciela i tajemniczego planu ukrytego w cieniu świątecznych ozdób.

Przez cały rok Albert stara się znaleźć odpowiedniego narzeczonego dla swojej córki, ale wszystkie próby kończą się porażką. Kiedy zbliżają się święta, a atmosfera pełna jest magii, Albert postanawia nie poddawać się i próbuje jeszcze raz. To właśnie w okresie Bożego Narodzenia spełniają się marzenia, a cud może przydarzyć się każdemu.

Historia rozwija się w kamienicy Orłowskich, gdzie życie toczy się tłocznie i głośno. Autorka doskonale ukazuje zderzenie punktu widzenia kobiecego i męskiego, co prowadzi do humorystycznych sytuacji i niewielkich świątecznych kłopotów. Czy miłość potrafi przetrwać te różnice? Czy święta będą udane, czy też zakończą się katastrofą?

Gdańsk w zimowej odsłonie staje się romantycznym tłem dla tej opowieści. Opisy uroczego parku w białym puchu dodają powieści niepowtarzalnego uroku. Autorka wplata w fabułę magię miasta, tworząc niepowtarzalny klimat.

Głównym atutem tej powieści są postaci. Córki Alberta, każda z osobnym charakterem, wnoszą do historii różnorodność i świeżość. Albert, choć początkowo nieśmiały w roli swatka, rozwija się i staje się sercem opowieści. Przyjazne, pełne ciepła dialogi sprawiają, że czytelnik bez trudu odnajduje się w tej świątecznej atmosferze.

„Miłość w blasku kominka” to książka, która spełnia oczekiwania czytelników poszukujących ciepłej, pełnej miłości i humoru powieści świątecznej. Autorka doskonale oddaje magię Bożego Narodzenia, tworząc opowieść, która sprawi, że każdy z nas uwierzy w świąteczne cuda. To idealna lektura na zimowe wieczory, kiedy chcemy się zanurzyć w atmosferę magii świąt i cieszyć się chwilami rodzinnej bliskości.

Jak co roku przed Świętami postanowiłam sięgnąć po coś, co pomoże mi poczuć wcześniej klimat Bożego Narodzenia. Wybór padł na "Miłość w blasku kominka". Nie mogę powiedzieć, że ta książka jest zła. Ale liczyłam na coś więcej. Nie wystarczy masa opisów świątecznych drzewek, potraw czy prezentów. Niby było wszystko, śnieg, miłość, rodzina, pyszne jedzenie. Jednak czegoś mi brakowało, przez co książka mi się dłużyła i skończyłam czytać ją już po świętach. Podsumowując: na plus piękna okładka, wygodna czcionka, tematyka i całkiem ciekawi bohaterowie. Sam pomysł na fabułę też jest ok. Jednak mimo to, książka nie wciągnęła mnie tak jak tego oczekiwałam. Stąd taka ocena. Jednak polecam jeżeli ktoś lubi literaturę o tematyce świątecznej.

„Miłość w blasku kominka” to drugi tom serii o rodzinie Orłowskich. Cztery wspierające się siostry – Aurelia, Emilia, Kordelia i Bibianna – każda o innym charakterze, oraz ich ojciec Albert mieszkają w kamienicy w moim ukochanym mieście – Gdańsku. Myślałam, że zostanę tym od razu kupiona, ale nie tym razem. Książka jest okropnie infantylna i przeciągnięta, miałam wrażenie, że co jakiś czas czytam te same sceny, zdecydowanie mogłaby być cieńsza. Niestety, dużo błędów językowych, a także literówek. Z tego, co czytałam, pierwsza część jest taka sama. Niektórzy bohaterowie, a zwłaszcza Albert, strasznie mnie irytowali, jego obsesja na punkcie wydania za mąż swoich córek, bo jak to tak bez męża i dzieci jest wręcz obrzydliwa. Autorko, mamy XXI wiek, nie powielajmy dalej tych wzorców. Zasadniczo nie rzuciłam nią o ścianę tylko dlatego, że szanuję książki, nawet tak nudne. Zdecydowanie nie polecam i nie zapoznam się z inną twórczością autorki.

Pełna humoru bardziej komedia świąteczna

Pełna humoru bardziej komedia świąteczna

Łatwa, lekka i przyjemna

Łatwa, lekka i przyjemna

Dorota Milli sięga w tej serii po motyw swatania, ale robi to z przymrużeniem oka i z dużą dozą współczesności. Dba o to, by cały czas coś się działo, stawia na humor, więzy rodzinne oraz przyjaźnie. Miłość w blasku kominka to taka trochę bajka osadzona w naszych czasach, w której tata pragnie dla swoich księżniczek księcia i nie cofnie się przed niczym, by je uszczęśliwić. Prowadzi to do wielu zabawnych i skomplikowanych sytuacji. Napędza to też akcje i sprawia, że od książki trudno się oderwać. Bo chociaż można przewidzieć finał, to droga do niego jest zawiła i pełna zaskoczeń. No i klimat świąt, powieściopisarka potrafi sprawić, że czuć ten mróz, radość z każdego płatku śniegu, ale przede wszystkim zachwyt przygotowaniami. Dzięki tej historii strojenie domu, przebywanie w kuchni, czy na jarmarku zyskuje na nowo swoją świąteczną magię.

Całość na

Siostry Orłowskie - bohaterki "Miłości w blasku kominka" poznałam kilka lat temu i przepadłam w ich perypetiach. Trochę się naczekałam na kolejne z nimi spotkanie, bo o premierze tej książki dowiedziałam się w zeszłym roku już po świętach a chciałam do nich zajrzeć koniecznie w okresie przed 🎄

Myślę, że pokochałam siostry nie tylko dlatego że sama mam ich trzy a bohaterek jest cztery więc szukałam podobieństw w naszym życiu.

Seria ta kupuje mnie przede wszystkim humorem. Słuchałam tej książki w audiobooku i nie zliczę ile razy publicznie wybuchnęłam śmiechem. To jest humor wynikający z prześmiesznych sytuacji, który mocno wypływa z bohaterów i ich zachowań. Słowne przekomarzania w świetnie napisanych dialogach. Jak dla mnie w dziesiątkę 🤗

Lubię w tej książce chyba wszystkie postaci począwszy od wspomnianych sióstr, poprzez braci Dobrzańskich, ich rodziców jak i szaloną ciotkę 🤭 To bardzo fajna gromadka, która czasem bawi, czasem smuci a momentami przyprawia o zawroty głowy 😉 Ich perypetie są po prostu urocze.

Klimat jaki Pani Dorota tutaj stworzyła jest iście magiczny i nie chodzi mi tylko o klimat świąt ale o niesamowicie pokazany Gdańsk zimą. Aż chce się tam jechać i na jarmarku wypić gorącą czekoladę. To się czuje, widzi i przeżywa.

• Świąteczne
  • Przeczytane 2023