Mały

Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
2022-09-30
2022-09-30
Jakub Dąbrowski

Jak na stosunkowo krótką, sprawiającą wrażenie niespójnej opowieści anonimowego męskiego protagonisty, Mały jest lekturą zaskakująco głęboką i uzupełniająca myśl Bataille'a.
Lektura "pełna" (choć takie określenie nie zadowoliło by prawdopodobnie autora) wynika ze zrozumienia systemu określeń/znaków, którymi posługuje się autor. Nie jest to lektura łatwa, gdyż wymaga ona zrozumienia szerokiego, choć ciekawego i interesującego życia autora. W zamian oferuje ona ciekawe odczytanie kondycji ludzkiej po śmierci Boga, gdzie pojęcia które kiedyś braliśmy za święte i pewnik, są martwe i nie odzwierciedlają rzeczywistości.
Pierwszym skojarzeniem z tym jakie miałem, jest prymitywna satyra religijna, która ani nie oburza osoby religijne, a ateistów przy lekturze wprowadza w swego rodzaju wstyd.
Zamiast więc być satyrą, która może być źródłem społecznej zmiany, jest tylko pewną formą pastiszu. Po prostu nikogo ona nie obchodzi, bo odnosi się ona do czegoś, czego już nie ma. U mnie wręcz wywołuje pewien smutek za transcendentnym porządkiem

Oczywiście, jak przy jakiejkolwiek lekturze tego autora, czytelnik nie otrzymuje jasnej odpowiedzi jak uczynić możliwym Niemożliwe, które jest kluczowym pojęciem dla myśli Bataille'a. Nie wiemy czy w ogóle możliwe jest przywrócenie dialektyki ofiary i transcendentalnizacja świata. We współczesnym świecie taka odpowiedź wydaje się tym bardziej mało prawdopodobna. Innym problemem jest wynikający z jego irracjonalistycznej filozofii brak struktury, którą można poddać refleksyjności, jednoznacznie sprzeczny z dążeniami Bataille'a do swego rodzaju 'ekonomii marnotrawienia'. Gdy nie ma czego opisać, jak tym bardziej ktoś chciałby coś zmieniać?

Mimo to jest to prowokacyjna, inteligentna lektura dla każdego fana tego autora. Osoby niemające jednak wcześniej kontaktu z autorem, powinny najpierw zacząć od innych jego prac. Bezpośredni kontakt z Małym, bez wcześniej znajomości myśli Bataille'a po prostu nie ma sensu.

• Autorzy: Georges Bataille
  • 🍁 Dekadentyzm, mizantropia, nihilizm, pesymizm
  • 💣 Antyreligia
  • Do kupienia ver. papier.
  • 💡 Filozofia

Dodaj cytat z książki Mały