Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Heartbreaking Work of Staggering Genius
Snoopy

Inne wydania

Po śmierci rodziców na raka, Dave musi zaopiekować się młodszym bratem, Tophem. Ich wspólne życie jest zwariowane, ale też przepełnione troską o przyszłość. Dave usiłuje odnaleźć się w dorosłości, ima się więc różnych zajęć – tworzy komiksy, rysuje. Wreszcie wraz z przyjaciółmi zakłada awangardowe czasopismo “Might“, stanowiące kanwę wyrażania pokoleniowego buntu. Dave Eggers może stanowić głos pokolenia, tzw. Generacji X, a jego oryginalność sprawia, że jego debiutanckie dzieło jest naprawdę godne polecenia.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

Kurz | 2015-10-02
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Do kupna przekonał mnie ciekawie brzmiący tytuł, na który od razu zwróciłam uwagę. Kolejną zachętą do zbliżenia się do kasy z tą książką w dłoni była jeszcze wzmianka o swoistej awangardzie. A mnie jednak naprawdę pociągają dzieła awangardzistów. Są nieprzewidywalne, ale jednocześnie piękne, delikatne, brzydkie i bolesne. Jak to, czemu przeciwstawiają się owi awangardziści. Ich starcie z rzeczywistością zawsze jest obfitującym w całkowicie nieoczekiwane rewelacje doświadczeniem.

Jest to (u mnie) jedna z książek tzw. (potocznie i tylko przeze mnie) gładkich. Nie zaznaczyłam w niej ani jednego cytatu. W porównaniu do "Nieba i piekła", ta książka pod tym względem wypada raczej słabo. Ciekawi mnie teraz tylko jedno. Dlaczego właściwie nic nie zaznaczyłam? Przecież książka była naprawdę interesująca, ma w sobie to coś, co porywa w czytaniu na długie godziny. Więc dlaczego? Wydaje mi się, że pozwoliłam się właśnie porwać, bez możliwości zastopowania. Ponadto ta opowieść prowadzona jest...

Salma | 2013-07-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Ach! Jak mylące mogą być oczekiwania względem książki zanim zacznie się ją czytać. Myślałam, że "Wstrząsające dzieło..." będzie jakimś pseudoartystycznym i pseudointelektualnym bełkotem megalomańskiego świra, a tu okazało się, że to bardzo ciekawa rzecz, bardzo dobrze napisana i nawet - dość mądra i wartościowa. Świr ten (bo nie przestał nim dla mnie być) pisze o śmierci swoich rodziców, jakby było to coś wkurzającego, ale mimo wszystko najnormalniejszego w świecie. A czy takim nie jest? W końcu czeka to wszystkich. Jednak dla czytelnika, który niedawno stracił rodzica, może to być jak klaps w policzek. Nosz, jak on kurde tak może? Złość? O.K. Ale gdzie smutek, żal, załamanie, ŻAŁOBA?! A nie ma...
Jest pełna mobilizacja. Do życia! Jestem tutaj i teraz, jestem tu po to, by żyć, tak jak i oni żyli wcześniej, jestem po to, by coś tutaj zrobić, by coś po sobie pozostawić, no choćby brudne skarpetki pod łóżkiem - to zawsze coś ;]
A łatwo nie będzie, bo świr ma 20 - kilka lat, jest...

olgazzm | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Kupiłam przez przypadek i okazało się, że stała się jedną z moich ulubionych książek.
Polecam przeczytać każde słowo (dosłownie).
Pełna humoru, to na pewno. Absurdalnego, nawet bardzo.

Co do treści, świetnie napisana. Świetny temat, świetny styl. Wywołuje we mnie niesamowite emocje, nie tylko te pozytywne. Autor jest mistrzem dobierania słów.
Piękna historia o dorastaniu. Z pewnością czegoś uczy. Jest wyzwaniem. Polecam każdemu, kto lubi ciężkie wagowo książki, 440 stron to niemało, ale nawet nie zauważyłam kiedy to przeczytałam. Zaczyna się poważnie (pomijając wstęp i rady) i dosyć nudnie tylko po to, żeby nagle się zmienić w coś wciągającego, w pochłaniacz jednego wieczoru.

formalina | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Primo- odjechana opowieść o dorastaniu, fantazjowaniu i lataniu nad Golden Gate. Od zapyziałego Illinois przez nostalgiczne jezioro Michigan do ciepłego, otwartego San Fran. Jak rozłożyć gości na domówce, jak nauczyć dzieciaka grać w bejsbol, jak smakuje woda w akwarium z rybkami.

Secundo- metapowieść pełna dopisków, rozplątywania własnych metafor i sprostowań tych kilku kłamstw, które się pojawiły w tej czystej prawdzie. Miałam pierwsze polskie wydanie zbudowane jak drugie oryginalne- z tyłu jest druga okładka i kilkanaście stron złożonych odwrotnie usuniętych scen, kolejnych sprostowań i teorii autora na temat swego debiutu.

Tertio- historia, do której brak mi słów.

Wnioskowałam, że to będzie tekst o tym, jak rodził się geniusz literacki, jak z amerykańskiego domu na zadupiu wyszedł nowy Chuck Palahnuk.
Spodziewałam się też tego, o czym pisali poprzedni recenzenci czyli jak dwudziestolatek potrafi wyjść z żałoby silniejszy i z uśmiechem.

Dostałam żywą i bolesną dla mnie scenę...

marcyk8 | 2012-09-21

Autobiograficzna historia opisana z rozbrajającym humorem, ale pod peleryną tego młodzieńczego luzu cały czas czai się ledwie skrywana wściekłość, rozpaczliwa niemożność pogodzenia się z tragedią.
Rewelacyjna powieść, która może wywołać zarówno rozbawić do łez, jak i do łez wzruszyć. Polecam!

Margola | 2011-09-06
Przeczytana: 06 września 2011

Napisana w bardzo ciekawy, nowatorski sposób. Miałam wrażenie, że główny bohater siedzi obok i "nawija" swoją historię. Opowieść jest smutna, chwilami straszna i zabawna jednocześnie. Samo życie. Doświadczonych przez los młodych ludzi. Euforia wymieszana ze stanami lękowymi i depresyjnymi.

Lina | 2012-09-18
Przeczytana: 18 listopada 1999

Odważna, brawurowa i poruszająca książka. Główny bohater poruszając się w gęstym nurcie życia "złamanych" i zrezygnowanych rodziców nie poddaje się depresji i samozniszczeniu. Podejmuje drogę własnego życia zachowując jeden z najcenniejszych ludzkich odruchów - miłość i współczucie.

Adam Góra | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Dawno nie trafiła do moich rąk książka, do której czytania musiałbym się wręcz zmuszać. Autobiograficzna historia ma wszystko, aby stać się hitem - dwudziestokilkuletni mężczyzna, którego rodzice umierają w odstępie miesiąca musi zaopiekować się młodszym bratem i ułożyć życie dla nich dwojga. Po prostu receptura na bestseller. Tego nie dało się zepsuć. A jednak Dave Eggers dał radę.
Główny bohater, którego musimy kojarzyć z autorem, jest chyba najbardziej antypatyczną postacią, z jaką się zetknąłem. Mikstura egocentryzmu, narcyzmu i przekonania o własnej wyjątkowości czyni Eggersa osobą, której po prostu nie da się lubić. Ma też pewnie na to wpływ pełen sprzeczności charakter autora, który narzeka co rusz na swoje życie, ale niewiele czyni by je zmienić. Martwi się wyimaginowanymi czynnikami, które mogą zagrażać jego młodszemu bratu, ale nie dba choćby o czystość w mieszkaniu i jedzenie. Pragnie zmienić ludzi, ale czyni to poprzez założenie pisma, którego prawie nikt nie czyta. Nie...

Annedriea | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Napisana inteligentnym językiem,jedna z książek które czyta się bardzo szybko i ze sporą dozą przyjemności.
Dobry wybór kiedy ma się ochotę na lekturę dość lekką, ale niegłupią.

Asieka | 2010-09-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Na prawdę godne dzieło. Narracja bardzo ciekawa :)