Szaleństwa Brooklynu

The Brooklyn Follies
83-7301-709-7
Nowy Jork, Brooklyn,
Holmes

Bohaterowie "Szaleństw Brooklynu": emerytowany agent ubezpieczeniowy, jego siostrzeniec oraz ludzie na różne sposoby z nimi związani - cały korowód barwnych postaci, wikłają się w prawdziwe sytuacje. A to zaplątują się w aferę ze sfałszowanym rękopisem słynnej powieści, a to próbują realizować wizję idealnego miejsca na ziemi. Przede wszystkim jednak wiodą zwyczajne życie na ulicach Brooklynu, borykając się z codziennymi bolączkami i szukając - każdy jak umie - miłości. Z mozaiki splatających się, przenikających i oddziałujących na siebie indywidualnych losów wyłania się zbiorowy portret nowojorczyków i Amerykanów sprzed 11 września - z ich pragnieniami, marzeniami, lękami i wątpliwościami. I tym razem Austerowi udaje się zajrzeć w głąb nowojorskiej duszy, oddać atmosferę tego niezwykłego miasta, a przy okazji stworzyć przesycony ciepłem i optymizmem hymn pochwalny na cześć zwykłego życia. (za: empik.com)

| 2015-11-12
Wojciech Gołębiewski | 2014-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2014

Paul AUSTER - “The Brooklyn Follies”

„”You can’t change weather” - znaczy, że pewne rzeczy są, po prostu, takie, jakie są, a my nie mamy wyboru, lecz musimy je akceptować”. Moje /może nieporadne, ale dosłowne/ tłumaczenie cytatu ze str.25 to motto tej książki.

Idealizm cechuje młodych; walczyć z całym światem można, ale PO CO?. Rozmawia o tym dwóch starych /Harry i Nathan/ z młodym /Tom/. /str.99-110/, a kropkę „nad „i” autor stawia, kończąc akcję książki na 46 minut przed atakiem na WTC /11.09.2001/, po którym „dym z trzech tysięcy spalonych ciał będzie się unosił nad Brooklynem i opadnie na nas jako biała chmura popiołów i śmierci”. To brzmi jak przestroga, bo zanim nastąpi skończymy lekturę ostaniego zdania:

„Ale, ponieważ teraz, jest wciąż godzina ósma, więc spaceruję aleją pod lśniącym błękitem nieba, będąc szczęśliwy, moi przyjaciele, tak ...

Marzenia | 2015-07-08
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2015

Ach, więc to od tego pana, Nathaniela Glassa - emerytowanego agenta ubezpieczeniowego, cynicznego, inteligentnego, dojrzałego, serdecznego, umiejącego słuchać, rozumiejącego nawet dziecko - małą dziewczynkę, zapożyczyłam sobie tych kilka zdań o czytaniu książek, tych zamieszczonych jako motto na LC. We wszystkim podoba mi się ten mężczyzna. Niech więc nadal, czytanie będzie naszą ucieczką, naszym pokrzepieniem, szczęściem przez sam fakt życia, istnienia (ludzi stąpających po ziemi o ósmej rano).

mm8371 | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Twoja ambicja zabija ciebie
Ambicja to twój wróg
Ja nie gram a ja nie przegram
Bo nie mam żadnej ambicji
Ambicja to twoja szalona religia

Niech żywi nie tracą nadziei..i czasu...
Optymistyczna(pomijam ostatnie zdanie)opowieść o tym ,że nigdy nic nie wiadomo..że ostatni to nie obraza,że można się zaszczurzyć i odszczurzyć....ważne jest tylko kilka rzeczy...
Egzystencja nie boli,ale kusi ,nęci i zaprasza...
Człowiekowatość to wada i balast,ale można to pieprznąć w kąt i żyć dla samej przyjemności życia...
czego i Wam życzę...

Ewa | 2012-10-08
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 08 października 2012

Paul Auster jest mistrzem w przedstawianiu ludzkich uczuć i emocji. W "Szaleństwach Brooklynu" gama emocji waha się od zawiści, poprzez fanatyzm religijny do bezinteresownej miłości. Bohater jest pełen wad, wątpliwości i niezbyt młody, a na swojej drodze spotyka ludzi dalekich od ideału. W powietrzu wiszą niedomówienia, rozterki i większe i mniejsze kłamstwa.
Niebagatelną rolę odgrywają tu marzenia - w ich spełnieniu pomaga ślepy los, a one nigdy nie wyglądają jak w naszych głowach.
"Szaleństwa ... " to historia ludzi zagubionych, którzy szczęśliwym trafem ( i z niewielką pomocą bohatera ) odnajdują swoje miejsce na ziemi i jest nim Brooklyn.

klaudia | 2013-04-15

Jest to druga książka tego autora, która przeczytałam i stwierdzam, że chcę więcej.

Austen pisze prosto, opowieść wciąga i niby wszystko jest jak w innych pospolitych książkach.. a jednak nie. Jest COŚ w tych dwóch powieściach ( a w tej jeszcze bardziej), że chce się jeszcze więcej, ma się także przemyślenia nad swoim życiem.

Polecam!

Piotr | 2012-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lipca 2012

Pierwsze spotkanie z Paulem Austerem zaliczam do niezwykle udanych :) Zdecydowanie moje klimaty, facet ma naturalny dar do gawędzenia i snucia ciekawych historii. Książka wciąga (choć tempo ma powolne), bawi, momentami wzrusza - po prostu nie pozostawia obojętnym. Świetne.

Kacper Kapsa | 2014-08-02
Na półkach: 2015, Przeczytane

Gdy sięgam po powieść, a robię to rzadko mogę w ciemno brać się za Austera. Szaleństwa Brooklynu to książka genialna w swojej prostocie. Chcę więcej!

Ola Bańbuła | 2012-08-31

Wspaniała książka! Czytałam z prawdziwą przyjemnością i zainteresowanym. Ciepła, mądra i zabawna opowieść. Uważam że ma wszystko co powinna zawierać dobra książka

prawyakapit | 2015-03-18
Przeczytana: marzec 2015

Przyjemna książka, bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie ostatnie zdania, nadały książce głębszy sens, jednak jako całości nie czytałam jej z zapartym tchem.

Przemijanie w literaturze

To takie smutne, wszystko takie smutne; przeżywamy nasze życie jak idioci, a potem umieramy. Przygnębiające słowa na smutny dzień. Literackie refleksje o przemijaniu zainaugurował Charles Bukowski.