Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych

Okładka książki Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych Maciej Rajewski, Zofia Szynal
Maciej RajewskiZofia Szynal Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak
2022-09-07
2022-09-07

Okładka książki Pierwszy milion. Paweł Marchewka i niezwykła historia Techlandu Justyna Jaciuk, Maciej Rajewski
Pierwszy milio... Justyna Jaciuk, Mac...
Okładka książki Pierwszy milion. Jak zaczynał Janusz Palikot i Tadeusz Winkowski Justyna Jaciuk, Maciej Rajewski
Pierwszy milio... Justyna Jaciuk, Mac...
Okładka książki Albert Einstein. Potęga i piękno umysłu. Tom I. Dzieciństwo i młodość (1879-1905) Justyna Jaciuk, Maciej Rajewski, Łukasz Tomys
Albert Einstei... Justyna Jaciuk, Mac...

Jeśli ktoś nie jest wtajemniczony w tematy psychologiczne i funkcjonowanie człowieka, a chciałby się dowiedzieć istotnych rzeczy na początek, to ta książka jest dla niego. Wszystko opisane językiem zrozumiałym dla każdego, bez naukowych wywodów. Dla początkującego polecam, bardziej zaawansowani nie znajdą w tej pozycji nic nowego :)

Choć nie jestem fanką poradników i niezmiernie rzadko po nie sięgam, ten „Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych” (jak zapisano w podtytule) jakoś mnie do siebie przyciągał, odkąd się o nim dowiedziałam. Ale może nie ma w tym niczego dziwnego, bo któż nie chciałby zrozumieć samego siebie…

„Zrozum siebie” – to właśnie tytuł przewodnika, wyróżniający się bielą liter na niebieskim tle. A jego autorzy, będący psychoterapeutami, we wstępie zapraszają czytelnika do pewnej podróży:

„Będzie to wyprawa przez ludzką psychikę – piękną i złożoną krainę, której poszczególne części stanowią jedną całość. Chcemy ci pomóc w zrozumieniu podstaw funkcjonowania ludzkiego życia wewnętrznego oraz pokazać skomplikowany proces rozwoju człowieka, a także skłonić do refleksji nad samym sobą, zebranymi dotychczas doświadczeniami i planami na przyszłość. Chociaż nie da się uniknąć uproszczeń (pozbawiona ich książka musiałaby mieć tysiące stron),postaramy się dostarczyć ci pewnej dawki wiedzy, która będzie przydatna w pełniejszym rozumieniu siebie”.

Książka, którą starałam się czytać niespiesznie, by dać sobie czas na przemyślenia, nie zawiera gotowego przepisu na zrozumienie siebie – zwraca jednak uwagę na wykształcenie w sobie korzystnych nawyków, ponieważ „[…] dzięki refleksji my, ludzie, jesteśmy w stanie w wystarczającym stopniu zrozumieć, w jaki sposób funkcjonujemy, co nas ukształtowało i jak wpływa to na nasze obecne życie”.

A jest to szczególnie ważne w kulturze aspiracji, w której przyszło nam żyć, z jednej strony odznacza się ona bowiem konsumpcjonizmem, przesadnym dbaniem o wygląd zewnętrzny i imprezowym stylem życia, z drugiej – promowaniem bezrefleksyjnej samoakceptacji. Zjawisko to może zaś spowodować odcięcie się człowieka od realności, a nawet oczekiwanie przez niego bezwarunkowej akceptacji (bez względu na wszystko),co oczywiście zrodzi mnóstwo problemów.

I gdzie wówczas szukać pomocy? Rynek i na to jest przygotowany – przecież półki w księgarniach uginają się od wszelkiego rodzaju poradników, a w internecie i mediach społecznościowych aż roi się od porad licznych pseudoinfluencerów, gromadzących na swych profilach rzesze wiernych fanów. Tylko czy naprawdę potrzebujemy uniwersalnych rozwiązań psychologii „w wydaniu fast food”?

Przecież każdy z nas jest inny, każdy inaczej przeżywa trudne sytuacje – jak więc znaleźć odpowiednią poradę dla siebie?

Może trzeba spróbować choć trochę poznać i zrozumieć samego siebie – refleksje nad tymi zagadnieniami mogą „pomóc nam dostrzec, że nasze wybory, zachowania i to, w jaki sposób kształtujemy relacje, nie są kwestią przypadku (a jeśli są, to tylko w pewnym stopniu),ale raczej skutkiem ciągłości, czyli naszego rozwoju”. W tym zaś – przynajmniej w zamiarze autorów – może nam pomóc książka „Zrozum siebie”.

Pierwsza jej część zatytułowana „Oto człowiek”, na którą składają się dwa rozdziały: „Nasz wewnętrzny krajobraz” i „Obszary funkcjonowania”, zawiera informacje na temat kluczowych mechanizmów ludzkiej psychologii. Szczególnie interesujące są fragmenty dotyczące zarówno świata emocji i sposobów ich wyrażania, jak również procesów poznawczych, rozwoju moralności, kwestii samooceny, relacji z samym sobą i innymi osobami czy trzech wymiarów miłości.

Część druga „Stałość i zmiana. Rozwój człowieka” ukazuje złożoność kolejnych etapów naszego rozwoju, zwracając uwagę na charakterystyczne dla nich procesy, wymagania i dylematy. Liczy ona pięć rozdziałów opisujących życie człowieka od okresu prenatalnego aż do starości. (Dlatego co najmniej niefortunny wydaje się tytuł ostatniego rozdziału „W drodze do społeczeństwa. Wiek przedszkolny”, poświęconego nie tylko wiekowi przedszkolnemu, ale również: okresowi szkolnemu, nastoletniemu, wczesnej dorosłości, wiekowi średniemu i starości).

„Życie w kryzysie” to tytuł trzeciej części przewodnika, poświęconej zdrowiu psychicznemu, chorobom i zaburzeniom psychicznym oraz obszarom problemowym, czyli zagadnieniom jeszcze do niedawna rzadko poruszanym w mediach i dyskursie publicznym. Na szczęście obecnie „świadomość społeczna dotycząca zaburzeń i chorób psychicznych jest coraz większa”, choć temat ten nadal wzbudza wśród niektórych niezdrową ciekawość, czego powodami są między innymi funkcjonujący w popkulturze wypaczony obraz szpitali psychiatrycznych (filmy i powieści grozy) oraz „doniesienia medialne o sprawcach przestępstw, którzy okazywali się chorymi psychicznie”. A takie działania sprzyjały i niestety ciągle sprzyjają stygmatyzacji chorych borykających się z różnymi problemami natury psychicznej.

Na czwartą i ostatnią część książki „W stronę zdrowia” składają się dwa rozdziały. W pierwszym opisano różne metody pomocy osobom chorym psychicznie. W drugim rozdziale, zatytułowanym „Higiena życia psychicznego”, przedstawiono najważniejsze zasady dbania o siebie, z którymi warto się zapoznać. Jedna z nich dotycząca odpoczynku, a zacytowana z książki Bourna „Lęk i fobie”, mówi, że na odpoczynek potrzebne są: „jedna godzina w ciągu dnia. Jeden dzień w ciągu tygodnia, jeden tydzień na każde trzy do czterech miesięcy”.

Choć przewodnik „Zrozum siebie” nie zawiera w sobie jakiegoś nadzwyczajnego odkrycia, warto poświęcić czas na jego lekturę, by przyswoić lub przypomnieć sobie wiedzę z zakresu psychologii, zapisaną w ciekawy i przystępny sposób, oraz przyjrzeć się swojemu światu przeżyć wewnętrznych.

Zachęcam, bo naprawdę warto!

Wydawnictwu Znak dziękuję za egzemplarz książki.

„Zrozum siebie” – to właśnie tytuł przewodnika, wyróżniający się...

"ZROZUM SIEBIE" MACIEJ RAJEWSKI , ZOFIA SZYNAL

Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych.

Wraz z autorami zapraszam WAS w cudowną podróż. Będzie to wyprawa przez ludzką psychikę.

Zaciekawiła mnie ta lektura.
Chciałam dowiedzieć się coś więcej o tym, jak dotrzeć do samej siebie i w bardzo naturalny sposób zrozumieć siebie.
Okazało się, że było to cudowne spotkanie tak naprawdę z samym sobą.
Czasem nie łatwe, mało wygodne i krępujące, wstydliwe, ale jakże ważne.
Będą ciekawostki, ankiety i refleksawki.
Całość została napisana bardzo przystępnym językiem.

Autorzy tej książki słusznie zauważyli, że żyjemy w kulturze aspiracji i konsumpcjonizmu.
Większość z nas pragnie mieć dużo pieniędzy i otaczać się drogimi rzeczami. Dobrze zarabiać, mieć wysoką pozycję społeczną. Być człowiekiem sukcesu.
Wystarczy włączyć telewizor, aby zobaczyć jakie otrzymujemy wzorce do naśladowania - mamy być wiecznie młodzi, piękni i szczęśliwi.
Aby to osiągnąć musimy dbać o swoją figurę, stosować diety i łykać tabletki na wszystko.
Wmawia się nam co powinniśmy robić, czego pragnąć i jacy powinniśmy być.

Wiadomym jest, że należy dbać o siebie całościowo, nie tylko o swoje zdrowie ale i umysł.
Oczywiście warto i należy pielęgnować relacje z bliskimi, przyjaciółmi, ale i z samym sobą.
Któż jak nie my sami widzimy, słyszymy i czujemy co się z nami dzieje.

Na szczęście coraz więcej mówi się i pisze o samoakceptacji, polubieniu siebie i pokochaniu siebie.
Jakże ważne jest poznanie samego siebie z tym wszystkim co w nas.
Warto być dla siebie dobrym, otoczyć się opieka, czułością i miłością.

Powinniśmy kierować się swoim rozumiem i nie wierzyć ślepo w dobre rady na portalach społecznościowych, w gazetach czy telewizji.
Autorzy zwracają uwagę na fakt jak bardzo internetowa i poradnikowa psychologia sprzyja intelektualizacji, czyli procesowi "rozumienia", który zastępuje przeżywanie.
A przecież tak ważny jest nasz kontakt z naszymi emocjami, to przecież ważny element dobrego funkcjonowania psychiczne

Dzięki tej lekturze możemy spróbować zrozumieć podstawy funkcjonowania ludzkiego życia wewnętrznego oraz zobaczyć skomplikowany proces rozwoju człowieka,
Pojawią się w nas refleksje nad samym sobą, naszymi doświadczeniami i tym co planujemy.

Ciekawa pozycja, inna niż te które czytałam dotychczas.
POLECAM.

"ZROZUM SIEBIE" MACIEJ RAJEWSKI , ZOFIA SZYNAL

Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych.

Zaciekawiła mnie ta lektura.
Okazało się, że było to cudowne...

Nie jestem naiwna. Nie wierzę, ze lektura poradników rozwiąże moje życiowe problemy i sprawi iż codzienność pozbawiona będzie trosk. Lubię jednak od czasu do czasu sięgnąć po taką publikację szukając inspiracji i motywacji do pracy nad sobą. Taki zamiar przyświecał mi też gdy wzięłam do ręki książkę Macieja Rajewskiego i Zofii Szynal "Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych". Chwytliwy tytuł i minimalistyczna okładka w rzucającym się w oczy kolorze zachęcały do lektury.

Już na wstępie autorzy odżegnują się od poradników psychologicznych, które królują na księgarskich półkach obiecując, że ich lektura jest remedium na nasze kłopoty i w błyskawicznym tempie możemy sprawić iż nasze życie zmieni się radykalnie, oczywiście na plus. Zgadzam się, że jakość dostępnej literatury w tym obszarze pozostawia wiele do życzenia.
Pojawia się wiec pytanie co Maciej Rajewski i Zofia Szynal zaproponowali w zamian. I tu mam problem bo jak długo bym nad tą kwestią nie rozmyślała to trudno mi nazwać tę książkę poradnikiem. Ja odebrałam ją jako niezwykle syntetyczne (i dobrze napisane) streszczenie głównych zagadnień i terminów, które pojawiają się w psychologii.
Mamy wyjaśnione szereg pojęć podstawowych i różnic między nimi (np. osobowość vs. temperament),następnie opisane fazy rozwojowe człowieka od życia płodowego na późnej starości kończąc. Kolejny rozdział poświęcony jest chorobom i zaburzeniom (opisanym w krótkich, żołnierskich słowach) oraz metodom pomocy jakie dostępne są dla klientów (pacjentów). A to wszystko na zaledwie 350 stronach. Tekst urozmaicony jest licznymi ciekawostkami oraz kilkoma ankietami skierowanymi do czytelnika, którą przez autorów zostały nazwane refleksawkami. Czyta się to naprawdę dobrze ale zabrakło mi tutaj tej części poradnikowej. Dostajemy solidną porcję wiedzy z którą nie bardzo wiadomo co zrobić dalej. Po lekturze tej książki czułam niedosyt.

Myślę, że to dobra książka dla tych którzy potrzebują usystematyzować swoją wiedzę z zakresu psychologii (oczywiście na bardzo podstawowym poziomie). Ci którzy liczą iż dzięki temu przewodnikowi dostaną wskazówki jak pracować nad sobą mogą czuć się odrobinę rozczarowani.

Za egzemplarz do recenzji dziękuje Wydawnictwu Znak.

Nazwałabym tę książkę podręcznikiem wprowadzającym dla osób, które w tematykę psychologii i wewnętrznych przeżyć zaczynają dopiero wchodzić. Autorzy już na wstępie bardzo ciekawie opisuję tzw. psychologię "fast food", która jest dostępna w social mediach. Zmieniło to moje podejście do tego typu przekazów.⁣

We wprowadzeniu autorzy tłumaczą, że chcą pomóc m.in w zrozumieniu podstaw funkcjonowania ludzkiego życia wewnętrznego. Moim zdaniem im się to udało, bo w książce poruszona jest masa tematów. Mowa tu np. o relacjach, o komunikacji, o rozwoju na poszczególnych etapach życia.⁣

Nie jest to poradnik, w którym dostaniemy konkretne rozwiązania na tacy i odpowiedzi na nurtujące pytania. Autorzy skłaniają czytelnika do refleksji nad samym sobą. Książka uświadamia, że chociaż często jako ludzie schemat działania mamy podobny, tak przeżycia u każdego człowieka mogą być różne. Kładą duży nacisk na to, że jako ludzie różnimy się od siebie.⁣

Ze swojej strony polecam na początek, do rozpoczęcia swojej przygody z psychologią i tego typu książkami. Pigułka wiedzy przekazana w konkretny i bardzo przystępny sposób.⁣

We wprowadzeniu autorzy tłumaczą, że chcą pomóc m.in w zrozumieniu...

Choroby i zaburzenia psychiczne dotykają co raz większej liczby osób. Kiedyś wstydliwe i ukrywane powoli przestają być tematem tabu. Do depresji i innych zaburzeń przyznają się znane osobistości, a o walce z nimi opowiadają celebryci i influencerzy. Nic dziwnego, że w ślad za tym trendem powstaje co raz więcej poradników odnoszących się do radzenia sobie z emocjami, trudnymi sytuacjami czy dążących do lepszego zrozumienia siebie i życia w większym komforcie z chorobą. To bardzo dobry trend, ponieważ uświadomienie sobie problemu jest już połową sukcesu. Biorąc do ręki książkę miałam nadzieję na ciekawą i przede wszystkim rozwijającą lekturę dzięki której lepiej zrozumiem swój wewnętrzny świat.
Książka "Zrozum siebie" jest owocem współpracy dwójki czynnych zawodowo psychoterapeutów. Podzielona została na cztery części. Pierwsza część przybliża zasady i obszary funkcjonowania naszej psychiki. W drugiej części opisany jest rozwój psychiki człowieka od narodzin do dorosłości. W trzeciej zostają nam przybliżona zaburzenia psychiczne, a w ostatniej metody i techniki leczenia i zachowania zdrowia psychicznego.
Po książce napisanej przez czynnych zawodowo psychoterapeutów spodziewałam się opisów zaburzeń na przykładach z praktyki zawodowej autorów. Tymczasem poznajemy funkcjonowanie naszej psychiki od podstaw poprzez jej rozwój w kolejnych etapach życia, po zaburzenia jakie mogą wystąpić i ich leczenie. Mam wykształcenie medyczne, na studiach miałam zajęcia z psychologii i dla mnie ta książka bardziej przypomina podręcznik akademicki niż poradnik. Wrażenie to potęgują liczne definicje i teorie przytaczane we wstawkach nazwanych pills.
Pomimo tego, że książka ma bardziej kształt podręcznika czyta się ją dość szybko i znośnie. Wszystkie zagadnienia są opisane dość pobieżnie, skrótowo, prostym językiem, bez używania specjalistycznego słownictwa. Książka może jakoś specjalnie nie wciąga (zresztą jak każdy podręcznik),ale nie sprawia, że usypiamy po przeczytaniu kilku zdań. Z racji wykształcenia mam podstawową wiedzę z zakresu psychologii i psychiatrii, dlatego książka nie wniosła dla mnie nic nowego, a posłużyła raczej jako przypomnienie wiadomości ze studiów.
"Zrozumieć siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych" jest dla mnie bardziej podręcznikiem niż przewodnikiem. Dzięki niemu zdobędziemy podstawową wiedzę z zakresu psychologii i psychiatrii, poznamy liczne definicje i teorie, ale to nie jest pozycja dla tych, którzy chcą dzięki niej lepiej poznać siebie.

Warto przeczytać, żeby lepiej zrozumieć siebie i ludzi wokół.

Warto przeczytać, żeby lepiej zrozumieć siebie i ludzi wokół.

Od kiedy pamiętam, interesują mnie zagadnienia związane z psychologią. Lubię czytać poradniki i książki popularnonaukowe, które pomagają mi lepiej zrozumieć samą siebie i moje relacje z innymi. Chętnie sięgam po powieści psychologiczne, które w barwny sposób opisują meandry ludzkiej psychiki. Najbardziej jednak cenię te pozycje, które porządkują wiedzę o człowieku, pokazując, że choć każdy jest inny, to istnieją pewne schematy i mechanizmy, według których większość z nas funkcjonuje. Nie myślę tu jednak o uproszczeniach, którymi posługuje się choćby internetowa psychologia typu fast food, proponując nam szybkie i łatwe rozwiązania, dzięki którym znikną wszystkie nasze problemy. Myślę o rzetelnej, opartej na badaniach wiedzy, która nieustannie zaznacza "to zależy", szanując indywidualność każdego człowieka. A taką właśnie przekazuje książka "Zrozum siebie" Macieja Rejewskiego i Zofii Szynal.

Ten "psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych" zawiera elementarne wiadomości dotyczące naszych emocji, rozwoju, obszarów funkcjonowania, ale też życia w kryzysie - zdrowia psychicznego, chorób i zaburzeń oraz metod leczenia i higieny życia psychicznego. A wszystko to podane w sposób rzeczowy i przystępny, ale nie spłycony!

Jestem pewna, że ten rodzaj wiedzy powinien posiadać każdy człowiek, który chce bardziej świadomie żyć, nazywać swoje emocje i uczucia czy rozumieć przyczyny popełnianych przez siebie błędów. Ale wiadomości te będą też pomocne dla wszystkich, którzy pracują z ludźmi czy chcą po prostu zadbać o lepsze z nimi relacje.

Ja sama bardzo cieszę się, że będę miała doskonałe narzędzie, które wykorzystam w swojej pracy pedagogicznej i dzięki któremu też w jasny sposób przekażę swoim wychowankom potrzebną wiedzę psychologiczną. Młodzi ludzie mają coraz większą potrzebę zgłębiania prawdy o sobie. Pytają, szukają, dociekają..., a ja jako wychowawca próbuję im pomóc.

Jeśli Wy również szukacie rzetelnych źródeł wiedzy psychologicznej, sięgnijcie po ten przewodnik! Niezależnie bowiem od wieku i etapu życia, na jakim jesteśmy, warto zrozumieć siebie i innych!

Ludzki umysł jest piękny, choć bywa skomplikowany. Chcielibyście zrozumieć swoje zachowania i emocje? Wbrew pozorem to wcale nie jest takie proste, ale zdecydowanie warto wysiłku. Jesteśmy jedyną osobą z którą przyjdzie nam spędzić życie więc dobrze byłoby sienie naprawdę poznać.

Umożliwia nam to ta książka. Pomaga nam zrozumieć siebie, a w tym wyrażać i komunikować swoje emocje, walczyć z negatywnymi przekonaniami, rozwijać się i dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Mamy tu wyjaśnione nawet jak na nasz rozwój i stan psychiczny wpływa czas prenatalny, pierwszy rok życia i kolejne. Dalej poznajemy choroby i zaburzenia psychiczne a także różne formy pomocy.

Książka zawiera bardzo wiele wiedzy przedstawionej w ciekawy i przystępny sposob. Skłania to do refleksji i pomaga zrozumieć siebie. Polecam

Przepisany podręcznik do psychologii rozwojowej. Niczego nowego niestety się nie dowiedziałam.

• Psychologia
  • Egzemplarz recenzencki
  • Od wydawnictwa
  • Wydawnictwo Znak

Maciej Rajewski Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych Zobacz więcej