Niewinne ofiary

Okładka książki Niewinne ofiary Katarzyna Wolwowicz
Okładka książki Niewinne ofiary
Katarzyna Wolwowicz Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Komisarz Olga Balicka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Olga Balicka (tom 1)
Zwierciadło
2022-09-28
2022-09-28

Interesująca fabuła. Początkowo opowieść wciąga niczym thriller. Potem miejscami przypomina obyczaj i romans. W tle jest policyjne śledztwo, ale dużo uwagi autorka poświęca bohaterom i ich zawikłanym losom i wyborom. Niektórzy bohaterzy są nieprzekonujący.

Jelenią Górą wstrząsają makabryczne wiadomości – w pobliskim lesie odnaleziono ciała dwojga dzieci. Kiedy Olga Balicka, komisarz wydziału kryminalnego, przyjeżdża na miejsce zbrodni, nie może powstrzymać odruchu wymiotnego. Doświadczona policjantka nieraz widziała ofiary zbrodni, ale to, co zobaczyła teraz, przerosło jej wyobraźnię. Dobra , ciekawa i dosyć sybka akcja,dużo śledztwa i mocno wykreowana bohaterka. Zakończenie zaskoczyło mnie . Choć losy naszych bohaterów na koniec zakręcili w innym kierunku .

Dawno nie miałam tak, że po przesłuchaniu pierwszej części chciałam więcej. Naprawę świetna seria! Polecam!

Od samego początku książka zapowiada się ciekawie, wszystkie postaci i ich perspektywy budują bardzo realistyczny obraz. Przemyślani bohaterowie, dość refleksyjni, biorący odpowiedzialność za swoje czyny sprawiają, że odbiór jest jeszcze przyjemniejszy i czytelnik angażuje się w historię. Wszystkie dialogi poprowadzone realistycznie i z wyczuciem, zaskakuje też humorem.

A mnie się książka podobała. Po raz pierwszy sięgnęłam po książki autorki i nie zawiodłam się, Czytało się lekko i szybko, mimo że tematyka była ciężka, międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza, pedofilia czy handel organami. Dużo wątków i osób ale wszystko do ogarnięcia. Polubiłam team komisarzy Olgi Balickiej i Kornela Mureckiego. Nie wiem tylko czy komisarz Murecki będzie obecny w kolejnym tomie z cyklu, ponieważ tym razem był na gościnnych występach w Jeleniej Górze. Dużo emocji, szczególnie gdy autorka poruszała temat wykorzystywania a nawet morderstwa dzieci. Ciągle coś się dzieje, nie wszyscy są tymi, za których się podają. A ostatni smaczek to nieprzewidywalne i zaskakujące zakończenie. Mam kolejną książkę z cyklu i niebawem po nią sięgnę.

Bardzo dobra pozycja i świetnie się czyta. Jedyne co mnie nieco zniesmaczyło a święty nie jestem ;-),to za szczegółowe opisy zbliżeń pary kochanków, ocierające się o pornografię mówiąc delikatnie. Ale, ale.. każdy lubi coś innego, osobiście nie widzę potrzeby opisywania aż tak szczegółowo tych zbliżeń. Nastawiłem się na dobry kryminał, nic więcej. Jednakże a może pomimo wszystko, książka ze świetną akcją i zaskakującymi jej zwrotami. Nie jednego zaskoczy i to wielokrotnie.

Książkę czyta się dobrze i szybko. Pewne wątki udało mi się przewidzieć ale i tak warto przeczytać książkę;)

Podobno „Niewinne ofiary” Katarzyny Wolwowicz to debiut kryminalny autorki. Gdzieś mi tak mignęło w internetowym pasku. Ba, to pierwsza część serii z komisarz Balicką. Jeżeli to był debiut Pani Wolwowicz to się pytam, co będzie dalej? Moim zdaniem autorka w swojej powieści zawstydziła niejednego „wziętego” pisarza tego typu powieści. Dzieci, wiadomo, nawet w świecie zwierząt są „nietykalne” i zaopiekowane. W naszym ludzkim niekoniecznie tak się dzieje i to właśnie porusza autorka. Wykorzystywane seksualnie na wyrafinowane sposoby, narkotyzowane. Mordowane, zwłoki bezczeszczone. Czy wraz z życiem tych dziewczynek odszedł ludzki instynkt dobra? Czy my dorośli jesteśmy jeszcze ludźmi? Czy czyniąc to niewinnym i bezbronnym zasługujemy na miano człowieka? Temat ciężki, drastyczny, chory, brutalny ale trzeba o nim mówić i pisać oraz ścigać sprawców jak jeszcze chcemy aby nas nazywano ludźmi. Przy tym Autorka umiejętnie w ten cały syf wpina życie prywatne pani komisarz i przedzielonego na „zadupie” do prowadzenia sprawy kolegi z Warszawy. Dodać do tego zwroty akcji, wodzenie czytelnika za nos bo czasem to miałem wrażenie jakby Pani Katarzyna śmiała się ze mnie, że tak się daje jej prowadzić na pasku. Szczęka na zakończenie opada, przynajmniej moja. I te pozostawione wątki osobiste … Nie mogę się doczekać drugiej części. Ale musi poczekać bo muszę najpierw zrobić porządek w pewnej agencji na Miłobędzkiej.

Polski kryminał ma się dobrze.

Polski kryminał ma się dobrze.

„Niewinne ofiary” to kryminał obyczajowy, który wciąga czytelnika od pierwszych stron. Już sama grafika okładki, przedstawiająca dwie małe dziewczynki zmierzające w kierunku lasu, budzi ciekawość i intryguje.

Mimo braku budowania napięcia na początku książki, autorka zgrabnie prezentuje historię brutalnych morderstw dzieci, nie sięgając przy tym po drastyczne opisy. Fabuła prowadzi czytelnika do zaskakującego finału, pomimo braku emocji i nagłych zwrotów akcji.

Główna bohaterka, komisarz Olga Balicka, to postać ciekawa, realistyczna i niepozbawiona wad, co sprawia, że czytelnik może łatwo z nią się utożsamić. Autorka, Karolina Wolwowicz, świetnie przedstawia również relacje między bohaterami, co sprawia, że śledztwo staje się nie tylko zagadką kryminalną, ale także emocjonalną podróżą. Dodatkowy smak powieści dodaje wątek obyczajowo-romantyczny, który pozwala czytelnikowi jeszcze bardziej zżyć się z bohaterami. Śledzenie losów Olgi Balickiej oraz jej byłego kochanka, nie tylko dodaje uroku, ale także emocji do całej historii.

Zakończenie pozostawia wiele pytań nierozwiązanych, co tylko jeszcze bardziej skłania po sięgnięcie po kolejne tomy.

„Niewinne ofiary” to powieść, która zachwyci wszystkich miłośników kryminałów obyczajowych. Pełna emocji, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, ta książka nie pozwala oderwać się od lektury. Karolina Wolwowicz stworzyła świetne kryminalne uniwersum, które z pewnością zostanie zapamiętane przez czytelników na długo.

• Audiobooki
  • Kryminał