Wykluczona

Okładka książki Wykluczona Katarzyna Wolwowicz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wykluczona
Katarzyna Wolwowicz Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Komisarz Tymon Hanter (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Tymon Hanter (tom 1)
Zwierciadło
2023-10-25
2023-10-25

Wyróżniona opinia i

Wykluczona

przeczytanych książek 194 napisanych opinii 122

Niezła fabuła i dawno zapomniany temat. Jednak takie rzeczy wciąż zdarzają się gdzieś naprawdę...

Bardzo ciekawa historia, mnóstwo wątków, które przeplatając się ze sobą stworzyły przemyślany i dopracowany obraz. Zakończenie to potężny cliffhanger. Miałam okazję zapoznać się z tą pozycją w formie audiobooka czytanego na role i gorąco polecam. Kasia Wolwowicz jak zwykle nie zawodzi.

Znowu to zrobiła… Pani Katarzyno, proszę pisać tego więcej!

Znowu to zrobiła… Pani Katarzyno, proszę pisać tego więcej!

Nic ciekawego

Nic ciekawego

Nowa, dla mnie, Autorka, chętnie sięgnę po inne jej powieści. Nieźle zapowiadający się cykl stanowi dobrą zachętę.
Charakterystyczni bohaterowie, sekta, tajemnicze zaginięcia i potwór, krążący wokół. Bardzo mylące tropy, duszna atmosfera sekty, poczucie niemocy.... i zakończenie, będące początkiem nowej sprawy.

Bardzo dobrze ze autorka zapowiedziala dalszy ciag serii o TH mam nadzieje ze bedzie trwalo to dosc dlugo abym zapomiala to co przed chwila przeczytalam. W ten sposob nie bede narazona na ciagoty czytania nastepnych tomow.

"Wykluczona" Katarzyny Wolwowicz @katarzyna_wolwowicz_pisarka to pierwszy tom rozpoczynający nową serię kryminalną z Tymonem Hanterem. I już na wstępie mogę powiedzieć, że komisarz nieźle pokrzyżuje plany nie jednemu przestępcy 🔥 Jego charyzma, dociekliwość i nieustępliwość są przykładem, z którego czerpać powinni wszyscy policjanci.
"Dzieci Dnia Apokalipsy", to właśnie tutaj wszystko ma swój początek. To właśnie do ich zamkniętej społeczności prowadzą wszystkie tropy. Śmierć młodej dziewczyny pochodzącej z miejsca, gdzie wszyscy są sługami Boga jest ogromną zagadką. Tylko dlaczego panuje zmowa milczenia? Dlaczego nikt nie chce poznać prawdy?
Autorka zabiera nas w progi sekty, gdzie każdy musi chodzić jak w zegarku, ma mnóstwo ograniczeń, a pokutą jest niekończąca się modlitwa do Boga. Chcesz odejść? Proszę bardzo, bo przecież nikt nie trzyma Cię tu na siłę. Ale pamiętaj, że od momentu przekroczenia bramy nie masz prawa do kontaktu z najbliższymi. Zostajesz sam! Chcesz wrócić? Przyjmiemy Cię z otwartymi ramionami, ale wówczas zapomnij kim jesteś i oddaj się całkowicie łasce bożej. Gwałty, nękanie i zastraszanie to chleb powszedni, smaczny? Sprzeciw się jeszcze bardziej to dopadnie Cię wieczna kara.
Duszność, strach i ciekawość... Właśnie takie emocje odczuwałam podczas czytania "Wykluczonej". Pisarka zaserwowała nam idealnie odanny klimat małych społeczności z pełną paletą wyrazistych kolorów w postaci bohaterów. Każdy z nich miał brud za paznokciami, który pomału wychodził na światło dzienne dzięki dociekliwości nie tylko komisarza Hantera, ale i Joanny Bator, która swoją upartością dążyła "po trupach" do celu. Przyznaję, że momentami mnie drażniła swoim, można powiedzieć, "ja wszystko wiem lepiej".
Bardzo lubię w książkach zabieg przeplatania bohaterów między seriami. Tutaj też miało to miejsce i pojawiła się między innymi Olga Balicka z serii książek o "Komisarz Oldze Balickiej", bardzo ją lubię i cenię, więc jej pojawienie się wzbudziło moją euforię 🔥 Jeśli nie czytaliście tej serii to również bardzo zachęcam 🥰
"Rasowy kryminał z krwi i kości", właśnie takie słowa przyszły mi do głowy po odłożeniu książki na półkę. Pani Kasia jest mistrzynią w tym co robi, a na każdą jej kolejną książkę czekam z niecierpliwością❤️‍🔥

"Dzieci Dnia Apokalipsy", to właśnie...

Kiedy Joanna Bator zgłasza na policji we Wrocławiu podejrzenie o zamordowaniu piętnastoletniej Igi Dąbrowskiej i być może kilku innych dziewczyn, w dyżurującym komisarzu rozpoznaje faceta, z którym właśnie spędziła noc.

Nie jest to zbyt oryginalne otwarcie fabuły, lubują się w podobnych na przykład autorki amerykańskich romansów. Tutaj do romansu też zapewne dojdzie i będzie on wymagał, jak zawsze w takich przypadkach, przewartościowania postaw życiowych protagonistów, czyli wrocławskiego policjanta Tymona Hantera, cieszącego się zasłużoną opinią notorycznego podrywacza, oraz Joanny, która w ramach dochodzenia do siebie po przeżytych traumach postawiła na wolność i skrajnie pojętą niezależność. Tymczasem sprawa, którą przychodzi im się zająć daleka jest od lekkich romansowych klimatów. Chodzi bowiem o sektę o nazwie Dzieci Dnia Apokalipsy, urzędującą w Karkonoskiej Osadzie, którą pod przykrywką będzie rozpracowywać, komisarz Hanter i dokąd wraca, udająca nawróconą, tytułowa Wykluczona ze zboru - bo takiej terminologii używają w sekcie - Asia Bator.

Moim zdaniem autorka dobrze sobie radzi ze zmianami nastrojów i nie mam jej za złe nawet wplątywania frywolnych scen, chociaż w sekcie dzieją się straszne rzeczy, a zbrodni jest więcej niż wcześniej ktokolwiek przypuszczał. Jednak w porównaniu z innymi, dość licznymi powieściami zajmującymi się tą tematyką, nawet w starszyźnie zarządzającą karkonoską wspólnotą nie wszyscy są czarnymi charakterami, a rekrutacja jest w miarę otwarta i niezbyt różni się od werbowania członków innych grup religijnych. Dopiero pewnych swego oddania wiernych obowiązuje bezgraniczne posłuszeństwo …

Ze względu na obszar działania sekty komisarz Hanter oddelegowany zostaje z komendy wrocławskiej do Jeleniej Góry i współpracuje z tamtejszymi funkcjonariuszami. Podoba mi się budowanie przez Katarzynę Wolwowicz szerszego autorskiego uniwersum poprzez współdziałanie bohaterów wprowadzanych w różnych seriach powieściowych. Nie rozumiem natomiast decyzji o wpleceniu „Wykluczonej” zanim losy niektórych osób z Jeleniej Góry, na czele z Olgą Balicką, ulegają radykalnej zmianie w później wydanym „Mroku”.

Inny powód dyskomfortu związany z książką jest pośrednio wynikiem mojej osobistej decyzji o wyborze wersji audio. Okazała się ona wielogłosową produkcją, w której na szczęście rola narratora, w wykonaniu Filipa Kosiora, jest mocno rozbudowana, ale głosy imitujące wypowiedzi większości bohaterów, łącznie z postaciami pierwszoplanowymi, są moim zdaniem kiepściutkie. Niestety, takie są konsekwencje reguły, jakiej staram się trzymać, aby czytając jakąś książkę zawsze mieć na podorędziu także inną w formacie audiobooka, bo w pewnych szczególnych warunkach - na przykład podczas pieszych wędrówek - jest to jedyna możliwa opcja dostępu do literatury.

Sekta,nastoletnia dziewczyna Iga,która ginie pod kołami samochodu.
Komisarz Tymon fajny polubiłam go od pierwszych stron czytania tej powieści kryminalnej.
Rozwiązywałam zagadki kryminalne w tej książce razem z świetnym komisarzem.
Pierwsza część serii kryminalnej z komisarzem Tymonem Hunterem zaskakujące zwroty,szybkie akcji miała,fabułę przedstawioną przez autorkę znakomicie,bardzo dobrą,natomiast budowane napięcie mocne tu jest z każdą stroną rosło coraz bardziej, bohaterowie super,świetnie wykreowani.
Pani Katarzyny Wolwowicz pióro wspaniałe,potrafi napisać każdą książkę ciekawie,książki ma doskonałe.
Styl pisania pisarki jest przyjemny.
Wciągająca,genialna to książka.
Czekam z niecierpliwością na dalsze części cyklu z tej serii z Tymonem Hunterem rewelacyjnym bo chce przeczytać drugą część serii kryminalnej.

Sekta,nastoletnia dziewczyna Iga,która ginie pod kołami samochodu.
Rozwiązywałam zagadki kryminalne w tej książce razem z świetnym komisarzem.

Dobrze się słuchało, mocno się wkręciłam przez poruszany temat sekt. Sekty mnie intrygują i przerażają jednocześnie. Całkiem dobry thriller :)

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023