Ze złości

Okładka książki Ze złości Katarzyna Bonda
Okładka książki Ze złości
Katarzyna Bonda Wydawnictwo: Muza Cykl: Jakub Sobieski (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Jakub Sobieski (tom 2)
Muza
2022-08-10
2022-08-10
literatura polska śledztwo zbrodnia Jakub Sobieski zabójstwo

Z racji, że już miałam nabytą niemal całą serię z Jakubem Sobieskim, przebrnęłam również przez „Ze złości’. Choć dwie uprzednio przeczytane przeze mnie książki Katarzyny Bondy nie przypadły mi do gustu… cóż, kolejna już i tak stała na półce, więc szkoda było się nie zapoznać. Zadziwiająco druga część cyklu wypada najbardziej przyzwoicie – nie zachwyciła mnie, co to, to nie, jednak lektura była przynajmniej przyjemna.

Przed dwunastu laty Aneta Bulandra została skazana w związku ze śmiertelną strzelaniną w kasynie. Po wyjściu z więzienia pragnie zawalczyć o oczyszczenie swego imienia. Postanawia zatrudnić detektywa Sobieskiego, by ten odnalazł prawdziwego sprawcę tego zdarzenia sprzed lat. Reks wciągnięty zostaje w świat pełen intryg, tajemnic, dawnych konfliktów i zbrodni przeszłości… Zgłębianie sprawy nie pozostawia wątpliwości – niektórym bardzo nie na rękę jest węszenie mężczyzny w brudnych interesach dawnych pracowników kasyna. Wkrótce miejsce ma kolejna zbrodnia. Sieć podejrzanych jest gęsta, a kłamstwo miesza się z prawdą. Potrzeba nie lada specjalisty, by rozwikłać zagadkę, w której nic nie jest oczywiste.

Cała intryga prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Zdecydowanie lepiej niż dwie pozostałe powieści cyklu, z którymi miałam okazję się do tej pory spotkać. Postaci są barwne, podejrzani wiarygodni, śledztwo pełne jest „czerwonych śledzi”, zwrotów akcji, intrygujących tropów, motywów zbrodni. Faktycznie można się zagubić w tej plątaninie pozornie niepowiązanych ze sobą poszlak. Nie ma tu przy tym krążenia bez celu – nawet zmyłki odsłaniają kolejne elementy zgrabnej intrygi. Nie ma również natłoku irytujących romansów Sobieskiego: cóż za ulga! Pewnym rozczarowaniem okazało się jednak samo zakończenie. Nienawidzę rozwiązań tego typu, zbyt wiele tu operowania deus ex machiną, a za mało faktycznej dedukcji. Odnoszę przy tym wrażenie, że to jakiś standard w przypadku tej autorki… Jaki sens ma tworzenie całej intrygi, by prawdą okazał się jakiś absurd, który z niczego nie wynika? Nigdy chyba nie pojmę tego typu praktyk.

Stylistycznie książka jest po prostu książką. Prosty sposób wypowiedzi typowy dla kryminałów, który nie posiada jakichś cech wyróżniających. Dość udanie napisano dialogi – da się miejscami wyłapać różnice między używanym zasobem słownictwa, czy konstrukcją zdań poszczególnych bohaterów. Dobrze, że wszyscy nie brzmią na jedno kopyto, co czasem potrafi się zdarzyć niektórym autorom. Po raz pierwszy w całym cyklu zaintrygował mnie sam Sobieski! Wreszcie wydaje się być detektywem pełną gębą, który potrafi pokazać charakterek, gdy sytuacja tego wymaga. Pozostałe opisy nie są męczące, uniknięto również lania wody o niczym: jest tu zdecydowanie więcej treści niż w reszcie serii. Całość czyta się bardzo szybko, choć lektura zdecydowanie wymagała ode mnie przerw, gdy zaczynała mi się przejadać. Nie wciągnęła mnie na tyle, bym nie odczuwała zmęczenia materiałem.

„Ze złości” to jak na razie najlepsza książka autorki, jaka wpadła mi w ręce. Gdyby nie zakończenie kpiące z czytelnika, uznałabym ją nawet za dobrą! W obecnym kształcie mogę powiedzieć wyłącznie o niezłej powieści, która odrobinę zmarnowała potencjał. Ode mnie 6/10 – przy czym, jeśli sięgać po jakąkolwiek pozycję z tej serii, to wyłącznie po tę konkretną. Na pozostałe naprawdę szkoda czasu.

W porządku, choć pozostałe dotychczas czytane książki Bondy podobały mi się bardziej.

Uwielbiam! Tak jak całą twórczość autorki. Kolejna świetna książka

Uwielbiam! Tak jak całą twórczość autorki. Kolejna świetna książka

Ta część jest chyba najsłabsza. Jakoś w ogóle mnie nie zainteresowała.

Ta część jest chyba najsłabsza. Jakoś w ogóle mnie nie zainteresowała.

Nie ogarnęłam, że to druga część, więc nie ogarniałam postaci. Ogólnie mega fajna książka, bardzo ciekawa.

Dałam szansę tej serii. Już pierwsza część do mnie nie przemawiała, ale tej nie dałam rady przeczytać. Na prawdę rzadko mi się zdarza odkładać nie przeczytaną książkę. A do te pory książki Pani Bondy bardzo mi się podobały. Ta seria odpada. Nie jest dla mnie. Ani fabuła, ani bohaterzy, ani narracja. Szkoda mi czasu bo książek jest dużo do czytania i nie będę się zmuszać.

Cześć kochani
Dzisiaj przychodzę do was z książką "Ze złości" której autorką jest Pani Katarzyna Bonda.

Jakub Sobieski podził się już z myślą, że nie wróci ju do pracy w policji i zakłada własne biuro detektywistyczne. Jakub dostaje pierwsza sprawę zabójstwa mężczyzny zastrzelonego dwadzieścia lat temu w kasynie za które została skaza krupierka która przez cały czas twierdz,że jest niewinna. Na początku sprawy na swoje drodze spotyka koleżankę Ade była policjantkę która została prokuratorką. Od początku sprawa jest trudna i bardzo podejrzana. Sobieski szybko zdaje sobie sprawę, że uczestnicy wydarzeń z światkowie i ludzie zwiazani ze sprawa nie chcą wracać do sprawy i ujawniać żadnych informacji i szczegółów. Jakub postanawia wyjaśnić te sprawę i odkryć prawdziwe zbójce lecz spraw jeszcze bardziej komplikuje gdy zaczynają ginąć kolejni świadkowie i ludzie powiązani ze sprawą.

Autorka opisuje ciekawią i intrygująca pełną tajemnic mroczną historię której jest wiele wątków i cały czas co się dzieje.

Czytają tę książkę miło i przyjemnie spędziłem z nią czas a historia opisana w książce wciągnęła mnie od samego początku do końca.

To było moje kolejne spotkanie z tą autorką które okazał bardzo udane oraz przyjemne i na pewno sięgne po kolejne książki autorstwa Pani Katarzyny Bondy.

Polecam

Cześć kochani

Muszę przyznać, że pogubiłem się w tej historii. Natłok dialogów (na których opierała się książka) z istotnymi dla śledztwa/akcji informacjami i multum nazwisk używanych wymiennie z pseudonimami tak mnie przytłoczył, że w połowie nie tylko nie wiedziałem, co się dzieje, ale nawet nie za bardzo miałem ochotę poznać, jak ta historia się skończy. A dobrnąwszy do finału mogłem jedynie wzruszyć bezradnie ramionami.

Fabuła strasznie zagmatwana, strasznie ciężko mi się to czytało.
Z plusów to chemia która rośnie pomiędzy Jakubem a Adą mimo ciągłych przeszkód.

Fabuła strasznie zagmatwana, strasznie ciężko mi się to czytało.
Z plusów to chemia która rośnie pomiędzy Jakubem a Adą mimo ciągłych przeszkód.

Autorka nie zawiodła mnie. Trzyma poziom absolutnego prostactwa i braku logiki w treści. Te jej wypociny, to taki odpad literacki, że trudno o większy. Tylko Danka Braun pisze jeszcze gorzej i głupiej. Tym samym niestety Puzynskiej od lipwowa trzeba by podnieść teraz ocenę z dna. Bo wypociny Bondy już przebija dno I zgniły muł wodny.

Swoją drogą jak wiele ludzi piszących tutaj komenamtarze to dziwne typy. Nie wiem w jakim celu piszą, że to druga część, cytują jakieś rozpoczęcia książki, przepisują fragmenty książki z dupy do których się nie odnoszą. Jakie to jest śmieszne. Typu. "Ze złości, to druga część książki ... " Co za płytkie typy.

Moje oceny to nie jest kwestia gustu literackiego, tylko zaczepów logicznych w fabule. Jeśli fabuła jest absurdalna, i nie ma żadnej podstawy logicznej, a postacie w niej zachowują się absurdalnie głupio tak jak i cała fabuła jest idiotyczna, to nie można wstawić innej lepszej oceny. A ludzie się zachwycają jakimiś bzdurami, które są tak odrealnione, że głowa jest na to za mała, a ich już na pewno skoro nie potrafią dostrzec - że kropki się w żaden sposób nie łączą w tych szmatławkach.

Swoją drogą jak wiele ludzi piszących...

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022