Debiutantka

Okładka książki Debiutantka Marta Zaborowska
Okładka książki Debiutantka
Marta Zaborowska Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Julia Krawiec (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Julia Krawiec (tom 6)
Czarna Owca
2022-06-01
2022-06-01
Julia Krawiec kryminał warszawa

Mi słabo się czytało tą książkę. Wiele momentów, że się dłuży. Dużo opisów nie mających wpływu na akcję. Więcej obyczaju niż kryminału, mało akcji.

Książka pełna dynamiki w każdym rozdziale - polecam całą serię.

Książka pełna dynamiki w każdym rozdziale - polecam całą serię.

Muszę przyznać, że autorka rozwinęła się od pierwszej części. I to bardzo. Poprzednia część była rewelacyjna, ale ta również jest niczego sobie. Zwłaszcza, że główna bohaterka także jest bardziej do lubienia.

Podoba mi się to, że akcja dzieje się w zupełnie innym miejscu niż poprzednie - mamy różnorodność. Lubię też, kiedy ciężko jest mi się domyślić wszystkich odpowiedzi na zagadki i autor ma mnie czym zaskoczyć, ale z drugiej strony nie są to irracjonalne odpowiedzi, na których nie byłoby pozostawionych dowodów.

Julia nie jest nieomylna i czasem, jak bohater w horrorach idzie tam, gdzie widz mówi "nie idź tam!", bo wie że zaraz stanie się coś niedobrego. Trochę czasem zawyża swoją siłę i możliwości, ale wydaje się w tym ludzka i nie zawsze wychodzi z tego cało.

"Debiutantka" Marta Zaborowska

"Debiutantka" to już szósta część i przyznam, że bardzo dobrze spędziłam czas z Julią Krawiec, którą polubiłam na przestrzeni tych wszystkich historii. Każda książka opowiada o innym śledztwie, a całość spaja Julia - kiedyś policjantka, a teraz detektyw. Jej życiowe rozterki dodają historiom smaczku, a tło obyczajowe nie "zagłusza" wątków kryminalnych. Julia wielokrotnie staje w obliczu osobistych przeciwności. Autorka oddaje wiernie jej charakter i podejście do śledztwa, choć w niektórych momentach wydaje się, że nieco przesadnie rzuca się w wir niebezpieczeństw.

W tej części akcja rozgrywa się równolegle przy poszukiwaniu zaginionej córki wpływowego polityka i prowadzeniu śledztwa w sprawie tajemniczych morderstw kobiet w Kampinosie. Autorka zgrabnie splata te dwie historie, tworząc sieć intryg, zwrotów akcji i ukrytych powiązań. Poruszone tu zagadnienia społeczne – presja na pozory, seksbiznes, uprzedzenia – stanowią tło dla intrygi kryminalnej.

Bardzo ciekawie zostały wykreowane postaci drugoplanowe, dzięki którym historia nabiera kolorytu i jest bardziej autentyczna.

Oczywiście są też pewne niedociągnięcia. W niektórych momentach fabuła zdaje się być nieco przekombinowana, a niektóre sceny wydają się nieprawdopodobne. Mimo tych niewielkich mankamentów spędziłam ciekawy czas z "Debiutantką".

Seria z Julią Krawiec z pewnością przyciągnie fanów gatunku, a ta część, choć może nieco mniej przemyślana niż poprzednie, nadal dostarcza emocji i trzyma w napięciu.

"Debiutantka" Marta Zaborowska

Kolejny tom w wykonaniu Marty Zaborowskiej jest bardzo dobry. Kolejne nowe wątki kryminalne, kolejne wątki z życia naszych bohaterów, które intrygują i sprawiają, że chcemy wiedzieć więcej, ale nie tylko jeśli chodzi o życie Krawiec, ale również by dowiedzieć się jakie jest rozwiązanie sprawy.

Nie da się ukryć, że trzeba czytać po kolei wszystkie części, ale mam wrażenie, że z każdym kolejnym tomem autorka utrzymuje poziom pisarski, bo przeważnie jednak można spotkać się z cyklami, które upadają z każdym kolejnym tomem, a tu nic takiego się nie dzieje.

Bezkompromisowa, o niesamowitej intuicji pani detektyw Julia Krawiec wzbudza moją sympatię od pierwszego tomu serii. Jej zachowanie, nie zawsze zgodne z literą prawa oraz zawirowania w życiu osobistym sprawiają , że postrzegamy Ją jako człowieka z krwi i kości. Intrygująca fabuła z ciekawymi wątkami pobocznymi. Książkę czyta się z niezwykłym zainteresowaniem . Świetnie napisany, ze szczyptą humoru, końcowy rozdział powieści.

Czekam z niecierpliwością na kolejne części

Czekam z niecierpliwością na kolejne części

Szósta część cyklu o Julii Krawiec. Zaginięcie swojej nieletniej córki zgłasza pewien znany polityk. Żąda dyskrecji. Wszystko wskazuje na to, że dziewczyna uciekła z domu i rozpoczęła karierę w sexbiznesie. Smaczku dodaje to, że polityk jest z tej świętojebliwej prawicowej opcji. I bardziej niż na znalezieniu córki żywej, zależy mu na uniknięciu TAKIEGO kompromitującego rozgłosu. No bo przecież najważniejsze jest co ludzie powiedzą :) W tym samym czasie na terenie Kampinosu odnajdywane są płytkie groby groby, w których spoczywają zwłoki młodych kobiet. Do tej pory odnaleziono dziewięć takich miejsc. Wszystkie zamordowane mają podobny typ urody do zaginionej Sary Lewickiej... Ta książka jest wg mnie najsłabsza z serii. Przekombinowana i pełna nieprawdopodobnych scen. Julia (która już wyszła z policyjnych struktur) instruuje śledczych jak mają prowadzić sprawę, ma dostęp do materiałów, może wchodzić do prosektorium i brać udział w sekcji, posiada moc obejścia zabezpieczeń i wyprowadzenia pacjentki z kliniki pod specjalnym nadzorem. Nie wiadomo po co spotyka się z informatorką potajemnie w lesie, skoro po kilku chwilach razem ruszają do wsi do domu tej kobiety. Po co sołtys zleca zabicie koni, które przechodzą na własność gminy i są warte majątek - i można je sprzedać. Aaaa, i na początku imprezy piją rozchodniaczka - toż to największy skandal :)

Marta Zaborowska
"Uśpienie"
"Rajskie ptaki"
"Gwiazdozbiór"
"Czarne ziarno"
"Bez powrotu"
"Debiutantka"
Całkiem niezła seria. Początkowo byłam sceptyczna, dwa pierwsze tomy oceniam jako najsłabsze. Za to piąty i szósty jako najlepsze. To oznacza, że seria cały czas podnosi poziom.
Dla mnie dużym plusem poszczególnych powieści były bardzo rozbudowane wątki osobiste - do tego świetna kreacja bohaterów, ze szczegółami ich emocji, motywów ;)
Polecam ;)

"Czarne ziarno"
"Bez powrotu"
"Debiutantka"

2089

Julia Krawiec nie ma co liczyć na spokojny letni wypoczynek.Zostaje poproszona o odnalezienie córki znanego prawicowego polityka Sary.Dziewczyna zniknęła tuż przed swoimi urodzinami.Okazuje się że sprawa wcale nie jest prosta.Szybko okazuje się że dziewczyna prawdopodobnie wsiąknęła w środowisko powiązane z prostytucją,do tego w Kampinosie zostają znalezione zwłoki dziewczyny ubranej w białą koszulę z medalikiem na szyi.Czy ma to coś wspólnego ze zniknięciem Sary??
Tego już dowiecie się z powieści.Jest mocna,wciągająca a Julia Krawiec jak zwykle pakuje się w tarapaty.Polecam!!

• Marta Zaborowska
  • Kryminał