Regał ostatnich tchnień

Wydawnictwo: Czarne
Das Regal der letzten Atemzüge
cierpienie, śmierć, życie, Veteranyi
Koka

»Kiedy umarły przynosi Bogu swoje ostatnie tchnienie, mówi Costel. Z tego tchnienia Bóg może odczytać życie tego człowieka jak z książki. Biblioteka Boga to regał ostatnich tchnień. Pośpiesz się, powiedział wujek, trumna już zamówiona. Zaraz po nią przyjadą. Ciepło ciotki wnikało w moją skórę. Jak głos. Głos z ciała. Przypomniała mi sen. Costel położył trumienną suknię na stół. Moja matka i...

Pośpiesz się, powiedział wujek, trumna już zamówiona. Zaraz po nią przyjadą. Ciepło ciotki wnikało w moją skórę. Jak głos. Głos z ciała. Przypomniała mi sen. Costel położył trumienną suknię na stół. Moja matka i krewni w telefonie płakali. Przytuliłam się do piersi ciotki i wchłonęłam jej ostatnie ciepło«.

"Pisząc o cierpieniu i śmierci, nie szukamy cierpienia i śmierci. Szukamy życia.
Pisarz, im bardziej skrzętny, im oszczędniejszy, tym więcej życia potrafi zatrzymać.
Proza Aglai Veteranyi jest prozą życia".
Wojciech Bonowicz

[Wydawnictwo Czarne, 2004]

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Medellin | 2015-03-14
Przeczytana: 13 marca 2015

Niesamowita książka!

W "Regale ostatnich tchnień" autorka/narratorka niezwykłym, bardzo osobistym językiem opisuje życie rodzinne, a w szczególności swoje relacje z ukochaną ciotką, której odchodzenie było dla niej życiową katastrofą. Choroba, degeneracja ciała a wreszcie śmierć i przygotowania do pogrzebu opisane są krótkimi pełnymi niesamowitych emocji zdaniami przelewającymi się przez strony książki jak szkiełka w kalejdoskopie. Wszystko zmienia się szybko i przychodzi nieregularnymi falami: teraźniejszość i przeszłość, miłość i chłodna obserwacja, strach przed utratą i ciekawość fizjologii śmierci, zdania rozdzierająco smutne i pełne humoru.

Dla mnie osobiście jest to bardzo ważna książka, ponieważ jako człowiek wychowany w tradycyjnej wiejskiej rodzinie doświadczałem podobnych emocji. Kilkakrotnie w życiu towarzyszyłem umierającym osobom z mojej rodziny, a potem zajmowałem się przygotowaniem ciała do pogrzebu, od zamknięcia oczu, podwiązania żuchwy, poprzez mycie i...

IamOgi | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam

Jedna z moich ukochanych pozycji. Rzadko zapoznaję się z biografią Autora przed ukończeniem pierwszej jego ksiązki, którą czytam.
W tym wypadku zrobiłam to po kilkunastu stronach i odkryłam fakt, który mną wstrząsnął. Autorka zabiła się nie doczekawszy się wydania tej książki.
Poczułam jak zaglądam w jej życie.
Książka pisana jest niemal poezją. Każda strona zawiera jakiś Moment z życia. Wszystkie krążą wokół zmarłej Ciotki.
Pisze obrazami. Dosłownie. Widziałam sceny z filmu.
Ugniatanie ciasta, ścierka z nadrukowanym świętym, łóżko szpitalne, policzek wymierzony przez matkę, złote włosy Ciotki, srebrne włosy Ciotki, trumna, cyrk, płacz.
Nie da się oddać słowami tego co jest w tej książce, w przeciwnym razie musiałabym ją tu przepisać.
Wspaniała, wzruszająca, słodko-gorzka, miejscami zabawna pozycja.
Pustka, która nie nudzi, rozpacz, która nie odbiera nadziei, radość, która jest wpomnieniem.

Kocham tę książkę.

marpil | 2011-01-06
Przeczytana: 28 sierpnia 2010

Szeptucha | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Ponury tekst o odrealnionym klimacie, przywodzi na myśl książki Herty Muller, choć może nie jest tak dobry.

Abdita | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016